Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona
 Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Ale przecież sam Eckhart Tolle mówi o wyborach!

Eckhart Tolle napisał(a):
Kiedy doznałeś już kilku pierwszych przebłysków świadomości niepoddanej czasowi, zaczynasz oscylować między sferą czasu a sferą obecności. Najpierw uświadamiasz sobie, jak rzadko twoja uwaga bywa naprawdę skupiona tu i teraz. Ale ta wiedza, że nie jesteś obecny, to i tak wielki sukces: równa się ona bowiem obecności, nawet jeśli początkowo olśniewa cię tylko na parę sekund czasu zegarowego, aby zaraz znowu ci umknąć. Potem jednak coraz częściej sam postanawiasz skoncentrować świadomość w obecnej chwili, zamiast w przeszłości lub przyszłości


Eckhart Tolle napisał(a):
Jeśli twoje tu i teraz wydaje ci się nieznośne i cię unieszczęśliwia, masz do wyboru trzy wyjścia: wycofaj się z sytuacji, zmień ją albo całkowicie się z nią pogódź. Jeśli chcesz wziąć odpowiedzialność za własne życie, musisz wybrać któreś z tych trzech rozwiązań, i to niezwłocznie. A potem zaakceptuj skutki tej decyzji. I tylko żadnych wymówek. Nic negatywnego. Żadnych psychicznych wycieków. Dbaj o czystość swojej przestrzeni wewnętrznej.


Eckhart Tolle napisał(a):
Żeby wybrać, trzeba być świadomym, i to bardzo. Bez świadomości nie masz wyboru. Pojawia się on przed tobą dopiero wtedy, kiedy wyzbywasz się utożsamienia z umysłem i jego wytrenowanymi zagraniami, czyli stajesz się obecny.


Śr paź 04, 2017 21:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
:| :| Nie ma tu sprzeczności z tym co powiedziałem. To kwestia "gdzie stoi obserwator" i jakich filtrów używa do przetwarzania rzeczywistości. Ha ha Ale mądre zdanie. Muszę je sobie gdzieś zapisać. Poza tym ciężko czasami ustosunkować się do tego co ET mówi nie będąc w stanie świadomości ET. To problem każdej religii też. Co tak naprawdę chciał przekazać Jezus mówiąc to czy tamto. Ano chciał przekazać rzeczy których nie da się przekazać słowami...a nam zostały same słowa... i mamy religię...słowa i dogmaty...cytaty. Ten powiedział to a ten tamto a chrześcijanin umiera w strachu bojąc się czy będzie "życie pozagrobowe".


Śr paź 04, 2017 22:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
KotSyberyjski napisał(a):
To problem każdej religii też. Co tak naprawdę chciał przekazać Jezus mówiąc to czy tamto. Ano chciał przekazać rzeczy których nie da się przekazać słowami...a nam zostały same słowa... i mamy religię...słowa i dogmaty...cytaty. Ten powiedział to a ten tamto a chrześcijanin umiera w strachu bojąc się czy będzie "życie pozagrobowe".
A Twoim zdaniem co mógł chcieć nam przekazać Jezus mówiąc wg Ewangelii wg Św. Mateusza:

Cytuj:
31 Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały.

32 I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów.

33 Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie.

34 Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: "Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!

35 Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a daliście Mi pić;
byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie;

36 byłem nagi, a przyodzialiście Mnie;
byłem chory, a odwiedziliście Mnie;
byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie".

37 Wówczas zapytają sprawiedliwi: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić?

38 Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię?

39 Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie?"

40 A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili".

41 Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!

42 Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść;
byłem spragniony, a nie daliście Mi pić;

43 byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie;
byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie."

44 Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?"

45 Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili".

46 I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego».
?

Prawda, że jest to obraz kochającego Boga? Bóg tak bardzo umiłował tych najmniejszych, że aż znienawidził tych, którzy odmówili im pomocy. Czyż nie jest to dowodem bożej miłości? I współczucia, przynajmniej wobec uciśnionych, biednych, słabych?

Tertulian napisał(a):
Jakiż widok obudzi mój zachwyt, mój śmiech, moją radość i moją euforię? Kiedy widzę wszystkich tych królów, tych wielkich królów, powitanych (jak się nam mówiło) w niebie, razem z Jowiszem, razem z tymi, którzy opowiadali o ich pochodzeniu, jęczących w głębi
ciemności!

Z wikipedii:
Cytuj:
Tertulian - łaciński teolog z Afryki Północnej, nawrócony na chrześcijaństwo w 190 roku, stał się jego najgorliwszym w owym czasie apologetą. Nauczanie Tertuliana jest cennym źródłem dla teologii, szczególnie dla teologii dogmatycznej.

Zbigniew Kaźmierczak napisał(a):
Według Tomasza z Akwinu, kiedy zbawieni będą oglądać męki potępionych, zwiększy się wydatnie ich radość z powodu własnego zbawienia – o litości dla potępionych nie ma w ogóle mowy. Według Pascala z kolei w dniu sądu ostatecznego szyderczy śmiech Boga oraz towarzyszących Mu świętych ma towarzyszyć wtrącaniu ludzi do piekła.


Cz paź 05, 2017 12:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Ha ha odpowiem Ci w sposób jaki nauczyłem się na tym forum. A więc...Nie należy przytoczonych przez Ciebie fragmentów odczytywać dosłownie. Musisz wziąć pod uwagę, że zostały napisane w specyficznym kontekście czasowo kulturowym itd itp.

No to już chyba wszystko jasne... nie ???

No tak to jest z Biblią. Ja odczytuję pewne fragmenty dosłownie ..bo mi tak pasuje... a inne nie ...bo nie...
Katolicy robią to samo tylko grupowo. Jehowcy podobnie. Fajnie co nie...


Pn paź 09, 2017 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
KotSyberyjski napisał(a):
Ha ha odpowiem Ci w sposób jaki nauczyłem się na tym forum. A więc...Nie należy przytoczonych przez Ciebie fragmentów odczytywać dosłownie. Musisz wziąć pod uwagę, że zostały napisane w specyficznym kontekście czasowo kulturowym itd itp.
Ale jak Ty konkretnie rozumiesz tę wypowiedź, którą według Ewangelii wg Św. Mateusza wygłosił podobno sam Jezus?


Pn paź 09, 2017 22:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Nie ma tu wiele do zrozumienia. Obraz, jeśli potraktujemy go dosłownie jest oczywisty. Sąd - źli na lewo do ognia, a dobrzy na prawo do życia wiecznego...Pytanie czy Jezus to rzeczywiście powiedział ? A jak powiedział, to czy to jest dokładnie to co powiedział. I jeszcze w jakim kontekście to powiedział ? Może żartowniś zabawił się kosztem apostołów bo np. poprzedniego dnia nadużywali wina? Albo oglądali się za dziewczynami ?? Nie wiemy. Traktowanie tych tekstów bezkrytycznie jest moim zdaniem nieporozumieniem i błądzeniem. Tak myślę.


Pn paź 09, 2017 22:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
KotSyberyjski napisał(a):
Pytanie czy Jezus to rzeczywiście powiedział ? A jak powiedział, to czy to jest dokładnie to co powiedział. I jeszcze w jakim kontekście to powiedział ? Może żartowniś zabawił się kosztem apostołów bo np. poprzedniego dnia nadużywali wina? Albo oglądali się za dziewczynami ?? Nie wiemy.
A ku jakiej wersji Ty osobiście byś się najbardziej skłaniał? Która wersja wydaje się Tobie najbardziej wiarygodna i prawdopodobna?


Wt paź 10, 2017 9:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Idea jednego życia i sądu ostatecznego do mnie nie przemawia. Sąd kojarzy się ze sprawiedliwością. A jak ocenić dziecko, które zmarło w wieku 2 lat i 60 letniego faceta? Poza tym jak ocenić kogoś kto żył w czasach wojny i kogoś kto wiódł beztroskie życie na rajskiej wyspie ? Intuicja podpowiada mi, że nasza droga trwa całe eony...ale z mojego ograniczonego pola widzenia nie jestem w stanie wiele więcej powiedzieć. To taki mój mały cel w życiu - aby na chwilę spojrzeć przez "zasłonę" i pokonać to ograniczone postrzeganie...choć na chwilę...


Wt paź 10, 2017 19:47
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
KotSyberyjski napisał(a):
Idea jednego życia i sądu ostatecznego do mnie nie przemawia. Sąd kojarzy się ze sprawiedliwością. A jak ocenić dziecko, które zmarło w wieku 2 lat i 60 letniego faceta? Poza tym jak ocenić kogoś kto żył w czasach wojny i kogoś kto wiódł beztroskie życie na rajskiej wyspie ? Intuicja podpowiada mi, że nasza droga trwa całe eony...ale z mojego ograniczonego pola widzenia nie jestem w stanie wiele więcej powiedzieć. To taki mój mały cel w życiu - aby na chwilę spojrzeć przez "zasłonę" i pokonać to ograniczone postrzeganie...choć na chwilę...

Czy w podanych przykładach jest jakiś problem z sprawiedliwą oceną? Uwzględniasz element miłosierdzia Boga?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Wt paź 10, 2017 20:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Jest problem. Idea sądu jest pozbawiona sensu w stosunku do osób, które nie potrafią dokonywać wyborów moralnych. Co zrobić z dwulatkiem ? Próba wciśnięcia tu miłosierdzia zakłóca obraz sądu ostatecznego podanego prze Jatylkopytam parę postów wyżej.


Wt paź 10, 2017 20:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2016 0:00
Posty: 101
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
KotSyberyjski napisał(a):
Co zrobić z dwulatkiem ?
A czemu uważasz, że dwulatek nie jest w stanie dokonywać wyborów moralnych?


Wt paź 17, 2017 18:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
jaTylkoPytam napisał(a):
KotSyberyjski napisał(a):
Co zrobić z dwulatkiem ?
A czemu uważasz, że dwulatek nie jest w stanie dokonywać wyborów moralnych?


Dobrze przyjmijmy, że dwulatek może. To weźmy dla utrudnienia 3 miesięczniaka. I trafia biduś (bo mu się zmarło) przed sąd niebieski i tam Bóg będzie go oceniał ...??? No nie wiem ... trafi biduś do piekła bo kupę szczelał za często. ... Ta koncepcja nie trzyma się kupy...


Wt paź 17, 2017 20:05
Zobacz profil
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
tak, w twoim wykonaniu i rozumieniu na pewno. Za duzo kupy, by ja utrzymac na kupie.


Wt paź 17, 2017 20:15
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Dziecko jest niewinne, w sensie bez grzechu, do czasu świadomego używania rozumu. Przyjmuje się, że jest to wiek ok. 7-9 lat.

@KotSyberyjski
Daruj sobie głupie teksty.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt paź 17, 2017 20:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 17, 2017 13:52
Posty: 389
Post Re: Co sądzicie o książce Potęga Teraźniejszości?
Małgosiaa napisał(a):
Dziecko jest niewinne, w sensie bez grzechu, do czasu świadomego używania rozumu. Przyjmuje się, że jest to wiek ok. 7-9 lat.

@KotSyberyjski
Daruj sobie głupie teksty.


To co z grzechem pierworodnym ???

Jak to głupie teksty ? Kolega Jatylkopytam przedstawił ideę sądu ostatecznego i zapytał co ja o tym sądzę. Więc odpowiedziałem. Idea sądu kojarzy mi się ze sprawiedliwością a nie widzę sprawiedliwości w osądzaniu dorosłego i noworodka... i tyle. Także idea sądu ostatecznego w wydaniu chrześcijańskim jest dla mnie niesprawiedliwa.


Wt paź 17, 2017 21:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL