Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 5:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 czy lustracja zreformuje kościół 
Autor Wiadomość
Post czy lustracja zreformuje kościół
dziś na pierwszej stronie portalu wita mnie temat dnia:
czy kościołowi potrzebna jest lustracja,
http://prasa.wiara.pl/?grupa=6&art=1170 ... 1165571882
a to skłoniło mnie do podania poniższego linku
http://www.dziennik.pl/Default.aspx?Tab ... 46&art=403

aby wymogom moderacji stało się zadość piszę:
czy lustracja w kościele jest potrzebna - i tak i nie - tak, gdyż stanięcie w prawdzie jest wymogiem mistycznego ciała chrystusa,który ma owej prawdzie nieustannie dawać świadectwo
- nie - ponieważ właśnie w tym mistycznym ciele chrystusa pewne mechanizmy muszą, mogą, lub powinny zachodzić w sposób odmienny od tych, które stosuje się poza kościołem.
Miłosierdzie, wybaczenie i skrucha - to moim zdaniem trzy filary kościelnej lustracji

a czy lustracja zreformuje polski kościół?
- przy okazji tematu o arcybiskupie wielgusie napisałem coś mniej więcej takiego: stanowisko niektórych kapłanów pokazuje, że to oni i tylko oni są kościołem, jeśli spór wokół lustracji spowoduje, pokoleniową zmianę (a dlaczego miałby wywołać? - sam nie wiem), albo przynajmniej zmianę w sposobie postrzegania świata zewnętrznego a przy okazji i roli świeckich w kościele - to powiem, że lustracja miała wpływ na pewną reformę w polskim kościele, bo niczego innego nie wymagam, ale cierpko przyjmuję wypowiedzi niektórych chierarchów, bo robią ze mnie idiotę i skończonego kretyna i osła, za którego myśli ksiądz biskup
dla innej reformy miejsca nie widzę - nazwijmy więc to reformą mentalności
pzdr


Wt sty 30, 2007 18:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
No to w końcu zabrałam się do tego tematu...

Owszem - myślę, że Kościół powinien te kwestie wyjaśnić.
- Po pierwsze po to, by w końcu przestano wyciągać kolejne teczki. By uciąć szanse na sensacje.
- Po drugie (powiązane) - by paradoksalnie ochronić tych, którzy na współpracę się zgodzili. Lustracja medialna w dotychczasowej postaci niszczy prawo do dobrego imienia, jakie ma każdy człowiek.
- Po trzecie - by nazwać dobro i zło po imieniu.

Pytanie o sposób. Cóż - osobiście chciałabym dostać dopiero opracowanie historyczne, po wszelkich weryfikacjach. Plotki nie są mi do niczego potrzebne. Niestety wymuszają czasem ustosunkowanie się.

Przy czym nie muszę znać twarzy i nazwisk tych współpracowników. Ściśle rzecz biorąc - osobiście nie jest mi to do niczego potrzebne. Natomiast wydaje mi się, że konieczne jest przywrócenie na właściwe miejsca pojęć "zło" i "dobro"...

Reforma mentalności dokonuje się w ludziach. I niekoniecznie zależy od wieku, niestety. Nie liczyłabym...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt lut 02, 2007 15:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
Nie wiem ,czy zreformuje ale na pewno zmieni.to juz nigdy nie będzie ten sam kosciół(tak wiem ,ż e on wciąż Chrystusowy).Zmieni bez względu na to czy zostanie przeprowadzona w jakis cywilizowany sposób czy w podobnym jak dotad stylu.Myślę,ż e ci wierni ,ktorzy przezywali jakiś kryzys wiary umocnią swoje watpliwości.Ci zaś z silną wiarąpozostaną z kościołem mimo tych trudnych czasów. Lustracja i wydarzenia z nia zwiazane może stać się swoistym papierkiem lakmusowym.


Pt lut 02, 2007 15:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Jeśli o mnie chodzi to ja też uważam, że rzetelna, ale zdecydowana lustracja w KK jest potrzebna. Co do jej charakteru to zgadzam się z tym co napisano w słynnym memoriale. Problem z tym, że jest to teoria i niestety jak widać daleko jej do praktyki. ;)

Dlatego jeśli chodzi o praktykę to dla mnie na pochwałę zasługują ostatnie działania kard. Dziwisza i mogą być wzorem dla pozostałych biskupów. Bez rozgłosu i histerii, ale zdecydowanie i konsekwentnie rozwiązuje problem odwołując uwikłanych we współpracę z SB, z ich ważnych funkcji. I co warte podkreślenia, niezależnie od osobistych kontaktów i sympatii. Co ważne, dla samych uwikłanych jest to dobre rozwiązanie bo mają szansę uwolnić się z mrocznej części ich przeszłości. A Kościół może się uwolnić od tego ciężkiego balastu jakim jest ukrywana współpraca z SB. :)

_________________
www.onephoto.net


Pt lut 02, 2007 16:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 17, 2006 0:36
Posty: 1414
Post 
Lustracja przeprowadzona od tyłu, czyli od ofiar, z pewnością ZDEFORMUJE Kościół.


Wt lut 06, 2007 3:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
wygrzebałam temat ,bo coś tam ks.Isakowicz dziś skrobnął w temacie Filozofa.nie wiem juz co bardziej mnie wkurza ;agentura czy orientacja seksualna(dobra DOMNIEMANA ORIENTACJA I DOMNIEMANA AGENTURA)
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=1212


Cz lis 13, 2008 17:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL