Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Ślub czystości 
Autor Wiadomość
Post Ślub czystości
Jak przygotować się duchowo do złożenia ślubu czystości?
Jak rozpoznać, czy to wola Pana?
Czy powiedzieć o tym komukolwiek?
Poprosić o pozwolenie spowiednika?


Pt sie 26, 2005 18:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 03, 2005 17:44
Posty: 419
Post Re: Ślub czystości
mniszka napisał(a):
Jak przygotować się duchowo do złożenia ślubu czystości?
Jak rozpoznać, czy to wola Pana?
Czy powiedzieć o tym komukolwiek?
Poprosić o pozwolenie spowiednika?


Wielu swietych zlozylo taki slub w latach swojego dziecinstwa, potem powtorzylo go w obecnosci spowiednika albo ksiedza.

Pana glos jest delikatny, pelen milosci a przede wszystkim przynoszacy pokoj do strapionej, niezdecydowanej duszy. Tak mi sie przynajmiej wydaje :) Pomodle sie za Ciebie i poprosze Jezusa aby dal Ci laske zycia w Jego Swietej woli.

_________________
Obrazek


Pt sie 26, 2005 19:12
Zobacz profil WWW
Post 
Plomyku dziękuję za modlitwę i bardzo o nią proszę.


Pt sie 26, 2005 19:14

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
ad 1. Nie wiem - nigdy nie składałem przysięgi życia w celibacie i nie zamierzam, wolę czystość w małżeństwie :)
ad 2. Skoro Bóg dał nam seksualność, to nie po to abyśmy mu ją oddawali spowrotem, więc woli Pana bym się w tym nie doszukiwał.
ad 3. Przyjaciółce/przyjacielowi - czemu nie?
ad 4. No co Ty - a co spowiednik ma do tego? Nie jest on osobą, która wydaje penitentowi pozwolenia na cokolwiek - choć warto zasięgnąć jego rady, być może podejmujesz taką decyzję zbyt pochopnie.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pt sie 26, 2005 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 21, 2005 19:19
Posty: 21
Post 
Incognito napisał(a):
ad 2. Skoro Bóg dał nam seksualność, to nie po to abyśmy mu ją oddawali spowrotem, więc woli Pana bym się w tym nie doszukiwał.


Nie zgadzam się z Tobą. Bóg powołuje każdego człowieka do wielkich rzeczy. Nie zawsze jest to życie w związku małżeńskim.

Pozdrawiam.

_________________
Miłość człowieku! Tylko Miłość!


Pt sie 26, 2005 23:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 21, 2005 19:19
Posty: 21
Post 
Incognito napisał(a):
ad 4. No co Ty - a co spowiednik ma do tego? Nie jest on osobą, która wydaje penitentowi pozwolenia na cokolwiek - choć warto zasięgnąć jego rady, być może podejmujesz taką decyzję zbyt pochopnie.


Spowiednik kieruje naszym życiem duchowym i stara się raczej doprowadzić nas do wieczności. Powinien On (Spowiednik) wywierać na nas ogromny wpływ, ale to ty decydujesz, masz wolną wolę i prawo do samodzielnej decyzji.

Chyba, że twoja pokora i ufność Bogu jest tak wielka, że rezygnujesz z własnej woli na rzecz woli Boga.

_________________
Miłość człowieku! Tylko Miłość!


Pt sie 26, 2005 23:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Tombi napisał(a):
Nie zgadzam się z Tobą. Bóg powołuje każdego człowieka do wielkich rzeczy. Nie zawsze jest to życie w związku małżeńskim.

Tym razem ja się z Tobą nie zgodzę, ale nie będę się w to zagłębiał, bo zrobiłbym zbyt wielki offtopic, odpowiem tylko jednym twierdzeniem i jednym pytaniem:
Bóg jest na tyle wielki aby mieć dla człowieka gotową więcej niż jedną drogę.
Jaki ojciec chce poślubić własne dziecko?
Tombi napisał(a):
Spowiednik kieruje naszym życiem duchowym i stara się raczej doprowadzić nas do wieczności.

Trochę za bardzo idealizujesz - obaj wiemy, że to różnie wygląda.
Tombi napisał(a):
Powinien On (Spowiednik) wywierać na nas ogromny wpływ, ale to ty decydujesz, masz wolną wolę i prawo do samodzielnej decyzji.

Właśnie na to zwróciłem mniszce uwagę - spowiednik nie jest od wydawania rozkazów i zezwoleń, tylko rad.
Tombi napisał(a):
Chyba, że twoja pokora i ufność Bogu jest tak wielka, że rezygnujesz z własnej woli na rzecz woli Boga.

Ojoj, temat-rzeka. Właściwie nie można zastąpić własnej woli wolą Boga, bo nie jest nam ona znana, zdanie się na los to nie zawsze zdanie się na wolę Boga, a poza tym nie wydaje mi się aby oddawanie Bogu jednego z największych darów jakie od Niego dostaliśmy było rozsądne i słuszne - On wiedział co robi dając ją nam, więc korzystajmy.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pt sie 26, 2005 23:49
Zobacz profil
Post 
Święta Faustyna we wszystkim była posłuszna woli spowiednika, mając go (słusznie) za zastępcę Jezusa na ziemi.


So sie 27, 2005 12:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 21, 2005 19:19
Posty: 21
Post 
mniszka napisał(a):
Święta Faustyna we wszystkim była posłuszna woli spowiednika, mając go (słusznie) za zastępcę Jezusa na ziemi.


Racja.

Incognito. Nie próbuję idealizować otaczającej nas rzeczywistości, ale dąrzyć do ideału.

_________________
Miłość człowieku! Tylko Miłość!


So sie 27, 2005 12:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 23, 2005 19:22
Posty: 120
Post 
Incognito napisał(a):
ad 2. Skoro Bóg dał nam seksualność, to nie po to abyśmy mu ją oddawali spowrotem, więc woli Pana bym się w tym nie doszukiwał.

Bracie każdy z nas ma inne powołanie, dlatego też to, co dla ciebie jest dobre dla innego nie musi być 8)

_________________
Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła!


So sie 27, 2005 12:56
Zobacz profil
Post 
mniszka zadała konkretne pytanie :) o powołaniu i życiu w czystości jest sporo wątków, np. :
viewtopic.php?t=3578
viewtopic.php?t=539

mniszko , o jakiej formie ślubu czystości myślisz? Czy chcesz złożyć śluby prywatne, o których oprócz Boga i Ciebie będzie wiedział jedynie spowiednik, czy myślisz o ślubie publicznym i oddaniu się Jezussowi jako dziewica konsekrowana ?

W tym drugim przypadku droga jest dłuższa :)


So sie 27, 2005 19:59

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
mniszka napisał(a):
Święta Faustyna we wszystkim była posłuszna woli spowiednika, mając go (słusznie) za zastępcę Jezusa na ziemi.

I czego to ma dowodzić?
[...]

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


So sie 27, 2005 20:12
Zobacz profil
Post 
Baranku, myślę o ślubach prywatnych, tylko i wyłącznie.

Incognito, muszę się nauczyć cytować, bo jeszcze nie opanowałam tej funkcji forum :)


So sie 27, 2005 20:25
Post 
Cytuj:
Święta Faustyna we wszystkim była posłuszna woli spowiednika, mając go (słusznie) za zastępcę Jezusa na ziemi.


To oznacza, że należy się poradzić spowiednika w kwestii złożenia ślubu czystości.


So sie 27, 2005 20:28

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Nareszcie mam dłuższą chwilę spokoju, odpowiem więc Tobie, Mniszko, bardziej merytorecznie (oczko w stronę baranka :wink: ).
mniszka napisał(a):
Baranku, myślę o ślubach prywatnych, tylko i wyłącznie.

Mniszko, myślę że w takim przypadku nie ma potrzeby składania ślubu wiecznego dziewictwa (bo jak przypuszczasz poprzez ślubowanie czystości) - nie wymaga tego od Ciebie formuła zakonna, a nigdy nie wiesz czy kogoś nie poznasz w przyszłości, czy się nie zakochasz i nie zapragniesz spędzić z tym mężczyzną życia. Jeśli nie złożysz tych ślubów a jednak spędzisz swoje życie niezamężnie, to nic nie tracisz, bo przecież możesz zachować dziewictwo dla Boga lub z jakiegokolwiek innego powodu - nie potrzeba Ci przecież do tego "oficjalności", prawda? Jeśli jednak złożysz taki ślub, a potem poznasz kogoś i będziesz chciała być z tą osobą, to będziesz miała dylemat konfliktu między pragnieniem zamążpójścia a przyrzeczeniem które złożyłaś Bogu. Moim zdaniem w Twoim przypadku po prostu nie warto tego przyżekać.
Jeśli chcesz wiedzieć jak rozpoznać czy wolą Boga jest byś zachowała dziewictwo na zawsze, musisz się zastanowić czy i czemu Bóg mógłby chcieć tego od Ciebie. Musisz się zastanowić czy dziewictwo jest wartością i celem samo w sobie, musisz poznać jego sens i celowość ludziej seksualności lub wyrzeczenia się jej. Z chęcią dowiem się jak Ty widzisz te kwestie.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


N sie 28, 2005 11:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL