Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 21, 2019 0:08

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Grzechy ekologiczne i czy postęp i przemysł jest dobry? 
Autor Wiadomość

Post Grzechy ekologiczne i czy postęp i przemysł jest dobry?
Mam pytanie odnośnie czy grzechem według kościoła katolickiego i jest posiadanie czy generowanie przez ludzi emisji netto czy grzechem według kościoła katolickiego i jest generowanie przez ludzi emisji netto CO2 ?
Czy grzechem jest generowanie CO2 bo według niektórych źródeł z przyczynia się ono do zwiększenia ilości katastrof?
Czy postęp i spalanie paliw kopalnych i jest grzeszne?
Czy kupowanie bananów ananasów i tego typu rzeczy które musza przebyć długą drogę jest grzechem,bo wydzielają dużo CO2?
Czy grzechem jest spalanie paliw kopalnych i kupywanie rzeczy ?

Pn wrz 09, 2019 18:00

Post Re: Grzechy ekologiczne i czy postęp i przemysł jest dobry?
Tak, oddychanie też jest grzechem , bo wydziela CO2 ;)
Serio, nie rozumiesz pojęcia zrównoważonego rozwoju i rozsądnego korzystania z technogii? Dbaj o środowisko tak aby nie szkodzić sobie ani innym ludziom, szczególnie tym najbliższym, bo praktycznie każda obsesja jest patogią.
Zastanawiasz się nad szeroko zakrojonymi akcjami jak zaniechanie korzystania z paliw kopalnych czy robienia zakupów, czyli jak daleko posunięte jest już teraz Twoje osobiste dbanie o środowisko, w takich zwyczajnych, prostych sprawach?

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...

Wt wrz 10, 2019 7:25
Moderator

10 Potem przywołał do siebie tłum i rzekł do niego: «Słuchajcie i chciejcie zrozumieć. 11 Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi, to go czyni nieczystym»7. 12 wtedy przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Wiesz, że faryzeusze zgorszyli się, gdy usłyszeli to powiedzenie?» 13 On zaś odrzekł: «Każda roślina, której nie sadził mój Ojciec niebieski, będzie wyrwana. 14 Zostawcie ich! To są ślepi przewodnicy ślepych. Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
15 Wtedy Piotr zabrał głos i rzekł do Niego: «Wytłumacz nam tę przypowieść!». 16 On rzekł: «To i wy jeszcze niepojętni jesteście? 17 Nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, do żołądka idzie i wydala się na zewnątrz. 18 Lecz to, co z ust wychodzi, pochodzi z serca, i to czyni człowieka nieczystym. 19 Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. 20 To właśnie czyni człowieka nieczystym. To zaś, że się je nie umytymi rękami, nie czyni człowieka nieczystym». MT 15, 10-24

W katolicyzmie nie ma ścisłego katalogu grzechów, zatem jeżeli takiego szukasz, błądzisz. Mamy przede wszystkim skupiać się na rozeznawaniu słabości u siebie, a nie na tym, czy inni czynią zło, bo na sądzie szczegółowym punktów nie dostaniesz za to, że wyrecytujesz słabości innych, lecz będziesz sądzony z tego, jakim uczyniłeś swe serce. Nie chodzi o to, aby być bardziej eko od innych, by zaliczać więcej umartwień, bić rekordy postów czy różańców, lecz o to, by każdego dnia robić krok w kierunku dobra, co oznacza że czasem zrobisz 10 kroków do tyłu, zanim uda Ci się zrobić krok do przodu i odwrotnie, formowanie sumienia trwa całe życie. Ważne jest to, by cieszyć się z uczynków dobra, zwłaszcza gdy przychodzi Ci to coraz łatwiej, gdy przełamujesz kolejne opory wynikające z twych słabości, by iść w kierunku Miłości. Mamy pracować nad sobą, dokładając wciąż kolejną cegiełkę dobra, którą ofiarowujemy światu. Ze skrupułami nie wygrasz, jeżeli nie będziesz aktywnie współpracował ze spowiednikiem, jeżeli wciąż będziesz szukał kolejnych kategorii grzechów, które pasjami będziesz segregował, nie tędy droga.

Wt wrz 10, 2019 16:50

random14 napisał(a):
... Czy grzechem jest generowanie CO2 bo według niektórych źródeł z przyczynia się ono do zwiększenia ilości katastrof? ...

To mnie skłania do refleksji, czy człowiek ma prawo oddychać?

Człowiek dla szabatu, czy szabat dla człowieka?

Wt wrz 10, 2019 17:54

random14 napisał(a):
... Czy grzechem jest generowanie CO2 bo według niektórych źródeł z przyczynia się ono do zwiększenia ilości katastrof? ...

A z innych źródeł sie nie przyczynia do katastrof i co teraz?
Klimat zawsze sie zmieniał, człowiek nie musi mieć na te zmiany jakiegoś wyraźnego wpływu, w końcu jeszcze przed momentem w którym, ludzie zaczeli emitować znaczące ilość CO2, to klimat sie ocieplał, i wtedy mógł sie ocieplać sam z siebie, a dzisiaj to on musi sie ocieplać z winy człowieka.
Ze sprzedaży praw do emisji CO2 są ogromne pieniądze, jeśli popierasz takiego rodzaju globalne ocieplenie, to również popierasz handel emisjami, a w ten sposób, być może popierasz mafie która te prawa do emisji, sprzedaje.

Wt wrz 10, 2019 20:29

Nie, Robek- można dostrzegać wpływ ludzi na wyjątkowo szybkie ocieplanie się klimatu i być przeciwnikiem handlu prawem do emisji i być za innymi rozwiązaniami opracowanymi przez naukowców a nie polityków i lobbing.

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...

Śr wrz 11, 2019 11:54

Skoro w niektórych miastach robi się SMOG i ludzie się "duszą" to znaczy że te rzeczy, o które pyta "autor natchniony" są złe ale nie nazwiemy tego grzechem. Ale są grzechy ,które leżą u żródła tych problemów ekologicznych. Np. Lenistwo człowieka, który ma niedaleko do sklepu a jedzie samochodem albo do pracy też niektórzy mogliby na rowerze czy na nóżkach. No ale człowiek chce się innym pokazać że ma dobry samochód itd. Grzech ciągłego bogacenia się chociaż mam już dobrobyt zapewniony to jeszcze więcej i jeszcze więcej. A fabryki coraz więcej produkują żeby sprzedawać no a fabryka wydziela różne substancje do środowiska.
Ja mam już wiele lat ten sam telefon i nie mam chorej potrzeby wymieniania co chwilę "na lepszy model".
Innym powodem problemów ekologicznych mogą być grzechy seksualne. Na pewno gdyby ludzie w tej dziedzinie życia bardziej panowali nad swoim ciałem to dzisiaj byłoby mniej ludzi, trudno to policzyć ile mniej.
No i w konsekwencji byłoby mniej gazów szkodliwych, mniej śmieci, mniej ścieków. Pan Bóg się karze ludziom rozmnażać ale nie na lewo i prawo każdy z każdym tylko z głową i rozumem.
Ograniczanie korzystania z tv czy komputera już powoduje zmniejszenia emisji gazów przez to że elektrownia mniej prądu musi wytworzyć.
Poszczenie albo nie duże posiłki już da efekty że będziemy mieli w koszu mniej śmieci i mniej papieru toaletowego zużyjemy :-) :-) :-)

Do autora: Nie pisze się "kupywanie" tylko "kupowanie".

Pt wrz 20, 2019 20:00
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ]