Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 6:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 310 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona
 Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lis 09, 2008 13:45
Posty: 7
Post Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
Witam,

Mam 19 lat i postanowiłem wybrać życie w czystości. W związku z tym pytam - jak obniżyć, a najlepiej całkowicie wyłączyć swój popęd?


N lis 09, 2008 14:48
Zobacz profil
Post 
Pewien ksiądz mówił mi, że w momentach kryzysowych pomaga mu zimny prysznic :)


N lis 09, 2008 14:51
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Cała sprawa rozbija się o to, że osoby chcące żyć w czystości nie powinny obniżać czy wyzbywać się popędu seksualnego,ale nauczyć się z nim, żyć nie ulegając mu.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N lis 09, 2008 15:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 22, 2006 15:18
Posty: 318
Post 
Jeśli chodzi o "rozbuchany" popęd to są na to środki farmakologiczne.

Naturalny - trzeba nauczyć się kontrolować, nie wyłączać. Modlitwa pomaga zdaniem co niektórych moich znajomych, którym się to udaje (też i kapłanów).


N lis 09, 2008 15:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Przede wszystkim gratuluję trafnego wyboru i jestem głęboko przekonany, że Ci się uda ;).

Jeśli mi wolno to udzielę tylko jednej wskazówki, która moim zdaniem jest najbardziej fundamentalna; żeby żyć w czystości nie trzeba tłumić swojej seksualności, a wystarczy jej nie rozniecać. Chodzi o to byś widząc większy dekolt specjalnie mu się nie przyglądał, czy to w autobusie, na bilboardzie, czy telewizji. Skoro już podjąłeś decyzję o życiu w czystości to nie ma sensu rozpalać namiętności, które potem będzie trzeba gasić. Jeśli mając czysty umysł widzisz ładną kobietę, która powoduje u Ciebie wzrost napięcia, a nie będziesz w stanie odwrócić wzroku to z pewnością nie uda Ci się wygrać kiedy będziesz już przejęty swoją żądzą.

Początkowo trwanie w czystości jest prawdziwą walką, ale w miarę jak coraz konsekwentniej będziesz unikał tych 'drobnych' pożądliwości zauważysz, że coraz mniej wysiłku to kosztuje. Oczywiście to nie znaczy, że przestaną Ci się podobać kobiety ;), ale póki co unikaj wszystkiego co może prowadzić do upadku.

Może warto by podjąć się też jakiegoś postu? Jeśli masz możliwość możesz też zacząć czytać Ewangelię (choćby w necie -> online.Biblia.pl).

pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję
respect for all 8)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


N lis 09, 2008 17:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Nie wiem, czy zamierzasz zostać księdzem / zakonnikiem, czy po prostu powziąłeś takie postanowienie, ale myślę, że w obu wypadkach może znaleźć zastosowanie to, co kiedyś przeczytałem w wywiadzie z pewnym księdzem ( bodajże we Frondzie ), dotyczącym tematu " męskości księży ". Czy ksiądz powinien być męski ? Czy Jezus był " prawdziwym mężczyzną " ? Odpowiedź na oba pytania brzmiała: tak ! Przy czym o to właśnie chodzi, by męskości nie rozumieć w dzisiejszym, wąskim, zbanalizowanym, czy wręcz sprofanowanym rozumieniu, jako rozbuchanej seksualności. To nie jest męskość, która realizuje się wyłącznie w fizycznym rozładowaniu popędu. Jak mówił ów ksiądz, celibatariusz nie powinien, czy nawet nie może wyzbywać się swojej seksualności ( która również jest przecież darem od Boga ), tylko skierować ją na inne tory - na tor jeszcze większej, czystej miłości do Boga i ludzi, oraz na chęć i gotowość całkowitego oddania siebie w służbę Jemu i im. To oczywiście ładnie wygląda na papierze ( ekranie ), i wcale nie jest łatwe - ale mnie się jakoś wydaje, że przynajmniej w pewnym sensie dotyka istoty zagadnienia.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lis 10, 2008 12:06
Zobacz profil
Post Re: Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
Pawel_89 napisał(a):
jak obniżyć, a najlepiej całkowicie wyłączyć swój popęd?


To jest manichejskie podejście do seksualności i niech Bóg Cię broni przed takim podejściem. Takie podejście nie jest w żadnym wypadku chrześcijańskie. Seksualność nie jest czymś złym, albo grzesznym. Jest to dar Boga. Życie w czystości nie polega na wyłączeniu czy wyrzeczeniu się seksualności jako takiej, ale - jak już ktoś napisał - na skierowaniu jej na właściwe tory. Nie ma się potem co dziwić, gdy niewierzący zarzucają katolikom jakieś kompleksy na punkcie seksu, że katolicyzm zrównuje seksualność z grzesznością.


Pn lis 10, 2008 13:40

Dołączył(a): Pt sty 14, 2011 20:47
Posty: 6
Post Re: Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
Obniżenie popędu seksualnego to ciężka sprawa, bo to jeszcze zależy czy nie masz jakichś problemów psychicznych, bo czasem wzrost popędu seksualnego jest uwarunkowany napięciem psychicznym. Jeśli nie masz żadnych problemów to proponuje zobaczyć artykuł jak obniżyć popęd seksualny.


Tam jest opisane na co uważać co stosować i takie tam rożne informacje.


Pt sty 14, 2011 21:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 26, 2010 18:03
Posty: 177
Post Re: Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
I najlepiej drogi Pawle, oraz Wy, chwalący jego wybór drodzy moderatorzy, wyemigrujcie z tego pięknego kraju. Bo mamy ujemny przyrost naturalny, i w pierwszym rzędzie każdy patriota powinien dbać o to, żeby założyć rodzinę i wychować dzieci, a nie tchórzliwie uciekać od obowiązku. A jeśli taki Polak uważa się za wierzącego, to tym bardziej powinien starać się o dzieci, w trosce o zachowanie swojej wiary na tych ziemiach - bo inaczej czeka nas islam. Hough!

_________________
A rychło nastanie niepozorne wydarzenie. I jedni będą płakać, a inni się radować. Bs-c 21:39


So sty 15, 2011 12:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
uff... czasami od czytania tych postów aż się słabo robi...

Chłopak ma 19 lat, nie róbcie mu wody z mózgu!

Owszem, jeśli ma zamiar zostać księdzem, albo zakonnikiem, powinien w jakiś sposób nauczyć się ignorować swoje pragnienia cielesne, ale w innym wypadku...

No i nie mówcie o "skierowaniu popędu na inne tory" - jakie tory? Są tylko jedne tory, a właściwie pociąg! Jak chcecie "ukierunkować" wasz popęd? Budując modele kolejek, zbierając znaczki, malując akwarelkami?


So sty 15, 2011 18:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 16:41
Posty: 104
Post Re: Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
Mi też się słabo robi...Ten portal jest co raz bardziej faryzeiski i oszołomski.
W tym wieku silny popęd jest naturalnym. Nie akceptowanie go może spowodować nerwicę, poczucie winy i inne zaburzenia.

Wystarczy nie myśleć o nim i nie rozbudzać siebie sztucznie, unikając pokus.

Poza tym nie rozumiem zasadności postanowienia życia w czystości w sytuacji życia w stanie świeckim? Jeżeli chcesz to sobie ją utrzymuj, ale nie wiesz jak Ci się życie potoczy i może upadniesz...Wtedy tylko poczucie winy.


Pt sty 21, 2011 13:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
Szczerze mowiac nie lubie okreslenia "czystosc" (pochodzi z lac. castimonia, mozna to tlumaczyc jako: czystosc cielesna, wstrzemiezliwosc od zmyslowych rozkoszy, post, umartwianie sklonnosci, czystosc obyczajow).

Jak mowi sie o zakonnikach, zakonnicach, ksiezach lub innych osobach „zyjacych w czystosci” to moze powstawac wrazenie, sugestia, ze osoby zyjace w malzenstwie prowadzace normalne zycie seksualne sa nieczyste a wiec w jakis sposob zbrukane, brudne.

Lepiej pasowalby w tym kontekscie termin "wstrzemiezliwosc" albo "umartwianie" ale w jezyku religijnym i potocznym przyjelo sie mowic o czystosci.

W chrzescijanstwie i w innych religiach znane sa praktyki rezygnacji z zycia seksualnego.
Tylko, ze one nigdy nie byly sztuka dla sztuki. Zwiazana z tym byla zawsze pewna motywacja a wiec np. w chrzescijanstwie „dla Krolestwa Bozego”, w innych religiach jednosc z Bogiem lub bostwem, doskonalenie siebie, mozna tez to zauwazyc w praktykach roznych szkol jogi. Te motywacje niejednokrotnie sie zazebiaja, pokrywaja.

W autentycznych praktykach religijnych nigdy nie chodzilo o to aby poped zagluszyc lub zlikwidowac ale chodzilo o to aby go porzadkowac, sublimowac, transcendowac a wiec wykorzystac do wyzszych celow.

To byl srodek a nie cel!!!

W wypadku tlumienia popedu, braku akceptacji siebie, uwazania tego za zlo bedziemy miec do czynienia z patologia i jakims wynaturzeniem a takze z niedojrzala osobowoscia.

_________________
ksiądz


Pt sty 21, 2011 16:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 07, 2008 19:13
Posty: 800
Post Re: Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
Ja jednak preferowałbym użycie słowa "czystość", w Księdze Kapłańskiej pisze, że jeśli mężczyzna obcuje z kobietą pozostaje "nieczysty" aż do wieczora :)

Właśnie to mnie dziwi: jeśli zgodzimy się, że życie "po Bożemu" ma w nas wywołać stan "świętości", to w jakimś sensie wszelkie bara-bara ten stan troszeczkę nadszarpują. Bóg widać zdawał sobie z tego sprawę dając Żydom prawa. Wystarczy się wykąpać, odczekać do wieczora i po sprawie :)

Podobnie z "wylewem nasienia" u panów - jak wyżej.

Dziwi mnie zatem, dlaczego np. masturbacja jest traktowana jako ciężki grzech przeciwko Duchowi Świętemu. W końcu może to być w jakiś sposób kontrolowanie swojego popędu?

Być może to myślenie życzeniowe, ale czytając Biblię trudno nie odnieść wrażenia, że Bóg zdawał sobie sprawę z potrzeb ludzi i oprócz kilku stanowczych "nie", nie podchodził do tej sfery życia zbyt rygorystycznie. Oczywiście, piętnował wszelkiego rodzaju zboczenia i kazirodztwo, ale poza tym raczej nie zawracał sobie głowy, co ludzie robią ze swoimi częściami intymnymi....


Pt sty 21, 2011 16:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
Nooo, zephyr7. Tworzysz nowa teologie :D :brawo:

Masturbacja to grzech przeciwko Duchowi Swietemu? :shock:

Abstrahujac juz od wszystkiego. Mam czasami wrazenie czytajac niektore wypowiedzi jakby grzechy z zakresu szostego przykazania byly najwazniejsze. Ale to tak na marginesie.

_________________
ksiądz


Pt sty 21, 2011 16:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 6:21
Posty: 44
Post Re: Jak obniżyć/wyłączyć swój popęd
A dlaczego chcesz żyć w czystości?


Pt sty 21, 2011 17:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 310 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL