Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony 
Autor Wiadomość
ks. jeszcze nie potwierdzony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 02, 2011 22:00
Posty: 14
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie
Post Re: program codzienna radość zycia
Alus napisał(a):
Jest zakonnicą Wspólnoty Chleb Życie, uznanej formalnie przez Kościół Katolicki w 1978r.
Złożyła śluby zakonne - to jak sądzisz przed kim?


Jeszcze raz powtarzam: Wspólnota Chleb Życia nie jest zakonem. Proponuję postudiowanie Prawa Kanonicznego, szczególnie rozdziału dotyczącego życia konsekrowanego i wtenczas podejmuj dyskusję.


So wrz 07, 2013 15:14
Zobacz profil WWW
Post Re: program codzienna radość zycia
Przypomnę zatem adres strony, na której można obejrzeć kontrowersyjny program i wyrobić sobie na ten temat opinię.
http://religia.tv/index.php?typ=onettv&id=43751
W wolnej chwili sama chętnie obejrzę.


So wrz 07, 2013 15:15
Post Re: program codzienna radość zycia
thomos napisał(a):
Alus napisał(a):
Jest zakonnicą Wspólnoty Chleb Życie, uznanej formalnie przez Kościół Katolicki w 1978r.
Złożyła śluby zakonne - to jak sądzisz przed kim?


Jeszcze raz powtarzam: Wspólnota Chleb Życia nie jest zakonem. Proponuję postudiowanie Prawa Kanonicznego, szczególnie rozdziału dotyczącego życia konsekrowanego i wtenczas podejmuj dyskusję.

Co nie zmienia faktu, że nikt nie kwestionuje faktu złożenia ślubów zakonnych przez siostre M. Chmielewską.


So wrz 07, 2013 15:47
Post Re: program codzienna radość zycia
Rzekoma krytyka części mszy świętej, którą miała wygłosić s. Małgorzata odnosi się do jej refleksji nad modlitwą wiernych.
Wyraziła ona obawy, abyśmy zanosząc prośby do Pana Boga (np. o to, aby na świecie nie było głodu) nie zapominali o współdziałaniu z Nim w czynieniu dobra (czyli to co podejrzewałam i o czym napisałam na początku), abyśmy nie zapominali, że Pan Bóg czegoś także od nas oczekuje i wymaga.
Jako ilustrację s. Małgorzata podaje fragment Ewangelii o rozmnożeniu przez P. Jezusa chleba i ryb, mógłby przecież jako Bóg zrobić coś z niczego, obeszłoby się wtedy bez żadnego wysiłku ze strony uczniów...A jednak Jezus zaprosił ich do współpracy, wykorzystał co mieli, "zatrudnił" do rozdzielania pomiędzy zgromadzonych, a także do zbierania pozostałych resztek do koszy.

Ufajmy Panu i zanośmy do Niego modlitwy, ale bierzmy także na siebie odpowiedzialność za nasze życie i za to, co w nim robimy. Działajmy, bo do tej współpracy zaprasza nas Pan. Tak można pokrótce streścić to, o czym siostra mówi przez pierwsze 7 min.
Nie rozumiem jak można odczytać to jako krytykę mszy świętej.
Siostra jedynie wyraziła troskę o właściwą naszą postawę przy zanoszeniu tych modlitw.

Ps. @anioleczek_niebianski, uwagi o pracy moderacji i charakterze portalu można zanosić w wątku Uwagi do moderacji,
tutaj proszę nie śmiecić
.


So wrz 07, 2013 15:57
Post Re: program codzienna radość zycia
thomos napisał(a):
Kael napisał(a):
Uwagi ad personam, zamiast rzeczowych odpowiedzi na pytania swiadcza o rozmowcy.
A szkoda, jezeli ktos, kto podaje sie za ksiedza katolickiego nie potrafi rzeczowo rozmawiac, tylko oczekuje wiary w ciemno, bo "on jako ksiadz(?) to powiedzial i tak uwaza".

Tak sie nikogo do wiary i prawdy nie przekona. Te (dobre) czasy juz minely.

A piszac na jakims forum warto zawsze zapoznac sie z jego Regulaminem:
Cytuj:
1. Forum portalu WIARA.PL jest miejscem spotkania ludzi pragnących pogłębić swoją wiarę, poszukujących Boga, zainteresowanych problemami religii, a chrześcijaństwa w szczególności. Forum stanowi zatem miejsce rozmowy katolików i niekatolików, chrześcijan i niechrześcijan, wierzących i niewierzących.


Zdanie "(dobre) czasy już minęły" świadczy o tym, że autor nie jest zainteresowany Ewangelią i wiarą.

@Thomos nie rozumie zadnych skrotow myslowych?
Czy nauka Kosciola gdzies nas poucza, ze kazde slowo kazdego ksiedza jest prawda objawiona? Raczej nie.
Zachowanie polegajace na obrazaniu sie, bo ktos ma inne zdanie (ktore jak MARIEL potrafi udokumentowac) i prosi dyskutanta o udokumentowanie wypowiedzi, na bazie ktorych dyskutant wytoczyl ciezkie dziala w stosunku do czyjejs osoby, nie swiadczy dobrze o sile argumentow.

thomos napisał(a):
Chrystusowe słowa są jasne i cały czas aktualne. A brzmią one: "kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; kto wami gardzi. Mną gardzi". Odrzucanie nauki Ewangelii i żądanie dowodów jest zwyczajnie odrzucaniem Boga. Stwierdzenie dotyczące tego portalu, że nie jest to portal katolicki wypowiedziane było przeze mnie w kontekście całej dysputy. A dysputa dotyczyła wprowadzania ludzi w błąd. I założenie habitu przez osobę, która nie jest zakonnicą jest kłamstwem a nazwa portalu "wiara" w naszej polskiej rzeczywistości kojarzy się z wiarą katolicką. Dla prawdziwości słowo "wiara" trzeba by wziąć w cudzysłów, co powodowałoby zapalenie się lampki ostrzegawczej i pytania "o jaką wiarę chodzi?".

http://pl.wikipedia.org/wiki/Instytuty_%C5%9Bwieckie
Widze, ze thomos nie wie, ze instytuty swieckie sa czescia zycia konsekrowanego w Kosciele.
http://archidiecezja.lodz.pl/pliki/prawo/is1t3.html
Jakim prawem mowimy do pielegniarek "siostro2? Toz to naduzycie!
S. Chmielewska chce byc siostra dla wszystkich, a szczegolnie dla biednych, wrzutkow spolecznych i takich, kotrym porzadny czlwoiek reki by nie podal. Uznala, ze okreslenie "Siostra" najlepiej oddaje jej sytuacje. "Ta" byloby zbyt poufale, "Pani " zbyt wielki dystans, a "Siostra" jest akurat tym, kim ona chce byc. To jakis grzech (wedlug Katechizmu?)

Widze tez, ze thomos bardzo nie lubi ludzi myslacych. I od razu strzela argumentami nie do odparcia dla nie znajacych Ewangelii.
To bylo bardzo wygodne: ksiadz mowi, a reszta slucha. Tyle, ze nie na tym polega rola pasterza w Kosciele. I dzis sie taka rola nie sprawdza. Dzis trzeba isc szukac owiec zagubionych, a nie tylko tym porzadnym, cudze grzechy wyliczac. Niektorzy wola zamiast braci napomniec w cztery oczy, opisywac ich slabosc w internecie. Coz, i tak mozne sobie Ewangelie rozumiec.
Nie bede wyliczac jawnych herezji, ktore padly w mojej obecnosci na ambonie kosciolow. Uznaje, ze byly popelnione w ferworze kaznodziejskim i nie wypisuje ich publicznie.


Co ma opinia na temat pojedynczych zdan, wyrwanych z kontekstu dyskusji, do nauki Chrystusowej, to thomos na pewno najlepiej wie. A Regulaminu dalej nie przeczytal. A szkoda.


So wrz 07, 2013 16:32
Post Re: program codzienna radość zycia
thomos napisał(a):
Według siostry prowadzącej są dwa gatunki cudów. Cud opatrzności Bożej i cud wywołany naszą mocą.


Na pewno nie według siostry prowadzącej. Siostra Małgorzata mówi o cudach Opatrzności i cudach, których my dokonujemy Mocą Chrystusa (powtarza to i podkreśla dwa razy, chyba dla wolniej myślacych - MOCĄ CHRYSTUSA). Chyba widać różnicę??

Jak zrozumiałam cud Opatrzności to taki, że Bóg czuwa nad każdym naszym krokiem i ludzie często doświadczają tej Jego opieki, a ten drugi ma miejsce wtedy, kiedy Bóg pozwala nam z Nim współdziałać i czynić dobro.
Moc Boga w nas to po prostu możliwość czynienia dobra. Bóg pomaga nam uczynić jakiś mały krok w tę dobrą stronę, a potem przemienia to w prawdziwą lawinę dobra.


So wrz 07, 2013 17:10
ks. jeszcze nie potwierdzony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 02, 2011 22:00
Posty: 14
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie
Post Re: Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony
Od kilku osób, które odwiedziły dzisiaj to forum otrzymałem w prywatnej korespondencji wsparcie mojego zdania. Jeden e-mail bardzo mnie zaniepokoił, a jego autorem był "aniołeczke_niebiański". Poinformował mnie, że stanął w mojej obronie (on i jeszcze jedna osoba) i za to zostali zbanowani. Jest to dla mnie dowód, że ten portal "wiara" nie ma nic wspólnego z Panem Bogiem i wiarą katolicką. I tak, jak jest w regulaminie - to forum dotyczące wiary w coś tam, ale z pewnością nie Pana Boga. Pomyliłem się, źle odczytałem tytuł tego portalu. Odchodzę z diabelskiego forum. Wnioskuję, że i moja wypowiedź zostanie usunięta a mój profil zbanowany. Z Panem Bogiem.


So wrz 07, 2013 19:12
Zobacz profil WWW
Post Re: Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony
Anioleczek_niebianski został zbanowany na tydzień po konsekwentnym śmieceniu, braku reakcji na moje prośby o umieszczanie swoich uwag w dziale moderacji, a druga osoba została zbanowana ponieważ to klon banity, który tu się cyklicznie aktywuje. To tyle wyjaśnienia w tej sprawie. Informuję, że uwagi do moderacji umieszcza się w wątku Uwagi do moderacji.

Tutaj proszę o powrot do tematu.


So wrz 07, 2013 19:18
ks. jeszcze nie potwierdzony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 02, 2011 22:00
Posty: 14
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie
Post Re: Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony
Jest to rzewne kłamstwo, gdyż anioleczek_niebianski profil założył wczoraj. Data widniała na profilu.


So wrz 07, 2013 19:21
Zobacz profil WWW
Post Re: Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony
thomos napisał(a):
Jest to rzewne kłamstwo, gdyż anioleczek_niebianski profil założył wczoraj. Data widniała na profilu.


Tak trudno zrozumieć, że to nie ten wątek.
Nie ma żadnego kłamstwa "Anioleczek_niebianski został zbanowany na tydzień, po konsekwentnym śmieceniu"


So wrz 07, 2013 19:25
Post Re: Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony
kacperek29 juz napisal, ja tez, ale we wlasciwym watku:
viewtopic.php?p=768007#p768007


So wrz 07, 2013 19:27
ks. jeszcze nie potwierdzony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 02, 2011 22:00
Posty: 14
Lokalizacja: Warszawa, Mazowieckie
Post Re: Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony
kacperek29 napisał(a):
thomos napisał(a):
Jest to rzewne kłamstwo, gdyż anioleczek_niebianski profil założył wczoraj. Data widniała na profilu.


Tak trudno zrozumieć, że to nie ten wątek.
Nie ma żadnego kłamstwa "Anioleczek_niebianski został zbanowany na tydzień, po konsekwentnym śmieceniu"


Ostatnie moje zdanie na tym forum: Nazwaliście "śmieceniem" kulturalne poparcie mojego zdania. Nazwaliście "śmieceniem" uwagi skierowane pod Waszym adresem. Nazwaliście "śmieceniem" odwołanie się do Waszego regulaminu. Tak się złożyło, że anioleczek jest informatykiem i to, co zamieścił na Waszym forum skopiował i przesłał. Jak dobrze wiecie, to przez chwilę ukazało się to na Waszym forum. Gdyby nawet nie napisał w odpowiednim dziale, to trzeba było komentarz zastawić lub przenieść do innego działu. Wniosek jest prosty: z prawdą trzeba walczyć wszystkimi możliwymi metodami. To jest ostatnia moja wypowiedź na tym forum.


So wrz 07, 2013 19:31
Zobacz profil WWW
Post Re: Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony
Kulturalne poparcie zdania polegało na oczernieniu moderatora.

thomos napisał(a):
To jest ostatnia moja wypowiedź na tym forum.


Niezmiernie mnie to cieszy, to jest fajne miejsce dla kulturalnych i merytorycznych dyskusji. Na nieuzasadnione ataki personalne nie ma tu miejsca.


Ostatni raz dzisiaj proszę o powrót do tematu, a ewentualne dalsze uwagi do moderacji proszę umieszczać w dziale moderacji
viewtopic.php?f=18&t=31825 Uwagi do moderacji.


So wrz 07, 2013 19:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony
Prostując to, co tu powiedziano:

Cytuj:
Wspólnota Chleb Życia powstała 1 stycznia 1976 r. 23 czerwca 1984 roku w wigilię Bożego Ciała i święta św. Jana Chrzciciela Wspólnota została uznana kanonicznie przez Kościół reprezentowany przez bpa Bayeux-Lisieux jako stowarzyszenie wiernych. Definitywne kanoniczne zatwierdzenie Statutu Wspólnoty miało miejsce 23. 06. 1990 roku.


Wspólnota nie jest w sensie formalnym zakonem - to prawda. Co nie zmienia faktu, że s. Małgorzata Chmielewska może być osobą konsekrowaną. Skoro mówimy o ślubach, to zapewne nią jest.

Informację po polsku można znaleźć tutaj http://chlebzycia.org/historia-wspolnoty/, jeśli ktoś zna francuski wystarczy wrzucić w Google "Pain de Vie" (Chleb Życia).

***

I kwestia druga. Przesłuchałam całą audycję. Nie tylko nie znajduję w niej żadnych "herezji", ale uważam, że wspaniale opowiada o interwencjach Boga w naszej rzeczywistości. Moja prywatna definicja cudu brzmi właśnie tak: cud to interwencja Boga w rzeczywistość. I nie interesuje mnie, czy Bóg posłużył się człowiekiem, prawami natury czy może je przekroczył.

To, o czym mówi siostra Chmielewska sprawdza się w moim życiu na co dzień. Owszem, tak właśnie jest. Podjęcie ryzyka, wyruszenie w drogę jest po prostu wyrazem wiary. Wiara jest aktem woli, nie emocją. Podejmuję decyzję zaufania Bogu. A On jest wierny. Jeśli dzieło, które podejmuję, jest Jego dziełem, będzie je prowadził i wspomagał.

Zgadzam się również: Bóg nie załatwia za nas problemów, które możemy załatwić sami. Czy może inaczej: które powinniśmy załatwić sami. Bóg powierzył nam odpowiedzialność za świat, za naszych braci i siostry, i nie zdejmie jej z nas dlatego, że nie chce nam się ruszyć.

Modlitwa o nasycenie głodnych czy o pokój powinna przede wszystkim przemienić nasze serca, tak byśmy podjęli wysiłek w tym kierunku. Taki, jaki leży w naszych możliwościach i mieści się w wybranej przez nas drodze życia. Inny wysiłek podejmą siostry karmelitanki, inny osoby pracujące dla PAH, jeszcze inny matka szóstki dzieci. Ważne, by modlitwa rodziła w nas poczucie odpowiedzialności, a nie je zdejmowała.

Obecność Boga w świecie trzeba umieć dostrzec. Siostra Małgorzata pokazuje: Bóg jest i działa. Wyrusz w drogę, a przekonasz się. Zaufaj Bogu już dziś. Praktycznie. Jeśli nie wyruszysz, nic się nie stanie. Nie dlatego, że Bóg nie może zmienić Twojego życia. Dlatego, że swoim pozostawaniem w miejscu mówisz: "nie chcę". Działania są bardziej miarodajne niż słowa. Także dla Boga.

Myślę, że warto tego programu słuchać z dobrą wolą. Może przypomnę:

Cytuj:
W celu uniknięcia wydawania pochopnego sądu każdy powinien troszczyć się, by - w takiej mierze, w jakiej to możliwe - interpretować na korzyść swego bliźniego jego myśli, słowa i czyny.

Każdy dobry chrześcijanin winien być bardziej skory do ocalenia wypowiedzi bliźniego, niż do jej potępienia. A jeśli nie może jej ocalić, niech spyta go, jak on ją rozumie; a jeśli rozumie ją źle, niech go poprawi z miłością; a jeśli to nie wystarcza, niech szuka wszelkich środków stosownych do tego, aby on dobrze ją rozumiejąc, mógł się ocalić.


Katechizm Kościoła Katolickiego, 2478. Cytat w Katechizmie ze św. Ignacego Lojoli.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N wrz 08, 2013 12:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Religia tv i s. Małgorzata Chmielewska. Wydzielony
Aby sprawę wyjaśnić do końca. W Kościele istnieje co do zasady stan duchowny (określony święceniami kapłańskimi) i stan świecki. Oprócz tego istnieją osoby (duchowne i świeckie) które decydują się w swoim życiu na złożenie profesji rad ewangelicznych (czystość, ubóstwo, posłuszeństwo). Określa się je jako osoby konsekrowane. W tej grupie mogą być: instytuty zakonne, instytutu świeckie, osoby które złożyły publiczną profesję w ramach konsekracji indywidualnej (dziewice, wdowy, wdowcy), w końcu pustelnicy. Innymi słowy: zakony są jedną z form życia konsekrowanego, najbardziej znaną i najbardziej widoczną.

Nie wymieniłam Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Czym są konkretnie? Pozwolę sobie zacytować komentarz do KPK (kan. 731-732)
Cytuj:
Stowarzyszenia omawiane w tej sekcji charakteryzują się następującymi kanonicznymi cechami:
1. Są odpowiednikiem stowarzyszeń życia wspólnotowego bez ślubów z poprzedniego kodeksu (zob. kan. 673-681 CIC/1917)

2. Nie są instytutami życia konsekrowanego, choć przez długi czas w projektach Komisji ds Reformy Kodeksu znajdowały się miedzy nimi jako trzeci ich rodzaj. Ostatecznie Kodeks reguluje stowarzyszenia życia apostolskiego w oddzielnej sekcji.

3. Nie są instytutami życia konsekrowanego, ponieważ już w samej definicji brak podstawowego elementu konsekracji, którym jest publiczna profesja trzech rad ewangelicznych. Niektóre stowarzyszenia mogłyby podejmować praktykę tych rad przez jakieś więzy określone w konstytucjach (731 par. 2). W takich przypadkach profesja byłaby prywatna.

4. Mimo wszystko istnieje podobieństwo stowarzyszeń życia apostolskiego do instytutów życia konsekrowanego, a szczególnie do instytutów zakonnych, wyrażające się w celach, jakie sobie stawiają, a także w formule życia we wspólnocie, do czego zobowiązują się członkowie stowarzyszenia. Życie we wspólnocie jest podstawowym elementem tych stowarzyszeń i na tym właśnie opierają się m.in. nakazy zawarte w kan. 733, 740 i 745.

5. Owo podobieństwo - nie zaś tożsamość - jako pierwszorzędny skutek prawny zakłada, że znaczna część norm, którymi kierują się stowarzyszenia, będzie albo ad instar instituti vitae consecratae albo ad instar religiosum, jak tego dowodzą liczne odwołania do poprzedniej sekcji (poprzednia sekcja w KPK to Instytuty Życia Konsekrowanego - przyp.) [...]
Warto zwrócić uwagę, że dykasteria Kurii Rzymskiej odpowiedzialna za te stowarzyszenia jest ta sama, co dla instytutów zakonnych i świeckich, czyli Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Członkowie stowarzyszeń życia apostolskiego, w których podejmuje się praktykę rad ewangelicznych przez jakieś święte więzy, zobowiązują się do życia w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie, zgodnie z kan. 599-601. Jednakże osoby stowarzyszone nie są związane przeszkodą małżeńską, o której mowa w kan. 1088, do powstania takiej przeszkody bowiem wymaga się złożenia wieczystego ślubu publicznego czystości w jakimś instytucie zakonnym.

Źródło: Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz. Kraków 2011, Wolters Kluwer Polska. Wydanie pod patronatem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski. Imprimatur Kurii Metropolitalnej w Krakowie z dnia 2 marca 2010, bp Jan Zając, wikariusz generalny.


Mam nadzieję, że ten tekst wyjaśnia wystarczająco dokładnie podobieństwa i różnice. Od siebie dodam: jest dla mnie rzeczą niezwykle smutną, że stan życia i status kanoniczny osoby okazuje się mieć znaczenie w kontekście treści wypowiedzi i oceny życia. To znaczy tylko tyle, że zagubiliśmy gdzieś wskazanie św Pawła z Listu do Galatów (3,27-28):

wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.

Mam do wszystkich jedno pytanie: czy strój, który nosi siostra Chmielewska jest identyczny z habitem jakiejś wspólnoty zakonnej? Czy jest po prostu strojem, który kojarzy się z habitem, a de facto nim nie jest? Mnie ten "habit" się z żadną wspólnotą nie kojarzy...

Ktoś w tej dyskusji zacytował zdanie Siostry: "każdemu wolno się ubierać jak chce". I co do zasady jest to prawda. To nie jest tak, że wystąpiła ze wspólnoty zakonnej i nosi habit, do którego nie ma już prawa. To jest tak, że żyje we wspólnocie, najprawdopodobniej złożyła profesję rad ewangelicznych i strój jest jedną z form ich realizacji (dokładnie: ubóstwa).

W jej stroju, życiu, zachowaniu nie ma żadnego oszustwa. Nie ma obowiązku tłumaczenia wszystkim zainteresowanym statusu kanonicznego Wspólnoty (jak widać nie jest to informacja trudna do znalezienia, jeśli ktoś jest nią zainteresowany), a jej życie jest bardzo bliskie życiu we wspólnocie nominalnie zakonnej. Nie na darmo stowarzyszenia we wszystkich dokumentach Kościoła są umieszczane tuż obok Instytutów Życia Konsekrowanego, albo nawet (jak w Katechizmie Kościoła Katolickiego) w ramach sekcji Życie konsekrowane.

Mam nadzieję, że ten tekst zamknie sprawę. Nie czuję się powołana do oceniania intencji. Przyjmuję, że zarzuty tu postawione, a dotyczące statusu kanonicznego s. Małgorzaty Chmielewskiej, miały na celu troskę o Kościół i człowieka, a nie zdyskredytowanie osoby siostry w oczach użytkowników forum.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pn wrz 09, 2013 5:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL