Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 10:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 wściekłość i duma - oriana fallaci 
Autor Wiadomość
Post wściekłość i duma - oriana fallaci
http://www.niniwa2.cba.pl/fallaci_wscieklosc_i_duma.htm

nie wiem, czy chcę o tym dyskutować, moim zdaniem nie ma o czym, podzielam bowiem poglądy pani fallaci, a tekst po prostu wart jest przeczytania

pzdr

do moderacji: nie mam linku do interesującego, moim zdaniem, tekstu czarka michalskiego ezoteryczne źródła nazizmu, mógłbym go jakoś wkleić?


So sty 27, 2007 11:54
Post 
Jeżeli chcemy ocenić trafność czyichś poglądów, dobrze jest sobie pomyśleć, co by się stało, gdyby powstała partia polityczna, która posiada dany pogląd i która zyskałaby 100% w wyborach parlamentarnych.

Oriana Fallaci napisał(a):
Allah nie ma nic wspólnego z Bogiem chrześcijańskim. Z Bogiem Ojcem, Bogiem Dobra, Bogiem miłującym, głoszącym miłość i przebaczenie. Bogiem, który w ludziach widzi swoje dzieci. Allah jest Bogiem – właścicielem, Bogiem – tyranem. Bogiem, który w ludziach widzi swoich poddanych, ba, swoich niewolników. Bogiem, który zamiast miłości naucza nienawiści, który w Koranie nazywa ‘psami’ niewiernych, którzy wierzą w innego Boga i rozkazuje ich ukarać. Podbić, wymordować. Jakże więc można stawiać na tym samym poziomie Jezusa i Mahometa? Czy wystarczy brednia o Jedynym Bogu, by ustalić zgodność pojęć, zasad i wartości?

Czy nie ma dobra w islamie?
Jeśli tak ktoś widzi islam wyłącznie, to jakie może to nieść konsekwencje??
Proszę:

Oriana Fallaci napisał(a):
Nie chcę widzieć tego meczetu, to bardzo blisko mojego domu w Toskanii. Nie chcę widzieć minaretu wysokości 24 metrów w miejscowości Giotta, skoro ja w krajach muzułmańskich nie mogę nosić krzyżyka ani mieć Biblii. Jeśli będę dalej żyć, pojadę do przyjaciół w Carrarze, mieście marmurów. Tam jest wielu anarchistów: razem z nimi wezmę materiały wybuchowe i wysadzę ten meczet w powietrze.

Wyobraźmy sobie, że jej ewentualna partia polityczna zyskałaby 100% poparcia społeczeństwa. I co? Prysł by mit wielkości Pani Fallaci. Co by się stało, gdyby w jej myśleniu wychować całe społeczeństwo i całe pokolenie??

A jej zdolność do dialogu??
Proszę:
Oriana Fallaci napisał(a):
Nie interesują mnie krytycy. To prawie zawsze są nieudani pisarze, zazdrośni i zawistni wobec tego, kto pisze.

Myślę, że nie interesowałby ją dialog.


Sytuacja w krajach muzułmańskich to istotnie problem, ale na szczęście nie Pani Fallaci będzie ten problem rozwiązywać.


So sty 27, 2007 12:34

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Co do Oriany Fallaci - żywię do niej ogromny szacunek (tak, wiem że nie żyje :P ale jednak) - za odwagę. Za brak tej pie-prz-onej* poprawności politycznej. Za to że nazywała rzeczy po imieniu. Że nie była bierna wobec terroru. Nie do końca zgadzam się z nią we wszystkich kwestiach (zbyt często popadała w nienawiść, brak tolerancji, generalizację). Ale gdyby więcej osób otwarcie mówiło o tych problemach, jak Fallaci, to może wtedy coś by się zmieniło

* - po kilku próbach udało się oszukać automat - jo_tka


So sty 27, 2007 13:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
PTRqwerty napisał(a):
Czy nie ma dobra w islamie?


Ja chciałbym wierzyć, że jest. Przyznaję, że nie znam tej religii, ale gdybym miał przyjąć kryterium "po owocach", to miałbym spore problemy w dostrzeżeniu tego dobra. Moje kontakty z islamistami są niestety zbieżne z tym, o czym pisze Oriana Fallaci. Pocieszam się, że były sporadyczne i nie uprawniają do wnioskowania o całości.

PTRqwerty napisał(a):
Oriana Fallaci napisał(a):
Nie chcę widzieć tego meczetu, to bardzo blisko mojego domu w Toskanii. Nie chcę widzieć minaretu wysokości 24 metrów w miejscowości Giotta, skoro ja w krajach muzułmańskich nie mogę nosić krzyżyka ani mieć Biblii. Jeśli będę dalej żyć, pojadę do przyjaciół w Carrarze, mieście marmurów. Tam jest wielu anarchistów: razem z nimi wezmę materiały wybuchowe i wysadzę ten meczet w powietrze.

Wyobraźmy sobie, że jej ewentualna partia polityczna zyskałaby 100% poparcia społeczeństwa. I co? Prysł by mit wielkości Pani Fallaci. Co by się stało, gdyby w jej myśleniu wychować całe społeczeństwo i całe pokolenie??


Zgadza się, to wynik trudności z dostrzeżeniem dobra w islamie. I kolejnych trudności z tym, aby nie dostrzec w wyznawcach islamu zagrożenia.

PTRqwerty napisał(a):
Sytuacja w krajach muzułmańskich to istotnie problem, ale na szczęście nie Pani Fallaci będzie ten problem rozwiązywać.


Problemu rozwiązywać nie będzie, ale taki głos jak jej uważam za pożyteczny dla postawienia uczciwej diagnozy, w nazwaniu czarnego czarnym a białego białym. Bez obsesji antyrasistowskiej.


Pn sty 29, 2007 12:28
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
PTRqwerty napisał:

Cytuj:
Czy nie ma dobra w islamie?
Jeśli tak ktoś widzi islam wyłącznie, to jakie może to nieść konsekwencje??


interesujące doświadczenie przeżywali w czasie wojny w byłej jugosławi bośniaccy muzułmanie, w których obronie walczyli różnego rodzaju muzułmańscy bojownicy z całego muzułmańskiego świata...
otóż przy okazji walk z serbami wieszali i rozstrzeliwali zbyt liberalnych (ich zdaniem) mułłow i zaprowadzali szariackie porządki w muzułmańskich miasteczkach i wioskach
bośniacy byli w szoku, nie mogli pojąć własnych braci w wierze, którzy z niewiadomych przyczyn kazali nosić im brody, kobietom zakazywali nosić spodnie, dokonywali publicznych egzekucji... itd.
tak wyglądał dialog pomiędzy europejskimi muzułmanami i muzułmanami z azji i afryki...


So lut 03, 2007 19:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL