Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Słowiańskie wystąpienie antykościelne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 26, 2009 11:56
Posty: 18
Post Słowiańskie wystąpienie antykościelne
Witam. Ostatnio wstrząsnął mną ten artykuł :
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,491 ... ykoscielne

Co o tym sądzicie ? Czy nadal chce wam się wierzyć w Jezu Chrysta ? Czy jesteście do tej religi przekonani, która została narzucana naszym przodkom siłą ? Czy tam wygląda religia miłości ?


Wt gru 08, 2009 20:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
przecież nie było ludzi jeżdżących po terenie i głoszących Dobrą Nowinę ;) ciekawe, czemu ja takich rzeczy się z Internetu dowiaduję, a nie z lekcji religii? ;)

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


Śr gru 09, 2009 19:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
r4dz10 napisał(a):
przecież nie było ludzi jeżdżących po terenie i głoszących Dobrą Nowinę ;) ciekawe, czemu ja takich rzeczy się z Internetu dowiaduję, a nie z lekcji religii? ;)


Po kolei... Z najglośniejszych mamy np Rebelie pogańską w Czechach (X w.) czy tzw, Reakcje pogańska w Polsce (wiek pozniej)... Generalnie natomiast tzw. chrystiacnizacja nie przebiegała bez oporów ani raptem jakby ktos swiatlo zgasil. Polecam wydana w tym roku PAPIEŻE I KRUCJATY BAŁTYCKIE 1147-1254...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz gru 10, 2009 11:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
Cytuj:
ciekawe, czemu ja takich rzeczy się z Internetu dowiaduję, a nie z lekcji religii? ;)


A czemu miałbyś się tego dowiedzieć na lekcji religii ?

Cytuj:
Czy nadal chce wam się wierzyć w Jezu Chrysta ?


A co jedno ma z drugim wspólnego ?

Cytuj:
Czy jesteście do tej religi przekonani, która została narzucana naszym przodkom siłą ?


Oczywiście.

Cytuj:
Czy tam wygląda religia miłości ?


Nie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz gru 10, 2009 11:27
Zobacz profil
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
A co w tym szczególnego? W tamtych czasach, podczas unii państwa i Kościoła, narzucanie wiary było elementem anektowania danych terenów.

Opór ze strony rodzimowierców też był dość naturalny i mnie nie dziwi.

Moje pytanie brzmi: co to w ogóle zmienia w obrazie chrześcijaństwa? Przecież jest to sprawa oczywista i trzeba być naprawdę ślepym ignorantem żeby sądzić, że na naszych terenach przed przyjściem chrześcijaństwa nie było nic, a potem nagle wszyscy z radością nawrócili się na Chrystusową wiarę i zgodnym chórem zaczęli śpiewac wspominane w artykule Kyrie eleison.

Chrześcijaństwo religią miłości nie było dla mnie nigdy. Owszem, ma takie założenia, ale jak często bywa: założenia zmieniają się, kiedy dochodzi do ich egzekukcji.

Z drugiej jednak strony obwinienia samej religii za to... nielogiczne.


Crosis


Pt gru 11, 2009 10:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
Cytuj:
A czemu miałbyś się tego dowiedzieć na lekcji religii ?

w końcu to jest historia Kościoła.

Katecheza 15
Temat: Ekspansja chrześcijaństwa i miłosierne niszczenie kultury pogańskiej.

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


So gru 12, 2009 18:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
Śmieszne, że za "obronę" tej biednej słowiańskiej kultury biorą się akurat ateiści, którzy tak właściwie to mają te wszystkie bzdety o Perunach totalnie gdzieś, ale dają im one okazję do zaatakowania chrześcijaństwa, więc programowo trzeba się z troską pochylić, uszanować, złożyć na karb dziejów itp. Rozczulające autentycznie, jak tak z boku na to popatrzeć ( ta ostatnia uwaga specjalnie dla Crosisa :D ).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So gru 12, 2009 18:29
Zobacz profil
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
A Ty jak zwykle swoje Johnny. Jakbyś ze zrozumieniem przeczytał mojego posta, to widziałbyś jak bardzo się pomyliłeś co do mojego nastawienia do takich spraw.

Rodzimowierstwo w każdym wykonaniu to dla mnie po prostu kolejny kolor w palecie barw zwanej religiami. A każdy wie, że religie się mieszają, tak jak kolory. Niestety, mają też jeszcze jedną cechę: wyżynają się nawzajem bez litości, a tego już kolory nie robią. To ogólny fakt, a nie tylko obserwacja związana z chrześcijaństwem.

Jedyne, co nadmieniłem (uwaga specjalnie do Ciebie, Johnny) to to, że chrześcijaństwo w tym temacie nie odstaje od reszty.

A gdybyś dalej miał kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem, to specjalnie zacytuję fragment swojego posta:
Cytuj:
Chrześcijaństwo religią miłości nie było dla mnie nigdy. Owszem, ma takie założenia, ale jak często bywa: założenia zmieniają się, kiedy dochodzi do ich egzekucji.

Z drugiej jednak strony obwinienia samej religii za to... nielogiczne.


Zwróć uwagę na wyboldowany fragment, a potem na pierwsze zdanie mojego posta:
Cytuj:
Moje pytanie brzmi: co to w ogóle zmienia w obrazie chrześcijaństwa?


Czy Ty naprawdę byłeś na tyle naiwny, żeby łykać wszystko, co Ci wciskają? Myślałeś, że wszystkie nacje, dla których chrześcijaństwo jest teraz dominującą religią wcześniej nie wierzyły w nic i radośnie wpisały się na listę chrześcijan i dały się podtopić w lokalnej rzece lub jeziorze?

Nie. Ale to po prostu stwierdzenie faktu, a nie żadna chęć "dowalenia chrześcijaństwu". Tego nie trzeba robić, chrześcijanie robią to sami, choćby swoją kompletną ignorancją i ślepotą na fakty ;)

Jesteś tego pięknym przykładem. Nawet więcej, na pytanie: "Crosis, dlaczego jesteś ateistą?" mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć "Bo tacy ludzie jak Johnny99 są teistami".

I nie dopisuj sobie do tego dowalenia chrześcijaństwu, bo "kolor" Twojej wiary ma tutaj akurat małe znaczenie. Gdybyś był muzułmaninem, Żydem, buddystą czy też Wyznawcą Wielkiego Żółtego Zjadacza Kamieni napisałbym to samo :)

Z pozdrowieniem dla wszystkich teistów strzelających do własnej bramki,
Crosis

PS
A tak btw Johnny, to ja w przeciwieństwie do Ciebie wiem, że cała ta kultura pogańska stała u zrębów naszej kultury. W przeciwieństwie do Ciebie więc nie udaję, że przed przyjściem pachołków Rzymu na te tereny nie było tu nic. Mało tego, interesuję się tym, bo warto znać swoje korzenie. Dlatego też wiem, że wiele zwyczajów, które Ty kojarzysz ze swoją "jedyną i słuszną religią" pochodzą właśnie od tej kultury, nad którą ja się z szacunkiem pochylam.

To nas różni. Ty, zaślepiony własnym przekonaniem, że wszystko, co nie chrześcijańskie jest bez bezwartościowe, i ja, przekonany, że wszystko ma jednakową wartość. I chrześcijaństwo, i pogaństwo.

A ja tym czasem będę pochylał się nad pogaństwem z tym samym szacunkiem, z jakim pochylam się z leżącym na drodze krzyżem. Wiesz jaki to szacunek? Szacunek dla ludzi i dla dziedzictwa. Bynajmniej nie dla samej religii.

Zresztą, po co się staram. I tak tego nie zrozumiesz.


Crosis


N gru 13, 2009 18:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
Cytuj:
Śmieszne, że za "obronę" tej biednej słowiańskiej kultury biorą się akurat ateiści, którzy tak właściwie to mają te wszystkie bzdety o Perunach totalnie gdzieś, ale dają im one okazję do zaatakowania chrześcijaństwa

celnie :D tylko w tym przypadku to chrześcijaństwo narzucało przemocą swoją wiarę, a nie dzicy, biedni i nie znający moralności poganie ;)

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


Śr gru 16, 2009 7:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
crosis napisał(a):
A Ty jak zwykle swoje Johnny. Jakbyś ze zrozumieniem przeczytał mojego posta, to widziałbyś jak bardzo się pomyliłeś co do mojego nastawienia do takich spraw.


A Crosis jak zwykle bierze wszystko do siebie :D Jakbyś w ogóle przeczytał mojego posta, zauważyłbyś, że kompletnie żaden jego fragment nie nawiązuje do Twojego.. "uwaga specjalnie dla Crosisa" była żartobliwym nawiązaniem do którejś z Twoich wcześniejszych wypowiedzi, gdy napisałeś, że coś tam w katolicyzmie jest zabawne gdy na to popatrzeć z boku, tylko tyle..

Cytuj:
Czy Ty naprawdę byłeś na tyle naiwny, żeby łykać wszystko, co Ci wciskają? Myślałeś, że wszystkie nacje, dla których chrześcijaństwo jest teraz dominującą religią wcześniej nie wierzyły w nic i radośnie wpisały się na listę chrześcijan i dały się podtopić w lokalnej rzece lub jeziorze?


.. w dodatku wyciągasz jakieś dziwne wnioski nie wiadomo skąd, bo na pewno nie z mojej wypowiedzi..

Cytuj:
Jesteś tego pięknym przykładem. Nawet więcej, na pytanie: "Crosis, dlaczego jesteś ateistą?" mogę z czystym sumieniem odpowiedzieć "Bo tacy ludzie jak Johnny99 są teistami".


No, nic dziwnego, skoro oceniasz ludzi nawet nie tyle jedynie po tym, co piszą na jakichś forach, ale wręcz po tym, czego NIE napisali na jakimś forum.. serio, ciekawe ;)

Cytuj:
A tak btw Johnny, to ja w przeciwieństwie do Ciebie wiem, że cała ta kultura pogańska stała u zrębów naszej kultury.


W dodatku wiesz lepiej, co wiedzą, a czego nie wiedzą ;)

Cytuj:
W przeciwieństwie do Ciebie więc nie udaję, że przed przyjściem pachołków Rzymu na te tereny nie było tu nic.


I co udają, a czego nie ;)

Cytuj:
Mało tego, interesuję się tym, bo warto znać swoje korzenie.


I zapewne także czym się interesują, a czym nie ;)

Cytuj:
Dlatego też wiem, że wiele zwyczajów, które Ty kojarzysz ze swoją "jedyną i słuszną religią" pochodzą właśnie od tej kultury, nad którą ja się z szacunkiem pochylam.


I co z czym kojarzą, a czego z czym nie ;)

Cytuj:
Ty, zaślepiony własnym przekonaniem, że wszystko, co nie chrześcijańskie jest bez bezwartościowe


I jakie mają przekonania, a jakie nie ;)

Cytuj:
A ja tym czasem będę pochylał się nad pogaństwem z tym samym szacunkiem, z jakim pochylam się z leżącym na drodze krzyżem. Wiesz jaki to szacunek? Szacunek dla ludzi i dla dziedzictwa. Bynajmniej nie dla samej religii.


I zapewne także co szanują, a co nie ;) Na litość, Crosis, wystarczyło się zapytać, a nie snuć kompletnie oderwane od rzeczywistości rojenia na temat mojej osoby, to jest żenujące..

Cytuj:
Zresztą, po co się staram. I tak tego nie zrozumiesz.


Oraz na koniec co rozumieją, a czego nie ;)

Zaprawdę Crosis, tym postem pobiłeś wszelkie rekordy.. nawet nie wiem jak to skomentować, szczerze mówiąc..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr gru 16, 2009 12:50
Zobacz profil
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
To nie komentuj. Po prostu posłużyłeś mi za przykład pewnego nastawienia do pogaństwa prezentowanego przez pewną ilość katolików.

Przyznaję się do wielu założeń, które poczyniłem co do Twojej osoby, jeśli są nietrafione - szczerze przepraszam. Byłeś po prostu przykładem.

Mimo to jedno zdanie było faktem: poglądy, jakie Ty wielokrotnie prezentujesz na forum (a zakładam, że są zbieżne z rzeczywistością) służą mi częstokroć za przykład negatywnego działania religii. I nie tylko katolickiej - teizmu jako takiego.


Crosis


Śr gru 16, 2009 14:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
Aha, dobrze wiedzieć.

Cytuj:
poglądy, jakie Ty wielokrotnie prezentujesz na forum (a zakładam, że są zbieżne z rzeczywistością) służą mi częstokroć za przykład negatywnego działania religii. I nie tylko katolickiej - teizmu jako takiego.


To samo robię ja - już mnóstwo razy wykorzystywałem wypowiedzi ateistów z tego forum jako przykłady negatywnego działania ateizmu. Natomiast jeśli chodzi o zbieżność z rzeczywistością, to biorę tę kwestię w spory nawias: na forum jest się, takie przynajmniej jest wrażenie, anonimowym, więc wiadomo, że wypowiada się rzeczy, których nigdy by się nie wypowiedziało na żywo, a także wylewa się żale, które na żywo mają dla człowieka niewielkie znaczenie. Ale jakby co, to zawsze jestem gotów omówić szczegóły tego negatywnego wpływu religii na moją osobę.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr gru 16, 2009 15:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
Proszę o przeniesienie tej dyskusji na PW

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr gru 16, 2009 23:55
Zobacz profil
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
jo_tko: będzie nieco offtopa, ale mam nadzieję, że zrozumiesz i nie skasujesz.

Niniejszym chciałem Johnnego99 przeprosić za swoje słowa. Po wymianie PW stwierdzam, że się pomyliłem, oceniłem za szybko i na podstawie niezrozumienia.

Offtopa koniec.


Crosis


Cz gru 17, 2009 20:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Słowiańskie wystąpienie antykościelne
Johnny99 napisał(a):
Śmieszne, że za "obronę" tej biednej słowiańskiej kultury biorą się akurat ateiści, którzy tak właściwie to mają te wszystkie bzdety o Perunach totalnie gdzieś


Zapewne rodzima wiare (czyli element etnicznej kultury) maja znacznie mniej "gdzies", niz np. "te wszystkie bzdety" z semickiej mitologii... Generlanie natomiast twoja wiare tak beda szanowac, jak ty szanujesz cudza...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz sty 07, 2010 12:51
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL