Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:11



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Dosyć skomplikowane 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Dosyć skomplikowane
Drwitt napisał(a):
Właściwie to takie rozterki jedyne do czego prowadzą, to do powiększającej się niechęci wobec tej wiary
Zaczynam coraz bardziej podejmować "ryzyko" słuchania własnego sumienia a nie ciągłego katowania się za bycie niezgodnym z ideałem, bo życie w ten sposób - jak sam powiedziałeś - wycieńcza mnie psychicznie


Zapytano Jezusa które przykazanie jest najważniejsze. On wskazał na dwa:
Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, a bliźniego swego jak siebie samego
Nic o kupowaniu towarów i usług tylko w jednym wyznaczonym miejscu. Nic o złu wynikającym w kupowaniu w sklepie poza granicami kraju.
Sam sobie przysparzasz problemów. Skoro nie okradasz dostawcę treści, bo mu płacisz, tyle że nie dokładnie w tym miejscu geograficznym, a w innym, gdzie tu problem (uwaga!) MORALNY?
Skoro mimo wszystko sumienie Cię gryzie, to... No właśnie - nie korzystaj. Tyle że na tyle przewrotny jesteś, że jednak chcesz, ale szukasz usprawiedliwienia. Skoro uważasz to (z jakiś tam, nawet wydumanych założeń) za niemoralne, to się powstrzymaj. I TU JEST PROBLEM, że skoro uważasz coś za złe, jednak to robisz.
Jeśli z tego powodu masz problem z wiarą, to nie problem wiary, tylko Twój.


Śr wrz 29, 2021 9:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Dosyć skomplikowane
Sprawa jest o tyle skomplikowana, że katechizmy kościelne jeszcze ciągle opierają się na koncepcji posiadania materialnego. A w dzisiejszych czasach ta koncepcja jest coraz bardziej wypierana przez różne formy praw autorskich czy innych "niematerialnych". Nie tylko przy dziełach sztuki (a seriale tym są), ale też przy patentach leków, licencjach na sadzonki rolnicze, regulaminach platform social media. Nie kupujemy rzeczy, kupujemy prawa do ich użytkowania. Przy kradzieży jabłka wiadomo, że jedna strona zyskuje a druga traci. Ale co jest przy ściąganiu filmu? Teoretycznie jest to strata dla właściciela praw, ale czy zawsze stoi za tym praktyczna możliwość albo nawet chęć oglądnięcia tytułu? Ile razy "straty" liczone są tylko wirtualne, gdyż przy kompletnym zablokowaniu nikt by z tej oferty nie korzystał i autor (licencjonodawca, posiadacz praw) tego rzekomego zysku by nie miał? Znane są przypadki programów, które po prostu nikt nie oferuje do sprzedaży (abaddonware), bo licencjonodawcy po prostu nie opłaca się, zbyt mały interes, nie chce mieć odpowiedzialności prawnej za nieaktulalizowany produkt, a nawet sklepy online mają pewne koszty własne.

To tylko takie luźne przemyślenia. Wśród różnych prób chrześcijańskiego ogarnięcia tematu trafiłem na taki całkiem trafny komentarz:

    Biblijne cudowne rozmnożenie chleba (Mt 14,13-21), w świetle prawa autorskiego wygląda nieco podejrzanie. Rozmnażając chleb, Chrystus multiplikował bochenki i ryby z niewątpliwą stratą okolicznych piekarzy i rybaków, którzy mogli się spodziewać sporych zysków z nakarmienia (rzecz jasna odpłatnie), tak dużych rzesz ludzkich. Możliwe, że nawet dokonali uprzednich zakupów i wszystko się zepsuło.


http://prawo.vagla.pl/node/8579

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr wrz 29, 2021 10:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
PeterW napisał(a):
gdzie tu problem (uwaga!) MORALNY?
Skoro mimo wszystko sumienie Cię gryzie, to... No właśnie - nie korzystaj. Tyle że na tyle przewrotny jesteś, że jednak chcesz, ale szukasz usprawiedliwienia. Skoro uważasz to (z jakiś tam, nawet wydumanych założeń) za niemoralne, to się powstrzymaj. I TU JEST PROBLEM, że skoro uważasz coś za złe, jednak to robisz.
Jeśli z tego powodu masz problem z wiarą, to nie problem wiary, tylko Twój.

To by się zgadzało, jak można się domyślić mam nerwicę religijną, więc w rzeczywistości - dla mojego sumienia to nie jest tak naprawdę czyn moralnie zły - nigdy wcześniej kiedy nie miałem objawów choroby go tak nie postrzegałem - jest bardziej zły dla mojego chorego sumienia.
Używając vpn'a w praktyce okradam tylko twórców, używając nielegalnych źródłem w praktyce "współokradam" razem z udostępniającym twórców i dystrybutora.

Pytanie tylko czy to wszystko nie są po prostu urojenia mojego chorego sumienia i czy nie będzie git jeśli będę postępował zgodnie z ogólną opinią większości duchownych w internecie. Zamiast bawić się w absurdalnego nadgorliwca - to oglądać z nielegalnych źródeł, ale jeśli będzie okazja zapłacenia i oglądnięcia legalnie to po prostu zrobienie tego.

Postępując zgodnie z chorym, nadgorliwym sumieniem w zasadzie je tylko umacniam i wpędzam się w coraz większy kąt - pytanie czy to nie jest większym grzechem od tego nad czym dywaguję i trwonię czas


Śr wrz 29, 2021 16:47
Zobacz profil
Post Re: Dosyć skomplikowane
Drwitt napisał(a):
Do tej pory używałem vpn, żeby móc go oglądać - za sam serwis na którym go oglądałem płaciłem
Doszedłem jednak do wniosku, że może być to w pewnym sensie niemoralne, bo platforma streamingowa nie wykupiła licencji na mój region - więc technicznie nie łamię prawa, ale łamię regulamin strony i pośrednio okradam twórców serialu

Sorry, ale jesli placisz za serwis, to jak jednoczesnie okradasz tworcow serialu?


Śr wrz 29, 2021 17:18

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Dosyć skomplikowane
To piracki serwis ktory rozpowszechnia czyjas prace bez placenia tworcom. Kupujac do niego dostep wspierasz to piractwo. Ja tez to robie ogladajac polska telewizje przez serwis z Belize ktory piratuje wiekszosc telewizji swiata. Nie znam jednak inneo serwisu dzieki ktoremu moglbym ogladac polska TV jednoczesnie wiedzac ze czesc z oplat wplywa do tej TV.
Na szczescie dla siebie katolikiem nie jestem.


Śr wrz 29, 2021 17:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Subadam totalnie nie zrozumiał co piszę, oglądam z legalnego źródła łamiąc regulamin serwisu poprzez stosowanie vpn.

Kael, w ten sposób, że serwis nie kupił licencji na Polskę i tyle. Tak jakby, serwis okrada twórców, bo dyktuje prawo do oglądania go nie realnym miejscem pobytu widza, a adresem ip który można zmienić vpnem. Ja łamię regulamin serwisu używając vpna który działa na serwis - mimo że ten ma zabezpieczenia przeciw vpnom - w ten sposób powodując, że serwis nie dotrzymuje umowy z twórcami - bo udostępnia mi serial do którego nie mam prawa.

Licencja od autora dla studia jest na Amerykanów, podaję się za Amerykanina, płacę jak Amerykanin, serwis streamingowy dostaje za mnie pieniądze, ale autor nie, bo serwis opłacił Amerykanów, a nie Polaków podających się za Amerykanów.

Zupełnie teoretycznie to serwis nie dotrzymuje umowy, ale umowa którą zawiera jest nierealna w pierwszym miejscu - to oczywiste że droższe vpny przedrą się przez zaporę. Innego realnego sposobu dotrzymania przez serwisy streamingowe umowy, niż sprawdzanie ip użytkownika nie ma.

Chyba prościej tego wytłumaczyć nie potrafię. Pewnie gdyby któryś z autorów zobaczył jakie dylematy moralne przechodzę... to dałby mi oglądnąć za darmo....


Śr wrz 29, 2021 18:04
Zobacz profil
Post Re: Dosyć skomplikowane
Przeciez to jest bez sensu, co ty piszesz. Jesli placisz serwisowi, to on placi tworcom z twoich pieniedzy.
Chyba nie sadzisz, ze pieniadze od oszukujacych vpnem zostawiaja sobie?


Śr wrz 29, 2021 18:09

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Hmmm, ten sposób myślenia faktycznie trochę zmienia postać rzeczy. Patrząc pod tym kątem ja płacę twórcom pośrednio przez platformę streamingową, platforma streamingowa mnie nie okrada, bo w końcu godzę się na nieuczciwą w stosunku do mnie ofertę... a robią to twórcy, biorąc kasę od platformy streamingowej jak leci, w tym moje, mimo że ja za ich produkt nie płacę. Używając vpna dokonuję samosądu, że należy mi się oglądanie serialu, bo w końcu idą na niego też moje pieniądze i w ten sposób w sumie łamię tylko regulamin strony.

Ciekawe jak się do tego wszystkiego ma jeszcze fakt, że jako pokutę m.in. miałem po prostu zaprzestać takiego zachowania. Ehhh


Śr wrz 29, 2021 18:42
Zobacz profil
Post Re: Dosyć skomplikowane
Juz ci pisalam: zaprzestanie czegos, co uwazasz za zle (grzech) to najlepszy sposob (ascezy).
Unikasz pokus czegos, co uwazasz za zlo.
Spowiednik nie musi byc specem od miedzynarodowych licencji. On widzi co powoduje twoje rozterki i podal ci najprostsze rozwiazanie.
Zaden serial nie jest wart bezsennych nocy.


Śr wrz 29, 2021 19:03

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Powiem wam, że moja nerwica religijna dochodzi do absurdalnych poziomów... Wygląda na to, że wysyłanie sobie memów jest nielegalne - autor oryginału w teorii mógłby na tym zarobić - więc można to podciągnąć pod kradzież i autorzy niektórych memów pozywają koncerny je wykorzystujące. Ehhhh...


Pt paź 15, 2021 14:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: Dosyć skomplikowane
Nie myl prawa (do tego czasem absurdalnego) z moralnym postępowaniem. Bo zaczniesz mieć skrupuły że 1) usłyszałeś gdzieś z jakiegoś głośnika piosenkę (bo ja wiem - na dworcu, u fryzjera, w sklepie) i tak Ci się spodobała, że 2) zacząłeś nucić.

Idąc tym tokiem rozumowania (absurdalnym dodam) to 1) musisz zapłacić za nielegalne słuchanie piosenki a 2) nie wolno Ci jej nucić (to jest jakaś forma publicznego odtwarzania - ktoś mógłby usłyszeć), zanim nie zapłacisz tantiem...


Pt paź 15, 2021 17:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 30, 2018 20:13
Posty: 79
Post Re: Dosyć skomplikowane
Drwitt napisał(a):
Powiem wam, że moja nerwica religijna dochodzi do absurdalnych poziomów... (...)

Wiesz, nerwice się leczy. Kontaktowałeś się z jakimś specjalistą w tej sprawie?


Pt paź 15, 2021 17:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 18, 2021 23:45
Posty: 25
Post Re: Dosyć skomplikowane
Odbyłem rozmowę z doktorem teologii, która dużo mi dała - w skrócie stwierdził, że nie trzeba stosować się do całej doktryny Kościoła a jedynie do dogmatów, jeśli mieści się to w ramach naszego sumienia i nie jest to jakimś oczywistym złem. Poza tym zaczynam leczyć się u psychologa


Pt paź 15, 2021 17:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 30, 2018 20:13
Posty: 79
Post Re: Dosyć skomplikowane
Dziwny ten doktor teologii, skoro nie zna nauczania Kościoła, iż katolika obowiązuje wszystko, co Kościół głosi, a nie jedynie dogmaty...


Pn paź 18, 2021 9:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Dosyć skomplikowane
Drwitt napisał(a):
W swoich rozważaniach chylę się ku takiej konkluzji - jeśli serial jest dostępny w internecie za $, a wbrew temu ktoś ogląda go za darmo nielegalnie - to popełnia grzech ciężki. Jeśli robi to jednak, w sytuacji, w której nie jest on dostępny legalnie w internecie - to popełnia grzech lekki - bo w teorii mógłby poczekać, pofatygować się i przepłacić za wersje Blu-ray.

Dlaczego widzisz w tym grzech, szczególnie ciężki? Mi się wydaje, że o grzechu ciężkim można mówić raczej w przypadku ludzi zamożnych, którzy wolą przepych i szpan zamiast pomocy biedniejszym i potrzebującym... Każdy powinien mieć możliwość godnego życia, a nie egzystowania w warunkach "bydlęcych" (jak to się dzieje nawet obecnie w przypadku mnóstwa ludzi, zwłaszcza w uboższych krajach) Nie chcę tu nikogo gorszyć ani namawiać do grzechu! Też mam nerwicę (natręctw) "na punkcie religii", miałem też przy tym rozpoznawane inne schorzenia psychiatryczne (całościowe zaburzenia rozwoju, spektrum schizofrenii). Doszedłem do wniosku, że żadne zło (jak cierpienie czy grzech) w ogóle nie powinno zaistnieć - że Stwórca nie chciał, aby ktokolwiek grzeszył czy jakiekolwiek odczuwające stworzenie cierpiało lub było unicestwione.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt paź 19, 2021 15:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL