Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 1:20



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 711 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 48  Następna strona
 Harry Potter 
Autor Wiadomość
Post 
Ale wtedy problem nie leży w książce tylko w ich głowach :razz:


Śr lip 20, 2005 7:00

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Magister Paweł Tatrocki napisał(a):
2. Według niepotwierdzonych danych Harry Potter to fikcyjna postać, której pierwowzorem jest osoba żyjąca realnie o inicjałach J.S. (Jack Straw może). Te same źródła podają, że zaliczany jest do ścisłego grona przywódców satanistów na świecie - odpowiednik papieża lub wysoko postawionego kardynała w Kościele Katolickim. Żródła nie podają ściślejszych danych o jego faktycznej pozycji w tej organizacji.
3. J.S. to osoba słabo rozwinięta intelektualnie, co drugie słowo mówiąca muga lub mugol, mający obecnie nieco powyżej 60-ciu lat.


Post przeniesiony z wątku:
viewtopic.php?t=2861

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Śr lip 20, 2005 11:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
Wojen napisał(a):
PTRqwerty napisał(a):
Jeżeli rzeczywiście by byli ludzie, którzy po przeczytaniu bajki, zaczynają na serio wierzyć, że machanie patykiem coś daje, to może rzeczywiście to jakiś sens ma ;-)


Niektorzy wierza, ze machanie dwoma skrzyzowanymi patykami cos daje...


Poniewaz powyzszy moj komentarz wzbudzil pewne niejasnosci, pragne rozwinac znaczenie owego dla mniej bystrych. Otoz niektorzy wierza, ze sam znak krzyza, jako znak graficzny jest symbolem magicznym majacym znaczenie ochronno-apotropeiczne. Tak wiec wg ich wiary dwa skrzyzowane patyki bez zaglebiania sie w istote religii z ktorej ten znak pochodzi stanowia skuteczna bariere dla upersonifikowanego zla w postaci zlych demonow. Podobniez np. uzywa sie swieconej kredy do zatoczenia magicznego kręgu. Samego zaś krzyzyka, anwet hostii "przemyconej" w ustach ludnosc wiejsca uzuwala do przywracana mlecznosci krowom poprzez pocieranie tymi przedmiotami wymion. Analogicznie postawienie kapliczki w miejscu gdzie "straszy" nie wynika z pobudek religijnych, li tylko z przekonania o apotropeicznej (odstraszającej "złe") mocy figurki, krzyzyka czy jakiegokolwiek symbolu religijnego. Tego typu przyklady mozna mnozyc i sa one mimo tysiacletniej wojny chrzescijanstwa z ludowa magia nadal zywe. Jest to więc praktyka na pograniczu magii i religii, a własciwie to praktyka typowo magiczna wykorzystujaca symbole religijne.

A tak jeszcze na marginesie, to KRK gloszac o "zgubnym wplywie magii" utwierdza ludzi w przekonaniu, ze jednak magia istnieje i mozna probowac ja wykorzystac. Tym samym utwierdza tylko "zabobon", od ktorego sie jednoczesnie odzegnuje. Sprawa dla mnie kuriozalna, ale to nie moj problem...


Śr lip 20, 2005 16:12
Zobacz profil WWW
Post 
Wojen ...
Kościół przestrzega przed paraniem się magią - i tak bardzo rozpowszechnioną w ogólnodostępnej literaturze, filmach, grach komputerowych i tak dalej - widząc w magii działanie zła. I bardzo słusznie bowiem - to, co dobre jedynie od Boga pochodzi.
Nie zaprzecza również, że szatan istnieje - i że jest istotą silniejszą od człowieka.
Zatem - np. modlitwa pod kapliczką - to odwoływanie się do mocy Bożej - jako jedynej siły której dobrotliwa moc jest silniejszą od mocy zła. Kapliczka bowiem jest miejscem poświęconym Bogu - mocą nadaną Kościołowi przez Chystusa

Wojen napisał(a):
udowodnij.

Poczytaj:
http://www.egzorcyzmy.katolik.pl/


Śr lip 20, 2005 17:02
Post 
To ja proszę wyjaśnić, co to wspólnego z Harrym Potterem?
O inkwizycji jest oddzielny wątek i tam zostały przeniesione dwa ostatnie posty:
viewtopic.php?p=91685#91685


Śr lip 20, 2005 18:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
baranek napisał(a):
To ja proszę wyjaśnić, co to wspólnego z Harrym Potterem?
O inkwizycji jest oddzielny wątek i tam zostały przeniesione dwa ostatnie posty:
viewtopic.php?p=91685#91685


jakiej inkwizycji?? Czy ja cos pisalem o inkwizycji?? Podałem przykład analogiczny do HP - chyba wolno stosować odniesienia i nie wspominałem nic o inkwizycji. Nie wiem jak było z inwizycją, ja mówie o terenie Polski. Procesy o czary (mowimy wszak o HP i czarach) miały miejsce w Polsce i udokumentowano conajmniej 30 000 wyroków. A mechanizm był taki jak z HP. Czy wiec to było dobro?

[...]


Śr lip 20, 2005 18:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
ddv163 napisał(a):
Wojen ...
to, co dobre jedynie od Boga pochodzi.
Wojen napisał(a):
udowodnij.

Poczytaj:
http://www.egzorcyzmy.katolik.pl/


Co ty mi tu podsyłasz? Udowodnij, że to co dobre jedynie od Boga pochodzi. Poza tym od którego Boga? I udowodnij logicznie, a nie podsyłaj mi cudzej propagandy.


Śr lip 20, 2005 18:34
Zobacz profil WWW
Post 
A dokładniej - na czym ten mechanizm polega - w przypadku Harrego Pottera ?
Bo ja widzę tutaj raczej przesadną gloryfikację ... jak chociażby fakt równoczesnego otwierania księgarń o jakiejś magicznej godzinie ...

I - jak już wspomniał- jest to często jedyna książka, którą czytają dzieci. Brak im zarówno podbudowy, jeśli chodzi o literaturę, jak również solidnych podstaw wiary.
A dziecko często nie odróżnia fikcji od rzeczywistości - bo to, że HP był czarodziejem, jest fikcją , jednak nie jest nią samo istnienie magii.... wywoływanie duchów w celu zabawy niesie za sobą bynajmniej nie zabawne skutki.. i tak samo może być z magią .


Śr lip 20, 2005 18:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
Przyglądam się waszej dyskusji i postanowiłam coś dodać :)

kard. Ratzinger napisał(a):
"To dobrze, że pani oświeci ludzi na temat Harry'ego Pottera, gdyż mamy do czynienia z podstępnym omotaniem, które nieświadomie i głęboko wypacza chrześcijaństwo w duszy, zanim się ono na dobre rozwinie"


Niestety, ale muszę się zgodzić z kard. Ratzingerem w sprawie tej opinii.
Książka sama w sobie nie jest zła. Natomiast trzeba odpowiednio dobierać literaturę zwłaszcza dla młodego człowieka.
Ten fanatyzm panujący wokół tej książki np. (co już wcześniej napisała Baranek) otwieranie księgarń o tej samej magicznej godzinie, stanie całą noc przed księgarnią, aby móc odrazu kupić książkę. Coś naprawdę jest z ludzmi nietak jeśli za jakimś "głupim czytadłęm" stoją godzinami w długich kolejkach. Czy coś by się stało gdyby kupili tę książkę za dwa dni?
Podświadomie ta lektura już tak im oddziaływuje na psychikę, że muszą to mieć, myślę, że to cel marketingowy ( :D ) Autorka pisze te brednie tylko dla zarobku, choć już teraz krążą w różnych środowiskach pogłoski, że od części drugiej to już nie ona pisze, ale z nią zespół różnych psychologów.

Kolejnym dziwnym zachowaniem które objawia się po przeczytaniu tej książki są różne "sekciarskie" spotkania z różnymi ekspertami gdzie to dzieciaki uczą się wytwarzać eliksiry, przebierają się za czarodziei.


Śr lip 20, 2005 23:05
Zobacz profil WWW
Post 
Wojen - jest Jeden Bóg


Śr lip 20, 2005 23:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Sława !

ddv163 napisał :
Cytuj:
Wojen - jest Jeden Bóg


To Wy tak sądzicie (wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać :badgrin: )

Pozdrawiam !

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


Śr lip 20, 2005 23:15
Zobacz profil
Post 
Jest również wiele bożków - np pieniądz, władza, telewizja, "wolny seks" - ale tych akurat mamy unikać ...


Śr lip 20, 2005 23:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
ddv163 napisał(a):
Wojen - jest Jeden Bóg


udowodnij...


Śr lip 20, 2005 23:20
Zobacz profil WWW
Post 
Cytuj:
Wojen ...
Kościół przestrzega przed paraniem się magią - i tak bardzo rozpowszechnioną w ogólnodostępnej literaturze, filmach, grach komputerowych i tak dalej - widząc w magii działanie zła. I bardzo słusznie bowiem - to, co dobre jedynie od Boga pochodzi.


Ale jak to się ma w takim razie do Harrego ???

Czytujesz Tolkiena, ddv ???


Cz lip 21, 2005 6:30
Post 
Wojen napisał(a):
ddv163 napisał(a):
Wojen - jest Jeden Bóg


udowodnij...

Odpowiedź w temacie:
viewtopic.php?p=91985#91985


Cz lip 21, 2005 16:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 711 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 48  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL