Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 5:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Postanowienie poprawy a uzależnienia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Postanowienie poprawy a uzależnienia
Intryguje mnie taka kwestia: warunkiem ważnej spowiedzi, jest postawnowienie poprawy. Żal za grzechy ma być bólem duszy i znienawidzeniem popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości - jak ma się to wszystko do uzależnień? Dla zawężenia pola, weźmy pod uwagę tylko uzależnienia od substancji psychoaktywnych, nie tykając hazardu, seksoholizmu i tym podobnych.

W skrócie zatem: czy każdorazowym następstwem spowiedzi nie powinna być próba rzucenia np. papierosów, taka zupełnie na serio, a jeśli nie jest/nie bywa, to czemu i jak pogodzić to z warunkami dobrej spowiedzi? Czy spowiedź, w której ktoś wyznaje grzech palenia bez zamiaru rzucenia tego nałogu jest w ogóle ważna?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So gru 08, 2018 8:24
Zobacz profil
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
JedenPost napisał(a):
Intryguje mnie taka kwestia: warunkiem ważnej spowiedzi, jest postawnowienie poprawy. Żal za grzechy ma być bólem duszy i znienawidzeniem popełnionego grzechu z postanowieniem niegrzeszenia w przyszłości - jak ma się to wszystko do uzależnień? Dla zawężenia pola, weźmy pod uwagę tylko uzależnienia od substancji psychoaktywnych, nie tykając hazardu, seksoholizmu i tym podobnych.

W skrócie zatem: czy każdorazowym następstwem spowiedzi nie powinna być próba rzucenia np. papierosów, taka zupełnie na serio, a jeśli nie jest/nie bywa, to czemu i jak pogodzić to z warunkami dobrej spowiedzi? Czy spowiedź, w której ktoś wyznaje grzech palenia bez zamiaru rzucenia tego nałogu jest w ogóle ważna?

Przykład z paleniem papierosów nie adekwatny, bo przez lata stopniowo w ujęciu wiernych został wyrugowany z katalogu grzechów i raczej nie jest wymieniany w spowiedzi jako grzech.
Jeśli chodzi o inne uzależnienia - alkoholizm, narkomania, pracoholizm, seksoholizm - zapewne osoby dotknięte starają się zmienić, odrzucić, ale......to nie próba wytłumaczenia ich postaw, niemniej są to choroby. Bez właściwego leczenia, podjętej terapii, samo postanowienie w zasadzie nie zmienia sytuacji.
Grzechem w takim ujęciu jest zaniechanie leczenia i terapii.


So gru 08, 2018 9:05

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Alus napisał(a):
Przykład z paleniem papierosów nie adekwatny, bo przez lata stopniowo w ujęciu wiernych został wyrugowany z katalogu grzechów i raczej nie jest wymieniany w spowiedzi jako grzech.


:o

Przykro mi, ale kompletnie nie rozumiem. Ani sformułowania "wyrugowany z katalogu grzechów" - istnieje jakiś katalog? - ani koncepcji nieuznawania palenia papierosów za grzech, skoro jest ono nim w sposób bezsprzeczny.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So gru 08, 2018 9:11
Zobacz profil
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
JedenPost napisał(a):
Czy spowiedź, w której ktoś wyznaje grzech palenia bez zamiaru rzucenia tego nałogu jest w ogóle ważna?
Nie jest. Choć oczywiście „powszechnej świadomości wiernych” różnie z tym bywa.

Alus napisał(a):
Jeśli chodzi o inne uzależnienia - alkoholizm, narkomania, pracoholizm, seksoholizm - zapewne osoby dotknięte starają się zmienić, odrzucić, ale......to nie próba wytłumaczenia ich postaw, niemniej są to choroby.
W ujęciu chrześcijańskiej antropologii każdy grzech jest rodzajem choroby. Więc trochę niezrozumiałym jest dla mnie dzielenie grzechów na takie, które są chorobami i takie, które nimi nie są.


So gru 08, 2018 9:32

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Dla jasności: nie mam na myśli traktowania jako grzechu samego uzależnienia. Nie da się jednak ukryć, że jest ono następstwem grzechu i wiąże się z systematycznym powtarzaniem czynności, które grzechami są.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So gru 08, 2018 9:40
Zobacz profil
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
JedenPost napisał(a):
Dla jasności: nie mam na myśli traktowania jako grzechu samego uzależnienia.
Ale przecież na tym właśnie polega grzech. Że jesteśmy, czy to psychicznie, czy to fizycznie uzależnieni od jakiejś czynności, czy myśli. Dlatego właśnie grzech jest grzechem. I dlatego stoi na drodze do zbawienia. Walka z dowolnym grzechem to walka z uzależnieniem. Nie tylko z papierochami.


So gru 08, 2018 9:56

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Też prawda. Jestem (nie ja jeden zresztą, jak sądzę) jakoś przywiązany do koncepcji grzechu jako czynu, gdy tymczasem faktycznie chodzi o stan oddalenia od Boga, zatem uzależnienie jak najbardziej się jednak wpisuje.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So gru 08, 2018 10:22
Zobacz profil
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
JedenPost napisał(a):
Alus napisał(a):
Przykład z paleniem papierosów nie adekwatny, bo przez lata stopniowo w ujęciu wiernych został wyrugowany z katalogu grzechów i raczej nie jest wymieniany w spowiedzi jako grzech.


:o

Przykro mi, ale kompletnie nie rozumiem. Ani sformułowania "wyrugowany z katalogu grzechów" - istnieje jakiś katalog? - ani koncepcji nieuznawania palenia papierosów za grzech, skoro jest ono nim w sposób bezsprzeczny.

"Katalog" - czyli rachunek sumienia, dla dorosłych, dla dzieci.
Nieuznawanie palenia za grzech, to klasyczna wybiórczość, przypadłość większości ludzi.


Alus napisał(a):
Jeśli chodzi o inne uzależnienia - alkoholizm, narkomania, pracoholizm, seksoholizm - zapewne osoby dotknięte starają się zmienić, odrzucić, ale......to nie próba wytłumaczenia ich postaw, niemniej są to choroby.

Cytuj:
W ujęciu chrześcijańskiej antropologii każdy grzech jest rodzajem choroby. Więc trochę niezrozumiałym jest dla mnie dzielenie grzechów na takie, które są chorobami i takie, które nimi nie są.

Ale w ujęciu chrześcijańskim nie poddawane są leczeniu medycznemu, czy terapii: kłamstwo, oszustwo, zawiść, zazdrość, plotkarstwo.
Jednak trudniej wyjść z grzechu choroby uzależnienia, niż z kłamstwa, oszustwa, czy zazdrości.


So gru 08, 2018 10:57

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Alus napisał(a):
Nieuznawanie palenia za grzech, to klasyczna wybiórczość, przypadłość większości ludzi.


To prawda, ale czemu miałoby to czynić przykład nieadekwatnym? Przytoczyłem po prostu najpopularniejsze uzależnienie.

Alus napisał(a):
Jednak trudniej wyjść z grzechu choroby uzależnienia, niż z kłamstwa, oszustwa, czy zazdrości.


Czy ja wiem... tamte są jednak silniej w ludzkiej naturze zakorzenione i przy tym bardziej rozmyte.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So gru 08, 2018 11:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Wg jakiej nauki zapalenie papierosa jest grzechem? Czy tak samo należy traktować wypicie piwa czy kieliszka wódki?

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn gru 10, 2018 8:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Padre77 napisał(a):
Wg jakiej nauki zapalenie papierosa jest grzechem?


Katolickiej.

Cytuj:
2291 Używanie narkotyków wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu. Jest ciężkim wykroczeniem, chyba że wynika ze wskazań ściśle lekarskich.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn gru 10, 2018 8:29
Zobacz profil
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Padre77 napisał(a):
Wg jakiej nauki zapalenie papierosa jest grzechem? Czy tak samo należy traktować wypicie piwa czy kieliszka wódki?


jest to grzech przeciwko 5 przykazaniu - szkodzenie sobie na zdrowiu


Pn gru 10, 2018 12:06

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Cukier i sól też są szkodliwe oczywiście w nadmiernej ilości. Ilość spożywanego cukru nie powinna przekraczać 50g dziennie, soli 5g dziennie. Spożywając jej więcej szkodzisz sobie, czyli łamiesz 5. przykazanie.
Prowadząc siedzący tryb życia szkodzisz swojemu zdrowiu - łamiesz 5. przykazanie.
Oczywiście kieliszeczek dobrej naleweczki, lampka wina czy też piwko też nie jest obojętne dla organizmu.
Zbyt tłuste jedzenie szkodzi zdrowiu - łamiesz 5. przykazanie.

Trochę dystansu życzę. Bóg to nie policjant, który daje mandat za byle przewinienie.
Dość życiowo do tematu podszedł ktoś tutaj: https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/82ddd.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn gru 10, 2018 12:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Padre77 napisał(a):
Cukier i sól też są szkodliwe oczywiście w nadmiernej ilości.


Papierosy z kolei są szkodliwe w każdej ilości.

Padre77 napisał(a):
Dość życiowo do tematu podszedł ktoś tutaj: https://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/82ddd.


Nie nazwałbym tego podejściem życiowym, tylko kretyńskim. Od czegoś takiego blisko do wciąż niestety pokutującego "E, lampka wina ciąży nie zaszkodzi".

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn gru 10, 2018 13:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Postanowienie poprawy a uzależnienia
Nie twierdzę, że palenie choćby jednego papierosa na tydzień jest nieszkodliwe. Twierdzę tylko, że po wypaleniu jednego papierosa nie trzeba od razu gnać do spowiedzi, żeby móc przystąpić do stołu Pańskiego.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Pn gru 10, 2018 15:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL