Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
http://wyborcza.pl/1,75478,17550461,O__ ... l#BoxGWImg
Czuję przez skórę, że znowu sypną się gromy na niepokornego dominikanina.
Jego koncepcja wolności jest mi b. bliska.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Śr mar 11, 2015 10:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
To może streścić bo nie za bardzo mam chęć wydawać kasę.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr mar 11, 2015 11:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
Też mi już zamknęło dostęp ... tyle zapamiętałem po pobieżnym przejrzeniu :
Generalnie : wierny w swoim sumieniu rozstrzyga, czy w razie wątpliwości powinien być posłuszny stanowisku biskupa nawet ... Kościół hierarchiczny powinien takie głosy wysłuchać, bo ewangelia wciąż nie jest do końca odkryta .
Esej załączony do papierowego wydania TP , trzeba kupić.

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Śr mar 11, 2015 11:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
Nie znam argumentów, ale jest to kuriozalne stwierdzenie. Zresztą doskonale nam znane bo dziś wielu podobno wiernych, ma swoje zdanie i wie lepiej, nawet od Boga. Skutki są też widoczne. Natomiast że publikuje to Gazeta Wyborcza ostatecznie zamyka sens dłuższego zastanawiania się,.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr mar 11, 2015 13:17
Zobacz profil
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
WIST napisał(a):
Nie znam argumentów, ale jest to kuriozalne stwierdzenie. Zresztą doskonale nam znane bo dziś wielu podobno wiernych, ma swoje zdanie i wie lepiej, nawet od Boga. Skutki są też widoczne. Natomiast że publikuje to Gazeta Wyborcza ostatecznie zamyka sens dłuższego zastanawiania się,.

O. Wiśniewski rozwija myśl kard Newmana - Drugim po Bogu jest sumienie....sumienie jest pierwszym ze wszystkich namiestników Chrystusa..


Ostatnio edytowano Śr mar 11, 2015 16:03 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Śr mar 11, 2015 15:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
Zdrowe, prawidłowo wykształcone sumienie. W naszych realnych warunkach jest to jednak szkodliwe działanie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr mar 11, 2015 16:01
Zobacz profil
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
WIST napisał(a):
Zdrowe, prawidłowo wykształcone sumienie. W naszych realnych warunkach jest to jednak szkodliwe działanie.

Uogólniasz.


Śr mar 11, 2015 16:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
Ludzie zdolni do posługiwania się sumieniem nie będą mieli problemu. Ale znacząca większość, uzna że ma prawo robić co chce, bo sumienie mu pozwala na związek niesakramentalny,seks przed ślubem, albo takie traktowanie Mszy, jakie im się podoba. Może i uogólniam, ale dlatego że szkodę poniesie wielu, którzy są jeszcze zdolni nauczyć się rozróżniać. Cała reszta, już dawno dała sobie prawo bycia mądrzejszymi. Dobrze wiesz Alus ile dyskusji tutaj dotyczy prywatnego rozumienia spraw wiary, przecież w zgodzie z sumieniem ich autorów.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr mar 11, 2015 16:14
Zobacz profil
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
WIST napisał(a):
Ludzie zdolni do posługiwania się sumieniem nie będą mieli problemu. Ale znacząca większość, uzna że ma prawo robić co chce, bo sumienie mu pozwala na związek niesakramentalny,seks przed ślubem, albo takie traktowanie Mszy, jakie im się podoba. Może i uogólniam, ale dlatego że szkodę poniesie wielu, którzy są jeszcze zdolni nauczyć się rozróżniać. Cała reszta, już dawno dała sobie prawo bycia mądrzejszymi. Dobrze wiesz Alus ile dyskusji tutaj dotyczy prywatnego rozumienia spraw wiary, przecież w zgodzie z sumieniem ich autorów.

Bywa, ale np nigdy nie potrafiłam przyjąć teorii Kościoła o limbusie dla dzieci nieochrzczonych.
I po wiekach Kościół zmienił to nauczanie.


Śr mar 11, 2015 16:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
Nigdy nie było nieomylne. I o tym też pisałem, mądry ludzie, którzy szukają prawdy, mają zdrowe sumienie nie będą mieli problemu. Ale wielu stanie się krzywda, jeśli się im powie że oto ich sumienie ma większą wartość niż wierność nauczaniu Kościoła. Zysk mały, gdy szkoda duża. Co z tego że ktoś wieki temu lepiej wyczuwał gdzie leży prawda, skoro miałby wprowadzić zamęt i brak zaufania. No i nigdy nie masz pewności że akurat dobrze przeczuwasz. Ty nie mogłaś się pogodzić, ale sam fakt tego nie sprawia że Twoje sumienie zawsze dobrze podpowie. Wolność jest jak demokracja, jest dla mądrych ludzi.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr mar 11, 2015 16:44
Zobacz profil
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
Więcej o eseju o. Wiśniewskiego, opatrzonego przedmową abp H. Muszyńskiego
http://www.press.pl/newsy/prasa/pokaz/4 ... rand-Press


Śr mar 11, 2015 17:31

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 842
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
WIST napisał(a):
Nie znam argumentów, ale jest to kuriozalne stwierdzenie. ..... Natomiast że publikuje to Gazeta Wyborcza ostatecznie zamyka sens dłuższego zastanawiania się,.

Doprawdy, ręce opadają na taka argumentację.
Aczkolwiek symptomatyczne dla naszego kościoła. Wszelkie niewygodne kwestie najlepiej przykryć tego typu argumentem : GW/masoni/(...) za tym stoją.
Z pojęciem wolności kościół instytucjonalny zawsze miał problem ( choć to dar od samego Stwórcy) , stąd te karkołomne konstrukcje pojęciowe typu "wolność do"... ( i tu parę kagańców ) .

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Cz mar 12, 2015 6:51
Zobacz profil
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
WIST napisał(a):
Wolność jest jak demokracja, jest dla mądrych ludzi.

Demokracja, to z założenia "rządy ludu", a nie "rządy elity". Podobnie wolność, to wolność wszystkich ludzi, a nie wolność dla niektórych.
Naukę, że źle jest dla chrześcijanina postępować wbrew własnemu sumieniu znajdziesz juz w naukach Pawła. Zaczyna ona byc widoczna takze w nauce KRK. Nie wiem, czy na tym forum dyskutowano o posłuszeństwie wobec biskupa. Czy jezeli biskup wg twojego sumienia naucza źle, to masz byc posłuszny, czy też zgodny z "głosem Bożym w człowieku"?
Argumentacja, że wolność tak, ale dla ludzi z "wykształtowanym sumieniem" jest sprzeczna sama w sobie: wolno ci myslec co chcesz, bylebyś myslał tak jak my. To tak jak powiedzieć: możesz wybrać dowolny smak lodów byleby waniliowe. To jest dopiero kuriozum.


Cz mar 12, 2015 8:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 24, 2012 18:06
Posty: 420
Lokalizacja: Katowice, Śląskie
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
Wist, piszesz o zdrowym, dobrze wyksztalconym sumieniu, możesz podać co się na takie sumienie składa? Jak rozpoznajesz czy ktoś ma dobrze ukształtowane sumienie, jaki jest Twój punkt odniesienia? W Kościele są miliardy punktów widzenia na różne sprawy i tyle samo w różny sposób ukształtowanych sumień, które są właściwe?


Cz mar 12, 2015 10:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Wolnośc wg. o. Wiśniewskiego
Zepp napisał(a):
Doprawdy, ręce opadają na taka argumentację.
Aczkolwiek symptomatyczne dla naszego kościoła. Wszelkie niewygodne kwestie najlepiej przykryć tego typu argumentem : GW/masoni/(...) za tym stoją.
Z pojęciem wolności kościół instytucjonalny zawsze miał problem ( choć to dar od samego Stwórcy) , stąd te karkołomne konstrukcje pojęciowe typu "wolność do"... ( i tu parę kagańców ) .

Ręce to opadają ale na Twoją wybiórczość. Przeczytaj wszystko co napisałem, a potem się wypowiadaj. A co do GW to żadni masoni, ale niestety, wystarczy że trochę się dokształcisz i dowiesz kim towarzysz Michnik był. A jeśli to Twoja ulubiona gazeta, to dopiero ręce opadają.

Koziol napisał(a):
Demokracja, to z założenia "rządy ludu", a nie "rządy elity". Podobnie wolność, to wolność wszystkich ludzi, a nie wolność dla niektórych.
Naukę, że źle jest dla chrześcijanina postępować wbrew własnemu sumieniu znajdziesz juz w naukach Pawła. Zaczyna ona byc widoczna takze w nauce KRK.

Przeczytaj proszę jeszcze raz to co napisałem. Naprawdę nie ma w mojej wypowiedzi nic skomplikowanego,aby tego nie zrozumieć. Od razu podpowiadam, że nijak ma się to co Ty piszesz, do tego co ja napisałem. Podobnie z demokracją, co innego napisałem, a co innego zinterpretowałeś.

Remek116 napisał(a):
Wist, piszesz o zdrowym, dobrze wykształconym sumieniu, możesz podać co się na takie sumienie składa? Jak rozpoznajesz czy ktoś ma dobrze ukształtowane sumienie, jaki jest Twój punkt odniesienia? W Kościele są miliardy punktów widzenia na różne sprawy i tyle samo w różny sposób ukształtowanych sumień, które są właściwe?

Na sprawy podstawowe i nie podlegające dyskusji nie ma miliardów zdań. Przynajmniej u ludzi, którzy są katolikami z przekonania, a nie zastania. A co to jest to właściwe ukształtowane sumienie? Takie które były długo kształcone w atmosferze wiary i moralności katolickiej. Zarówno w teorii jaki praktyce. Człowiek obdarzony takim sumieniem nie szuka własnej wygody, krytykując wszystkich i wszystko, co nie pasuje do jego wygodnego światopoglądu, ale umie zmierzyć się z tym czego nie chce, ale rozumie że jest to dobre dla niego.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Cz mar 12, 2015 15:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL