Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Boże Narodzenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 15, 2018 19:47
Posty: 1190
Post Re: Boże Narodzenie
Zbigniew3991 napisał(a):
Część z tego poglądu zawarłem w wątku o rybach.

Rozumiem, że dlatego by nie krzywdzić innych stworzeń, ale zwróć uwagę na to, że Jezus zwierzęta zabijał i jadł.


Wt gru 24, 2019 10:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1061
Post Re: Boże Narodzenie
Też mam często dylematy nawet nad stosunkiem do much w lato, a co dopiero innych zwierząt.

Tylko Bóg moim zdaniem jest Panem życia i śmierci.

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt gru 24, 2019 10:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Boże Narodzenie
Opanujcie się, to nie ten watek.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt gru 24, 2019 10:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Boże Narodzenie
feelek napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Część z tego poglądu zawarłem w wątku o rybach.

Rozumiem, że dlatego by nie krzywdzić innych stworzeń, ale zwróć uwagę na to, że Jezus zwierzęta zabijał i jadł.


Zwróć uwagę na to, że dotąd w żadnym miejscu nie zakazałem jeść nikomu zwierząt i ich zabijać, a tylko wskazałem na obowiązek powstrzymania się od pastwienia się nad zwierzętami. Właśnie to jest cały problem: mówi się o naziekologach, ale kiedy wegetarianin pojawia się na wspólnym posiłku, to wszyscy zaczynają atak pod pokrywką obrony, bo nawet jeśli wegetarianin nie powie zupełnie nic o zabijaniu zwierząt, to i tak wszyscy poczują się obrażeni i zaatakowani.

Dziękuję Kozioł za apel o powrót do tematu. Wracamy do tematu Bożego Narodzenia, gdzie zwierzęta też miały i mają swoje miejsce. Czy praktykuje się u Was gdzieś zwyczaj "częstowania" zwierząt opłatkiem? Taki zwyczaj był obchodzony szczególnie na wsiach. Dotąd corocznie to praktykuję, bo to piękny symbol.

Jednak ta tradycja ma coś w sobie, skoro łączy miłośników świąt i osoby zdystansowane do świętowania ;)

_________________
MODERATOR


Wt gru 24, 2019 11:27
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Boże Narodzenie
pom napisał(a):
Jak przeżywacie okres przedświąteczny przygotowujący nas na przyjście na świat Pana Jezusa?
Przyznam się, że z okresem przedświątecznym zawsze miałem problem. Próbowałem włączyć się w przygotowania, ale przeważnie kończyło się porażką (bez szczegółów).

pom napisał(a):
Wiele tysięcy lat wyglądano Pana Jezusa, a my mamy możliwość z Nim żyć w Eucharystii. Kontempluj czytania na dany dzień, które przygotowują nas na Boże Narodzenie.

Na dzień 25 grudnia przypadało pogańskie święto narodzin Mitry niepokonanego boskiego słońca. Rocznicę urodzin Chrystusa w pierwszych wiekach przypadała na 19 kwietnia, 20 maja, lecz została przeniesiona przez Kościół w roku 353.

Czyli Narodzenie Jezusa zostało wplecione w pogański kult słońca. Pod koniec roku słońca w naszej strefie równikowej jest mniej względem dłuższych nocy. Z pewnością Jezus nie narodził się w zimę, i nie było mu zimno od śniegu, czy od mrozu. Jednak był wyczekiwanym Zbawicielem narodu wybranego, który znajdował się w tym czasie w niewoli.


Wt gru 24, 2019 12:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2019 13:53
Posty: 1061
Post Re: Boże Narodzenie
Zastanawiam się na symboliką świąt Bożego Narodzenia jeszcze przed św. Franciszkiem z Asyżu i żłóbkami, czy w Polsce przed jemiołą i choinką, jaka była symbolika tych świąt w kościołach?

_________________
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.


Wt gru 24, 2019 13:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL