Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 2:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Wiarygodność opowieści egzorcystów 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 02, 2003 21:21
Posty: 228
Post 
Nie oznacza to automatyczne, że inne też są nieprawdziwe. Ale są przesłanką, że autor nie dokłada wystarczającej staranności do weryfikacji tego, co mu ludzie opowiadają. Więc niejako zrzuca ten obowiązek na czytelnika. Niestety dla nas ta weryfikacja jest najczęśniej niemożliwa, gdyż autor nie zadbał także o bibliografię, czy jakiekolwiek odsyłacze do źródeł swoich niesamowitych historii.

I jak traktować taką książkę, jako wiarygodne źródło informacji?

_________________
Brewiarz na WP Brewiarz na Androida
Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum Opole


Wt sie 11, 2009 21:27
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 12, 2009 6:19
Posty: 314
Post 
Witold napisał(a):
Nie ma hipotezy o nieistnieniu świata nadprzyrodzonego, jest nieweryfikowalna i moim zdaniem raczej bezpodstawna hipoteza o jego istnieniu. O tym że nie ma dowodów na jej prawdziwość, to nawet nie warto wspominać...

Bo mogłoby się okazać, że jednak dowody są?
Sama nauka bada pewne mechanizmy działające w świecie. Ktoś te mechanizmy musiał jednak ustalić, określić, Witoldzie...


Śr sie 12, 2009 5:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 12, 2009 6:19
Posty: 314
Post 
{o} napisał(a):
Nie oznacza to automatyczne, że inne też są nieprawdziwe. Ale są przesłanką, że autor nie dokłada wystarczającej staranności do weryfikacji tego, co mu ludzie opowiadają. Więc niejako zrzuca ten obowiązek na czytelnika. Niestety dla nas ta weryfikacja jest najczęśniej niemożliwa, gdyż autor nie zadbał także o bibliografię, czy jakiekolwiek odsyłacze do źródeł swoich niesamowitych historii.

I jak traktować taką książkę, jako wiarygodne źródło informacji?

Hmm, jeśli Amorth Ci nie pasuje no to go odstaw.
Jest wiele literatury traktującej o egzorcyzmach. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Ale błagam, nie generalizuj wszystkich autorów. Bezpodstawnie...


Śr sie 12, 2009 5:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Bo to nie działa w tej kolejności, mój drogi, tak że ty stawiasz hipotezę i każesz innym udowodnić, że jest nieprawdziwa.


Oczywiście, że tak to działa. Eter też wydedukowano hipotetycznie, i hipoteza ta była powszechnie przyjmowana dopóki nie udowodniono, że eter nie istnieje. Pogląd, iż " nie udowadnia się nieistnienia " jest jednym z najgłupszych ateistycznych dogmatów.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sie 12, 2009 7:24
Zobacz profil
Post 
Johnny99: robisz OT i wprowadzasz informacje nieprawdziwe. Po pierwsze, słowo dogmat ma zastosowanie z definicji tylko w przypadku wierzących. Po drugie, gdyby nawet rozszerzyć jego znaczenie - to nadal nie będzie prawda - bo ateiści (jako grupa) z definicji mają tylko jeden wspólny "dogmat": nie ma bogów. Po trzecie - ja będąc "ateistą" też uważam, że obalanie hipotez przez znajdywanie dowodów im przeczących jest w wybranych przypadkach praktyczne - a więc mamy faktyczne zaprzeczenie Twoich słów ;).

Co do samego cytowanego egzorcysty - tego typu bzdurna manipulacja czytelnikiem jest niestety stosowana bardzo często przez różnych szarlatanów. 90% medycyny alternatywnej opiera się na podobnie wiarygodnych informacjach. Twórcy takich teorii, tworzonych, aby sprzedać produkt bądź usługe, liczą na brak specjalistycznej wiedzy większości nabywców - i to się zwykle sprawdza (vide aparaty do elektrolitycznej detoksykacji organizmu).

I będzie się sprawdzało coraz lepiej, z obniżaniem progu kształcenia, dążenia do modelu zachodniego, gdzie dla 99% społeczeństwa tylko praktyczna wiedza jest istotna.


Śr sie 12, 2009 8:48

Dołączył(a): N lip 12, 2009 6:19
Posty: 314
Post 
grzmot napisał(a):
Po trzecie - ja będąc "ateistą" też uważam, że obalanie hipotez przez znajdywanie dowodów im przeczących jest w wybranych przypadkach praktyczne - a więc mamy faktyczne zaprzeczenie Twoich słów ;).

Nie rozumiem... Dla mnie to jest potwierdzenie.
Mikołaj Kopernik - piękna postać. Dowiódł on, jak powszechnie wiadomo, tego, że to nie Słońce krąży wokół Ziemii, ale na odwrót. Jak to zrobił? Ano obalając to bzdurne, przecież odgórne, założenie. Ażeby jednak móc je obalić, podał liczne argumenty stanowiące potwierdzenie jego hipotezy. No chyba proste?

Dlatego też:
Johnny99 napisał(a):
Pogląd, iż " nie udowadnia się nieistnienia " jest jednym z najgłupszych ateistycznych dogmatów.

Wypada się zgodzić z Johnnym99. Zamienię jednak słowo "najgłupszych" na "nieroztropnych", a nawet "błędnych".


Śr sie 12, 2009 9:22
Zobacz profil
Post 
Cristof: masz rację, nie rozumiesz.


Śr sie 12, 2009 10:25

Dołączył(a): So sty 20, 2007 11:25
Posty: 107
Lokalizacja: Wrocław
Post 
Łamanie praw nauki... no, skoro mielibyśmy przyjąć działanie sił nadprzyrodzonych, to czemu by odrzucać działanie ekstraordynaryjne?

Z praktyki egzorcystów (zasłyszane):
1. łamane bywa prawo ciążenia
2. opętani wykazują się nadnaturalną siłą
3. wykazują się znajomością faktów, których nie mogliby poznać w naturalnym porządku: np. zły duch, przemawiając przez usta opętanego, wylicza grzechy egzorcysty
4. jeśli przyjąć psychologię za naukę, problemy związane z opętaniem- choć obejmują także sferę psychiki- nie mogą zostać sklasyfikowane ani rozwiązane przez terapeutów.

Chociaż tutaj faktycznie krzywo mi to wygląda. Czy była zgoda prawowitej władzy kościelnej na wydanie cytowanej publikacji? Może zresztą zaistniała tu pomyłka mniejszego kalibru: muzyka owa wykazuje się podanymi cechami, ale faktycznie nie nagrywa się jej na płyty.

_________________
"O przyjdź do mnie, mój Jezu, złóż najświętszą głowę!
Przyjdź! - na przyjęcie Twoje serce me gotowe!
Jak na miękkim kobiercu
Wypoczniesz w moim sercu
Ono jest Twoje!"


Śr sie 12, 2009 10:25
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 12, 2009 6:19
Posty: 314
Post 
grzmot napisał(a):
Cristof: masz rację, nie rozumiesz.

No to może mi wyjaśnisz...?


Śr sie 12, 2009 11:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 02, 2003 21:21
Posty: 228
Post 
Tak, podczas egzorcyzmów dzieją się różne spektakularne rzeczy. Ale to bardzo rzadkie sytuacje. Podobnie rzadko zdarzają się cuda. W przypadku o którym tu mówimy, mielibyśmy do czynienia w ingerencjami nadprzyrodzonymi na iście masową skalę - miliony domów, w których odtwarzacze łamią prawa fizyki.

Tak, książka ma imprimatur.

Sugerujesz, że nie chodzi o płyty, tylko o koncerty? No na koncertach możliwości techniczne są oczywiście większe... Mimo wszystko wyraźnie jest mowa o płytach.

Przydałoby się, żeby jeszcze jakaś osoba kompetentna w dziedzinie biologii wypowiedziała się nad drugą częścią tej rewelacji: czy i w jaki sposób sygnał 3MHz może wywoływać jakieś zmiany w mózgu.

_________________
Brewiarz na WP Brewiarz na Androida
Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum Opole


Śr sie 12, 2009 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 12, 2009 6:19
Posty: 314
Post 
Ale my mówimy o działaniu sygnałów (co przecież wątpliwe) czy demonów?
Rozróżniajmy proszę pojęcia.


Śr sie 12, 2009 12:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
Johnny99 napisał(a):
Oczywiście, że tak to działa. Eter też wydedukowano hipotetycznie, i hipoteza ta była powszechnie przyjmowana dopóki nie udowodniono, że eter nie istnieje. Pogląd, iż " nie udowadnia się nieistnienia " jest jednym z najgłupszych ateistycznych dogmatów.


Tak, tak. Pewnie wyśmiejesz ale to już świadczy tylko o tym że myślenie nie jest twoją najmocniejszą stroną: nadal nie znamy dowodów na nieistnienie Zeusa, Ozyrysa, Potwora Spaghetti, Niewidzialnego Jednorożca, Anata, Atlasa, Baala, Mithry, Kriszny, Marduka i tak dalej można by do końca życia wymieniać.

Śmiej się ile chcesz, ale to jest najprostszy przykład, który zrównuje z ziemią i miesza z szambem domaganie się wszystkich narwanych teistów "udowodnienia nieistnienia Boga", tak samo jak i miesza z szambem bajeczki Cristofa o udowodnieniu nieistnienia świata nadprzyrodzonego, albo udowodnieniu że Bóg nie stworzył świata.


Śr sie 12, 2009 12:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 12, 2009 6:19
Posty: 314
Post 
Udowadnia się nie istnienie Boga, szczególnie jeśli jest się ateistą na katolickim forum...
Albo... wraca się na forum ateista.pl ;)
Oj wiem Witoldzie, że nie możesz tego zrobić, przyznaj to w końcu ;)


Śr sie 12, 2009 12:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post 
Cristof napisał(a):
Udowadnia się nie istnienie Boga, szczególnie jeśli jest się ateistą na katolickim forum...
Albo... wraca się na forum ateista.pl ;)
Oj wiem Witoldzie, że nie możesz tego zrobić, przyznaj to w końcu ;)


Za to mogę ci pokazać, dlaczego domaganie się tego jest głupie i już to zrobiłem. Nikt nie może tego zrobić, tak samo jak nikt nie może udowodnić nieistnienia Latającego Potwora Spaghetti, bo to jest kompletny absurd.
Przyznaj to w końcu. Zacznij używać mózgu w końcu...


Śr sie 12, 2009 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 02, 2003 21:21
Posty: 228
Post 
Cristof napisał(a):
Ale my mówimy o działaniu sygnałów (co przecież wątpliwe) czy demonów?
Rozróżniajmy proszę pojęcia.
Apelujesz do siebie? Ja cały czas mówię o tym pierwszym. Tylko ty ciągle wtryniasz demony do tego, co sam autor przedstawia jako dziłanie techniczne a nie magiczne.


Ateiści i obrońcy wiary - idźcie sobie stąd, albo wróćcie do tematu.

_________________
Brewiarz na WP Brewiarz na Androida
Duszpasterstwo Akademickie Xaverianum Opole


Śr sie 12, 2009 14:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL