Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Osteopatia 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 20, 2020 22:01
Posty: 5
Post Osteopatia
Kilkukrotnie byłem na masażu u osteopaty. Moje dziecko chodzi tam regularnie ze względu na niskie napięcie mięśniowe. Są to tylko masaże, żadnej duchowości.

Do tej pory nie miałem żadnych obaw z tym związanych, ale zapisałem się na kurs Fundament i podczas pierwszego spotkania powiedziano, że osteopatia może być postrzegana jako forma okultyzmu i lepiej z niej zrezygnować i się wyspowiadać.

Próbowałem znaleźć oficjalne stanowisko Kościoła w tej sprawie, ale nie mogłem się doszukać niczego konkretnego.

Co myślcie?


Śr wrz 08, 2021 17:24
Zobacz profil
Post Re: Osteopatia
Mysle, ze nie ma oficjalnego stanowiska Kosciola (nie mylic z prywatnymi stanowiskami mniej czy bardziej (nomen omen) fundamentalistycznych ksiezy/katolikow/chrzescijan) w milionie roznych tematow.

Dla mnie osteopatia to uznana metoda fizjoterapii (w skrocie mowiac).
Ale dla mnie cwiczenia jogi czy pilates, czy tez inne np sporty walki, to po prostu cwiczenia.

Sa jednak ludzie, ktorzy zamiast szukac Boga i Jego sladow w stworzeniu, szukaja wszedzie szatana i jego sladow.
Kiedys palili na stosach zielarki, dzis leczyliby wszystko (tylko nie siebie samych,) rozancem.

To ty wybierasz, czy wierzysz nauce/medycynie, czy ludziom ktorzy nie wierza, ze Pan Jezus juz zwyciezyl i szukaja wszedzie zagrozen.
A On powtarza (w Biblii 365 razy): "nie lekajcie sie".

Komu wierzysz?


Ostatnio edytowano Śr wrz 08, 2021 17:57 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Śr wrz 08, 2021 17:47

Dołączył(a): Pn sty 20, 2020 22:01
Posty: 5
Post Re: Osteopatia
@Kael, dziękuję!


Śr wrz 08, 2021 17:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Osteopatia
duszan napisał(a):
zapisałem się na kurs Fundament



Kael napisał(a):
Mysle, ze nie ma oficjalnego stanowiska Kosciola (nie mylic z prywatnymi stanowiskami mniej czy bardziej (nomen omen) fundamentalistycznych ksiezy/katolikow/chrzescijan) w milionie roznych tematow.


Tak zerknąłem sobie na jedną stronę tego kursu <1> i, nomen omen, wygląda to na takie wprowadzenie do fundamentalizmu katolickiego. Mogę się mylić, ale wybór cytatów, nacisk na wyzbycie się wątpliwości jak i punkt 4 (Wyzbycie się diabła) wskazują na to, że to idzie w tym kierunku. Tak więc nie obiecywałbym sobie, że w tym kręgu dyskusja o zasadności zarzutów może mieć sens, jeżeli nie chce się za każdym razem słyszeć cytatu z 1 Tym 5:22 <2>

<1> https://www.bozypokoj.pl/kurs-fundament/

<2> http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1000#W22

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz wrz 09, 2021 9:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Osteopatia
Osteopatia jest częściowo medycyna alternatywną. Wykorzystuje prawdziwe metody fizjoterapeutyczne, ale często osteopaci wpierają pacjentom wydumane dolegliwości niekoniecznie nawet zawiązane z układem duchowym i "leczą" je. Np wmawiają ludziom ze mają jedną nogę krótszą, albo leczą astmę manipulują kręgosłupem. To bezpodstawne brednie.


Cz wrz 09, 2021 10:54
Zobacz profil
Post Re: Osteopatia
A na jakiej podstawie twierdzisz, ze to brednie? Jestes lekarzem? Fizjoterapeuta?
Byles u osteopaty z certyfikatem czy u jakiegos samozwanczego?


Cz wrz 09, 2021 15:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Osteopatia
Ruchy charyzmatyczne mają w swoich szeregach wielu neofitów, którzy z wielką gorliwością tropią wszelki występek, grzech i diabła.
Cos co nieznane i niekojarzone bezpośrednio z chrześcijaństwem jest złe, to "zagrożenia duchowe".

bert04 napisał(a):
Mogę się mylić, ale wybór cytatów, nacisk na wyzbycie się wątpliwości jak i punkt 4 (Wyzbycie się diabła) wskazują na to, że to idzie w tym kierunku.

Tu powinna zapalić się od razu czerwona lampka. W sektach wszystko jest jasne, oczywiste i nie masz prawa mieć wątpliwości.

_________________
ksiądz


Cz wrz 09, 2021 20:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Osteopatia
Kael napisał(a):
A na jakiej podstawie twierdzisz, ze to brednie? Jestes lekarzem? Fizjoterapeuta?

Na podstawie badań naukowych które nie potwierdzają działania. Poza tym ciężar dowodu leży po stronie osteopatow. To oni powinni przeprowadzić badania na potwierdzenie swoich tez.

Cytuj:
Byles u osteopaty z certyfikatem czy u jakiegos samozwanczego?

wybacz,ale nie jestem.na tyle naiwny


Pt wrz 10, 2021 5:49
Zobacz profil
Post Re: Osteopatia
Link do tych badan poprosze.


Pt wrz 10, 2021 6:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: Osteopatia
To ja proszę o link do badań które potwierdzają skutecznosc - bo w ta strone to powinno działać.

"W przeglądzie Cochrane z 2005 roku dotyczącym OMT w leczeniu astmy stwierdzono, że nie ma wystarczających dowodów na to, że OMT można stosować w leczeniu astmy. [49]

W 2013 roku przegląd Cochrane dokonał przeglądu sześciu randomizowanych badań kontrolowanych, w których oceniano wpływ czterech rodzajów fizjoterapii klatki piersiowej (w tym OMT) jako leczenia wspomagającego zapalenie płuc u dorosłych i stwierdzono, że „na podstawie obecnych ograniczonych danych naukowych fizjoterapia klatki piersiowej może nie być zalecana jako rutynowa dodatkowe leczenie zapalenia płuc u dorosłych." Techniki badane w badaniu obejmowały hamowanie przykręgosłupowe, podnoszenie żeber i rozluźnianie mięśniowo-powięziowe. W przeglądzie stwierdzono, że OMT nie zmniejsza śmiertelności i nie zwiększa wskaźnika wyleczeń, ale nieznacznie skraca czas pobytu w szpitalu i stosowanie antybiotyków. [50] W przeglądzie systematycznym stosowania OMT w leczeniu schorzeń pediatrycznych z 2013 r. stwierdzono, że jego skuteczność nie została udowodniona. [51]

W 2014 roku w przeglądzie systematycznym i metaanalizie 15 randomizowanych badań kontrolowanych znaleziono dowody umiarkowanej jakości, że OMT zmniejsza ból i poprawia stan funkcjonalny w ostrym i przewlekłym nieswoistym bólu krzyża . [52] W tej samej analizie znaleziono również dowody umiarkowanej jakości na zmniejszenie bólu w nieswoistym bólu krzyża u kobiet po porodzie i niskiej jakości dowody na zmniejszenie bólu w nieswoistym bólu krzyża u kobiet w ciąży . [52] W przeglądzie systematycznym z 2013 r. znaleziono niewystarczające dowody, aby ocenić manipulacje osteopatyczne w przewlekłym niespecyficznym bólu krzyża. [53]W 2011 roku przegląd systematyczny nie znalazł przekonujących dowodów na to, że manipulacje osteopatyczne były skuteczne w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego. [54]

Przegląd systematyczny z 2018 r. wykazał, że nie ma dowodów na wiarygodność ani swoistą skuteczność technik stosowanych w osteopatii trzewnej. [55]

W numerze New England Journal of Medicine z 4 listopada 1999 r. stwierdzono, że pacjentów z przewlekłym bólem krzyża można skutecznie leczyć za pomocą manipulacji. [56] Narodowa Służba Zdrowia Zjednoczonego Królestwa twierdzi, że istnieją „ograniczone dowody”, że osteopatia „może być skuteczna w przypadku niektórych rodzajów bólu szyi, ramion lub kończyn dolnych oraz regeneracji po operacjach stawu biodrowego lub kolanowego”, ale nie ma dowodów na to, że osteopatia jest skuteczny w leczeniu schorzeń niezwiązanych z kośćmi i mięśniami. [57] Inni stwierdzili, że nie ma wystarczających dowodów, aby sugerować skuteczność manipulacji stylem osteopatycznym w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego. [58]"
Za angielska Wikipedią https://en.m.wikipedia.org/wiki/Osteopathy
Tłumaczenie Google. Źródła w linku.


Pt wrz 10, 2021 7:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Osteopatia
afilatelista napisał(a):
To ja proszę o link do badań które potwierdzają skutecznosc - bo w ta strone to powinno działać.

"(...)
znaleziono dowody umiarkowanej jakości,
(...)
znaleziono również dowody umiarkowanej jakości
(...)
i niskiej jakości dowody

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Evidenc ... f_evidence

"Dowody umiarkowanej jakości: Autorzy są przekonani, że przedstawione oszacowanie jest bliskie prawdziwej wartości, ale możliwe jest również, że może się znacznie różnić. Można to również zinterpretować jako: dalsze badania mogą całkowicie zmienić wnioski.

Dowody niskiej jakości: Autorzy nie są pewni oszacowania efektu, a prawdziwa wartość może się znacznie różnić. Można to zinterpretować jako „dalsze badania prawdopodobnie całkowicie zmienią przedstawione wnioski”."
(Tłumaczenie j.w.)

Warto też zauważyć, że im nowsze badania tym wyniki "lepszej jakości". Najbardziej sceptyczne było badanie z roku 1999. Można więc podsumować, że niektóre badania nie wykazały pozytywnych wartości, inne miały low quality evidence, ale są też moderate quality evidence. Należy też wspomnieć, że część terapii prowadzonych pod szyldem osteopatii jest kontrowersyjna wśród samych osteopatów, tzw. "craniosacral therapy". Co do "visceral ostheopaty" to w ameryce nie jest nauczana ale w Europie z tego co wiem, owszem. Jednakeż powyższe pozytywne efekty dotyczyły "parietal ostheopaty".

Innym probleme, który zakłóca jakość badań, jest zbyt mała ilość. Po prostu żeby uzyskać wynik lepszy od "moderate" trzeba porównać wystarczająco dużą próbę podwójnie zaślepionych terapii. Tak jak to swego czasu zrobiono z homeopatią. Jednakże to, że właśnie im później (im więcej studiów do metaanaliz), tym wyższa jakość wyników może być powodem do umiarkowanego optymizmu.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt wrz 10, 2021 15:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL