Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Czy ostrzegacie ludzi ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 25, 2012 13:10
Posty: 57
Post Czy ostrzegacie ludzi ?
tzn czy mówicie innym o Bogu i o jego miłosierdziu ? Bo jak rozumiem jeśli innych nie ostrzeżemy to będziemy za nich odpowiedzialni ? Jak mówiła Matka Boska w Fatimie, albo Jezus w dzienniczku Św. Faustyny, albo wg objawienia ojca Pio o 3 dniach ciemności będziemy za niepowiadomionych odpowiadać. No ja tak nie umiem , nie mam niestety tyle odwagi ? a samo życie po Bożemu to za mało. bo idźcie i głoście tyczy się wszystkich chrześcijan wg mnie. Jak uważacie ?


Pt paź 05, 2012 13:55
Zobacz profil
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
Należy w tym skupić się przede wszystkim na osobach nam najbliższych, na rodzinie, ponieważ to na nie mamy największy wpływ. Co do ludzi obcych - należy nie kryć się z tym, że jest się chrześcijaninem (niekoniecznie trzeba to obwieszczać). Generalnie warto dawać dobry przykład - postępować w sposób godny człowieka wierzącego. To wystarczy - wszystkich nawrócić się nie da.


Pt paź 05, 2012 15:14
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
Adelajda napisał(a):
[...]będziemy za niepowiadomionych odpowiadać.

Nie znam osobiście nikogo kto by nie słyszał o Bogu i Miłosierdziu
Bożym, jeśli kiedyś takiego spotkam to mu o Nim powiem.

Fałszywe wyobrażenia staram się prostować i wdzięczna
jestem tym, którzy pomagają mnie samej zrozumieć, na ile
się da, prawdy wiary.

Nie idę więc i nie głoszę tym, którzy już słyszeli, bo jaki to niby
miałoby mieć sens?


Pt paź 05, 2012 15:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 19, 2010 18:21
Posty: 267
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
Adelajda napisał(a):
tzn czy mówicie innym o Bogu i o jego miłosierdziu ? Bo jak rozumiem jeśli innych nie ostrzeżemy to będziemy za nich odpowiedzialni ? Jak mówiła Matka Boska w Fatimie, (...)

Nie trzeba szukać objawień prywatnych, wystarczy nakaz samego Jezusa: Mar 16:15 bt "(15) I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!"

Moim zdaniem owo "głoszenie" aby było skuteczne należy opierać głównie na:
  1. Promieniowaniu Miłością Bożą na innych, aby będący daleko od Boga mogli powiedzieć "popatrzcie jak oni się miłują" - miłość
  2. Życiu zgodnie z nauczaniem Chrystusa - żywa wiara
  3. w każdym obszarze swojej aktywności - autentyczność
  4. Wyjaśnianiu podstaw wiary, jeżeli zostaniemy o to poproszeni - wiedza o prawdach wiary (jak pisze o tym MARIEL)
  5. Umiejętności obrony wiary - wiedza apologetyczna.

Popieram stwierdzenie MIXer, że relacje i praca w rodzinie są zaraz za osobistą relacją z Bogiem, w końcu jesteśmy odpowiedzialni za zbawienie współmałżonka :)

Według mnie bez trzech pierwszych punktów możemy zapomnieć o nawróceniu kogokolwiek, czy o głoszeniu czegokolwiek dotyczącego Miłości Boga.

_________________
Wspólnota Domowego Kościoła
Crux sacra sit mihi lux! Nunquam draco sit mihi dux!
Vade retro Satana! Nunquam suade mihi vana!
Sunt mala quae libas. Ipse venena bibas!


Pt paź 05, 2012 16:28
Zobacz profil
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
Vul napisał(a):
w końcu jesteśmy odpowiedzialni za zbawienie współmałżonka :)


nikt nie jest całkowicie odpowiedzialny za wybory drugiego człowieka.


Pt paź 05, 2012 17:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
Samo życie po bożemu to najtrudniejsza i najwazniejsza rzecz zarazem. Najlepiej głosisz o Bogu, przez to że sam jesteś dla innych przykładem że to nie tylko pusta gadanina. Nawet więcej, jeśli chcesz głosić to bycie świadectwem jest warunkiem, a nie opcją. Oczywiście nie znaczy to że nie bycie prawie ideałem, to powód aby dac sobie spokój z głoszeniem. Praca nad sobą, nie wyklucza działania. Myślę też że dobrym świadectwem może być człowiek, który ma wiele błędów na sumieniu, a mimo to trzyma się Boga. Przecież do takich ludzi przyszedł Jezus. Różni ludzie zareagują różnie. Do jednego trafi bijąca od człowieka autentyczna wiara i dobroć, a do drugiego łysy, umięśniony, wytatuowany, klnący kark, który wchodzi do Kościoła i zgina kolano przez Bogiem i modli się, choć jego koledzy własnie otwierają drugie piwo.
Pytanie tylko jak? Wyjść na ulice? Zagadywać znajomych? Sporo udzielam się w organizowaniu w parafii kursu Alfa i to jest metoda. Dobra i dla tych którzy chcą coś robić, ale nie wiedzą jak. Tutaj metodę masz podaną, za to potrzeba Twojej decyzji. Dobra też dla tych ktorzy chcą poznać i którzy mają złe zdanie o Kościele.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt paź 05, 2012 18:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 19, 2010 18:21
Posty: 267
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
mkb napisał(a):
Vul napisał(a):
w końcu jesteśmy odpowiedzialni za zbawienie współmałżonka :)

nikt nie jest całkowicie odpowiedzialny za wybory drugiego człowieka.

Ale ja nie mówię o kimś dowolnym tylko o mężu i żonie. Wynika to wprost z przysięgi małżeńskiej gdy ślubujemy sobie dozgonną miłość. To była pierwsza rzecz, która mną wstrząsnęła gdy rozpoczęliśmy naszą drogę w Domowym Kościele. Nie odpowiadam za wybory żony ale za jej drogę do świętości. To zresztą doskonale niweluje chęć dłuższego "strzelania focha" bo jaki to ma sens, skoro na zawsze i do tego Bóg rozliczy mnie z tych złych uczynków, które popełni żona pod moim wpływem albo z moich zaniechań.

WIST napisał(a):
(...)Myślę też że dobrym świadectwem może być człowiek, który ma wiele błędów na sumieniu, a mimo to trzyma się Boga. (...)
Tego często doświadczamy w kręgu Domowego Kościoła. Widząc swoją niedoskonałość i wysiłek wkładany w poprawianie relacji z Bogiem. A nawet odwrotnie gdy któreś małżeństwo nie ma żadnych problemów z odnawianiem wiary to jest to czasami demotywujące, że my jesteśmy za słabi i nie damy tak rady. A skoro my wierzący mamy takie pokusy zaniechania to co powiedzieć o tych oddalonych od Boga. Dlatego moim zdaniem najbardziej pociągające świadectwo może dać ktoś autentyczny a nie idealny i tutaj w pełni popieram Twoje zdanie, WIST.

_________________
Wspólnota Domowego Kościoła
Crux sacra sit mihi lux! Nunquam draco sit mihi dux!
Vade retro Satana! Nunquam suade mihi vana!
Sunt mala quae libas. Ipse venena bibas!


Pt paź 05, 2012 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2012 13:10
Posty: 57
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
Vul napisał(a):
mkb napisał(a):
Vul napisał(a):
w końcu jesteśmy odpowiedzialni za zbawienie współmałżonka :)

nikt nie jest całkowicie odpowiedzialny za wybory drugiego człowieka.

Ale ja nie mówię o kimś dowolnym tylko o mężu i żonie. Wynika to wprost z przysięgi małżeńskiej gdy ślubujemy sobie dozgonną miłość. To była pierwsza rzecz, która mną wstrząsnęła gdy rozpoczęliśmy naszą drogę w Domowym Kościele. Nie odpowiadam za wybory żony ale za jej drogę do świętości. To zresztą doskonale niweluje chęć dłuższego "strzelania focha" bo jaki to ma sens, skoro na zawsze i do tego Bóg rozliczy mnie z tych złych uczynków, które popełni żona pod moim wpływem albo z moich zaniechań.

WIST napisał(a):
(...)Myślę też że dobrym świadectwem może być człowiek, który ma wiele błędów na sumieniu, a mimo to trzyma się Boga. (...)
Tego często doświadczamy w kręgu Domowego Kościoła. Widząc swoją niedoskonałość i wysiłek wkładany w poprawianie relacji z Bogiem. A nawet odwrotnie gdy któreś małżeństwo nie ma żadnych problemów z odnawianiem wiary to jest to czasami demotywujące, że my jesteśmy za słabi i nie damy tak rady. A skoro my wierzący mamy takie pokusy zaniechania to co powiedzieć o tych oddalonych od Boga. Dlatego moim zdaniem najbardziej pociągające świadectwo może dać ktoś autentyczny a nie idealny i tutaj w pełni popieram Twoje zdanie, WIST.



oświeć mnie proszę o co chodzi z domowym kościołem ? bojak rozmumiem domowy Kościół to rodzina ?


Pt paź 05, 2012 20:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 19, 2010 18:21
Posty: 267
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
Adelajda napisał(a):
oświeć mnie proszę o co chodzi z domowym kościołem ? bojak rozmumiem domowy Kościół to rodzina ?

Nie chcę spamować i robić OT. Domowy kościół to jeden z posoborowych ruchów odnowy. Założył go ksiądz Blachnicki, jest to rodzinna gałąź młodzieżowego ruchu Światło Życie (popularnie zwanego Oazą) oparta o charyzmat ŚŻ i o duchowość małżeńską francuskiego ruchu Equipes Notrer-Dame.
Tutaj możesz przeczytać skróconą informację o Domowym Kościele.

_________________
Wspólnota Domowego Kościoła
Crux sacra sit mihi lux! Nunquam draco sit mihi dux!
Vade retro Satana! Nunquam suade mihi vana!
Sunt mala quae libas. Ipse venena bibas!


Pt paź 05, 2012 21:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
Vul masz rację. Wiara powinna być autentyczna, bo jaka inna? A dziś tym bardziej, skoro zalewa nas ciągle coś nieprawdziwego, świat medialny, świat wirtualny, świat realny i to wszystko nas dotyka, a kreuje inną wizję życia. Poddajemy się temu nieraz, ale też nieraz widzimy jakie to nieraz sztuczne. Chcemy zatem poznać ludzi autentycznych, którzy żyją i nie są ciągle w stresie, niepewności, poddenerwowaniu itd. I chcemy wiedzieć jak oni to robią. Jak żyją spokojnie i z radością, gdy inni w tym samym wysiłku i tych samych przeciwnościach widzą przeszkody nie do pokonania.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt paź 05, 2012 22:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
Adelajda ja też jestem w domowym kościele. jeśli masz dodatkowe pytania możesz napisać na priw. Możemy zalożyć osobny temat o domowym kościele tak jak był długi o neokatechumeacie jeśli jest taka potrzeba.
Co do Ewangelizacji, to tak jak napisał Vul my mamy wręcz obowiązek. Za zbawienie małżonka jesteśmy odpowiedzialni i napewno będziemy z tego rozliczeni. Poznałam na rekolekcjach pare z DK w której żona przez 15 lat (!) modliła się wytrwale o nawrócenie męża- niewierzącego i nadużywającego alkoholu. Teraz jest abstynentem, przystępuje do sakramentów i jest z nią we wspólnocie :)
My podejmujemy w swojej parafii różne inicjatywy ewangelizacyjne. Ostatnio np włączyliśmy się w akcję "kibicuj rodzinie" i zorganizowaliśmy pokaz filmu dla małżeństw- przy okazji była modlitwa, informacja o naszej wsplónocie. Było to miło przyjęte, ludzie przyszli, film się podobał, mamy zamiar to powtórzyć.
a film był na pierwszy raz taki
http://www.fireproofthemovie.com/
Łatwiej zdecydowanie jest coś robić jeśli jesteś we wspólnocie:) Nie jesteś wtedy sama!

_________________
Ania


So paź 06, 2012 6:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 25, 2012 13:10
Posty: 57
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
kropeczka_ns napisał(a):
Adelajda ja też jestem w domowym kościele. jeśli masz dodatkowe pytania możesz napisać na priw. Możemy zalożyć osobny temat o domowym kościele tak jak był długi o neokatechumeacie jeśli jest taka potrzeba.
Co do Ewangelizacji, to tak jak napisał Vul my mamy wręcz obowiązek. Za zbawienie małżonka jesteśmy odpowiedzialni i napewno będziemy z tego rozliczeni. Poznałam na rekolekcjach pare z DK w której żona przez 15 lat (!) modliła się wytrwale o nawrócenie męża- niewierzącego i nadużywającego alkoholu. Teraz jest abstynentem, przystępuje do sakramentów i jest z nią we wspólnocie :)
My podejmujemy w swojej parafii różne inicjatywy ewangelizacyjne. Ostatnio np włączyliśmy się w akcję "kibicuj rodzinie" i zorganizowaliśmy pokaz filmu dla małżeństw- przy okazji była modlitwa, informacja o naszej wsplónocie. Było to miło przyjęte, ludzie przyszli, film się podobał, mamy zamiar to powtórzyć.
a film był na pierwszy raz taki
http://www.fireproofthemovie.com/
Łatwiej zdecydowanie jest coś robić jeśli jesteś we wspólnocie:) Nie jesteś wtedy sama!


Ja jestem już 10 lat w Neokatechumenacie , pytałam z ciekawości


So paź 06, 2012 9:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N gru 19, 2010 18:21
Posty: 267
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
kropeczka_ns napisał(a):
(...)Możemy zalożyć osobny temat o domowym kościele tak jak był długi o neokatechumeacie jeśli jest taka potrzeba. (...)
Łatwiej zdecydowanie jest coś robić jeśli jesteś we wspólnocie:) Nie jesteś wtedy sama!

Przepraszam moderację za kontynuację OT ale popieram pomysł założenia osobnego wątku dotyczącego charyzmatu Domowego Kościoła.
My z żoną jesteśmy w DK 17 lat i od jakiego czasu jesteśmy "pilotami" nowych kręgów, czyli pełnimy posługę pary pilotującej (wprowadzającej nowe małżeństwa) w ramach diakonii DK. Do tego na świeżo po rekolekcjach (sesji o pilotarzu) w Krościenku także mogę wspólnie z kropeczka_ns udzielić odpowiedzi na pytania o DK. Oczywiście w osobnym wątku.

Czyli, jeżeli kropeczka_ns założysz taki wątek (bo to była Twoja inicjatywa) to Cię w tym wesprę. Tym bardziej, że w przyszłym roku minie 40 lat od powstania DK więc może warto zapoznać z nim osoby poszukujące. Poniżej zwarta statystyka będąca cytatem z Listu Domowego Kościoła:
126 List do wspólnot rodzinnych napisał(a):
Dzisiaj Domowy Kościół liczy 3073 kręgi, z czego ok. 330 kręgów powstało poza granicami Polski. 
W DK w Polsce formuje się blisko 27 200 osób, tj. ok. 13 500 małżeństw, 
a 2011 roku w reko-lekcjach formacyjnych wzięło udział blisko 10 000 członków DK.


A żeby nie był to do końca OT to odnośnie wychodzenia do ludzi zacytuję maksymę wiszącą przed wejściem do kaplicy w Domu w Krościenku
Cytuj:
Tu się wchodzi, aby kochać Boga; stąd się wychodzi, aby kochać człowieka.

_________________
Wspólnota Domowego Kościoła
Crux sacra sit mihi lux! Nunquam draco sit mihi dux!
Vade retro Satana! Nunquam suade mihi vana!
Sunt mala quae libas. Ipse venena bibas!


So paź 06, 2012 12:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Czy ostrzegacie ludzi ?
założyłam :)
viewtopic.php?f=50&t=32428

_________________
Ania


N paź 07, 2012 8:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL