Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Udział we Mszy a dolegliwości psychiczne. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 18, 2018 21:29
Posty: 3
Post Udział we Mszy a dolegliwości psychiczne.
Cześć i wszystkiego dobrego na święta Bożego Narodzenia! :)
Mam nietypowy problem. Choruję na pewną przypadłość psychiczną która nazywa się agorafobią, dla nie wtajemniczonych jest to lęk przed przebywaniem w tłumie ludzi, na otwartych przestrzeniach lub też, w moim przypadku zamkniętych ale dużych, np. duże lub średnie kościoły, bazyliki, duże markety. Z tego powodu mam spore problemy z uczestnictwem we Mszy Świętej, pojawiają się nagłe ataki paniki, zawroty głowy, zazwyczaj po kilku minutach muszę wyjść z kościoła.
Mam do Was dwa pytania, jestem na etapie układania sobie mojego życia duchowego od nowa, od dłuższego czasu nie byłem u spowiedzi więc nie miałem okazji zapytać się o to osoby duchownej ale jak myślicie, czy tego typu absencje są grzechem, brak leczenia grzechem zaniechania?
I drugie pytanie ale to już pewnie dla tych nielicznych, którzy czytają to ze stolicy Wielkopolski. Znacie jakieś malutkie, kameralne kościoły w Poznaniu? :)


Pn gru 24, 2018 19:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Udział we Mszy a dolegliwości psychiczne.
userodwątpliwości napisał(a):
I drugie pytanie ale to już pewnie dla tych nielicznych, którzy czytają to ze stolicy Wielkopolski. Znacie jakieś malutkie, kameralne kościoły w Poznaniu?

Nie jestem z Poznania, ale z Wielkopolski. Taki mały, kameralny kościół pw. Najświętszej Krwi Pana Jezusa jest przy Starym Rynku na ul. Żydowskiej, stojący na rogu skrzyżowania z ul. Kramarską. Przy ul. Bolesława Krysiewicza jest kaplica Świętej Rodziny, niedaleko Szpitala Dziecięcego przy tej ulicy, na ul. Garbary róg Długiej - kosciół pw. Przemienienia Pańskiego, ale ten przy Żydowskiej jest najmniejszy, naprawdę malutki, nie licząc kaplicy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn gru 24, 2018 20:34
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 05, 2010 13:07
Posty: 103
Post Re: Udział we Mszy a dolegliwości psychiczne.
Skoro wiesz, że chorujesz i skoro agorafobia utrudnia Ci to życie, także religijne, należy podjąć terapię. Nic-nie-robienie jest niedobre. Nie należy się zwalniać z leczenia ani z uczestnictwa w życiu religijnym, należy podjąć próbę złagodzenia lub usunięcia dolegliwości. Nie można się w nieskonczoność usprawiedliwiać taką chorobą - to nie jest dobra postawa.

Mała jest kaplica sióstr karmelitanek (codzienne poranne msze w nader kameralnym gronie w klasztorze na wzgórzu św. Wojciecha, nie mylić z kościołem św. Wojciecha).
Niezbyt duży, choć nie maleńki jest kościoł MB Wspomożenia Wiernych na Wronieckiej. Niezbyt duży - Jana Jerozolimskiego przy rondzie środka (blisko jeziora Malta). Podobnie niezbyt duży koscioł na rynku Śródeckim, św. Małgorzaty chyba. Odbądź sobie spacer przez wskazywane Ci kościoły, zajrzyj w wolnym czasie i do innych (możesz je obejrzeć poza mszą, o ile będą otwarte), zapoznaj się z ich przestrzenią, poszukaj jakiegoś dobrego przytulnego kąta, przymierz się do mszy w różnych godzinach, także bardzo wczesnych (bywa wtedy mniej ludzi), wybierz takie, które są dla Ciebie najmniej kłopotliwe. Na Wronieckiej jest kruchta, w której możesz się zatrzymać...
Można też się przyjrzeć małym kosciółkom pod Poznaniem, w granicach komunikacji podmiejskiej.

To, że zwykle musisz wyjść z kościoła, nie jest - wydaje się - powodem do niepróbowania. Wyjdź w razie czego do kruchty. Są z reguły małe. Albo - o ile to nie kłóci się z Twoim problemem - zatrzymaj się nawet na zewnątrz, dwa kroki od drzwi (o ile sa otwarte; wiem, teraz zimno), byleś slyszał księdza. Będziesz miał pewność: spróbowałem, a nie: nawet nie poszedłem.


Cz gru 27, 2018 17:34
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL