Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie? 
Autor Wiadomość
Post Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Witam interesuje mnie wstąpienie do Bractwa ratowania dusz od potępienia wiecznego. Czy można bractwo zaliczyć jako powołanie w życiu ofiarując swoje cierpienie dla ratowania dusz ludzkich. Interesuje mnie też tercjarstwo u franciszkanów, ale moja choroba schizofrenia to utrudnia. Mam nadzieje, że w życiu zostane uzdrowiony I będe mógł mieć siły na to wszystko wraz z małżeństwem. Narazie pracuje wykonując prostą prace I jestem praktykującym katolikiem, brak siły do spotkań towarzyskich wynika prawdopodobnie z choroby. Pozdrawiam


N lip 14, 2019 10:32
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Pod wpływem oświecenia przez ducha świętego ogarneła mnie świadomość tego zadania. Gdy napływa światło od Boga widze sens I wartość tej misji.


Śr lip 17, 2019 19:51

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Bractwo jest powołaniem. Trzeba dobrze rozeznać, czy chęć włączenia się do Bractwa wynika z pragnienia serca, czy też z chęci spełnienia innych potrzeb. Życie w Bractwie lub w Instytucie Życia Konsekrowanego jest związane z spełnianiem różnych potrzeb, ale to nie jest główny cel uczestniczenia w takiej wspólnocie.

_________________
MODERATOR


So lip 27, 2019 14:56
Zobacz profil
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Wynika z wielkiej chęci niesienia pomocy ludziom. Moje serce, dusza pragnie sie rozwijać duchowo. Raduje mi się myśl, że ofiarując trudy dnia dzisiejszego i swoją chorobę ratuje dusze innych ludzi. Zasługi nigdy nie przeminą, a doczesność chce wykorzystać jak najlepiej. Temat može być do zamknięcia.Pozdrawiam


Wt lip 30, 2019 21:12
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
@chwałabogu to wspaniałe, że chcesz ofiarować swą modlitwę w intencji potrzebujących. Inicjatywa jest dobra, z tego co zajrzałam na stronę bractwa, można do nich napisać wiadomość, może zatem skontaktujesz się bezpośrednio?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Śr lip 31, 2019 13:14
Zobacz profil
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Dzięki za pomysł. Fanie było by napisać do nich.


Śr lip 31, 2019 16:42
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
chwałabogu napisał(a):
Dzięki za pomysł. Fanie było by napisać do nich.

A zanim wstąpisz do bractwa możesz odmawiać modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące, 100 razay Wieczny Odpoczynek.
https://www.facebook.com/modlitwazadusz ... 5480409386

Przez lata wymodliłam tą modlitwą wiele łask dla siebie, dla rodziny i mam nadzieję, że i niebo dla dusz czyśćcowych :-D


Śr lip 31, 2019 17:43

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Alus napisał(a):
chwałabogu napisał(a):
Dzięki za pomysł. Fanie było by napisać do nich.

A zanim wstąpisz do bractwa możesz odmawiać modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące, 100 razay Wieczny Odpoczynek.
https://www.facebook.com/modlitwazadusz ... 5480409386

Przez lata wymodliłam tą modlitwą wiele łask dla siebie, dla rodziny i mam nadzieję, że i niebo dla dusz czyśćcowych :-D


Świetnie, Alus. Mam jednak wrażenie, że w tym wątku chodziło o coś innego - o wstąpienie do wspólnoty i budowanie wspólnoty. Takie budowanie wspólnoty to modlitwa, ale także współdziałanie, wspólne spotkania, dzielenie się doświadczeniami.

_________________
MODERATOR


Śr lip 31, 2019 19:05
Zobacz profil
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Zbigniew3991 napisał(a):
Alus napisał(a):
chwałabogu napisał(a):
Dzięki za pomysł. Fanie było by napisać do nich.

A zanim wstąpisz do bractwa możesz odmawiać modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące, 100 razay Wieczny Odpoczynek.
https://www.facebook.com/modlitwazadusz ... 5480409386

Przez lata wymodliłam tą modlitwą wiele łask dla siebie, dla rodziny i mam nadzieję, że i niebo dla dusz czyśćcowych :-D


Świetnie, Alus. Mam jednak wrażenie, że w tym wątku chodziło o coś innego - o wstąpienie do wspólnoty i budowanie wspólnoty. Takie budowanie wspólnoty to modlitwa, ale także współdziałanie, wspólne spotkania, dzielenie się doświadczeniami.

Nie doczytałeś wpisu autora, który pisze brak siły do spotkań towarzyskich wynika prawdopodobnie z choroby, dlatego zanim odzyska siły i zdrowie już może działać modlitwą, którą zalecił sam Jezus.


Cz sie 01, 2019 7:27

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
To zależy od rodzaju choroby. Masz rację z tym, że modlitwa zawsze działa. W niektórych chorobach należy jednak wychodzić do ludzi jak najszybciej i pomimo oporów. To wszystko zależy od indywidualnej sytuacji chorego.

_________________
MODERATOR


Cz sie 01, 2019 20:49
Zobacz profil
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Alus dzięki za pomoc. To wielkie prawdziwe bogactwo. Co do spotkań towarzyskich, to mam w planie zakończyć życie w kręgu przyjaciół. Mam 21 lat I jeszcze nie odkryłem się w całości. Moje zamknięce na tą sferę wynika jak pisałem wcześniej z choroby, unikania I brak otwarcia się na to. Chce pójść za chrystusem jeszcze bardziej I odkrywać nowe możliwości. Małżeństwo,Dzieci,Tercjarstwo Franciszkańskie,Bractwo,uczciwa praca. Tak mi serce mówi.


Pt sie 02, 2019 22:49
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
chwałabogu napisał(a):
Alus dzięki za pomoc. To wielkie prawdziwe bogactwo. Co do spotkań towarzyskich, to mam w planie zakończyć życie w kręgu przyjaciół. Mam 21 lat I jeszcze nie odkryłem się w całości. Moje zamknięce na tą sferę wynika jak pisałem wcześniej z choroby, unikania I brak otwarcia się na to. Chce pójść za chrystusem jeszcze bardziej I odkrywać nowe możliwości. Małżeństwo,Dzieci,Tercjarstwo Franciszkańskie,Bractwo,uczciwa praca. Tak mi serce mówi.

Właśnie tą modlitwą, wskazaną przez Jezusa, módl się o otwarcie na innych ludzi, o wyjście z lęku, a może jak taką będzie wola Boga o wyleczenie z choroby. Pomożesz sobie i duszom oczekującym na wejście do raju.


So sie 03, 2019 6:55
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Zbigniew3991 napisał(a):
W niektórych chorobach należy jednak wychodzić do ludzi jak najszybciej i pomimo oporów.


Nie sądzę że w schizofrenii.

Alus napisał(a):
o wyjście z lęku.


To jest autyzm schizofreniczny. Ja też tego doświadczam w schizofrenii. A lęki nie są zwykłymi lękami ale mają podłoże urojeniowe / psychozy.

Cytuj:
a może jak taką będzie wola Boga o wyleczenie z choroby


Schizofrenia nie jest chorobą uleczalną, jest nieuleczalna ale mogą być obecne w niej stany remisji. Jednakże Bóg może uzdrawiać, czynić cuda.

chwałabogu napisał(a):
to mam w planie zakończyć życie w kręgu przyjaciół.


Nasze ludzkie plany są tylko ludzkimi planami. Wola Boga przede wszystkim.

Cytuj:
Moje zamknięce na tą sferę wynika jak pisałem wcześniej z choroby, unikania I brak otwarcia się na to.


Dlatego wspólnoty nie są czymś raczej dla Ciebie. Modlitwa indywidualna, tak jak piszesz że chcesz poświęcić swoje cierpienia / trudności za zbawienie innych. Możesz nawet przyjąć formę życia samotnego pustelniczego w świecie, bez wstępowania do wspólnot / bractw, tylko w ciszy swojego serca. Kondycja wyalienowania / autystyczna, wynikająca ze schizofrenii, może być pewnego rodzaju swoistą formą pustelni.

Osoby psychicznie chore nie mogą podejmować form życia konsekrowanego ani wstępować do zakonów. Ale mogą służyć Bogu i ludziom w świecie, w takiej formie jaka jest dla nich możliwa.

Cytuj:
Małżeństwo,Dzieci


To może nie być dla Ciebie. To może nie być drogą dla Ciebie. Jako schizofrenik nie udźwigniesz małżeństwa, żony, dzieci i rodziny. Schizofrenia jest także przekazywana w genach, jest wysokie prawdopodobieństwo, pomyśl o dzieciach. To tylko marzenia. Poza tym, załóżmy że ja jako schizofrenik wstąpię w związek małżeński, to małżonek zawsze może uzyskać uznanie tego małżeństwa za nieważnie zawarte, bowiem choroba psychiczna jest przeszkodą i jednym z powodów za uznanie małżeństwa za nieważnie zawarte.


N gru 08, 2019 11:48

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Jest mnóstwo form życia konsekrowanego. Dziewice konsekrowane i wdowy konsekrowane, instytuty życia konsekrowanego, Trzeci Zakon Świętego Franciszka, Trzeci Zakon Świętego Dominika i wiele innych - to także życie konsekrowane.

Jestem na przykład w trzecim "odcieniu" Miłosierdzia - jestem we wspólnocie, codziennie odmawiam koronkę do Miłosierdzia, modlitwę za kapłanów, spełniam co najmniej jeden dobry uczynek dziennie. Nie jest to znaczne obciążenie, a jest to wspólnota, która ma znaczenie dla Kościoła. Od każdej reguły można uzyskać dyspensę - nie jest to zasada, ale nie można nikogo z góry przekreślać.

Nawet osoby chore i dotknięte schizofrenią powinny poszukiwać kontaktu z innymi, z grupą. Nie będzie to takie, jak u osób dotkniętych depresją lub chorobą onkologiczną - każda z tych osób będzie miała inne potrzeby. Każdy z nas ma jakieś specyficzne problemy, a więc i specyficzne potrzeby.

W małżeństwie to dwie strony, zarówno mąż, jak i żona, dźwigają problemy. Choroba psychiczna nie jest sama z siebie rzeczą, która unieważnia małżeństwo. Jeśli ktoś jest w stanie remisji, bierze leki, jest podczas terapii i jest świadomy tego, na co się godzi, wtedy sakrament jest ważny. Gdyby to było takie proste, że choroba psychiczna uniemożliwia małżeństwo, niepotrzebne byłyby sądy biskupie.

_________________
MODERATOR


N gru 08, 2019 12:25
Zobacz profil
Post Re: Czy Bractwo można zaliczyć jako powołanie?
Zbigniew3991 napisał(a):
Od każdej reguły można uzyskać dyspensę - nie jest to zasada, ale nie można nikogo z góry przekreślać.


To nie jest przekreślanie kogoś. Osoby chore na schizofrenię / chore psychicznie mają zazwyczaj postawę bezkrytycyzmu. Albo ograniczonego krytycyzmu, to zależy od stopnia świadomości. Nie są w stanie realnie ocenić ani siebie ani swoich możliwości, nawet jeśli to w jaki sposób piszą wydaje się być nawet sensownym.

To co dla Ciebie jako osoby mentalnie zdrowej jest oczywiste, nie jest już takim dla osoby chorej psychicznie.

Poza tym, rozeznanie powołania. Składanie ślubów, bo jest ono obecne także w świeckich instytutach życia konsekrowanego, wymaga ustalenia z kierownikiem duchowym / spowiednikiem. Musi on także rozeznać na ile stan osoby chorej psychicznie pozwala na złożenie takich ślubów. Bo to nie jest tak że złoży sobie śluby a potem sobie zrezygnuje.

Indywidualne formy życia konsekrowanego także wymagają powołania i rozeznania tego powołania. To odbywa się na przestrzeni kilku lat.

Cytuj:
Nawet osoby chore i dotknięte schizofrenią powinny poszukiwać kontaktu z innymi, z grupą.


A jeśli nie są w stanie to mają się zmuszać? Myślę że nie wiesz czym jest ta choroba.

Cytuj:
Każdy z nas ma jakieś specyficzne problemy, a więc i specyficzne potrzeby


To nie jest kwestia jakichś potrzeb...

Cytuj:
W małżeństwie to dwie strony, zarówno mąż, jak i żona, dźwigają problemy.


I do tego wymagana jest odpowiednia kondycja psychiczna. Zwłaszcza mężczyzna jest tym który powinien zadbać o bezpieczeństwo rodziny, środki, utrzymanie, być podporą, opoką, dbać i chronić. Schizofrenik nie jest w stanie temu podołać.

Cytuj:
Choroba psychiczna nie jest sama z siebie rzeczą, która unieważnia małżeństwo


Owszem jest.

Cytuj:
Jeśli ktoś jest w stanie remisji, bierze leki, jest podczas terapii i jest świadomy tego, na co się godzi, wtedy sakrament jest ważny. Gdyby to było takie proste, że choroba psychiczna uniemożliwia małżeństwo, niepotrzebne byłyby sądy biskupie.


Remisja może się cofnąć. Ludzie czasem mówią że schizofrenia jest uleczalna bo komuś się polepszyło i nazywają to wyleczeniem. Ale to tylko stany remisji. Sama choroba nie jest uleczalna, mogą występować nawroty a wtedy zazwyczaj następuje też poważny atak psychotyczny. Zdarza się również że kiedy schizofrenik wchodzi w stan remisji to czasem przestaje brać leki i w konsekwencji atak / nawrót.

Poza tym, są także obecne niemal cały czas negatywne objawy takie jak anhedonia, stany depresyjne, brak motywacji i wiele, wiele innych, zwłaszcza kiedy psychozy ustępują to wchodzi się w ten negatywny stan.

Wejście z osobą chorą psychicznie w małżeństwo to bardzo trudna rzecz. Nie wiem czy każdy ma tego świadomość. Małżeństwo samo w sobie jest trudne a co dopiero z osobą chorą na schizofrenię.


N gru 08, 2019 13:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL