Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Modlitwa na pokaz 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 04, 2017 20:51
Posty: 18
Post Modlitwa na pokaz
Jedna bliska mi osoba zaczęła praktykować wiarę około 3 lata temu, w wieku prawie 50 lat. Byłam w jakiś sposób narzędziem, że to się zadziało.
Od dłuższego już czasu ta osoba irytuje mnie tym, że niejako chwali się przede mną, że np zaczęła nowennę pompejańską, że była dziś w kościele, że jedzie na adorację. Bardzo często mam wrażenie, że kontaktuje się ze mną tylko po to, aby się pochwalić kolejną modlitwą, podjętym postem, wizytą w kościele, odsłuchaną konferencją. Np. w oktawie wszystkich świętych, gdy codziennie za nawiedzenie cmentarza można uzyskać odpust za dusze zmarłych miałam smsa typu "dziś znów jadę na cmentarz uzyskać odpust za duszyczki". Po kilku dniach już nie musiałam odczytywać smsa, wiedziałam co tam jest.
Bardzo mnie to już irytuje. Raz powiedziałam do tej osoby, że może niech zachowa tą informację dla Jezusa, a nagrodę odbierze dopiero w niebie, ale ta osoba nie zrozumiała mojej aluzji, bo dalej to trwało. Przy tym mam wrażenie, że ta osoba liczy na mój podziw dla niej i chociaż ja np. tego dnia też byłam w kościele to nie mówiłam jej tego a ona z wyższością, że się poświęciła i poszła.
Nie wiem jak reagować na te przechwały. Czy to normalne, że mnie o wszystkim informuje? Ja mam inne podejście. Każdy taki akt wolę zachować w ukryciu, bo przecież robiąc coś na pokaz, otrzymując od człowieka uznanie już odbieramy swoją nagrodę.
Teraz gdy zaczął się post, ta osoba znów zaczyna mnie nagminnie informować o swoich postanowieniach, wizytach na rekolekcjach i innych nabożeństwach... Z drugiej strony nie chcę odpychać tej osoby, bo może odejdzie od tych praktyk, gdy będzie czuła, że nikt jej w tym nie zrozumie.


Cz mar 21, 2019 12:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Modlitwa na pokaz
Takie opisywanie może pomagać w utrzymaniu samodyscypliny. Swego czasu praktykowałem np. streszczenia tygodnia. Możliwe też, że ta osoba po prostu ma potrzebę się tym z Tobą podzielić. Może warto zapytać ją, dlaczego Ci o tym mówi?
Natomiast jeśli chcesz, by się to zmieniło, trzeba będzie wykazać się asertywnością i szczerze powiedzieć, co Ci się nie podoba i dlaczego.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz mar 21, 2019 13:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Modlitwa na pokaz
nana0011 napisał(a):
miałam smsa typu "dziś znów jadę na cmentarz uzyskać odpust za duszyczki". Po kilku dniach już nie musiałam odczytywać smsa, wiedziałam co tam jest.
Bardzo mnie to już irytuje.

Może ta osoba czuje się samotna, lub niedowartościowana. Jeżeli (jak pisałaś) aluzje nie pomagają powiedz,że te informacje nie są Ci potrzebne, lub inaczej, ale wprost. Skąd ta osoba ma wiedzieć co czujesz,jeżeli jej tego nie powiesz? Jeżeli te sposoby zawiodą, pozostaje uzbroić się w cierpliwości pomyśleć że Pan Bóg daje Ci możliwość doskonalenia cnoty cierpliwości. Można też zmienić numer telefonu i zastrzec nowy.


Cz mar 21, 2019 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 06, 2019 14:28
Posty: 111
Post Re: Modlitwa na pokaz
nana0011 napisał(a):
Jedna bliska mi osoba...

Jeśli jest Ci bliska, masz prawo szczerze z nią porozmawiać i wyjaśnić obawy i wątpliwości. Ja bym tak zrobił. Jeśli Cię nie zrozumie, możesz posłużyć się Ewangelią w kwestii skromnej modlitwy. Niechaj pomoże Wam św. Mateusz Mt 6, 5-6.

PS. dość sztucznie brzmi "ta osoba", zupełnie jakby towarzyszył Ci jakiś wstyd, aby nie powiedzieć wprost np. "mama" "siostra" "ciocia" lub "przyjaciółka".


Pt kwi 26, 2019 16:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL