Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 5:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Półmetek w piątek a wstrzemięźliwość 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 13, 2018 16:48
Posty: 21
Post Półmetek w piątek a wstrzemięźliwość
Jestem w drugiej klasie liceum i 16 listopada będę uczestniczył w tzw. półmetku. Coś, co miało być przyjemnością, zapowiada się raczej na męki, bo przy zapisywaniu nie uwzględniłem tego, że impreza odbędzie się w piątek. A jak wiadomo, obowiązuje mnie wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Dzisiaj poznałem dania, jakie zostały wybrane na półmetek i, jak na złość, niemal wszystkie są mięsne. Począwszy od rosołu, poprzez danie główne z kotletami w roli głównej, na sałatce z kurczakiem skończywszy. Jest tego dużo, dużo więcej, zarówno jeśli chodzi o liczbę dań przypadających na jednego gościa, jak i ich rodzaje, ale obecność mięsa jest ich cechą wspólną.

Teraz dręczy mnie jedno pytanie - co z tym fantem zrobić? Kiedyś powiedziałbym, że przecież nie miałem wyboru w doborze dań, a gdybym miał, to na pewno wybrałbym te bez mięsa, więc ciężko będzie mówić o grzechu. Teraz jednak poważnie rozmyślam nad tym, by nie iść na żaden półmetek, a jeśli nawet, to niczego tam nie jeść. Bo o ile na wybór dań nie mam wpływu, to na to, czy pójdę na tą uroczystość - już tak. A Jezus mówił przecież, by postawić Boga na pierwszym miejscu, nawet kosztem rodziny (a co dopiero kolegów). Nie wiem, czy dobrze to rozumiem.


Śr wrz 19, 2018 16:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Półmetek w piątek a wstrzemięźliwość
Poproś księdza proboszcza o dyspensę.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr wrz 19, 2018 16:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 13, 2018 16:48
Posty: 21
Post Re: Półmetek w piątek a wstrzemięźliwość
Księża dają dyspensy dla pojedynczych wiernych? Nigdy o tym nie słyszałem. Jak to ma wyglądać?


Śr wrz 19, 2018 18:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Półmetek w piątek a wstrzemięźliwość
Zajdź do kancelarii parafialnej i przedstaw sytuację (że impreza, że w piątek, że mięso będzie, że chcesz bo tradycja etc.), a ksiądz proboszcz może wówczas udzielić takiej dyspensy. Najczęściej wiąże się to z nałożeniem pewnych praktyk pobożnych (np. odmówienie jakichś modlitw itp.)

Samo w sobie nie jest to skomplikowane.


P.S. Macie chyba w szkole jakiegoś katechetę (a może nawet księdza), można podejść dopytać.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz wrz 20, 2018 13:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL