Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt maja 11, 2021 1:10Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Rodzice przeciw halloween 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 11:28
Posty: 224
Post Rodzice przeciw halloween
Tekst oświadczenia:

. . . . .

Miejscowość, data


Dyrekcja oraz Nauczyciele
Szkoły.....

Szanowni Państwo,

Jako katolicy nie wyrażamy zgody na udział naszego dziecka w jakichkolwiek zajęciach szkolnych, polegających na kultywowaniu święta halloween oraz zwyczajów z nim związanych.

Tradycje halloween wywodzą się z magicznych i satanistycznych kultów, które stoją w całkowitej sprzeczności z wyznawaną przez nas oraz nasze dziecko Wiarą oraz stwarzają duchowe niebezpieczeństwo dla naszego dziecka.

Z poważaniem

. . . . .
Podpis rodziców


Komentarz do akcji:


Pogańskie "święto" halloween


Niestety wkrótce świadkami będziemy kolejnej próby wypromowana w Polsce, kraju o przeszło tysiącletnich tradycjach katolickich, pogańskiego zwyczaju halloween. Wraz z tym "świętem" pod pozorem żartu i zabawy lansowane są sprzeczne z naszą Wiarą, praktyki magiczne, wróżbiarskie i okultystyczne, przed którymi zawsze przestrzegał nas Kościół. Niestety promotorzy halloween koncentrują się najbardziej na dzieciach i młodzieży, czyli na osobach, które - ze względu na wiek i nieznajomość problematyki duchowych zagrożeń - chętniej przyjmują atrakcyjnie opakowaną ale duchowo niebezpieczną ofertę halloween. Tymczasem duszpasterze i egzorcyści przestrzegają, że zły duch nie żartuje.

Warto przypomnieć o niebezpieczeństwach, jakie są z tym "świętem" związane i w porę zareagować wyrażając swój sprzeciw wobec prób wystawienia nas i naszych dzieci na duchowe zagrożenie.

Tematowi halloween poświęcone jest osobne hasło w Encyklopedii białych plam tom VI, s. 197 wydanej przez Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne - POLWEN, Radom 2002. Autorem hasła jest polski jezuita ks. Aleksander Posacki znany autorytet w dziedzinie demonologii.

Ks. Posacki zwraca uwagę na fakt, iż tradycja halloween przejęta została z kultów magicznych i satanistycznych. Przypomina, że "ta pogańska tradycja została zawłaszczona przez satanistów, którzy Noc Halloween (z 31 października na 1 listopada) łączą z wieczorem tzw. "czarnych mszy" i orgii seksualnych, związanych z jednoczeniem się z demonami". Dalej ksiądz Posacki mówi, że: "wiąże się to także ze składaniem ofiar z ludzi w kulcie satanistycznym".

Tym, którzy widzą w halloween tylko zabawę ksiądz Posacki przypomina, że "w tradycji amerykańskiej "święto" to wygląda pozornie niewinnie i wydaje się być jedynie zaspokojeniem potrzeby tajemniczości, czemu sprzyja m.in. przebieranie się za czarownicę, wampira, ducha czy diabła". Autor podkreśla jednak, że "wszystkie te postaci w tradycji europejskiej związane są z osobą szatana". Innym aspektem jest "zainteresowanie rzeczami budzącymi lęk i grozę (zabawa "w strachy"); jest to jednak również okazja do chuligańskich ekscesów, podczas których (jakby zgodnie z naturą owego "święta") czyni się zło w postaci niszczenia samochodów, napadów na ludzi czy nawet morderstw".

Najgroźniejsze jednak wydaje się to, że jak pisze ks. Posacki: Halloween może być formą inicjacji w świat okultystyczny, czy demoniczny". (…) "Bowiem naprowadza skojarzeniowo na wiele typów niebezpiecznych tradycji i wierzeń (np. wielowątkowe konotacje satanistyczne)" , a sprowadzanie w naszej kulturze obecnej świąt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego do tzw. "święta zmarłych" połączone z propagowaniem halloween może zdaniem ks. Posackiego niebezpiecznie kojarzyć te katolickie tradycje np. ze spirytyzmem, który jest nie do pogodzenia z Wiarą Kościoła.

Autor przypomina, że również w Polsce "halloween obecny jest w domach kultury, szkołach, często łączy się z propagowaniem okultyzmu (np. wróżbiarstwa, zaprasza się zawodowe wróżki, podobnie jak w przypadku problematycznego zwyczaju zwanego "andrzejkami").

Wreszcie autor przypomina, że w różnych krajach halloween spotkało się z reakcją biskupów. W Polsce św. pamięci ksiądz biskup radomski Jan Chrapek określił zwyczaj halloween jako pogański, który jest "promowany przez media i bezmyślną propagandę także w szkołach", wskazując, że zwyczaj ten może zamazać chrześcijańska głębię Święta Wszystkich Świętych.

Warto więc, aby rodzice oraz dzieci uświadamiali sobie owe prawdy nt. halloween i wpłynęli na szkoły i instytucje zajmujące się wychowaniem i edukacją, by zaprzestały one nachalnej propagandy niebezpiecznego zwyczaju halloween.

AS Na podstawie:
Halloween, [w] Encyklopedia białych plam, tom VI, s. 197 wyd. Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne - POLWEN, Radom 2002

Katechizm Kościoła Katolickiego

W artykule 2116 mówi: "Należy odrzucić wszelkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, wywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość. Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie tajemnych mocy. Praktyki te są sprzeczne z czcią i szacunkiem - połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu.

w artykule 2117 Katechizm mówi: "Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do opanowania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągnąć nadnaturalna władzę nad bliźnim - nawet w celu zapewnienia mu zdrowia - są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności. Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekania się do interwencji demonów."

Uwaga!


Rodzice, którzy nie chcą, aby ich dzieci uczestniczyły w zajęciach kultywujących święto halloween mogą wypełnić powyższe oświadczenie i przekazać je dyrekcji szkoły oraz nauczycielom.

_________________
DEUS VULT!

http://www.forum.krucjata.org.pl/


Wt paź 23, 2007 21:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 11:28
Posty: 224
Post 
Akcja jest inicjatywą ruchu Krucjata - Młodzi w Życiu Publicznym przy Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

_________________
DEUS VULT!

http://www.forum.krucjata.org.pl/


Wt paź 23, 2007 21:48
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Przeciwko topieniu Marzanny też protestujecie?


Wt paź 23, 2007 22:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 11:28
Posty: 224
Post 
A powinniśmy? :D

_________________
DEUS VULT!

http://www.forum.krucjata.org.pl/


Wt paź 23, 2007 22:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 21:55
Posty: 409
Post 
Powinniście, ten zwyczaj ma głęboko pogańskie korzenie. Takież posiada też np. zwyczaj zdobienia pisanek i to też tępić powinniście, przecież chyba też jest z tego powodu zły i stwarza wielkie zagrożenia duchowe, czyż nie?

Trzeba być konsekwentnym ;)

_________________
I recognise...
Myself in every stranger's eyes


Wt paź 23, 2007 22:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
No przecież to też ma pogański rodowód i wywodzi się bezpośrednio ze słowiańskiego rytuału.


Wt paź 23, 2007 22:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
Zawsze można powrócić do osadzonego w naszej tradycji prasłowiańskiego zwyczaju ludowego, jakim były dziady (opisane w "Dziadach"). Nawiązywano kontakt z duszami przodków, rozpalano ogniska by bładzące dusze mogły wrócić do domu (i by odpędzić upiory), urządzano im ucztę - by w ten sposób zapewnić sobie ich przychylność...

"Czego potrzebujesz, duszeczko,
Żeby się dostać do nieba?
Czy prosisz o chwałę Boga?
Czyli o przysmaczek słodki?
Są tu pączki, ciasta, mleczko
I owoce, i jagodki.
Czego potrzebujesz, duszeczko;
Żeby się dostać do nieba?"


Śr paź 24, 2007 6:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
A nie macie innych problemów naprawdę?
Wspomniane topienie Marzanny, drzewko wigilijne, palenie świateł na cmentarzach, obchodzenie urodzin, śmigus- dyngus, kult świętych miejsc, etc. to też relikty kultów pogańskich. Je też chcecie wytępić?

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Śr paź 24, 2007 14:49
Zobacz profil
Post 
Spoko :)
Oni chcą tylko zaistnieć w świadomości ludzkiej, a najlepiej poprzez media :D

Kto te bzdury weźmie na poważnie?


Śr paź 24, 2007 18:51
Post 
Zapomniałbym!!!

Czas zaprotestowac przeciwko obchodzeniu Bożego Narodzenia!!
Jezus nie urodził się 25 grudnia. To czas w którym poganie czcili Słońce :D


Śr paź 24, 2007 18:53

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Akcja trochę debilna, ale nie zaprzeczycie chyba, że samo halloween też jest debilne?

Ja mu mówię nie, a dzieciaki z klatki poganiam. Mamy przecież jeszcze jakieś własne tradycje.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Śr paź 24, 2007 19:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 11:28
Posty: 224
Post 
Widać powinienem mieć was w większym poważaniu niż Ks. Posackiego - znanego demonologa.

_________________
DEUS VULT!

http://www.forum.krucjata.org.pl/


Śr paź 24, 2007 23:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 11:28
Posty: 224
Post 
Zgodzę się natomiast, że mamy tradycje na których należy się skoncentrować - na przykład pytaniem jest ile osób śpiewa kolędy na Boże Narodzenie, jeśli wiadomo, że mało kto umie lub nie wstydzi się śpiewać.

_________________
DEUS VULT!

http://www.forum.krucjata.org.pl/


Cz paź 25, 2007 0:04
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt cze 16, 2006 4:23
Posty: 1814
Post 
Grzegorz P napisał(a):
Widać powinienem mieć was w większym poważaniu niż Ks. Posackiego - znanego demonologa.
Sądzę, że wolno Ci mieć w poważaniu każdego, kto jest dla Ciebie autorytetem ;)

Ja mam lekki dystans do tego, o czym pisze ks. Posacki.
W naszej kulturze świat magii jest obecny i bez tego amerykańskiego święta. Dzieci słuchają w bajkach o wróżkach, babach jagach, czarownicach, krasnoludkach, diabłach borutach (świetny a zapomniany Morcinek), czarodziejskich przedmiotach i innych magicznych, baśniowych atrybutach... wszystko to ma źródła pewnie gdzies w "czasach pogańskich"... ale to częśc tradycji, w której wyrastamy. Nie wiem, czy da się "nie wyrazić zgody" na to, by nasze dzieci wzrastały bez tego świata magii, który zresztą na pewnym etapie rozwojowym trudno im oddzielić od realności...

Osobiście myślę, że - jak ze wszystkim - trzeba w tej kwestii po prostu zachować umiar i zdrowy rozsądek.
A samo halloween? Zębate dynie wydają mi się sympatyczne :)
Że amerykańskie? Choinkę mamy z Niemiec... Słowianie stawiali snopki albo wieszali podłaźniczki u powały...


Cz paź 25, 2007 8:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 11:28
Posty: 224
Post 
To rozróżnienie istnieje i jest czytelne.

Jest bowiem różnica między czytaniem dzieciom bajek o dobrej wróżce a "świętowaniem" pogańskiego "święta". Kiedy zostaną spełnione określone warunki, diabeł nie pyta się o zdanie ale wkracza ze swoją mocą. Tak jest na przykład przy aktach okultystycznych jakie są opisywane w Harrym Potterze. Właśnie Ks. Posacki jest specjalistą od tych spraw i wskazuje gdzie się kończy czytanie niewinnych bajek a zaczyna realne zagrożenie dla człowieka. Od zabawy w dobrą wróżkę nic się nikomu nie stanie ale od naśladowania rzeczywistych magicznych czynności może powstać potworny problem. Na przykład osoba świadomie oddająca swoją duszę diabłu może rzeczywiście liczyć na ziemski sukces. Ale potem winna liczyć się z konsekwencjami i tutaj (diabeł jest oszustem) i po śmierci. Chyba, że w czas się otrząśnie i nawróci. Ale i wtedy diabeł może się mścić. Sam zresztą znam osobiście duchownego, który odprawiał egzorcyzmy. To nie jest zabawa.

_________________
DEUS VULT!

http://www.forum.krucjata.org.pl/


Cz paź 25, 2007 10:33
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL