Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Ślub czystości 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
hmm... no średniowiecze to już nie jest i nie wiem czy trzeba mieć lekarskie zaświadczenie na bycie dziewicą... ale spójrzmy na to inaczej - jeśli się nią nie jest (fizycznie), a chce się zostać dziewicą konsekrowaną i być przez ogół postrzegana jako dziewica (bo tak będzie po złożeniu ślubu) to jest to trochę oszukiwanie i siebie, i społeczeństwa, i Pana Boga, którego i tak nie da się oszukać... a taka nieczystość niefizyczna jest chyba czymś gorszym niż brak dziewictwa dla potencjalnej kandydatki (osz... się mrówka wymądrza). Tak a propo tego co baranek zacytowała :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N sie 28, 2005 21:17
Zobacz profil
Post 
Baranku dziękuję za wyrozumiałość. I bardzo proszę o dowiedzenie się od tej znajomej, jak się sprawa ma.
Ja nie prowadziłam jawnego ani gorszącego życia, wręcz przeciwnie, cieszę się szacunkiem i poważaniem.

Nie postanowiłam jeszcze, kto miałby nałożyć mi obrączkę - być może ja sama, a może kierownik duchowy, jeśli takiego znajdę.

Awa, nie rozumiem, dlaczego jesteś taka nieprzyjemna. Chyba jest oczywiste, że ślub czystości to nie to samo co dziewictwo. I nie nazywaj ślubów absurdalnymi, bo bardzo obrażasz religię.


N sie 28, 2005 21:22
Post 
Dlatego właśnie, zielona mrowko, myślę bardziej o prywatnym ślubie. Wtedy nie będzie oszukiwania nikogo ani mamienia komuś oczu.
:)


N sie 28, 2005 21:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
hmm... tak sobie myślę a może powinnaś dołączyć do któregoś z instytutów świeckich, to chyba byłoby dobre połączenie szczerego oddania i ukrycia się ;)... tak sobie tylko myślę...

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N sie 28, 2005 21:37
Zobacz profil
Post 
Szczerze mówiąc, nie wiem na jakiej zasadzie działają instytuty świeckie i jak do nich wstąpić?
Może masz jakieś informacje?


N sie 28, 2005 21:51
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Z powodu, że trzeba być redakcji wiernym to polecam artykuł z Gościa Niedzielnego W rajnej służbie Pana Boga i idąc na łatwiznę polecam kilka linków z MIBY - po lewej stronie na dole

Pozdrawiam (Baranek się ze mnie śmieje, że tyle w jednym temacie się wypowiadam) :D

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


N sie 28, 2005 22:00
Zobacz profil
Post 
Dziękuję za te wypowiedzi. Są dla mnie bardzo cenne. Masz mróweczko kontakt z barankiem? :)


N sie 28, 2005 22:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 03, 2005 17:44
Posty: 419
Post 
Z tego co ja sie orietuje, to nie musisz byc dziewica aby miec oficialny slub czystoci. Dziewicza dusza, to czysta dusza. Znam osoby, ktore taki slub zlozyly i nikt ich o dziewictwo nie pytal. :)

_________________
Obrazek


N sie 28, 2005 22:37
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
mniszko moze i jestem nieprzyjemna ale nie widze sensu w tym co chcesz zrobic.Jak mawiała moja babcia ,,mleko już się wylało".Jesli żalujesz to wystarczy przestrzegać przykazania 6.
Jesli jak piszesz seks cie nie pociaga i nie bedzie pociagal -to cóz to za dar?Gdyby cie pociagał a wyrzekłabys się to rozumiem.
Zawsze jestem przeciwniczka ślubowania czegos.Zycie jest dlugie i pelne niespodzianek.


N sie 28, 2005 22:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
Tak sobie czytam temat i z wielkiego uznania jakie mam do dominikanów polecę Ci trzeci zakon świecki tegoż zgromadzenia http://www.dominikanie.com/


N sie 28, 2005 22:50
Zobacz profil WWW
Post 
Moja aseksualność jest tylko częściowa, co wyraźnie napisałam, Awa, tak więc ślub byłby dla mnie wyrzeczeniem. Zresztą ten termin jest nowy i nie oddaje w pełni moich uczuć, a o intymnych sprawach nie chcę rozmawiać.
Nie widzę, gdzie tu się mleko wylało?
Rozumiem, że jesteś przeciwniczką ślubowań, ale i Ty uszanuj moje zdanie.


N sie 28, 2005 22:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 21, 2005 19:19
Posty: 21
Post 
Wtrącę tylko, że Św. Augustyn nie był taki święty przez całe życie.

Gdyby On pomyślał: "mleko się wylało", nie mielibyśmy tak wspaniałego orędownika u Boga! 8)

_________________
Miłość człowieku! Tylko Miłość!


N sie 28, 2005 23:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 17, 2005 20:23
Posty: 321
Post 
Będąc na rekolekcjach usłyszałem takie sformułowanie które mnie ujęło:
Gdybyśmy częściej swoim dzieciom tłumaczyli jak piękny jest akt małżeński (przygotowując je do dorosłego życia) to mielibyśmy więcej powołań do życia w czystości.

Ja będąc żonatym wiem jak piękny jest akt małżeński w związku sakramentalnym i dlatego doceniam jak wielką ofiarę Bogu złożyli ludzie którzy ślubowali mu czystość.

Czystośc choćby Najświętszej Marii Panny przekonuje mnie do tego, że jest ona wspaniałym zadaniem.
A św. Józef, który poślubił Maryję by żyć bez tej osłody jaką jest zjednoczenie w akcie małżeńskim, czy nie dokonał pięknej dla Boga ofiary.

[...]
Dziękuję Bogu za tych, którzy dla wspólnego dobra Kościoła i z miłości do Boga i ludzi składają Bogu taką ofiarę.

_________________
Jezu, ufam Tobie


N sie 28, 2005 23:18
Zobacz profil
Post 
Ponieważ mrówka wspomniała o instytutach świeckich, spróbuję wyjaśnić, czym się charakteryzuje ta forma życia.

1. Ślub czystości:
- ślub prywatny - tak
- dziewictwo konsekrowane- tak
- instytut świecki- tak

2. Tajemnica ( w ukryciu przed światem)
- tak
- do pewnego stopnia ( ślub jest publiczny , jednak później wiele dziewic dla lepszego apostolstwa ukrywa fakt ślubu)
- tak ( w wielu instytutach istnieje ścisła tajemnica i o fakcie ślubu nie wiedzą nawet najbliżsi ( fakt powiedzenia o tym komukolwiek należy uzgadniać z przewodniczącą))

3. Wspólnota mieszkalna
- nie
- nie
- raczej nie ( w kilku instytutach tak)

4. Współnota majątkowa
- nie
- nie
- w niektórych tak

( zawsze można jednak liczyć na pomoc współczłonkiń, jeżeli ktoś jest w poważnej potrzebie)

5. Określony strój
- nie
- nie
- nie

6. Plan rozwoju duchowego, zorganizowana formacja, spotkania
- nie
- nie
- tak

7. Śluby czasowe:
- tak
- NIE
- tak

8. Obowiązkowe modlitwy
- nie
- tak
- tak

Z Instututów, które lepiej znam polecam Instytut Świecki Chrystusa Króla oraz Instutut Świecki Miłosierdzia Bożego - ale to zależy również mniszko, od Twojego miejsca zamieszkania. Niektóre instytuty mają swoje ośrodki tylko w określonej częsci Polski ( np. IŚMB- okolice Torunia ( Jabłonowo Pomorskie).

Na oficjalnej stronie dziewic konsekrowanych w KK możesz zapoznać się ze świadectwami a także całym tekstem obrzędu konsekracji ( konsekracja może być w małej kaplicy i też będzie zachowana intymność)
http://www.geocities.com/ordovirginumpl/page13.html

Niezależnie jednak od tego, jaką drogę byś wybrała, najpierw znajdź stałego spowiednika i kierownika duchowego. To, że zazwyczaj spowiadasz się u tego samego księdza, to za mało.

Od członikń IŚ oraz dziewic konsekrowanych wymaga się również, żeby były to osoby pracujące.

post płomyka i fragment postu pawis-66 - przeniesione do tematu: viewtopic.php?p=100633#100633


Pn sie 29, 2005 8:59
Post 
Odczułam wewnętrzne oświecenie - mój ślub, jeśli do niego dojdzie, ma być ślubem prywatnym, ukrytym przed prawie całym światem.
Znakiem dla mnie przypominającym ma być tylko obrączka.

Nawiązałam kontakt ze świeckim zakonem dominikańskim, ale w pobliżu mojej miejscowości nie ma żadnej fraterni i jeszcze ze względu na inne okoliczności moje wstąpienie byłoby utrudnione (co nie znaczy, że niemożliwe). Chciałabym też prosić Baranka o info na pw. odnośnie Instytutu Świeckiego Miłosierdzia Bożego w Jabłonowie, bo to w miarę blisko mnie. Ale sprawa wstąpienia do instytutu bądź tercjarzy to temat na osobny topik.

Tutaj chciałabym rozwinąć temat czystości i powołania do życia w samotności. Jeśli ktoś ma jakieś przemyślenia albo linki do stron internetowych, zapraszam gorąco.


Pn sie 29, 2005 10:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL