Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Jezus historyczny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sie 03, 2011 14:12
Posty: 1
Post Jezus historyczny
Ciekawy artykuł zainspirowany książką obecnego papieża, przedstawia w uporządkowany sposób koncepcje dotyczące historycznego chrakteru Jezusa:

1.
Jezus historyczny był charyzmatycznym, uduchowionym człowiekiem, burzycielskim mędrcem, który nie uważał siebie za Mesjasza i nie spodziewał się przyjścia końca świata w jego pokoleniu. Zapraszał swoich uczniów i słuchaczy do zmieniającej życie relacji z Duchem, którego sam poznał i do stworzenia społeczności opartej na współczuciu. (Marcus Borg)

2.
Jezus historyczny był typowo apokaliptycznym prorokiem, głoszącym bliskie nadejście końca tego wieku, podobnie jak i Jan Chrzciciel oraz Apostoł Paweł. W ten sposób można łatwiej zrozumieć nauczanie etyczne i postępowanie Jezusa historycznego i późniejszego ruchu chrześcijańskiego. (Bart Ehrman)

3.
Jezus jako wędrowny, zhellenizowany żydowski mędrzec i uzdrowiciel, który głosił dobrą nowinę wyzwolenia się z niesprawiedliwości społecznej za pomocą zaskakujących parabol i aforyzmów. Jezus był obrazoburcą, który zerwał z ustanowionymi żydowskimi dogmatami i konwenansami społecznymi, zwykle odwracając ich znaczenie do góry nogami i powodując zakłopotanie swoich słuchaczy. Głosił Królestwo Boże, które już jest obecne, ale niewidoczne. Przedstawiał Boga jako kochającego Ojca. Był śmiertelnym człowiekiem, narodzonym z dwójki rodziców, nie czynił cudów, nie umarł za grzechy, nie zmartwychwstał fizycznie z grobu. Jedynie niektórzy jego uczniowie doświadczyli mistycznych wizji Jezusa. (Jesus Seminar, które tworzy grupa 150 uczonych biblijnych)

4.
Jezus pierwotnych chrześcijan nie jest oparty na historycznej postaci, lecz na mistycznej spekulacji opartej na Żydowskiej Tradycji Mądrościowej. Teksty Apostoła Pawła i proto-chrześcijańskich gnostyków odnoszą się do duchowego, mitycznego Chrystusa, który wg nich nie inkarnował historycznie jako postać na Ziemii, a cierpiał za grzechy ludzi w niższych sferach niebios. (G.A. Wells, Earl Doherty)

5.
Jezus historyczny nie istniał. Pierwotne, prawdziwe chrześcijaństwo było gnostyckie i utworzyło żydowską wersję mitu umierającego i zmartwychwstającego boga-człowieka na wzór pogańskich misteriów. Pierwotne chrześcijaństwo rozumiało na sposób symboliczny i duchowy mit Chrystusa, dopiero później zaczęto interpretować tę historię jako fakt historyczny. (Timothy Freke & Peter Gandy)

6.
Jezus to postać Mesjasza, który nie miał zamiaru rozpoczynać nowej religii. Nie został odrzucony przez żydowskie autorytety jako heretyk, lecz został skazany przez władze Rzymu i Najwyższego Kapłana z politycznych powodów. Jezus nie był przywódcą militarnym, lecz jak wielu innych „mesjaszy” oczekiwał boskiej interwencji na Górze Oliwnej wg proroctw. Prawdziwym założycielem chrześcijaństwa był Apostoł Paweł. Wiele wątków w chrześcijaństwie zostało później wprowadzone jako antyżydowskie, np. mit o Judaszu Iskariocie zdrajcy itp. (Hyam Maccoby)


Cytat pochodzi z Jezus historyczny

Jak widać daleko wśród badaczy od jednoznaczności wobec osoby Jezusa, skąd więc tak jednoznaczne i stanowcze stanowiska większości denominacji?


Śr sie 03, 2011 14:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jezus historyczny
Cytuj:
skąd więc tak jednoznaczne i stanowcze stanowiska większości denominacji?


Niektóre denominacje wywodzą się wprost od ludzi, którzy z Jezusem bezpośrednio się zetknęli. Stąd.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sie 03, 2011 14:22
Zobacz profil
Post Re: Jezus historyczny
Nowe słowa Jezusa. Notatka w j. angielskim, ale krótka - każdy da jej radę.


Śr lut 18, 2015 11:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Jezus historyczny
Skoro są badacze uznając ze Jezus to postać historyczna co jest dziwnego że inni też to uznają?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr lut 18, 2015 13:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 12, 2017 7:06
Posty: 185
Post Re: Jezus historyczny
Cytuj:
,,Jezus historyczny był charyzmatycznym, uduchowionym człowiekiem, burzycielskim mędrcem, który nie uważał siebie za Mesjasza''


Nie rozumiem w jakim celu były papież ,,roztrząsał '' temat historycznego Jezusa, czyżby miał poważne wątpliwości kim naprawdę był

Czy rzeczywiście Jezus Chrystus nie uważał siebie za Mesjasza ?

W ew.Łukasza 4,18-21 czytamy ,,

Duch Pański spoczywa na Mnie,
ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie,
abym ubogim niósł dobrą nowinę,
więźniom głosił wolność,
a niewidomym przejrzenie;
abym uciśnionych odsyłał wolnymi,
19 abym obwoływał rok łaski od Pana.
20 Zwinąwszy księgę oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Nim utkwione. 21 Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli».


Pn paź 16, 2017 13:19
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Jezus historyczny
izraelita napisał(a):
Jezus historyczny był charyzmatycznym, uduchowionym człowiekiem, burzycielskim mędrcem, który nie uważał siebie za Mesjasza i nie spodziewał się przyjścia końca świata w jego pokoleniu. Zapraszał swoich uczniów i słuchaczy do zmieniającej życie relacji z Duchem, którego sam poznał i do stworzenia społeczności opartej na współczuciu. (Marcus Borg)

Nie ma dwóch Jezusów: historycznego i Jezusa religii. Jezus jest jak najbardziej historyczną postacią i Zmartwychwstanie było jak najbardziej historycznym faktem.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn paź 16, 2017 14:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Jezus historyczny
Opinie mogą być różne. Niemniej:
1. Co do istnienia Jezusa z Nazaretu badacze zasadniczo wątpliwości nie mają.

2. Co do tego, kim był, można mieć oczywiście różne opinie, ale warto je uzasadnić. Jeśli ktoś twierdzi, że Jezus za Mesjasza się nie uważał, to proszę, żeby powiedział, na jakich źródłach historycznych się w tej kwestii opiera. Jakie ma świadectwa dotyczące poglądów Jezusa? Znaleziono może jakieś świadectwa z jego czasów, inne niż zebrane w Piśmie Świętym? A może zachował się jakiś przekaz ustny na ten temat, jakiejś wiarygodnej grupy związanej z Jezusem, która przekazywała tę tradycję przez pokolenia?

Samo przekonanie, że MUSIAŁO BYĆ INACZEJ, niż twierdzą chrześcijanie, nie wystarczy, żeby czyjś pogląd traktować poważnie.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr paź 18, 2017 11:43
Zobacz profil
Post Re: Jezus historyczny
Mariel napisał(a):
Nowe słowa Jezusa. Notatka w j. angielskim, ale krótka - każdy da jej radę.


Ja nie dam. Proszę o tłumaczenie :)


So lut 24, 2018 19:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jezus historyczny
jo_tka napisał(a):
Opinie mogą być różne. Niemniej:
1. Co do istnienia Jezusa z Nazaretu badacze zasadniczo wątpliwości nie mają.


Ciekawe z czego wynika ta pewność?
Bo z tego co pamiętam to pierwsze pozabiblijne wzmianki na temat Jezusa, pochodzą z początku drugiego wieku, i to troche późno jak na kogoś kto za życia tyle cudów dokonał.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


So lut 24, 2018 20:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Jezus historyczny
Proszę zajrzeć do książek. Naukowcy Panu wyjaśnią.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr lut 28, 2018 14:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Jezus historyczny
jo_tka napisał(a):
Proszę zajrzeć do książek. Naukowcy Panu wyjaśnią.


Zaglądałem na wiele forów religijnych, i tutaj ta liczba poszlak świadczących o tym że, Biblijny Jezus faktycznie istniał, jest dosyć mizernej jakości.
I przy czymś takim, trochę mnie dziwi pewność co niektórych naukowców.

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Śr lut 28, 2018 15:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Jezus historyczny
Proponuję sięgnąć do naukowców. Niekoniecznie niektórych. I niekoniecznie wierzących. Fora internetowe to nie jest źródło naukowe.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz mar 08, 2018 12:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL