Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Herezja, grzech i bluźnierstwa? Film, gry, literatura. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 26, 2017 17:58
Posty: 3
Post Herezja, grzech i bluźnierstwa? Film, gry, literatura.
Witam forumowiczów. Co prawda łamię niepisaną zasadę - pierwszego dnia nie postuj... jednak nie będę ukrywać przychodzę z konkretnymi tematami. Swoją wiarę staram się pogłębiać gdzie indziej niż w internecie...

Jednak z racji że ogrom mojego życia związany jest z mediami wymienionymi w temacie, chciałbym unikać pułapek związanych zagrożeniami dla wiary.

Na pierwszy temat wrzucę gry video które z racji interaktywności najmocniej działają na psychikę.

Już jakiś czas temu rozróżniłem sobie 2 nurty gier w których znajdują się wartości antychrześcijańskie. Pierwszym nurtem będą produkcje operujące tym jako narracją fabularną. Widząc w grach, filmach, literaturze fikcyjne postacie wampirów możemy się spodziewać że będą się lękać krzyży (bądź wręcz przeciwnie? ;P ), wody święconej, erm.. czosnku itd. Ja osobiście mogę zrozumieć gdy podczas historii jesteśmy świadkiem (uczestnikiem? ) czarnej mszy wcielając się w postać takiego potwora. Wszystko to pozostaje w konwencji postaci, w wpisując się w jakąś określoną historię. Ja coś takiego akceptuję (mimo swojej hardcorowości ) i nie postrzegam jako grzech, ponieważ dalej jesteśmy świadkami historii. (Jak uważacie może po prostu jestem tak bardzo zepsuty :P?)
Jednak zauważyłem też drugi nurt w którym w grach często bez widocznego powodu postaciom daje się w desingu odwrócone krzyże... Czy inne elementy antychrześcijańskie.

Szczerze powiedziawszy do napisania o tym skłoniła mnie gra Pony Island. Ot indie gra w której gracz stara się wydostać czyjąś duszę uwięzioną przez lucyfera z automatu do gier. W pewnym momencie aby przejść dalej należy napisać (gra nie pozwala napisać nic innego) "Tak mój Panie" w stosunku do jak się domyślam Lucyfera. Ma to pokazać jakoby postać gracza zaczyna być opętywana
Trochę się oburzyłem się i wyłączyłem grę żeby się poradzić.

<b>No to jak drodzy forumowicze. Czy przysięgani służby diabłu, zachowywanie się jak antychryst i ogólna herezja jest dopuszczalna w obrębie fikcji? </b> Jaka jest wasza opinia? Przecież okropieństwa szatana ciężko pokazać cenzurując wszystko... jednak pozostaje pewien niepokój.

Druga sprawa dotyczy filmów. W 3 sezonie House of Cards główna postać Frank Underwood po rozmowie z Bogiem przy krzyżu spluwa na krzyż. Krzyż się rozpada na kawałki. Bohater nie czuje skruchy. Jak myślicie czy aktor który tak zrobił zgrzeszył? Czy powinien się spowiadać? (oczywiście zakładam że nie czuł on satysfakcji)

Na razie tyle jeśli temat się rozkręci dorzucę trochę swoich przemyśleń na temat "Milczenia" i literatury. (w tym pierwowzoru tego filmu ) Pozdrawiam i mam nadzieję że nie zarobię bana. ;>


N lut 26, 2017 18:23
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 26, 2017 20:17
Posty: 3
Post Re: Herezja, grzech i bluźnierstwa? Film, gry, literatura.
Co do gier - według mnie dużo zależy od samej gry jak i siły ducha osoby, która w taką grę gra.
Podałeś bardzo dosadne przykłady zjawisk w grach, które dla osoby wierzącej są bardzo trudne; udział w fabularnej czarnej mszy, czy uznanie diabła za swojego pana (jako opcja dialogowa). Trzeba brać pod uwagę, że takie tytuły i produkcje tworzą osoby niewierzące, które nic sobie z takich rzeczy nie robią lub osoby powiązane z satanizmem. Dla tych pierwszych to nic takiego, bo przecież dla nich Bóg nie istnieje, jednak dla drugich taka gra może już służyć jako swoiste dzieło powodujące upadek ludzi, którzy w to dzieło grają. Według mnie sprawa jest prosta - powinniśmy jako ludzie wierzący - wystrzegać się takich tytułów, ponieważ mimo, że w świecie wirtualnym to w pewien sposób narażają nas i jawnie mówią o pewnych rzeczach. Kiedyś słuchałem wyznań pewnego człowieka, który właśnie przez to, że zaznaczył w jakiejś grze podobną opcje - to mimo, że to była tylko gra - jego życie stało się inne i na końcu okazało się, że jakiś demon już w to jego życie się wtranżolił. Dlatego właśnie byłbym bardzo ostrożny z tymi produkcjami i w nie po prostu nie grał, gdyż jest to niebezpieczne, a wśród gier przecież jest cała masa innych dobrych tytułów, które nie każą nam robić takich rzeczy (całe szczęście) więc to nie problem znaleźć sobie bezpieczniejsze produkcje.
Rozwijając jednak temat samych gier (i tutaj jest to moje osobiste zdanie) - nie chodzi o to, że wszystkie gry z siłami paranormalnymi są złe. Weźmy np taką znaną serie Gothic czy The Elder Scrolls, które przez wielu są uważane za narzędzie diabła. Według mnie gry te nie odnoszą się w żaden sposób do chrześcijaństwa - a więc i również nie stanowią bezpośredniego zagrożenia. Świat w nich przedstawiony to czysty wymysł fantasy, występują tam bogowie itp, jednak (i tutaj wchodzi nasza siła ducha) jeżeli jesteśmy osobami mocno wierzącymi w Boga - to sądzę iż nic nam nie grozi, ponieważ dobrze wiemy, że świat w nich przedstawiony jest jedynie fikcją i wszystkie postaci tam przedstawione, potwory, zaklęcia teleportacji itp - nie istnieją.
Problem z tego typu grami istnieje wówczas kiedy dobierze się do nich człowiek niewierzący, bądź z słabą siłą ducha - i wtedy tak się wciągnie, że zacznie wyznawać innosa czy jakiegoś innego bożka, jednak tak jak wspomniałem - dla osoby mocno wierzącej w Boga ten problem nie występuje, bo zdajemy sobie sprawę z fikcji.
Podobnie zresztą ma się sprawa z wampirami, wilkołakami, nekromancją (znaną z fantasy) i wielu innym rzeczom. Jak to ktoś powiedział: "Od tego mamy mózg i umysł, by móc dojść do tego co jest prawdą a co nie". Jeżeli ktoś zaczyna pić krew mówiąc, że chce być wampirem, albo skacze z okna myśląc, że będzie latał - to raczej mamy tu do czynienia z pewnymi problemami natury psychicznej.
To tak jakby oskarżać, że noże kuchenne są złe, bo ktoś zabił kogoś przy użyciu noża.

Co do filmu i konkretnego przykładu, który podałeś - kiedyś podobnie się nad tym zastanawiałem i uznałem, że to jest grzech. Aktor zrobił to co było w scenariuszu, ale bądź co bądź zrobił to z własnej woli i zgodził się na ten scenariusz. Zgodził się na czyn zły. Sądzę, że prawdziwie wierząca w Boga osoba i kochająca Go - nigdy by czegoś takiego nie zrobiła, choćby jej płacili miliony (trzeba mieć jakiś honor i zasady). Zawsze można było zmienić scenariusz. Gdyby ten aktor (którego tożsamość wszyscy znamy) powiedział "nie, nie zrobię tego" to właściwie nie mieliby wyjścia i musieliby zmienić tą scenę. Nie mogliby w końcu tak po prostu go usunąć, skoro jest głównym bohaterem.


N lut 26, 2017 20:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Herezja, grzech i bluźnierstwa? Film, gry, literatura.
Nie widziałem tej sceny, ale jeśli są tam efekty specjalne typu "krzyż rozpada się na kawałki" to możliwe, że krucyfiks został wygenerowany komputerowo.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lut 26, 2017 21:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 26, 2017 17:58
Posty: 3
Post Re: Herezja, grzech i bluźnierstwa? Film, gry, literatura.
Ciekawa sprawa z tym komputerowo generowanym krzyżem.. Jednak Zombik ma rację. Aktor tego kalibru mógł po prostu domagać się zmiany w scenariuszu. Co do samych gier/filmów często zdaję się tutaj na własną intuicję. Często widać czy jakieś bluźnierstwo było ważnym zabiegiem czy po prostu zagraniem wierzącym na nosie. Problemem są dla Mnie takie niejasne sytuacje jak opisana powyżej.. zakładam tutaj po prostu osobę niewierzącą jako autora takiego scenariusza której do głowy nie przyszło że ktoś może być z tym problem. A jednak... heh. ;/


Śr mar 01, 2017 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Demony w Tibii
Ostatnio, ze względu na kwarantannę postanowiłem pograć sobie w grę z lat nastoletnich tj. Tibię. Niestety długo nie pograłem, bo okazało się, że wprowadzono w niej elementy, które mi nie odpowiadają :doubt: Np. funkcja "Obecność demona", która ma chronić postać przed "żywiołem świętości" , "Vampirism", czy osiągnięcia w czarnej magii.
Pomyślałem sobie ok - są takie funkcje ale przecież nie muszę z nich korzystać.
Szalę goryczy przelało ostatnie tibijskie wydarzenie, które polegało mniej więcej na tym, że gracz miał się opiekować małymi demonami, bo matka demonów wzięła sobie wolne ...
Po trwającym kilka dni wydarzeniu przy zalogowaniu do gry pojawia się napis, że dzięki temu, że gracze, którzy wzięli w nim udział, dobrze się spisali, matka demonów ufundowała bonus dla wszystkich, w postaci 150% szybszego wzrostu doświadczenia...


Pt maja 15, 2020 10:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Herezja, grzech i bluźnierstwa? Film, gry, literatura.
Czy naprawde uwazasz ze te bzdury wymyslane przez projektantow gier nalezy brac powaznie?
Coraz czesciej mam wrazenie ze niektorym zaciera sie granica miedzy swiatem wirtualnym, wymyslonym przez czlowieka, a rzeczywistoscia.


Pt maja 15, 2020 16:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 30, 2019 12:57
Posty: 364
Post Re: Herezja, grzech i bluźnierstwa? Film, gry, literatura.
Subadam, a zastanawiałeś się dlaczego te, wydawać by się mogło śmieszne bzdury, akurat idą w kierunku klimatów demonicznych ? Dlaczego zaprzęga się graczy w paktowanie z demonami ? Czy wynika to tylko z głupoty i chęci zysku ? Możliwe. Tak czy siak, wiadomo, że rozumem ogarniasz, że to fikcja ale podświadomość karmi się tymi treściami. Dla mnie, jako osoby, która ma alergię na tego typu klimaty, dyskwalifikuje tą grę i tyle.


Pt maja 15, 2020 20:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL