Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 2:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Telewizja chrześcijańska i komercja? Czy to się uda? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Telewizja chrześcijańska i komercja? Czy to się uda?
Gość opublikował artykuł na temat nowej telewizji Puls.

I mam do Was dwa pytania:

1. Czy myślicie, że uda się utrzymać katolicki profil stacji, czy zwyciężą pieniądze i wola nowego inwestora? Czy może - profil katolicki stanie się opłacalny?

2. Czego oczekujecie od telewizji o charakterze chrześcijańsko-rodzinnym? jakich programów? Czy takie pomysły uważacie za ciekawe?

Cytuj:
Nowości w TV Puls

Seriale dokumentalne:
– „Wielkie tajemnice”, prod. Wielka Brytania – serial pokazuje najbardziej frapujące problemy naukowe naszych czasów. W każdym odcinku autorzy programu zabierają widzów w podróż do świata nauki i ujawniają wyniki najciekawszych badań.
– „Sekrety archeologii”, prod. Włochy – podróż przez antyczne miasta, które oglądamy z perspektywy mieszkańców żyjących w nich wieki temu.
– „Opactwa i zakony”, prod. USA – serial przedstawiający mało znany świat klasztorów i zakonów.

Telenowele
– „Kobieta w lustrze”, prod. Hiszpania – historia skromnej i niepozornej Juliany Soler, która rozpaczliwie pragnie znaleźć szczęście i odmienić swoje życie.
– „Wieczny płomień miłości”, prod. Hiszpania – Salome i Sebastian zakochują się w sobie, lecz ich płomienna miłość jest zakazana, związek Romki z „gajo” – białym nie ma racji bytu.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt sty 09, 2007 20:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
Myślę, że powinny się tam znaleźć programy przedstawiające problemy Kościoła w Polsce i na świecie. Przykładowo teraz tematem numer jeden jest lustracja. Do tego wywiady, komentarze znanych duchownych (polityków raczej nie).
Mógłby też znaleźć się serial typu "plebania", bo wiem, że ma bardzo dużą oglądalność.
Poza tym transmisje mszy św. , audiencji środowych i takie tam.

Zastanawiając się jednak nad pierwszym pytaniem, to jestem wręcz przekonana, że zwyciężą pieniądze, a stacja szybko nie będzie miała już wymiaru katolickiego.


Wt sty 09, 2007 22:31
Zobacz profil WWW
Post 
A stacja ma wymiar katolicki żeby miała co zachowywać?
Jak dla mnie niewiele jest tam takich programów stricte katolickich. Ok... może nie ma przemocy czy seksu, ale wydaje mi się że to za mało jak na określenie "katolicka".
Programów religijnych też nie ma chyba za wielu, a te które są w większości nie są przeznaczone dla ludzi chodzących do pracy (np. audiencja środowa powtarzana nastepnego dnia przed południem, czy wiadomości watykańskie późno w nocy).
Drugie określenie "rodzinna" może bardziej pasuje - filmy dokumentalne są nawet niezłe.

Z nowości, które podała jo_tka podoba mi się serial o klasztorach (dwa odcinki już za nami), natomiast jakoś nie przekonują mnie telenowele (ale wiem, że sporo ludzi lubi takie seriale).


Wt sty 09, 2007 22:50

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Ja telewizji właściwie nie oglądam, więc TV Puls też to nieszczęście dotknęło ;) Ale pamiętam, że dawniej - w ramach tej rodzinności - było popołudnie z serialami dla dzieci i młodzieży. Pod kątem zostawienia dziecka przed telewizorem [samego bądź z rodzicami, skoro rodzinnie]. Jakkolwiek pomysł zostawiania dziecka na całe popołudnie przed telewizorem średnio mi się podoba, tak filmy były niezłe. Mój ukochany Domek na prerii i Cudowne lata. A wcześniej Było sobie życie... :) Jakbym już miała dziecko sadzać przed telewizorem, to taki zestaw mi się podoba i nie mam nic przeciwko temu, żeby telewizja rodzinna coś takiego serwowała :)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Wt sty 09, 2007 23:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Po pierwsze nie wiemy, na ile szczere są zamiary nowych inwestorów. Czy na przykład nie jest to chęć zarobienia na religiności polaków, ich sentymentach do Jana Pawła II? To że gdzieś w świecie z pewnym powodzeniem i pożytkiem dla wiary prowadzą działalność medialną nie jest żadną gwarancją, że tak będzie i w przypadku tvPuls.

Po drugie, wiele (a może wszystko) zależy od tego co się będzie u nas działo w kraju w ciągu najbliższego roku, dwu lat. Czy środowiska dla których Kościół jest tylko narzędziem do rozgrywania egoistycznych grupowych interesów lub środowiska ideowo, fanatycznie wrogie Kościołowi nie opanują tej telewizji swoimi "fachowcami". Oczywiste jest bowiem, że przede wszystkim ta tv musi polegać na fachowcach lokalnych, z Polski (język, kultura, wyczucie realiów itd.). Przecież taka tv nie może korzystać tylko z produkcji np. włoskich, hiszpańskich itd.
Musi mieć dziennikarzy i producentów. Kim oni będą? Jakie wartości będą sobą prezentować? Czy będą lojalni wobec telewizji i jej programu? To zdecyduje czym ta telewizja będzie.

Po trzecie, reklamy. Telewizja to drogie medium. Reklamy są konieczne. Czy nie zdominują i nie zdewastują programu?

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Śr sty 10, 2007 1:50
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Ja przyznam szczerze, że nigdy nie traktowałem TV PULS jako telewizji katolickiej. Parę transmisji z Watykanu na krzyż to zdecydowanie za mało. Raczej jest to właśnie telewizja familijna i jako taką należy ją chyba traktować. Mnie osobiście tylko profesjonalne programy publistystyczne przypadły do gustu i mam nadzieję, że Murdoch nie będzie ich likwidował. Fajnie, że powstają nowe seriale dokumentalne zwłaszcza te o Kościele, czy życiu zakonnym, ale dodatkowa dawka telenoweli (które już i tak są obecne na PULSie) to zdecydowana przesada.

_________________
www.onephoto.net


Śr sty 10, 2007 14:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
To, co oglądaliśmy na ekranach przez ostatnie trzy lata, świadczyło, że stacja znajduje się w stanie głębokiej hibernacji. Nieustanne powtórki filmów, seriali i innych programów. Kompletny brak inwestycji w działalność programową. Autorzy ciekawszych audycji odchodzili do innych telewizji.


Tyle na temat stanu Pulsu - bo o tym chyba mówicie...

Trochę o planach:
Cytuj:
TV Puls nie jest zagrożeniem dla TV Trwam, która jest kanałem stricte religijnym. TV Puls będzie natomiast kanałem chrześcijańsko-rodzinnym. Oglądalność tych telewizji będzie się uzupełniać. Widzowie będą mieli wybór: czy włączyć jakąś stację komercyjną, czy komercyjną o charakterze chrześcijańskim.


I jeszcze fragment:
Cytuj:
Na razie większość programów będzie kupowana z zewnątrz. Od czerwca na antenie ma pojawić się program informacyjny. Stacja dysponuje obecnie jednym małym studiem, w przyszłości powstanie duże, wyposażone w nowoczesny sprzęt. – Mamy nadzieję, że w tym roku widzowie zobaczą, że jest w Polsce jeszcze jedna telewizja o charakterze chrześcijańskim, telewizja, która buduje rodziny. Udowodnimy, że taka telewizja jest potrzebna i taką udało nam się stworzyć.


Więc powtórzę pytanie - jeśliby założyć, że to jest tworzenie tej telewizji od nowa - czego byście oczekiwali od "komercyjnej stacjj o charakterze chrześcijańskim" czy stacji "chrześcijańsko-rodzinnej"?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr sty 10, 2007 14:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Raczej komercyjnej stacji o charakterze chrześcijańskim. Potrzeba w naszym kraju prawdziwej nowoczesnej chrześcijańskiej TV. Tak jak mają w USA gdzie jest m.in. EWTN. Żeby były tam i profesjonalne dzienniki informacyjne i programy publicystyczne o problematyce chrześcijańskiej i społecznej. Dyskusje różnych osób z różnych stron tego samego Kościoła o problemach religijnych, ale też transmisje z ważnych wydarzeń chrześcijańskich i Watykanu. Rozmówki o sztuce chrześcijańskiej, ale też o tej świeckiej z chrześcijańskiej perspektywy np. o Apocalyptyco. Promowanie nowoczesnej i odważnej muzyki chrześcijańskiej. Poruszanie ważnych, interesujących ludzi, zagadnień społecznych i gospodarczych, ale bez zacietrzewnia partyjnego.

Trochę się rozmażyłem. ;) To by była telewizja jakiej Polsce potrzeba. Zdolna konkurować z stacjami świeckimi, a jednocześnie ukazująca głębsze chrześcijańskie spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość. Nowoczesna i otwarta na Europę i Świat, ale zdolna z nim polemizować w kwestiach wiary i moralności. Ale niestety nic nie zapowiada żeby nowy PULS miał się stać taką telewizją. A szkoda.

_________________
www.onephoto.net


Śr sty 10, 2007 14:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Obawiam się że Puls podzieli los imperium Murdocka i jego 2 poprzednich żon, to znaczy że połknie ją komercja i nie będzie w stanie podawać nawet 15 % audycji Katolickiej.
Może na początku, ale im dłużej będzie istniała i zdobywała rynek to będzie krzepła w okowach kasy, niestety...

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Śr sty 10, 2007 15:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Potrzeba w naszym kraju prawdziwej nowoczesnej chrześcijańskiej TV. Tak jak mają w USA gdzie jest m.in. EWTN. Żeby były tam i profesjonalne dzienniki informacyjne i programy publicystyczne o problematyce chrześcijańskiej i społecznej. Dyskusje różnych osób z różnych stron tego samego Kościoła o problemach religijnych, ale też transmisje z ważnych wydarzeń chrześcijańskich i Watykanu. Rozmówki o sztuce chrześcijańskiej, ale też o tej świeckiej z chrześcijańskiej perspektywy np. o Apocalyptyco. Promowanie nowoczesnej i odważnej muzyki chrześcijańskiej. Poruszanie ważnych, interesujących ludzi, zagadnień społecznych i gospodarczych, ale bez zacietrzewnia partyjnego.


No właśnie...
Profesjonalna telewizja chrześcijanska, która stara się łączyć i nie ucieka od żadnych tematów. Pytanie, jak to zrobić finansowo?

Czy Puls da radę? Nie wiem, czy to zakłada. Raczej wydaje mi się, że ma to być program rodzinny z elementami społecznymi...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr sty 10, 2007 15:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
jeśli to ma być na styl EWTN to wolę nie, powinno się tworzyć Chrześcijańską tv na podstawie polskich racji, EWTN przeszczepione na polski grunt nie przyjmie się, ale cóż Prezesem jest Ojciec Dzido, wic może...
szczerze pisząc chciałbym się doczekać profesjonalnej normalnej telewizji chrześcijańskiej, no cóż zobaczymy.:)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Śr sty 10, 2007 17:21
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL