Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 "Nie ma szkoły bez Boga" 
Autor Wiadomość
Post "Nie ma szkoły bez Boga"
Nie jestem przeciw religii w szkołach, ale chciałbym, aby do sytuacji przedstawionych w artykule odnieśli się katolicy.


http://www.gazetawyborcza.pl/1,76842,3979000.html


Dla mnie są to paranoje z jakimi należy walczyć.


Crosis


Śr mar 14, 2007 16:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nie należy uogólniać - nie każdy katecheta się tak zachowuje.

Jeśli jednak te zachowania gdziekolwiek mają miejsce - powinny być tępione. Każda przesada jest przesadą.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr mar 14, 2007 17:02
Zobacz profil WWW
Post 
Ja nigdy nie napisałem, że takie coś jest normą. Aczkolwiek artykuł wskazuje na pewne zachowania, które na pewno nie powinny mieć miejsca, a na dodatek szkodzą tym najbardziej bezbronnym - dzieciom.


Crosis


Śr mar 14, 2007 17:15

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: "Nie ma szkoły bez Boga"
Crosis napisał(a):
Dla mnie są to paranoje z jakimi należy walczyć.


Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że zarówno bohaterowie jak i autorzy artykułu mogą "trochę" koloryzować.


Śr mar 14, 2007 18:07
Zobacz profil
Post 
Oczywiście, biorę na to poprawkę. Ale nawet po tej poprawce sytuacje nie przestają mnie przerażać. A co będzie, jak za 8-10 lat ja będę w takiej sytuacji?


Crosis


Śr mar 14, 2007 19:21
Post 
Ok, nie każdy katecheta tak się zachowuje. Dziwnym tylko trafem większość księży, zakonnic, katechetów, których spotykałem taka była. I podobnie ma większość moich znajomych.


Cz mar 15, 2007 10:31

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
Chaota napisał(a):
Ok, nie każdy katecheta tak się zachowuje. Dziwnym tylko trafem większość księży, zakonnic, katechetów, których spotykałem taka była. I podobnie ma większość moich znajomych.


W takim razie ja miałem szczęście, ale to było w czasach, kiedy religii nie było w szkołach, nieprzystających do dzisiejszej sytuacji. Obecnie w szkole też nie widzę jakiś przegięć, ale będąc w większości jestem w wygodnej sytuacji.

Jeśli faktycznie problem dotyczy znacznej części księży czy katechetów, to jest to patologia i wówczas byłbym za wycofaniem religii ze szkół. Trzeba jednak widzieć to na tle całej szkoły. I tutaj muszę powiedzieć, że na swojej uczniowskiej drodze, obok wielu prawdziwych pedagogów, napotkałem też kilku psychopatów (od bardzo przyziemnych przedmiotów). Oczywiście, chciałoby się, aby w tak delikatnej materii jak religia nie zdarzały się poważne wypaczenia, ale przy masowym charakterze nauczania jest to raczej nie do uniknięcia.


Cz mar 15, 2007 12:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Chaota napisał(a):
Ok, nie każdy katecheta tak się zachowuje. Dziwnym tylko trafem większość księży, zakonnic, katechetów, których spotykałem taka była. I podobnie ma większość moich znajomych.

Przykre to jest.

Ale dalej nie daje prawa do uogólnienia, że wszędzie katecheci zachowują się nienormalnie.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz mar 15, 2007 13:20
Zobacz profil WWW
Post 
Spora przesada. Właściwie tylko tyle można o tym powiedzieć.


Cz mar 15, 2007 18:21

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Oczywiście zachowania opisanych katechetów są wysoce niewłaściwe (w zasadzie to jakieś totalne nieporozumienie). Ale do tego zdążyłem przywyknąć.
Bardziej uderzyła mnie w tym artykule postawa tych rodziców. Totalna bezpodstawna (chyba ideologiczna) niechęć, a czasami wręcz wrogość, wobec katolicyzmu


Cz mar 15, 2007 23:31
Zobacz profil
Post 
Kamyk, czy Ty jako katolik zachowywałbyś się inaczej, gdyby Twoje dziecko było tak traktowane przez muzułmańskiego duchownego w szkole (hipotetyczna sytuacja oczywiście). Pamiętaj, oni MAJĄ PRAWO oczekiwać neutralnej światopoglądowo szkoły.


Crosis


Pt mar 16, 2007 2:16

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ja bym problem zgłosił
Ba, ja wogóle dziecka bym nie posłał na katechezy muzułmańskie
Ale nie zżymałbym się na cały polski islam


Pt mar 16, 2007 10:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Kamyk napisał(a):
Ba, ja wogóle dziecka bym nie posłał na katechezy muzułmańskie
Ale nie zżymałbym się na cały polski islam

To jest jakaś różnica między islamem polskim a np. tureckim? :o

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Pt mar 16, 2007 10:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
być może taka jak między katolicyzmem polskim a np. francuskim ;)
Chodziło tylko o to, że rodzice z artykułu zżymajsię na Kościół w Polsce, który ma w naszym kraju określoną pozycję, a nie na Kościół katolicki w ogóle; dlatego ja napisałem islam polski, a nie islam w ogóle :P


Pt mar 16, 2007 11:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
Rodzice ze wspomnianego artykułu zżymają się na brak tolerancji i ostracyzm grupy w stosunku do innych przekonań - i mają rację.

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Pt mar 16, 2007 12:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL