Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 O halloween 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: O halloween
Marek MRB napisał(a):
Jest różnica pomiędzy wiarą a wygłupami i zabawą w wierzenia przodków czy indian.


Nie będziesz oceniał zaangażowania duchowego neopogan w ich religię, bo nie masz takiego prawa a co najważniejsza nie masz o tym żadnego pojęcia. Podobnie nie będziesz oceniał tego, czy Bogowie są realni czy nie. Dyskusja z Tobą nie prowadzi do niczego, ponieważ jesteś fanatykiem i szkoda tracić czas na "rozmowę" z kimś, kto bezczelnie obraża innych i jest zarozumiały. Pycha to chyba grzech? Tak mi się przynajmniej wydawało.


So lis 06, 2010 19:46
Zobacz profil
Post Re: O halloween
Taka jest moja ocena - i co ? Nie mogę mieć swojej oceny ?

Czym innym są wiary związane z wierzeniami (chrześcijaństwo, hinduizm, islam, judaizm) a czym innym mody oparte na "a teraz będę oryginalny i będę czcił Światowida" (niekiedy powiązane z zaangażowaniem okultystycznym lub podobnym).
Całkiem zwyczajnie - podobnie jak inne przejawy New Age - należy je rozpatrywać jako zjawisko socjologiczne, psychologiczne, niekiedy kulturowe - ale nie jak wiarę.

Jest to zresztą z mojego pubktu widzenia podejście raczej "na plus" - lepsza moda, podejście o charakterze "terapii grupowej" (są nawet takie zajęcia z gatunku budowania zespołu) czy nawet w niektórych wypadkach snobizm niż bałwochwalstwo.

Tak że jeżeli jest tu ktoś kto naprawdę w te różne rzeczy wierzy (w co wątpię), to mówię mu - jesteś w znacznie gorszej sytuacji od tych, którzy się w to edynie bawią.
Choć to oczywiście Twoje prawo - tak jak moim prawem jest myśleć o tym to, co myślę.


So lis 06, 2010 19:55
Post Re: O halloween
@a.R.e.k
Do powyższego - nie chciałbym być źle zrozumiany, zwłaszcza przez tych którzy faktycznie wyznają kulty "rodzime" (choć jak pisałem, trudno mi uwierzyć że nie jest to raczej celebracja kulturowa).
Zdaje sobie sprawę że możecie podobnie myśleć o mojej wierze. Jednak z punktu widzenia mojego jest tak że jest jedna wiara, jedna Rzeczywistość - a reszta to bałwochwalstwo.
Nie bierzcie proszę tego do siebie personalnie.


So lis 06, 2010 22:59

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: O halloween
Szanuję Twoją opinię chociaż się z nią nie zgadzam. Musiałbyć poznać wszystkich pogan, żeby stwierdzić, że naprawdę ulegliśmy "modzie". Moda nie trwa długo, a neopogaństwo ciągle się rozwija. Uwierz mi, że wielu ludzi widzi w tym sens. Rozumiem, że dla Ciebie jako katolika nie jest to dobre, ale trudno nie odbierać personalnie, kiedy mówisz o "bałwochwalstwie". Tym bardziej, że ten termin odnosi się do wielu innych rzeczy. Kult pieniądza, kult komputera - to również katolicy nazywają bałwochwalstwem. Znam wielu pogan a wśród nich dosłownie kilku, którzy faktycznie ulegli modzie. Masz rację- młodzież często jej ulega i wcale nie jest nam z tym do śmiechu, bo psują niejednokrotnie wizerunek neopogaństwa w oczach innych. Dla reszty neopogaństwo i jego odmiany to religie i ścieżki jakimi podążają w życiu. I podkreślam: wiem, że dla Ciebie istnieje jedna prawda i jeden Bóg, ale to nie znaczy, że nie należy się innym szacunek. Halloween to zwykła komercja, ale Święto Zmarłych powinno właśnie łączyć ludzi innych religii. Wierzę, że zmarli chcieliby, żeby żyjący się ze sobą dogadywali.
Kiedy mówisz, że pogaństwo to zabawa- masz rację. To zabawa dla wielu "pogan", ale nie dla wszystkich.
Dla większości nie. Uważam, że większość katolików chodzi do kościoła z przymusu i wierzy, bo wypada, ale znam jednostki, które traktują tę religię poważnie i osobiście. I jak na ironię świetnie mi się z nimi rozmawia o sprawach duchowych, chociaż wiem, że nie pochwalają moich wierzeń. Ja natomiast pochwalam wszystkie wierzenia, które sprawiają, że ludzie czują się w życiu szczęśliwi i utrzymują kontakt z Bogiem. No i nie krzywdzą innych ludzi.
A słowo "bałwochwalstwo" można w tym znaczeniu zastąpić słowem "pogaństwo". I dla katolika jest ok i dla nas.


So lis 06, 2010 23:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 26, 2010 8:58
Posty: 35
Post Re: O halloween
Nawet jeśli dla kogoś jest to "celebracja kulturowa" (właściwie co to znaczy?) to dzieci rodziców należących np. do Rodzimego Kościoła Polskiego będą autentycznie wierzyły w bóstwa pogańskie, podobnie jak chrześcijanie w Chrystusa lub muzułmanie w Allaha.


N lis 07, 2010 12:49
Zobacz profil
Post Re: O halloween
bubek napisał(a):
Nawet jeśli dla kogoś jest to "celebracja kulturowa" (właściwie co to znaczy?) to dzieci rodziców należących np. do Rodzimego Kościoła Polskiego będą autentycznie wierzyły w bóstwa pogańskie, podobnie jak chrześcijanie w Chrystusa lub muzułmanie w Allaha.

I uważasz że to OK skoro rodzice w to nie wierzą a wprowadzaj swoje dzieci w błąd ?


N lis 07, 2010 14:24
Post Re: O halloween
Cytuj:
I uważasz że to OK skoro rodzice w to nie wierzą a wprowadzaj swoje dzieci w błąd ?


Moim skromnym zdaniem, wiarę dzieci należy kształtować odpowiedzialnie. Tak samo, jak własną. I nie sądzę, żeby rodzic bawiący się tylko w pewne praktyki chciał, by jego dzieci traktowały to ze śmiertelną powagą. Raczej będzie im tłumaczył, że to nic prawdziwego - że to jak teatr, gdzie uczestniczy się w spektaklu, ale tak naprawdę wszystko jest grą służącą rozrywce.

Swoją drogą, ilu jest rodziców - formalnie katolickich - którzy nie wierzą, nie praktykują, nie wiedzą o swoim wyznaniu praktycznie nic. A chrzczą dzieci, posyłają je na katechezę i mówią, by chodziły do kościoła. Chociaż sami nie potrafią im przekazać podstaw ani wzorców wiary.


N lis 07, 2010 15:02

Dołączył(a): Wt paź 26, 2010 8:58
Posty: 35
Post Re: O halloween
Marek MRB napisał(a):
I uważasz że to OK skoro rodzice w to nie wierzą a wprowadzaj swoje dzieci w błąd ?


Chodzi raczej o to, że nie wszyscy mogą mieć taki rodzaj przekonania jaki daje wychowanie od najwcześniejszych lat w danej wierze. Druidyzm miesiąc temu zyskał w UK status religii państwowej, więc nie sądze aby to była jakaś zabawa.


N lis 07, 2010 18:47
Zobacz profil
Post Re: O halloween
Wierzba napisał(a):
Cytuj:
I uważasz że to OK skoro rodzice w to nie wierzą a wprowadzaj swoje dzieci w błąd ?


Moim skromnym zdaniem, wiarę dzieci należy kształtować odpowiedzialnie. Tak samo, jak własną. I nie sądzę, żeby rodzic bawiący się tylko w pewne praktyki chciał, by jego dzieci traktowały to ze śmiertelną powagą. Raczej będzie im tłumaczył, że to nic prawdziwego - że to jak teatr, gdzie uczestniczy się w spektaklu, ale tak naprawdę wszystko jest grą służącą rozrywce.
Dokładnie. DLatego ię dziwię temu co @bubek napisał.

Cytuj:
Swoją drogą, ilu jest rodziców - formalnie katolickich - którzy nie wierzą, nie praktykują, nie wiedzą o swoim wyznaniu praktycznie nic. A chrzczą dzieci, posyłają je na katechezę i mówią, by chodziły do kościoła. Chociaż sami nie potrafią im przekazać podstaw ani wzorców wiary.

Słuszna uwaga. To żałosne.


N lis 07, 2010 19:05

Dołączył(a): Wt paź 26, 2010 8:58
Posty: 35
Post Re: O halloween
Dziwne jest to, że kogoś dziwi, że ludzie traktują neopogaństwo całkiem serio.


N lis 07, 2010 19:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post Re: O halloween
a.R.E.k., jesteś przedstawicielem New Age.

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Wt lis 09, 2010 19:44
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 26, 2010 8:58
Posty: 35
Post Re: O halloween
a ty wyznawcą YAHWE.


Cz lis 11, 2010 12:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 22, 2008 12:46
Posty: 1207
Post Re: O halloween
bubek, to imie starotestamentalne, dla mnie bardziej adekwatne jest imie JEZUS.

_________________
.--- . --.. ..- ... // --..-. -.-- .--- . // .- -- . -. __1 Kor 13__
www.teologia.pl www.pro-life.pl
Pro dolorosa Eius passione, miserere nobis et totius mundi. Sanctus Deus,miserere nobis et totius mundi.


Cz lis 11, 2010 17:07
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 26, 2010 8:58
Posty: 35
Post Re: O halloween
Nie bardzo rozumiem co to znaczy, że Yahwe nie jest dla ciebie adekwatnym. Chcesz powiedzieć, że tylko Jezus jest twoim Bogiem a Yahwe już nie?


Cz lis 11, 2010 18:22
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 22, 2008 10:34
Posty: 3243
Post Re: O halloween
Cytuj:
Dziwne jest to, że kogoś dziwi, że ludzie traktują neopogaństwo całkiem serio.

A to dlaczego? Skoro poganscy bogowie istnieja, czemu 1000 lat siedzieli jak mysz pod miotla? Sila u nich nieboska, bali sie, czy moze jacys masochisci, lubia jak ich w rzyc kopia? (rzyc, to tez staropolskie, nie?). :)

_________________
Lecz początki, potem i leki nie pomogą. Owidiusz


Cz lis 11, 2010 18:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 154 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL