Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 6:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Miejsce do odosobnienia, postu, modlitwy i medytacji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 07, 2020 1:24
Posty: 18
Post Miejsce do odosobnienia, postu, modlitwy i medytacji
W tradycji chrześcijańskiej miejscem takim zawsze była pustynia, weźmy na przykład Jana Chrzciciela, Jezusa i ojców pustyni. Zresztą nie tylko w tradycji chrześcijańskiej, prorok Mahomet także modlił się na pustyni zanim archanioł Gabriel objawił mu Koran.

Od jakiegoś czasu planuję miesięczny post (głodówkę) i odcięcie się od wszelkich bodźców, aby poznać siebie lepiej, ćwiczyć charakter i pokonać swoje demony. Niestety odkryłem że w dzisiejszym cywilizowanym świecie jest to bardzo trudne.

I pytanie do Was: pościł ktoś z Was kiedyś dłużej na pustyni? Jeśli tak to jakiej? Jeśli nie pustynia, to jakie inne miejsce może ją zastąpić?


Pt lip 17, 2020 12:20
Zobacz profil
Post Re: Miejsce do odosobnienia, postu, modlitwy i medytacji
lelahel napisał(a):
W tradycji chrześcijańskiej miejscem takim zawsze była pustynia, weźmy na przykład Jana Chrzciciela, Jezusa i ojców pustyni. Zresztą nie tylko w tradycji chrześcijańskiej, prorok Mahomet także modlił się na pustyni zanim archanioł Gabriel objawił mu Koran.

Od jakiegoś czasu planuję miesięczny post (głodówkę) i odcięcie się od wszelkich bodźców, aby poznać siebie lepiej, ćwiczyć charakter i pokonać swoje demony. Niestety odkryłem że w dzisiejszym cywilizowanym świecie jest to bardzo trudne.

I pytanie do Was: pościł ktoś z Was kiedyś dłużej na pustyni? Jeśli tak to jakiej? Jeśli nie pustynia, to jakie inne miejsce może ją zastąpić?

Jest takie miejsce - Pustelnia Złotego lasu w Rytwianach
https://pustelnia.com.pl/okolica/


Pt lip 17, 2020 13:18
Post Re: Miejsce do odosobnienia, postu, modlitwy i medytacji
lelahel napisał(a):
Od jakiegoś czasu planuję miesięczny post (głodówkę) i odcięcie się od wszelkich bodźców, aby poznać siebie lepiej, ćwiczyć charakter i pokonać swoje demony.

Czy masz jakieś wyobrażenie, pragnienie na ten temat? Co oprócz postu, totalnej ciszy, milczenia i bycia tylko ze sobą mogłoby jeszcze wystąpić, byłbyś w stanie zaakceptować? Miesiąc na pustyni sam na sam to kawał czasu. Jesteś gotów, masz w sobie dość sił na takie wyzwanie?


Pt lip 17, 2020 14:31
Post Re: Miejsce do odosobnienia, postu, modlitwy i medytacji
Believing napisał(a):
lelahel napisał(a):
Od jakiegoś czasu planuję miesięczny post (głodówkę) i odcięcie się od wszelkich bodźców, aby poznać siebie lepiej, ćwiczyć charakter i pokonać swoje demony.

Czy masz jakieś wyobrażenie, pragnienie na ten temat? Co oprócz postu, totalnej ciszy, milczenia i bycia tylko ze sobą mogłoby jeszcze wystąpić, byłbyś w stanie zaakceptować? Miesiąc na pustyni sam na sam to kawał czasu. Jesteś gotów, masz w sobie dość sił na takie wyzwanie?

Może sobie wypróbować kilka dni - taka jest oferta kamedułów w Rytwianach.
Tyle tylko, że do zamieszkania w pustelni są dość długie kolejki rezerwacji i trochę trzeba poczekać.


Pt lip 17, 2020 14:45
Post Re: Miejsce do odosobnienia, postu, modlitwy i medytacji
Dokładnie Alus, kilka dni. Miesiąc to hardcore. Myślę, że nie wystarczy do tego jedynie nasze pragnienie. Potrzebne jest też rozeznanie kapłana, który podejmie ryzyko przyjęcia i towarzyszenia. I nie wyobrażam sobie, by uczynił to "z marszu". Dlatego ciekawi mnie jaką drogę lelahel już przeszedł. Poczekajmy, aż nam napisze coś więcej. Dla jego dobra Alus.


Pt lip 17, 2020 15:13
Post Re: Miejsce do odosobnienia, postu, modlitwy i medytacji
Mysle, ze miesieczne rekolekcje ignacjsnskie kazdy moze polaczyc z postem i milczeniem. Trzeba tylko znalezc dom rekolekcyjny (klasztor), ktory takie rekolekcje prowadzi.

Jesli chodzi o samotnosc dla samotnosci, mozna zaszyc sie gdzies w lesie z namiotem.


Pt lip 17, 2020 15:48
Post Re: Miejsce do odosobnienia, postu, modlitwy i medytacji
lelahel napisał(a):
Od jakiegoś czasu planuję miesięczny post (głodówkę) i odcięcie się od wszelkich bodźców, aby poznać siebie lepiej, ćwiczyć charakter i pokonać swoje demony. Niestety odkryłem że w dzisiejszym cywilizowanym świecie jest to bardzo trudne.
I pytanie do Was: pościł ktoś z Was kiedyś dłużej na pustyni? Jeśli tak to jakiej? Jeśli nie pustynia, to jakie inne miejsce może ją zastąpić?

Przypominasz bohatera opowieści, którą przytoczył Anthony De Mello.
Oto ona:
MNICH I JEGO JAŹŃ
Istnieje wiarygodna historia pewnego mnicha, żyjącego na pustyni egipskiej, który był tak męczony ciągłymi pokusami, że nie mógł tego dłużej znieść. Postanowił więc porzucić swą celę i udać się gdzie indziej. Gdy wkładał sandały, aby swoje postanowienie wprowadzić w czyn, zobaczył innego mnicha niedaleko miejsca, w którym stał. On również zakładał sandały.
„Kim jesteś?” spytał nieznajomego. „Jestem tobą”, brzmiała odpowiedź. „To z mojej inicjatywy opuszczasz to miejsce. Chcę, żebyś wiedział, że gdziekolwiek pójdziesz, ja pójdę z tobą.”

Zrozpaczony pacjent powiedział do psychiatry: „Niezależnie od tego dokąd się udaję, muszę zabierać ze sobą siebie samego — i to wszystko psuje”.

Obie rzeczy — zarówno to, przed czym uciekasz, jak i to, za czym wzdychasz — są w tobie.

Ps.
Zastanawia mnie w jaki sposób wyliczyłeś, że potrzebujesz 30 dni, może bardziej „prawidłowa” liczba to 40. Pozostaje jeszcze ustalić rodzaj pustyni oraz obliczyć wielkości i w drogę (ze swoim cieniem) ;)


Pt lip 17, 2020 20:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post Re: Miejsce do odosobnienia, postu, modlitwy i medytacji
Cytuj:
Mysle, ze miesieczne rekolekcje ignacjsnskie kazdy moze polaczyc z postem i milczeniem. Trzeba tylko znalezc dom rekolekcyjny (klasztor), ktory takie rekolekcje prowadzi.

Mimo wszystko rekolekcje ignacjańskie mają swoją określoną strukturę i dynamikę. Nie do końca wyobrażam sobie, by któryś z kierowników duchowych przyjął nieznaną osobę na 30-dniowe rekolekcje i pozwolił jej przez cały ten okres zachowywać ścisły post. W pewnych etapach post jest zalecany - w różnych formach, ale sam św. Ignacy mocno przestrzegał zarówno by "nie przećwiczyć" się na rekolekcjach jak i... w ogóle bardzo roztropnie podchodzić do postów i pokut by w swej gorliwości nie zaszkodzić np swojemu zdrowiu (i tak, przestrzegał po tym jak sam przecholował i borykał się z problemami zdrowotnymi po katorżniczych postach).

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt sie 14, 2020 18:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL