Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Amulety i znaki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Amulety i znaki
Lurker napisał(a):
slowianski napisał(a):
Cóż ulotki i plakaty przykościelne twierdzą że wystarczy.

Rany boskie. Kogo to obchodzi?

Parafian?


N paź 27, 2013 14:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Amulety i znaki
A kogo obchodzą parafianie?

Przecież rodzima wiara upadła w Słowiańszczyźnie nie dlatego, że ludzie się ponawracali (ktoś przecież tę Marzannę topił przez stulecia, no nie?), tylko dlatego, że elity zagłosowały nogami. Jeśli więc chcesz sprawować w Polszcze rząd dusz, musisz zawalczyć o umysły nie parafian, ale kleryków...

A to już zadanie odrobinę trudniejsze. : ]

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N paź 27, 2013 14:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Amulety i znaki
Lurker napisał(a):
A kogo obchodzą parafianie?

Przecież rodzima wiara upadła w Słowiańszczyźnie nie dlatego, że ludzie się ponawracali (ktoś przecież tę Marzannę topił przez stulecia, no nie?), tylko dlatego, że elity zagłosowały nogami. Jeśli więc chcesz sprawować w Polszcze rząd dusz, musisz zawalczyć o umysły nie parafian, ale kleryków...

A to już zadanie odrobinę trudniejsze. : ]


Upadła religia, nie wiara. Wykończono warstwę kapłańską. Ludowa duchowość pozostała do naszych czasów, parę imion się pozmieniało i podobna kosmetyka. W ogóle patrząc na chrześcijaństwo w wydaniu dwóch największych kościołów to w większości twór zbudowany na pogaństwie - w liturgii i teologii i tego typu okołokościelnych sprawach. W trzonie greckim i rzymskim, z pewnymi dodatkami azjatyckich krain Imperium Rzymskiego później wchłaniało odpowiednio elementy z innych regionów gdzie zostało "wprowadzone".

Co do kleryków to znane są w rodzimowierstwie przypadki przechodzenia chrześcijańskich duchownych obrządku wschodniego na religię Słowian.

Ale to inny temat. Mnie bardziej interesowało tu czy istnieje jakieś unormowane stanowisko wobec tego typu plakatów i materiałów, czy też każdy "orze jak może" w tym temacie.

Bo to oprawdy zabawny widok patrzeć na gablotę mijanego kościoła i widzieć taki plakat o "niebezpiecznych symbolach", podczas gdy w samej architekturze owej budowli pogańskich symboli można wyliczać na pęczki.


N paź 27, 2013 15:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Amulety i znaki
Z tego, co piszesz, wynika że upadła własnie wiara, nie religia. JedenPost słusznie zauważył: nie chodzi o ornamentykę, chodzi o sens. Sam chciałbym się dowiedzieć, jaki jest sens w pogaństwie, odmienny od chrześcijańskiego miłowania bliźniego i przebaczenia posuniętego aż do sienkiewiczowskiego... jak on się nazywał? a, Glaukos. Skoro nie pociągnąłeś rozmowy w tym kierunku, tylko pozostałeś przy wykazywaniu, że chrześcijaństwo jest wyłącznie zbitką motywów podkradzionych tu i ówdzie - co od prawdy, umówmy się, nieco odbiega - to znaczy, że nie jest dobrze. Bo nie masz do zaoferowania żadnego przekazu pozytywnego, nie potrafisz z chrześcijaństwem konkurować, umiesz je tylko zwalczać. Załóżmy zatem, że Ci się uda i chrześcijaństwo upadnie, tak że nie zostanie po nim śladu. Co wtedy będziesz mógł dać z siebie ludziom jako poganin?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N paź 27, 2013 15:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Amulety i znaki
Nie bardzo rozumiem w jakim kierunku zmieżasz i jakie są podstawy do wyciągania wniosków o których piszesz.
Zwłaszcza że to ty zaczynasz dyskusje pozawątkowe.Ja się tylko odniosłem do wypowiedzi którą uznałem za nie do końca słuszną.


N paź 27, 2013 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Amulety i znaki
Ty sie bawisz religią.

Religia to jest taki wynalazek, który, jak samo słowo wskazuje, wiąże ludzi razem, spaja w gromadę.

Gromada ta coś w życiu robi, jakoś postępuje. Innymi słowy, religia moderuje życie społeczne homo sapiens: polityczne, ekonomiczne, rodzinne, każdy aspekt. To nie jest rzecz li tylko prywatna: to przynależy do sfery publicznej.

It's serious business. Zwłaszcza, że określając sie jako poganin, rzucasz wyzwanie chrześcijaństwu, które walkę z pogaństwem ma omalże wypisaną na sztandarach. Znajdujesz się więc poniekąd w sytuacji Anglików deliberujących, co zrobić z panem H. Możesz wybrać strategię Chamberlaina, a możesz od razu wejść w buty Churchilla. Ale pamiętaj: wojnę (oczywiście tylko na słowa), tak czy inaczej, będziesz miał.

Cytuj:
Zwłaszcza że to ty zaczynasz dyskusje pozawątkowe.

Ano. Ktoś z Moderacji pewnie to wydzieli. Natomiast rodzimowiercą nie jestem i w związku z tym nie widzę powodu do grzecznego postępowania. Jestem dyskordianinem, który chaos lubi i hołubi. Stąd offtopuję sobie na zdrowie, w kierunkach, które mnie ciekawią.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Ostatnio edytowano N paź 27, 2013 15:58 przez Lurker, łącznie edytowano 1 raz



N paź 27, 2013 15:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Amulety i znaki
Teraz rozumiem skąd ten nieład w wypowiedzi.


N paź 27, 2013 15:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Amulety i znaki
słowiański napisał(a):
Mnie bardziej interesowało tu czy istnieje jakieś unormowane stanowisko wobec tego typu plakatów i materiałów, czy też każdy "orze jak może" w tym temacie.

Zdaje się, że to drugie, albo może rzecz jest zlecona po cichu; ale nie zdziwiłbym się, gdyby to wszystko nie zaczęło się od cwanego poligrafa, który zwietrzył dodatkowe źródło dochodu dla swojej drukarni. W każdym razie w mojej okolicy taki plakat wisi za szybą kiosku (sic!). Zwykłego, cywilnego przybytku kapitalizmu, w którym każdy może zgrzeszyć przeciw piątemu przykazaniu kupując sobie papierosy. Co niekiedy sam czynię.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


N paź 27, 2013 17:57
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Amulety i znaki
Obrazek
Obrazek
Pentagramy przed którymi tak ostrzegają owe plakaty.


Pn paź 28, 2013 21:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Amulety i znaki
Obrazek


Wt paź 29, 2013 23:52
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Amulety i znaki
W internecie można podobnych fotografii z różnymi znakami z owych "ostrzegawczych plakatów" umieszczonymi wewnątrz lub na zewnątrz świątyń zobaczyć sporo.


Pt lis 08, 2013 19:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Amulety i znaki
Och... skoro już o tym mowa, to w moim mieście stoją sobie dwa domki z XIX wieku - takie zwykłe, murowane, ciemnoszaro otynkowane - przyozdobione linią swastyk pod rynnami. Widziałem kiedyś zdjęcie jednego z nich w Sieci, za Chiny nie mogę sobie przypomnieć, gdzie. W każdym razie, to przetrwało Hitlera, przetrwało komunę i dajcie Bogi, przetrwa wszelkie zajoby ludzi waadzy, bo wiadomo, że budowniczym tych domków chodziło tylko o przyniesienia szczęścia.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Pt lis 08, 2013 20:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Amulety i znaki
A... dobra, zdekonspiruję się: Krakus jestem.

Druga miniaturka

Jak się okazuje, nie pod rynną, a nad bramą.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Pt lis 08, 2013 21:04
Zobacz profil
Post Re: Amulety i znaki
slowianski2 napisał(a):
W internecie można podobnych fotografii z różnymi znakami z owych "ostrzegawczych plakatów" umieszczonymi wewnątrz lub na zewnątrz świątyń zobaczyć sporo.

A ile jeszcze czeka na dopisanie do owego "indeksu" :D

Osobiście uwielbiam przedstawienia pewnej radosnej kobiecej postaci, często spotykanej w budyskach starych kościołów na wyspach :-D Sheela na gig:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:SheelaWiki.jpg
Czasem aż mnie korci, by podrzucać różne smaczki osobom o mentalności "muszę ostrzec świat o krzyżu z <kokardką>" i obserwować kolejne waleczne gesty, ale się powstrzymuję, to byłoby trochę zbyt okrutne :oops: .


Pn lis 11, 2013 3:06

Dołączył(a): So paź 26, 2013 18:21
Posty: 244
Post Re: Amulety i znaki
Im starsze kościoły, tym trudniej skierować swój wzrok, gdzieś gdzie nie ma jakiejś symboliki o pogańskim rodowodzie.


Pn lis 11, 2013 3:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL