Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 23:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Narodowa arystokracja! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 22:09
Posty: 16
Post Narodowa arystokracja!
dr hab. Piotr S. Mazur:

„Życie człowieka jako istoty społecznej nie jest możliwe bez wspólnot naturalnych, do których zaliczyć należy rodzinę, naród i państwo. Rodziną kierują rodzice, natomiast narodem i państwem elity - osoby wyróżniające się w społeczności z racji posiadanej władzy, wiedzy i umiejętności czy prestiżu. O ile jednak w państwie przynależność do elity i jej rola jest dookreślona przez opisane prawem funkcje publiczne, o tyle w narodzie wskazanie elity i jej zadań jest o wiele trudniejsze. Tymczasem w rozwoju duchowym człowieka i realizacji celu ostatecznego naród odgrywa równie znaczącą rolę, co i państwo.”

http://www.realitas.pl/SwiatoOglad/PSM20100908.html

Jeden z niezwykle aktualnych wniosków Mazura: gdy upada autorytet elit narodowych tracą one jedyny instrument wpływania na naród, zaś społeczność narodowa pozbawiona zostaje władzy duchowej.

Bieżący kontekst polskiego życia zbiorowego (społecznego i politycznego) nadaje dramatyczny wydźwięk tekstowi, bo pilną potrzebą Polski jest odrodzenie jej „głowy” w jej tkance społecznej (niepaństwowej). Musimy odtworzyć narodową „arystokrację”. Kiedyś potrzebna była narodowa demokracja, dziś narodowa „arystokracja” – nie jako ustrój, ale jako droga do rekonstrukcji narodu przez odtworzenie jego elity.

http://www.realitas.pl/OdRedakcji/RB20100908.html


Cz wrz 09, 2010 23:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Narodowa arystokracja!
Jak to zrobić?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt wrz 10, 2010 10:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 22:09
Posty: 16
Post Re: Narodowa arystokracja!
"Filozoficzny tekst, z natury najstarszej dyscypliny naukowej, przynosi ogólne wskazania dla życia społecznego. Dzięki realizmowi metafizyki te wskazania odnoszą się jednak zawsze do konkretu: faktycznego człowieka, rodziny, narodu, państwa. Na łamach wortalu gościmy także naukowców humanistów oraz publicystów z nadzieją, że wierni podstawowym rozumieniom rzeczywistości wprowadzą nas racjonalnie w kontekst zmiennych okoliczności miejsca i czasu społeczno-politycznego wczoraj i dziś."

http://www.realitas.pl/OdRedakcji/RB20100908.html

To oczywiście przygotowanie do roboty. A robić trzeba raz przy razie, gdzie komu pisane :)


Pt wrz 10, 2010 14:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Narodowa arystokracja!
To reklama? Bo nie sprawiasz wrażenia osoby, która chce rozmawiać...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


So wrz 11, 2010 18:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 22:09
Posty: 16
Post Re: Narodowa arystokracja!
jo_tka napisał(a):
To reklama? Bo nie sprawiasz wrażenia osoby, która chce rozmawiać...


Rozmawiajmy! A ten dział służy do reklamowania ciekawych tekstów :) Sam admin mi tak napisał...


So wrz 11, 2010 23:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Narodowa arystokracja!
W celu rozmowy o nich, nie spamowania. To co robisz zaczyna wyglądać jak spam.
Więcej tutaj: viewtopic.php?f=52&t=10497

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N wrz 12, 2010 20:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 22:09
Posty: 16
Post Re: Narodowa arystokracja!
jo_tka napisał(a):
W celu rozmowy o nich, nie spamowania. To co robisz zaczyna wyglądać jak spam.
Więcej tutaj: viewtopic.php?f=52&t=10497


Poprzednio do uwagi podszedłem pogodnie. Tym razem zdecydowanie czuję się urażony. Moje wpisy stosują się ściśle do zaproponowanych w podanym linku zaleceń, choć nie czytałem ich wcześniej.

Oczywiście jest Pani współgospodarzem tego miejsca. Ale jest to miejsce publicznie dostępne i zawierające zachęty do interakcji, z których skorzystałem.

Będę wdzięczny więc za konkretyzację zarzutów lub odstąpienie od nich. A zwłaszcza za podjęcie dyskusji na zaproponowany przeze mnie temat. "Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony".


N wrz 12, 2010 22:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Narodowa arystokracja!
OK. Proszę o rozmowę swoimi słowami, a nie linkami do realitas.pl. Jeśli Twoje wypowiedzi to kilka zdań + link do jednej strony, nie dziw się, że traktuję je jak próbę reklamy.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn wrz 13, 2010 19:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 25, 2010 22:09
Posty: 16
Post Re: Narodowa arystokracja!
Nie wszystko co wpisałem do tego wątku jest cytatem.

Linki są niezbędne skoro mamy dyskutować o artykule i zaleca Pani, aby nie wklejać tekstów w całości.

Reklamować można coś co jest na sprzedaż. Cytowane artykuły są propozycją intelektualną, z którą można się zgodzić lub nie, można też ją zignorować. Dyskutujmy o artykułach! Nie o moich intencjach, bo te się okażą dopiero na sądzie Bożym w całej pełni. I choć nie jestem na tyle pyszny, aby nie obawiać się tej chwili, to jednak - skoro nie podwijam ogona i nie uciekam ze swym niecnym zamiarem reklamowym, to też o czymś świadczy.


Pn wrz 13, 2010 22:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL