Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:13



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 zachowania nerwicowe a grzech ciężki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 09, 2020 10:59
Posty: 1
Post zachowania nerwicowe a grzech ciężki
Szczęść Boże :)
Nie wiem czy forum to dobre miejsce na rozwiązywanie tego typu problemów, ale szukam pomocy gdzie tylko się da.
Przez problemy z dzieciństwa (pochodze z patologicznej rodziny) zmagam się z nerwicą (nie jest bardzo nasilona), która przejawia się różnymi zachowaniami nerwicowymi, głównie jest to wyciskanie wszystkich krost i niedoskonałości na skórze. Nigdy nie widziałam w tym grzechu cieżkiego, Raz się z tego wyspowiadałam, ksiadz powiedział, że nie muszę tego wyznawać na każdej spowiedzi, wiec nie wyznawałam. Niemniej jednak czuję ogromny niepokój w sercu z powodu tego, że nie wyznaję tego zachowania / grzechu(?).
Dodam jeszcze, że to wyciskanie nie jest raczej nałogiem, tzn jak sobie mocno postanowię, że tego nie będę robić, to potrafię to opanować, ale również zdarzają się takie sytuacje, że mam pół twarzy czerwone, bo wyciskałam pryszcze. To jest raczej na zasadzie "lubię to robić bo to rozładowuje napięcie, mam ku temu silne pokusy, ale ostatecznie nie muszę, potrafię się opanować".
Czy takie zachowanie jest grzechem ciężkim? Czy takie wyciskanie pryszczy nie podchodzi przypadkiem pod samookaleczanie? Wcześniej tego tak nie postrzegałam, ale teraz już nic nie wiem.

Innym razem powiedziałam księdzu, że w wyniku nerwicy obgryzam paznokcie, a ksiądz mi powiedział, że takie zachowanie należy do czynów obojętnych (nie jest ani dobre ani złe). Pod tą samą kategorię podpięłam wyciskanie pryszczy i tak na rozum nie widzę w tym nic szczególnie złego, niemniej jednak po każdej spowiedzi, na której tego nie wyznaję, czuję ogromny ciężar w sercu.


Pt kwi 24, 2020 11:43
Zobacz profil
Post Re: zachowania nerwicowe a grzech ciężki
Zachowania nerwicowe nie stanowią grzechu. Nerwicę można wyleczyć. Aktualnie trudno o wizytę u lekarza, to doraźnie kup sobie melisę, lub jakieś inne zioła uspakajające.
Twarz myj tylko wystudzoną, przegotowaną wodą.


Pt kwi 24, 2020 12:02

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: zachowania nerwicowe a grzech ciężki
Sprawa jest bardziej na podłożu psychologicznym, więc możesz przepracować ją z psychologiem. Zaufaj spowiednikom. Warto mieć stałego spowiednika - mnie stałe spowiednictwo bardzo pomaga.

_________________
MODERATOR


Pt kwi 24, 2020 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 10, 2019 11:46
Posty: 231
Post Re: zachowania nerwicowe a grzech ciężki
Są skuteczne leki na trądzik. Skonsultuj sie z dermatologiem


Śr kwi 29, 2020 14:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 31, 2020 22:11
Posty: 2
Post Re: zachowania nerwicowe a grzech ciężki
nerwica może sprawiać że czujesz że musisz coś zrobić. jednak w tym przypadku trudno stwierdzić czy to to jest przyczyną, czy po prostu nieodparta chęć wyciśnięcia pryszcza która jest zmorą wielu nastolatków; pryszcz jest irytujący a wyciskanie satysfakcjonujące.
zmagam się zarówno z nerwicą, jak i ulegam pokusie wyciśnięcia pryszcza, mimo że wiem, że zostaną po tym fioletowe ślady. nie łączyłabym jednak tych dwóch problemów. chyba, że wyciskasz nie tylko białe zaskórniki, ale po prostu obsesyjnie całą twarz. w tym wypadku: radziłabym się skonsultować zarówno z psychologiem (mam nadzieję że już to kiedyś robiłaś skoro zmagasz się z nerwicą), jak i dermatologiem. nawet jeśli samoistnie lub w wyniku konsultacji z dermatologiem pryszcze znikną, nadal powinnaś umówić się do psychologa - takie różne zachowania mogą być wynikiem bieżącej nerwowości, ale także kompensować traumy przeszłości-zarówno te, jak i cały problem, aktualny czy nie, warto przepracować z terapeutą, aby uniknąć powtórek pod tą czy inną postacią w przyszłości.
Z Bogiem<3


Pt lip 31, 2020 22:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL