Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:15



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
 Ulubiony autor a grzech 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt mar 03, 2020 17:04
Posty: 17
Post Ulubiony autor a grzech
Dzień dobry,mam pewne pytanie (postaram się je w miarę dobrzę sformułować,niestety,czasami mam problem w wyrażeniu moich myśli w tekście).Otóż, przypuśćmy że mam ulubionego autora (obojętne,czy to muzyk/pisarz/producent ) którego treści są ogólnie dobre (nie przekazują nic złego itp.) ale niektóre już nie (czasami to jeden twór, a czasami nie).Ja,jako osoba interesująca się twórczością tej osoby,nie zwracam uwagi na te ,,złe/szkodliwe" treści która ta osoba zrobiła,nie popieram ich (chciałabym,żeby ta osoba zaprzestała tego)-czy w takim wypadku to grzech?Wydaje mi się,że nie,ponieważ taki autor to też człowiek,I może mu się zdarzyć stworzyć coś złego (grzesznego) z różnych powodów (np. Tego że nie wierzy,I nie uznaje czegoś za grzech,albo wierzy w co innego,I w tej wierze coś nie jest grzechem itp.).Proszę o odpowiedź,ponieważ zastanawia mnie to od jakiegoś czasu. :-)


So mar 07, 2020 20:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ulubiony autor a grzech
Taki Jan Sebastian Bach katolikiem nie byl, a odpowiedz sobie samemu, czy zachwycanie sie jego twórczoscią to cos złego. Ale to moze niecelne, bo Bach był osoba bardzo pobożną.
To może jego rówiesnik (urodzili sie tego samego roku) Jerzy Fryderyk Händel. Obżartuch, pijak (jak on dożył 74 lat?) i wspaniały kompozytor. Czy interesowanie sie jego muzyką, sluchanie, granie może być grzechem?

Nie musisz sie zgadzac z poglądami twórcy aby interesować sie jego dziełami. Gdyby to było grzechem musiałbyś odrzucić duża cześć (jak nie wiekszość) zdobyczy nauki, czy skarbów kultury.
A na pytanie czy chcesz, czy i na ile rozbiezność pogladów, swiatopogladu ci przeszkadza możesz odpowiedzieć tylko ty sam sobie.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


So mar 07, 2020 22:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt mar 03, 2020 17:04
Posty: 17
Post Re: Ulubiony autor a grzech
No dobrze,a teraz inne pytanie,czy w jakiś sposób złe może być to że w fikcji jest wiele rzeczy które by nie przeszły w ,,naszym" świecie (np.w bajce ,,Piękna i Bestia" dziewczyna zakochuje się w teoretycznie zwierzęciu [wiem że to książe],w bajce ,,Śnieżka" królewicz zakochuje się w królewnie kiedy ona ,,nie żyje",w bajce ,,Gnijąca Panna młoda" fabuła opowiada o duchu/zombie dziewczynie która obiecała sobie że dopuki się nie zakocha nie odejdzie z tego świata,co prawda bajka nie kończy się miłością,ale widzimy coś w stylu zauroczenia [ tytuowa panna odchodzi w zaświaty,a drugi bohater żeni się z inną kobietą]) I oczywiście wiem że to jest tylko fikcja,I że te dziwne rzeczy są po to by pokazać jak silna jest miłość itp. oraz że w tych bajkach nie ma nic złego I tego typu związki nie mają szansy powstać (nie da się tym zainspirować) ale czy w jakiś sposób to jest złe.


Cz maja 21, 2020 17:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Ulubiony autor a grzech
Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, nie ma potrzeby dzielenia włosa na czworo, podważając w ten sposób to, co Ci podpowiada rozum, w ten sposób pielęgnuje się skrupuły. Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałeś i zaufaj swojemu rozeznaniu, jeżeli masz z tym problem, udaj się do konfesjonału i poproś księdza o pomoc. Temat zamykam.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Cz maja 21, 2020 19:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL