Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Wyobrażenia erotyczne a grzech 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
Silvo, nikt nie ma zamiaru negować tego co napisałaś.
Ale nadal pozostaje sprawą otwartą, czy autor wątku faktycznie grzech popełnił. I na to pytanie, za niego nie odpowiesz. Rola innych użytkowników polegać może na podaniu kryteriów grzeszności,ale nie na śmiałej ocenie bez znajomości okoliczności. A Ty to właśnie czynisz.
Z góry zakładasz pełną świadomość dokonania aktu nieczystego (samo wyobrażanie sobie współżycia seksualnego nie musi takim być!) i jego dobrowolność.

Wybacz, ale tak trochę trącisz tą swoją starożytną wiedzą poglądami św. Augustyna, który był w tej materii dość mocno przeczulony, tak, że do dziś trzeba go prostować...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr gru 30, 2009 12:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
Ja w 100 % zgadzam się z silva, że wszystkie grzechy przeciw 6 przykazaniu są z zasady ciężkie.

A co do moderatorów, to ostatnio zauważyłam, że bardzo popierają grzechy przeciwko 6 przykazaniu.
Dziwne...

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


Śr gru 30, 2009 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 01, 2009 14:28
Posty: 1680
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
Szumi, oczywiście że za autora wątku nic nie rozstrzygnę. Przedstawiłam tylko streszczenie nauki Kościoła w tym temacie a autor zrobi z tym co zechce.

Wolę jednak konkretnie i wyraźnie napisać jaka jest ta nauka (a w tym co zacytowałam jest wyraźnie zaznaczone że wyobrażenia erotyczne są grzechem) i zalecić spowiedź, gdy jest poważne prawdopodobieństwo że był to grzech ciężki niż podawać rozmydlone i dosyć relatywne kryteria osobistej oceny moralnej.

Jeśli chłopak pójdzie do spowiedzi, przedstawi sprawę spowiednikowi a ten mu powie "grzechu nie było" to ok, ewentualnie jeśli się myli to on bierze na siebie odpowiedzialność za ten grzech. Ale jeśli chłopak sam rozstrzygnie, że to nie grzech i będzie grzeszył dalej, to ja nie chcę mieć jego grzechu na sumieniu. A także ewentualnych późniejszych problemów z psychiką.

Przytaczam więc jeszcze raz ogólną zasadę a potem najprawdopodobniej znikam z wątku:

Grzechy przeciw 6 przykazaniu (czyny nieczyste, masturbacja, wyobrażenia erotyczne itp) są z zasady grzechami ciężkimi.

_________________
"Niech przeto ten, komu się zdaje, że stoi, baczy, aby nie upadł." (1 Kor 10, 12)


Śr gru 30, 2009 14:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
BladzacyAniolek napisał(a):
A co do moderatorów, to ostatnio zauważyłam, że bardzo popierają grzechy przeciwko 6 przykazaniu.
Dziwne...


Podaj proszę cytat, który by potwierdzał to, że którykolwiek moderator dosłownie bardzo popiera grzechy (np. przeciwko 6 przykazaniu), albo odwołaj to oskarżenie.

Nie myl popierania grzechu z wolą szczerego rozeznania czy coś rzeczywiście jest grzechem, jeśli nie musi być.

_________________
Piotr Milewski


Śr gru 30, 2009 14:43
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
Grizz napisał:
Cytuj:
Czy wyobrażając sobie stosunek seksualny i ogólnie erotyczne rzeczy (świadomie) popełnia się grzech ciężki?


W nawiasie dodał, że robi to świadomie! I to już wystarczy by stwierdzić, że popełnia grzech ciężki.

1. Czy wyobrażasz to sobie z konkretną kobietą (którą znasz)?
Grizz napisał:
Cytuj:
Powiedzmy, że nie

2. Czy wyobrażasz to sobie jako potencjalny akt małżeński, czy raczej taki... z wolnej stopy?
Grizz napisał:
Cytuj:
Trudno powiedzieć. Może trochę tego, trochę tego, albo po prostu nie zastanawiając się.

3. Jaki jest cel tego wyobrażania? Ma służyć swoistemu przygotowaniu do tego właściwego aktu małżeńskiego, czy raczej doraźnie podniecić?
Grizz napisał:
Cytuj:
I to, i to.


Czytając jego odpowiedzi można jasno stwierdzić, że robi to aby wzbudzić u siebie podniecenie, robi to świadomie i dobrowolnie, nie w jakimś akcie małżeńskim. więc jasno można stwierdzić, że jest to grzech ciężki.

A rozwiązywać samemu wątpliwości wg mnie jest chore, ponieważ człowiek kieruje się bardziej tym co mu pasuje, a co nie!

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


Śr gru 30, 2009 15:05
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
BladzacyAniolek napisał(a):
A rozwiązywać samemu wątpliwości wg mnie jest chore, ponieważ człowiek kieruje się bardziej tym co mu pasuje, a co nie!

A może zdrowe byłoby, jakbym z każdą wątpliwością latał do kogoś innego? Wtedy i tak ten ktoś inny poradzi mi według tego, co jemu pasuje. To już lepiej samemu to oceniać. Po coś przecież mamy sumienie...


Śr gru 30, 2009 15:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
Po pierwsze, gdzie tu jest cytat dowodzący popierania grzechu? Proszę o cytaty lub odwołanie swojego oskarżenia.

BladzacyAniolek napisał(a):
A rozwiązywać samemu wątpliwości wg mnie jest chore, ponieważ człowiek kieruje się bardziej tym co mu pasuje, a co nie!


Po drugie, mamy wychowywać ludzi do wolności ucząc ich rozeznawania grzechu, aby człowiek mógł rozeznawać także samemu, a nie tylko zawsze poprzez pytanie. Takie założenie jak piszesz jest błędne - szczerze wierzący chrześcijanin stara się z całych swoich sił kierować prawdą i nakazami Bożymi, a nie swoim widzi mi się i pasowaniem/nie pasowaniem.

_________________
Piotr Milewski


Śr gru 30, 2009 15:34
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
Nie miałam namyśli tego, żeby pytali się kogoś znajmoego itp tylko najlepiej w tedy iść do spowiedzi.
Nawet jeśli nie było grzechu ciężkiego, to z lekkich też przecież można się spowiadać a wtedy takie wątpliwości nie będą się pojawiać.

Każdy ma nadzieję, że będzie to lekki grzech i nie będzie musiał wyznać tego wstydliwego grzechu na spowiedzi, a przecież nie o to chodzi. Też kiedyś zadawałam pytania czy dany czyn jaki popełniłam jest grzechem, ale teraz już się nauczyłam, że nie warto, bo i tak będą różne odpowiedzi. I najlepiej takie wątpliwości wyjaśniać w sakramencie pokuty.

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


Śr gru 30, 2009 19:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
Nie, takie wątpliwości należy wyjaśniać samemu, uważnie wsłuchując się w głos swojego sumienia.
Piszesz że nie warto pytać innych, bo będą inne odpowiedzi. Ze spowiedzią będzie tak samo - różni księża różnie Ci powiedzą, a rozkład poglądów będzie zbliżony do rozkładu poglądów całego Ludu Bożego.

Ostatecznie to tylko sam zainteresowany jest w stanie ocenić swój czyn. Po to mamy sumienie. Jeśli zamiast osądu sumienia postawimy na osąd spowiednika czy też kogokolwiek innego, tym samym w perspektywie czasu zniekształcimy albo wręcz okaleczymy nasze sumienie tak, że nie będzie ono w stanie spełniać swych funkcji - a to już całkiem poważnie można rozpatrywać w kategorii grzechu


Śr gru 30, 2009 19:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
BladzacyAniolek, dalej czekam na to:
jumik napisał(a):
Podaj proszę cytat, który by potwierdzał to, że którykolwiek moderator dosłownie bardzo popiera grzechy (np. przeciwko 6 przykazaniu), albo odwołaj to oskarżenie.

Nie można tak szafować oskarżeniami. Nie wspominając o tym, że jest to osądzenie (błędne z resztą), a w Piśmie Świętym jest napisane, żeby nie osądzać.

_________________
Piotr Milewski


Śr gru 30, 2009 19:36
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lis 16, 2009 20:52
Posty: 152
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
czy to grzech? grzech
czy ciężki?? nie, skoro pytasz to nie miałeś świadomości

upodobanie w takich myślach i stałe ich powtarzanie jest grzechem ciężkim, ale zwykle młodzi ludzie nie mają takiej świadomości, upodobanie w tym bardzo szybko prowadzi do wprowadzenia wyobrażeń w "życie"

takie pokusy, myśli trzeba jak najszybciej przerywać, jednak jak młodemu mężczyźnie sporadycznie bez upodobania takie coś się zdarzy to bym od razu tego nie nazywał grzechem ciężkim, sprawy jednak należy unikać jak ognia

kiedyś czytałem opinię księdza że grzech ciężki w tych sprawach jest gdy dochodzi do czynu, a tak to grzech powszedni


Śr gru 30, 2009 20:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
dirk7 napisał(a):

kiedyś czytałem opinię księdza że grzech ciężki w tych sprawach jest gdy dochodzi do czynu, a tak to grzech powszedni

No właśnie. I dlatego nie zawsze trzeba słuchać księży... Ksiądz też człowiek. Co to miałoby znaczyć? Jest to wprost zaprzeczeniem słów Jezusa z 'kazania na górze', gdzie wykłada przykazania.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr gru 30, 2009 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
Jak nie mial swiadomosci? Skoro napisal ze zrobil to swiadomie, zacytowal fragment pisma swietego mowiacy ze to jest zly czyn. Kazdy czyn zwiazany z 6 przykazaniem jest grzechem cieżkim, i nie uszukujmy sie, ale w dzisiejszych czasach kazdy dobrze o tym wie, po prostu ludzie wstydza sie wyznawac to na spowiedzi, i szukaja tylko sposobu jak tego uniknac.

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


Śr gru 30, 2009 20:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
BladzacyAniolek napisał(a):
Kazdy czyn zwiazany z 6 przykazaniem jest grzechem cieżkim, i nie uszukujmy sie, ale w dzisiejszych czasach kazdy dobrze o tym wie, po prostu ludzie wstydza sie wyznawac to na spowiedzi, i szukaja tylko sposobu jak tego uniknac.

To jest zbyt dużo, w dodatku fałszywe, uogólnienie. Ani nie każdy czyn związany z "Nie cudzołóż" jest grzechem ciężkim, ani nie każdy poprzez poszukiwania chce się tylko usprawiedliwić


Śr gru 30, 2009 20:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 16, 2009 20:52
Posty: 152
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Wyobrażenia erotyczne a grzech
jak pisze że miał świadomość to po co pyta??
skoro miał wątpliwości czy to grzech to ciężkiego nie popełnił

znam "Kazania na Górze", jednak pytanie czy autor wątku to zna i jest na tyle dojrzały
ja bym jednak zastosował kolegi nie potępiał tylko zastosował to co KKK pisze w którymś z miejsc: niedojrzałość, nabyte nawyki i lęki

co absolutnie nie zmienia faktu że to zło, grzech i to strasznie wciągające, pytanie czy w tym konkretnym przypadku to grzech ciężki, wg mnie nie


Śr gru 30, 2009 20:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL