Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 0:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 711 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Następna strona
 Harry Potter 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 29, 2005 15:56
Posty: 1576
Post 
wiking napisał(a):
Juz nie wspominajac o tym ze Harry jest strasznym egoista i bardzo latwo sie denerwuje na innych tylko za to ze na niego zle ktos spojrzy, a to na pewno nie jest wzorem nie tylko chrzescianskim ale tez miedzyludzkim. A niestety czytanie tylko o takich postawach wsrod dzieci prowadzi inne dzieci do utwierdzania sie w przekonaniu ze tylko tak mozna.

:o lol wiking ale gdzie przeczytałeś takie bzdury? Oglądałeś film albo czytałaś książkę. Nawet jeżeli tak to nie wiem skąd u Ciebie takie stwierdzenie. Harry egoista? Dobre :hahaha:

_________________
Mors dicit


Pt lip 15, 2005 9:39
Zobacz profil
Post 
Moria napisał(a):
Czy Joseph Ratzinger (Benedykt XVI) jest autorytetem dla Ciebie PTRqwerty?

Papież tylko czasami wygłasza wypowiedzi nieomylne dogmatycznie. Twój argument nie jest zasadny ;-)

Widzisz jest dla mnie jasne, że Harry to nie jest duchowość ani światopogląd chrześcijański. Rzecz w tym, że ja nie wiem czemu by miał być... Wszyscy byliśmy wychowani na jakichś bajkowych i magicznych książkach. Bracia Grimm też nie są chrześcijańscy :) Ich bajki są chwilami mrocznawe :) Ale nikt nie protestuje. Wśród książek SF znam taką, gdzie np. Bóg jest pokazany jako fizycznie istniejący byt nad ziemią, mający wielkie oko którym patrzy na to co robią ludzie. Groteskowa opowieść. Nikt nie protestuje :)
Natomiast Ratzinger ma prawo zrobić to co robi. Być może faktycznie książka ta robi jakiś nadmierny mętlik ludziom w głowach - np. w wyniku tego wzrasta zainteresowanie okultyzmem. Jeśli tak, to po prostu Ratzinger robi co do niego należy. Ratzinger kolubryny na razie nie wytoczył. Stosuje delikatne środki. Jeżeli rzeczywiście by byli ludzie, którzy po przeczytaniu bajki, zaczynają na serio wierzyć, że machanie patykiem coś daje, to może rzeczywiście to jakiś sens ma ;-)
Chciałbym zobaczyć jakieś badanie czy rzeczywiście jakiś istotny procent czytelników Harrego zmienia myślenie na paranormalne.


Pt lip 15, 2005 9:49
Post 

Zresztą przeczytajcie tego newsa, który otwiera dyskusję ze zrozumieniem. Ratzinger wydał te oświadczenie dwa lata temu, czyli nie był jeszcze papieżem. Czemu więc mowa o Benedykcie XVI ? :) Powinno być o Kongregacji Nauki Wiary i tylko o niej.
Autorka nieprzychylnego opracowania na temat książek Rowling przekazała swe opracowanie Ratzingerowi pod ocenę. Ratzinger zaś był prefektem instytucji doszukującej się zagrożeń dla wiary w owym okresie. Niejako więc z racji pełnionych funkcji, ponieważ wpłynęła do niego taka sprawa, wskazał, że istnieje możliwość zgubnego wpływu tych książek na nieukształtowanego pod kątem wiary chrześcijańskiej młodego czytelnika.
Natomiast gazeta przedstawiła to w formie sensacji.



Ostatnio edytowano Pt lip 15, 2005 10:30 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pt lip 15, 2005 9:59

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 14:10
Posty: 62
Post 
Moria napisał(a):
Jakoś po "Baśniach" Andersena wzrost zainteresowania okultyzmem nie nastąpił. Bo to tylko Bajka. I kazda mamusia, tatuś po przeczytaniu bajki - mówi dziecku " to tylko bajka, a teraz wracamy do świata realnego, rzeczywistego".


Możesz wyjaśnić mi (nie podpierając się linkiem) na czym polega ten wzrost zainteresowania okultyzmem?

Moria napisał(a):
[b]Tymczasem "Harry Potter" to próba wprowadzenia magii do świata realnego, pomieszanie świata rzeczywistego z światem wyobraźni, i co jest groźne - dzieci czytające tę książkę mogą odnieść wrażenie , że świat magii jest częścia rzeczywistego swiata, jest normalny i można sie w nim bezpiecznie poruszać.
I jak potem wytłumaczyć dzieciom, że magia, okultyzm jest czymś niebezpiecznym, jak one już będą je uważały za część swego życia?


To znaczy co, dzieci będą chciały latać na miotłach i mieć swoją róźdżkę? ja też kiedyś chciałem mieć miecz świetlny :lol:

Moria napisał(a):
To zagrywka New Age - bardzo subtelna i przemyślana...


Nie będę się powtarzał o obsesji (choć język świerzbi), bo baranek już mi przysłał na priwa upomnienie, że nie używam argumentacji :)


Pt lip 15, 2005 10:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:07
Posty: 122
Post 
psycho, zawsze możesz użyć argumentu wiary. ;) Katolicy powinni zrozumieć. :D

Swoją drogą, zastanawiam się, czemu HP jest gorszy od Andersena czy Grimmów? A jeśli mama po zakończeniu lektury powie dziecku: "Jasiu, ta ksiązka to była bajka, Harry i Hoghwart nie istnieją, a teraz wracamy do rzeczywistości, idź pomódl się przed spaniem" to czy HP nadal będzie podstępną, niuejdźową prowokacją?

_________________
"There is no greater wisdom, than Wisdom of Nature."


Pt lip 15, 2005 10:13
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
C. napisał(a):
Swoją drogą, zastanawiam się, czemu HP jest gorszy od Andersena czy Grimmów? A jeśli mama po zakończeniu lektury powie dziecku: "Jasiu, ta ksiązka to była bajka, Harry i Hoghwart nie istnieją, a teraz wracamy do rzeczywistości, idź pomódl się przed spaniem" to czy HP nadal będzie podstępną, niuejdźową prowokacją?


Jak kogoś interesuje uzasadnienie stanowiska krytycznego wobec HP, to może przeczytać całą rozprawę Gabriele Kuby albo przynajmniej list Ratzingera do niej. Wówczas można odnieść się do argumentów drugiej strony.


Pt lip 15, 2005 10:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
A możesz podać zatem linka do tego listu? I do tego opracowania "naukowego" o szkodliwości HP?

_________________
Dominik Jan Domin


Pt lip 15, 2005 10:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 10, 2005 8:12
Posty: 2721
Post 
Proponuje dwa teksty:

http://www.isr.org.pl/aktual/Harry/Posacki.htm

http://www.isr.org.pl/aktual/Harry/harry.htm

_________________
Codziennie jeden cytat z nauczania ojców Kościoła – blog:
http://ojcowiewiary.blogspot.com/


Pt lip 15, 2005 10:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
djdomin napisał(a):
A możesz podać zatem linka do tego listu? I do tego opracowania "naukowego" o szkodliwości HP?


Niestety, nie mogę, bo nie jestem zainteresowany. Chciałem jedynie dopomóc zainteresowanym :-)


Pt lip 15, 2005 10:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:07
Posty: 122
Post 
Moim zdaniem przerzucanie się na cytaty i linki bez jasnej odpowiedzi to po prostu unikanie teżje odpowiedzi.

_________________
"There is no greater wisdom, than Wisdom of Nature."


Pt lip 15, 2005 12:15
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post 
Ja osobiscie chciałbym zobaczyć wypowiedź tej pani i treść listu pochwalnego Josepha kardynała Ratzingera, zamiast opierać się na rewelacjach serwisu internetowego.

_________________
Dominik Jan Domin


Pt lip 15, 2005 12:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
Moria napisał(a):
I kazda mamusia, tatuś po przeczytaniu bajki - mówi dziecku " to tylko bajka, a teraz wracamy do świata realnego, rzeczywistego".

no błagam Cie nie rozśmieszaj mnie. Spotkałaś się kiedyś z rodzicem, który do swojego dziecka mówi po przeczytanej bajce "wracamy do świata realnego" ??!!?? Bo ja nie.

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Pt lip 15, 2005 20:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Nosperatu przeczytalem wszytkie (poza VI) i widzialem filmy. Czesto z dziecmi znajomych, a ksiazki tez po by miec o czym rozmawiac z dziecmi.

Malo jest takich egoitow jak Harry, zobacz jak reaguje jesli tylko ktos na niego zle spojrzy, chocby jego najwiekszy przyjaciel, (tom IV)

Ale cale halo jakie sie wedlug tej ksiazki robi prowadzi do tego ze wiele dzieci go bedzie postrzegalo jako jedynego bohatera do nasladowania i wtedy ma duza wieksza sila odzialywania niz basnie braci Grimm, do Andersena bym sie nie przyczepial, tam raczej magii jest mniej. To nie male dzieci sie bawia magia, czy nia zajmuja, ale caly swiat jest bardziej "bajkowy" a to zupelnie inne podejscie.


Pn lip 18, 2005 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
mushin napisał(a):
1. Troche karykaturalne zestawienie: Papiez kontra Harry Potter.


hehe, tez na to zwrocilem uwag i mnie rozbawilo. Praktycznie nie ma bajki, ktora nie opieralaby sie o magie czy tez demonologie. Ciekawe kiedy Bracie Grimm trafia na indeks :)


Śr lip 20, 2005 1:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
PTRqwerty napisał(a):
Jeżeli rzeczywiście by byli ludzie, którzy po przeczytaniu bajki, zaczynają na serio wierzyć, że machanie patykiem coś daje, to może rzeczywiście to jakiś sens ma ;-)


Niektorzy wierza, ze machanie dwoma skrzyzowanymi patykami cos daje...


Śr lip 20, 2005 1:06
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 711 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL