Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Najstarsza gwiazda we wszechświecie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Najstarsza gwiazda we wszechświecie
Sorry ale jesteś mega łatwowierny jeśli sądzisz że jak ktoś napisze "naukowcy uważają, że.." to znaczy, że to jest wiedza.


Pt sty 18, 2013 18:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Najstarsza gwiazda we wszechświecie
Rany boskie.

Skład chemiczny gwiazdy określa się na podstawie prążków w widmie jej światła. Widmo jest to obraz światła tej gwiazdy po przepuszczeniu przez pryzmat - tego uczą w podstawówce. Każdy pierwiastek ma swój wzór prążków wynikający ze struktury jego powłok elektronowych - tego uczą w liceum.

Określania wieku gwiazdy niestety uczą dopiero na studiach i nie na każdym kierunku - mnie nie uczyli. Do głowy przychodzą mi dwie możliwości:
1. ocena dystansu na podstawie paralaksy mierzonej, kiedy Ziemia jest w przeciwległych punktach orbity i podzielenia go przez prędkość światła,
2. ocena przesunięcia prążków widma w kierunku koloru czerwonego, co przekłada się na prędkość oddalania się gwiazdy zgodnie z efektem Dopplera, co przekłada się na dystans zgodnie z prawem Hubble'a, które wynika z faktu, że Wszechświat się rozszerza.

Kolega zresztą sobie doczyta.

A w ogóle to kolega napisze do ks. prof Hellera i powie mu, że jest debilem. : P

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Pt sty 18, 2013 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Najstarsza gwiazda we wszechświecie
Vacarius napisał(a):
Tą gwiazdę widzimy nie tylko my ale też inne cywilizacje we wszechświecie. Ta gwiazda jest jak drogowskaz. Jak Gwiazda Betlejemska.

To jak i cała treść tego tematu jest dla mnie enigmatyczne. O co tu chodzi? Co ma to dowodzić, czego udowodnić, z jakich racji i czego konkretnie spodziewasz się po tej gwieździe? Jest pierwszą która powstała? Czy najstarszą, a może najstarszą jaką my znamy, a nie jaka istnieje, lub istniała kiedykolwiek. Słowem - o co chodzi w tym temacie?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sty 18, 2013 23:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Najstarsza gwiazda we wszechświecie
Cytuj:
A w ogóle to kolega napisze do ks. prof Hellera i powie mu, że jest debilem. : P



Po pierwsze nie bluźnij, po drugie nie koleguj, po trzecie trochę spuść z tonu...

A tak w ogóle to mierzenie odległości tak odległych obiektów na podstawie kątów jest raczej niezbyt pewne. Wyobraź sobie trójkąt który ma wierzchołki u podstawy oddalone o 1 mm a ten ostatni jest 30 000 km dalej. Jaki będziesz miał kąt? Tak mały, że prawie zerowy. Podobnie jest kiedy wierzchołki będą załóżmy na obu biegunach, a ten 3 gdzieś miliony kilometrów w kosmosie. Jaki ci to da kąt? praktycznie zerowy... Mam uwierzyć, że na podstawie pomiaru tak małego kąta otrzymamy precyzyjne dane? Może to dobre dla mierzenia odległości do księżyca, bo ten jest w miarę blisko.


So sty 19, 2013 0:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 26, 2011 12:48
Posty: 208
Post Re: Najstarsza gwiazda we wszechświecie
To jedynie najstarsza znana gwiazda, moze sa tez troche starsze. Mozliwe tez, ze wzgledu na wysoka temperature wczesnego Wszechswiata, oraz na sama dlugosc procesu formowania sie gwiazdy, niemozliwe byloby, zeby gwiazda powstala wczesniej niz 500 mln lat po Wielkim Wybuchu? Ta gwiazda spelniala te warunki, wiec uznano ja za najstarsza.


So sty 19, 2013 0:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Najstarsza gwiazda we wszechświecie
Wiesz co Login, współcześni naukowcy posługują się rozmaitymi ezoterycznymi wynalazkami, które jadnakowoż działają. Taki mikroskop skaningowy na przykład polega na tym, że przesuwa się igłę nad próbką, w odległości kilku atomów od niej, i przepuszcza przez nią słaby prąd, który płynie raz mocniej, raz słabiej, zależnie od tego, czy igła jest nad wzniesieniem, czy nad doliną. W ten sposób możliwe jest wyznaczenie topografii próbki z rozdzielczością poniżej jednego atomu, czyli że na "zdjęciu" widać grudki poszczególnych atomów. Można również przepuścić prąd nieco silniejszy - wtedy atom odrywa się od próbki i przykleja do igły. W ten sposób układano z pojedynczych atomów rozmaite wzory (ludziki, napisy itd.).

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


So sty 19, 2013 5:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Najstarsza gwiazda we wszechświecie
Po skonsultowaniu się z Dobrą Babcią Wiki stwierdzam, że trochę naściemniałem - w mikroskopie skaningowym najczęściej to prąd jest stały, a igła porusza się w górę i w dół i na podstawie tych poruszeń odwzorowuje się w kompie topografię próbki.

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


So sty 19, 2013 6:48
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Najstarsza gwiazda we wszechświecie
Login2 napisał(a):
Sorry ale jesteś mega łatwowierny jeśli sądzisz że jak ktoś napisze "naukowcy uważają, że.." to znaczy, że to jest wiedza.


Nie jesteś w stanie ocenić mojej czy czyjejkolwiek łatwowierności, jeśli zwyczajnie nie wiesz, co uznałem za wiarygodne. Twoja historia o trójkącie dowodzi, że w ogóle nie masz wyobrażenia o co chodzi, zatem może rozsądniej byłoby się wycofać z oceniania do czasu zapoznania z problemem?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So sty 19, 2013 12:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Najstarsza gwiazda we wszechświecie
Lurker napisał(a):
Rany boskie.

Skład chemiczny gwiazdy określa się na podstawie prążków w widmie jej światła. Widmo jest to obraz światła tej gwiazdy po przepuszczeniu przez pryzmat - tego uczą w podstawówce. Każdy pierwiastek ma swój wzór prążków wynikający ze struktury jego powłok elektronowych - tego uczą w liceum.

Określania wieku gwiazdy niestety uczą dopiero na studiach

Mnie trochę uczyli - ocenia się ją po składzie. Im więcej wodoru, tym młodsza gwiazda.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


N sty 20, 2013 1:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL