Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 10:18



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
 Brak żalu za grzechy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So gru 22, 2018 23:26
Posty: 1
Post Brak żalu za grzechy
Witam. Chciałabym się spytać co myślicie o takiej sytuacji, która nie daje mi spokoju. Byłam dzisiaj u spowiedzi. Grzechy powiedziałam szczerze tylko nie do końca wytłumaczyłam o co chodziło z pewną kwestią dotyczącą wczesniejszej pokuty. Jako skrupulantka zaczęłam sobie wmawiać, że na pewno zrobiłam to specjalnie i chciałam okłamać, mimo że rozum wiedział, że nie chciałam nic zataić. Żeby mieć spokój ducha poszłam znowu do spowiedzi :shock:. Powiedziałam co i jak i ksiądz powiedział, że udzieli mi rozgrzeszenia jeszcze raz (grzechów nie musiałam wymieniać). Oczywiście przypomniały mi się grzechy ciężkie, których nie wyznałam na spowiedzi kilka godzin wcześniej i je powiedziałam plus te, które popełniłam dzisiaj. Rozum znowu mówi, że lekkie, ale skrupulant i tak wie swoje. Wyszłam szczęśliwa z konfesjonału i nagle sobie przypomniałam, że zapomniałam o żalu za grzechy :shock:. Tak się skupilam, żeby wytłumaczyć wcześniejszą sytuację na spowiedzi, że zapomniałam co w niej najważniejsze. No i teraz się pojawia problem. Jeżeli ta druga spowiedź była nieważna, a pierwsza ważna to nie mogę przystąpić do Komunii po tej drugiej, bo nie żałowałam za grzechy ciężkie, które wymieniłam? A jeżeli ta pierwsza była nieważna przez to, że nie wyraziłam się jasno, a ksiądz na drugiej spowiedzi udzielił mi za to rozgrzeszenie to dalej go nie otrzymałam przez to, że nie żałowałam? Jak do tego podejść. Trzeci raz w ciągu dwóch dni iść do Konfesjonału? Strasznie to wszystko zagmatwałam. Jak ktoś zrozumiał to będę wdzięczna za odpowiedź.


So gru 22, 2018 23:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Brak żalu za grzechy
Z punktu widzenia duchowego: nie musisz iść do spowiedzi ponownie.
Źródłem rozgrzeszenie jest Bóg, a nie rytuał. Przyszłaś do spowiedzi w dobrej wierze, w dobrej woli i to jest wystarczające. Wyznanie win jest tylko świadectwem twojej woli i wiary.

Wiesz, ze skrupulantyzm to niewielkie (ale uciążliwe) zaburzenie i podobnie jak grypę lepiej je leczyć? To rodzaj nerwicy. Warto iść do specjalisty.

Obok umówienia się z psychiatrą (warto wyjść z nerwicy i cieszyć się życiem) polecam bardzo dobry tekst KOSZMAR SKRUPUŁÓW

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 23, 2018 0:14
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2002
Post Re: Brak żalu za grzechy
Kozioł wyczerpał właściwie temat, ale dodam jeszcze instrukcję dla skrupulantów, którą stworzył @jumik:

"Czy to grzech (ciężki)?" - zanim zapytasz
viewtopic.php?f=50&t=27097

Temat zamykam.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


N gru 23, 2018 14:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL