Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn maja 25, 2020 2:39Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Pisma O.Łęczyckiego i wypowiedzi świętych 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 28, 2019 20:47
Posty: 39
Post Pisma O.Łęczyckiego i wypowiedzi świętych
Ogólnie jak się takie teksty znajdzie to przykro zaczyna się robić że niektórzy święci takie rzeczy mówili :C

1.Czy patrzenie na kobiety jest grzechem ?
2.Jak to rozumieć, nie powinismy patrzeć na kobiety i innych czy jak ?
3.Dlaczego święci niektórzy unikali spojrzeń,czy byli tacy co patrzyli się czysto ?
4.Czy to że Papież leon XIII zalecał czytanie jego dzieł to znaczy że jego(ojca mikołaja łęczyckiego) dzieła są nauczaniem Koscioła obecnie i musimy się do nich stosować ,i czy to zalecenie Leona XIII jest dalej nauczaniem Koscioła a może nigdy nie było tylko mówił nie jako Urząd Nauczycielski Kościoła ?
5.Dlaczego wypowiedzi tamtych świętych mówią o tym żeby nie spotykać się z młodymi chłopakami także ?


"Wielebny Ojciec Mikołaj Łęczycki Tow. Jez. (1574-1652) był jednym z najświątobliwszych mężów, jakich po wszystkie czasy wydał Kościół polski i jednym z najpłodniejszych pisarzy ascetycznych nowych wieków. Pisma jego, wydane przeważnie w języku łacińskim, rozsławiły szeroko imię autora po wielu katolickich krajach zagranicy, cenione przez wybitnych mistrzów duchownego życia, zalecane przez papieży, między innymi ś.p. Leona XIII."
"Trzeba unikać spojrzeń niepotrzebnych na twarze piękne obojej płci. Ponieważ żaden z członków w człowieku nie jest tak na usługach serca, jak oko. Dlatego też szatan, jak to poucza codzienne doświadczenie i jak powiada św. Cyprian, nasuwa oczom ponęty i uciechy, aby przez patrzenie zniszczyć czystość serca. Dzieje się to dlatego, bo, jak powiada św. Grzegorz z Nazjanzu, serce idzie za okiem. Dlatego też i Pliniusz powiedział, że dusza mieszka w oku. Św. Jan Chryzostom nazywa oko członkiem duszy. Z tego to powodu Job św. powiada: "Zawarłem przymierze z oczami moimi, abym nie pomyślał o pannie"; dając przez te do zrozumienia, że pilne strzeżenie oczu jest najlepszą zaporą aby człowieka nie napadały myśli o niewiastach pobudzające do grzechu. Dlatego to święci, których podziwiamy, że za łaską szczególną Bożą nie doznawali żadnych pokus przeciwnych czystości, jak św. Tomasz z Akwinu, św. Alojzy Gonzaga i inni, to wiemy o nich, że nie odważali się nawet popatrzeć na niewiastę. I powiada tenże św. Tomasz o sobie, że dlatego odwracał oczy od niewiast, bo gdy czynimy co sami możemy, Bóg nas strzeże, ale gdy się sami narażamy na niebezpieczeństwo, Bóg nas w nim opuszcza; kto kocha niebezpieczeństwo, w nim zginie. Dlatego to św. Akwilinus i św. Andomarus cudownie ze ślepoty wyleczeni, prosili Boga, aby im na nowo wzrok odjął i ślepotę ich przywrócił, aby mogli być wolni od roztargnień i pokus nieczystych, które przez oczy, nawet mimo woli patrzących, duszę niepokoją."

Co tu powiedziane o spoglądaniu, chociażby przelotnym na niewiasty, to samo się stosuje do spoglądania na przystojnych młodzieńców. Św. Bazyli powiada: "Często w młodzieńcach, którzy skromnie żyją, błyszczy jakiś wrodzony powab, jeżeli będziesz na nich często spoglądał, może się w tobie nieporządna miłość ku nim obudzić". Dlatego upomina św. Bernard: "Towarzystwa młodych, przystojnych chłopców unikaj ile możesz". Dlatego też święci nauczyciele starożytni poufałego obcowania młodzieńców między sobą nie pozwalali. Tak np. św. Izaak Syryjczyk powiedział: "Unikaj poufałości i rozmowy z młodzieńcem jako przyjaźni szatańskiej". Podobnie mówi św. Doroteusz: "Unikaj rozmowy z młodzieńcami jako przyjaźni z szatanem".str 32-33http://fzs.radom.pl/wp-content/uploads/2018/01/O.-MIKO%C5%81AJ-%C5%81%C4%98CZYCKI-SI-Pobudki-do-unikania-grzechu-%C5%9Bmiertelnego.pdf


Pt kwi 03, 2020 9:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 21, 2004 18:27
Posty: 8234
Post Re: Pisma O.Łęczyckiego i wypowiedzi świętych
tunini napisał(a):
1.Czy patrzenie na kobiety jest grzechem ?
Pożądliwe – tak.
Cytuj:
3.Dlaczego święci niektórzy unikali spojrzeń,czy byli tacy co patrzyli się czysto ?
Kiedy święty biskup Nonnus wygłaszał kazanie przechodziła obok prostytutka Pelagia (późniejsza święta). Wierni odwracali od niej oczy. On jednak patrzył na nią i powiedział wiernym „ta kobieta wszystkich nas zawstydziła, gdyż czyni ona tak wiele, by podobać się mężczyznom, a co my czynimy, by podobać się Bogu”.
Cytuj:
5.Dlaczego wypowiedzi tamtych świętych mówią o tym żeby nie spotykać się z młodymi chłopakami także ?
Ze względu na plagę pederastii. Jaki inny powód widzisz?

_________________
მიჯნურობა სხვა რამეა, არ სიძვისა დასადარი:
იგი სხვაა, სიძვა სხვაა, შუა უზის დიდი მზღვარი


Pt kwi 03, 2020 9:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 2 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL