Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 2:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona
 Transplantacje narządów od zwierząt 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Tas sobie myślę, że podstawową sprawą odnoście oceny moralności zabijania zwierząt na mięso jest subiektywne wyobrażenie, co zwierzę "myśli". Jeżeli ktoś nie wierzy by zwierze miało samoświadomość, czyli by było świadome własnego istnienia, to choć może ono odczuwać ból, to nie może cierpieć. Jeżeli ktoś uważa, że szczątkową samoświadomość posiada to ból wiąże się z cierpieniem. Podobnie jak u człowieka podczas znieczulenia ogólnego - osobno podaje się substancje znoszące świadomość, a osobno leki przeciwbólowe. Jeżeli tych drugich da się zbyt mało, to dochodzi do sytuacji gdy pacjent śpi, ale czuje ból. Nie komunikuje tego oczywiście (no bo śpi), ale broni się - odsuwa od źródła bólu, rośnie tętno i ciśnienie krwi, ale nie cierpi bo zachodzi cała ta elektrofizjologiczna kaskada, ale samoświadomość, "ja" pacjenta czy też "ego" nie zdaje sobie z tego sprawy. Empirycznie tego się sprawdzić nie da, więc to raczej sprawa subiektywnych przekonań niż obiektywnych faktów, dlatego jeżeli ktoś nie je mięsa z powodu takich właśnie przekonań, jego prawo.


Pt lut 23, 2018 19:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
W tej chwili tylko krótko.

cierpieć
1. «odczuwać silny ból fizyczny lub psychiczny»
2. «chorować»
3. «boleć nad czymś lub z powodu czegoś»
4. «znosić kogoś lub coś cierpliwie»
5. «ponosić stratę lub szkodę»


A czy ktoś twierdził, że obchodzi go jakaś samoświadomość? Bo nie widziałem.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt lut 23, 2018 19:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
A czy ktoś twierdził, że obchodzi go jakaś samoświadomość? Bo nie widziałem.


Nie, właśnie dlatego podniosłem ten temat, bo to wydaje mi się kluczowe. Mózg jako taki to tylko bardzo złożona struktura fizyczna. Maszyna - u człowieka w tej maszynie "siedzi" świadomość własnego istnienia i to nie jest już biologia czy fizyka - dusza? Ja zakładam, że zwierzęta tego nie posiadają. Sam przyznałeś, że owady i rośliny to bardziej maszyny. Ssaki też, tylko dużo bardziej złożone i fizycznie bardzo zbliżone do nas samych, stąd projektujemy na nie cechy czysto ludzkie. I teraz najważniejsze, nie jestem w stanie tego udowodnić, tak jak Ty nie masz fizycznej możliwości udowodnić że jest inaczej.


Pt lut 23, 2018 19:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Kozioł napisał(a):
Robek napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Przeczytaj całość, nie tylko urywki. I ze zrozumieniem. Bo w tej chwili sam sie troszkę ośmieszasz.


No przecież z globalnego ocieplenia sie wycofałeś, i tylko problem smogu został.
Bzdura.


A to co gadałeś o zwierzętach hodowlanych, to cały czas jest mądrość?
Widać po twoich wypowiedziach, że masz dość małą wiedze w tych dziedzinach, i pewnie to wynika z tego, że coś tam zasłyszałeś z telewizji, i bez żadnej weryfikacji przedstawiasz to tutaj, na tym forum.


Zajc napisał(a):

Myślę że za 5 lat będzie taka sama ;-)

2013 x 1000 0000
2018 x 3-4
2023 x 1
2028 x 0,7
2033 - mięsa od zwierzątnie będzie można kupić legalnie


Ciekawe czy tak będzie :?:

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


Pt lut 23, 2018 20:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 18:25
Posty: 22
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
tempestas napisał(a):
Jeżeli ktoś nie wierzy by zwierze miało samoświadomość, czyli by było świadome własnego istnienia, to choć może ono odczuwać ból, to nie może cierpieć.


Oczywiście że może cierpieć. Ma tak samo ukaształtowany układ nerwowy jak człowiek.

Wsać sobie papryczke chili do oka i bedziesz miał doświadczenie tego jak się odczuwa ból. Kiedy zrozumiesz jak bardzo tego nie chcesz dojdzie to do Ciebie że zwierzeta nie odczuwają tego w jakieś złagodzonej wersji :?

BTW Niektórzy ludzie równiesz zachowują się jakby nie byli świadomi. Są zwierzetami ?


Pt lut 23, 2018 20:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Właśnie dokładnie o to mi chodziło - projektujesz własne postrzeganie rzeczywistości na zwierzę... może inaczej - czy maszyna może cierpieć (wiem, że zwierze nie jest maszyną, chodzi mi o maszynę)?


Pt lut 23, 2018 20:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 18:25
Posty: 22
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Robek napisał(a):

Zajc napisał(a):

Myślę że za 5 lat będzie taka sama ;-)

2013 x 1000 0000
2018 x 3-4
2023 x 1
2028 x 0,7
2033 - mięsa od zwierzątnie będzie można kupić legalnie


Ciekawe czy tak będzie :?:


Jeszcze nie ma go w sklepach, ale jak zaczną produkować na masową skalę cena będzie spadać. Im większa produkcja tym mniejsza cena jednostkowa.

Takie mięso pod kazdym względem będzie lepsze niż od zwierza...


Pt lut 23, 2018 20:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
@Zajc Oczywiście, sam chętnie przerzucę się na syntetyczne mięso. Dla ścisłości uważam też, że absolutnie nie wolno zadawać zwierzętom bólu, czy w jakikolwiek sposób się nad nimi znęcać. Po prostu uważam, że zwierzę nie może być traktowane jak taki mniej inteligentny człowiek. Układ nerwowy bez duszy jest po prostu niezwykle złożonym mechanizmem.


Pt lut 23, 2018 20:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 18:25
Posty: 22
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
@tempestas a skąd wiesz że zwierzęta nie mają duszy ? Może mają taką prymitywną niewykształconą formę :?:

Niektóre zwierzęta sprawiają wrażenie bardzo swiadomych.


Pt lut 23, 2018 21:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2007
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Kilka kwestii mnie zaciekawiło, zatem odpowiem odnosząc się do co ciekawszych fragmentów:

Soul33 napisał(a):
Czyli mięso jednak nie jest potrzebne. Poza tym pisałem o wegetarianizmie. Ale nawet, gdy przyjmie się weganizm i potrzebę suplementacji witaminy B12...

Hmmm ciekawa filozofia... zastąpić żywność tabletkami, dla własnego zdrowia oczywiście. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego w suplementach jest zawarta informacja, że nie mogą być stosowane jako substytut(zamiennik) zróżnicowanej diety?

Kod:
skoro jedzenie mięsa nie jest żadną potrzebą

Jedzenie mięsa z punktu widzenia biologii jest potrzebą. Natomiast są ludzie, którzy z powodów ideologicznych tworzą propagandę mającą na celu zbawić świat za pomocą suplementów, naiwnie przy tym wierzą, że pozostanie to bez wpływu na gospodarkę biochemiczną organizmu.

Cytuj:
Poza tym B12 jest produkowana przez bakterie. W związku z tym brakuje nam jej tylko dlatego, bo żyjemy w czystości. Roślinożernym małpom z drzewa jej nie brakuje. Plemionom, które czasem bardzo długo nie jedzą mięsa też jej nie brakuje. Zatem można nazwać to kosztem używania mydła i wyższych standardów sanitarnych.

Brzmi jak tekst kolportowany z książeczek jakiejś sekty wegetariańskiej, takich kwiatków tutaj więcej, niestety.

Cytuj:
Poza tym B12 jest produkowana przez bakterie. W związku z tym brakuje nam jej tylko dlatego, bo żyjemy w czystości. Roślinożernym małpom z drzewa jej nie brakuje.

Już dawno przeprowadzono badania na wegańskich zwierzętach. Brud oczywiście ma znikome ilości B12, pisał już o tym @Kozioł, ja tylko dodam, że sekret zwierzątek-wegan, które mają dobre parametry witaminy B12 tkwi w... odchodach. Małpki zjadają odchody własne oraz cudze i mogą pochwalić się dobrymi wynikami krwi.

Cytuj:
W dodatku akurat tak wychodzi, że pokrewieństwo genetyczne wzrasta wraz ze złożonością mózgu.

Oczywiście. Nie jest tajemnicą, że człowiek ma wspólne geny z innymi organizmami. Z własną babcią mamy 25% wspólnych genów. Z niepozornym bananem aż 60% wspólnych genów, ze szpinakiem 70%. Jeżeli dla porównania weźmiemy do zestawienia zwierzątko, które ląduje na talerzu, to wyjdzie nam, że kurczak jest takim samym bliskim krewniakiem genetycznym jak banan, wciąż jednak brakuje mu do bliskości, jaką mamy ze szpinakiem. Wege broszurka podawała jakieś dane z badań "złożoności mózgu" szpinaku?

Cytuj:
Do wszystkiego można się przyzwyczaić. I odzwyczaić też można się od wszystkiego - co nie jest niezbędne.

Lekarze wciąż trzymają się nauki, która stoi na stanowisku, że wegetarianizm odradza się dzieciom, młodzieży, kobietom w ciąży oraz osobom starszym.
Statystycznie przeciętny człowiek nie ma fit/eko/wege obsesji, piramida żywieniowa jest dla niego ciekawostką, zatem utopią jest przekonanie, że do wszystkiego można się przyzwyczaić/odzwyczaić. Tylko 20% osób stosujących diety, potrafi utrzymać wagę w ciągu 5 lat bez efektu jojo. Wskaźniki otyłości w krajach zachodnich wciąż wzrastają, natomiast w Indiach, gdzie wegetarian jest sporo, od lat jest problem z niedoborem witaminy B12. Ludzie nie chcą być otyli, nie chcą mieć również problemów zdrowotnych, ale realia są takie, że walka z przyzwyczajeniami jest trudna z wielu powodów i wciąż większość osób przegrywa.

Cytuj:
Ale zabijanie zwierząt dla większości już nie jest naturalne. Przy czym ta nienaturalność wzrasta wraz ze złożonością i bogactwem możliwości ich układu nerwowego.

To typ argumentacji pewnego usera, który pisał wzniośle o "syntezie filozofii, neuropsychologii i logiki". Brzmi mądrze, ale co ma piernik do wiatraka to już wie tylko autor.
Ponieważ nie dostrzegam opisanych zależności, liczę że przedstawisz na czym to miałoby polegać.

Cytuj:
Po prostu uważam, że zwierzę nie może być traktowane jak taki mniej inteligentny człowiek. Układ nerwowy bez duszy jest po prostu niezwykle złożonym mechanizmem.

Zgodnie z nauką katolicką zwierzęta mają duszę. Zwierzę, drzewo, roślina to taki "mniej inteligentny człowiek", mamy wspólne cechy z innymi organizmami biologicznymi, z prochu powstaliśmy i w proch się obrócimy.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt lut 23, 2018 21:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
a skąd wiesz że zwierzęta nie mają duszy ?


No właśnie o to chodzi - wierzę, w to ale nie jestem w stanie Ci tego w żaden sposób udowodnić. Podejrzewam, że teraz wyobrażasz sobie mnie jako złośliwego,małego człowieczka wyrywającego muchom skrzydełka dla przyjemności, ale to nie tak. Mam szacunek dla życia jako takiego, ja nawet pająków nie zabijam tylko wynoszę na zewnątrz, a zimą pozwalam im nawet zostać w środku. Chodzi mi jedynie o to, że pomiędzy zwierzęciem, a człowiekiem istnieje przepaść. Zwierze, roślina, grzyb, bakteria jest zawsze bliższe doskonałej maszyny niż człowieka. W to wierzę, ale nie jestem w stanie tego udowodnić. Z drugiej strony, nie ma technicznej możliwości udowodnić, że się mylę.

Cytuj:
Zgodnie z nauką katolicką zwierzęta mają duszę.


A można prosić o źródło?

No i dusza nie powstaje "z prochu"


Pt lut 23, 2018 21:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 18:25
Posty: 22
Lokalizacja: Kraków
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
tempestas napisał(a):
Cytuj:
a skąd wiesz że zwierzęta nie mają duszy ?


No właśnie o to chodzi - wierzę, w to ale nie jestem w stanie Ci tego w żaden sposób udowodnić. Podejrzewam, że teraz wyobrażasz sobie mnie jako złośliwego,małego człowieczka wyrywającego muchom skrzydełka dla przyjemności, ale to nie tak. Mam szacunek dla życia jako takiego, ja nawet pająków nie zabijam tylko wynoszę na zewnątrz, a zimą pozwalam im nawet zostać w środku. Chodzi mi jedynie o to, że pomiędzy zwierzęciem, a człowiekiem istnieje przepaść. Zwierze, roślina, grzyb, bakteria jest zawsze bliższe doskonałej maszyny niż człowieka. W to wierzę, ale nie jestem w stanie tego udowodnić. Z drugiej strony, nie ma technicznej możliwości udowodnić, że się mylę.



Wydaje mi się że kryje się za tym trochę bardziej złożona filozofia. Co powiesz o zwierzętach ze zmienionym DNA tak aby dało się od nich przeszczepiać narządy bez odrzutu. Czy dalej istnieje taka przepaść ?
Do tego celu bedzie zmienione jedynie kilka procent, ale można tak iść procent po procencie i zadawać to samo pytanie czy to jest zwierze czy może już człowiek...


Pt lut 23, 2018 22:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
@Zajc Celna uwaga. W zasadzie można by pytać w ten sam sposób, budując maszynę coraz bardziej zbliżoną budową i funkcją do człowieka lub też podmieniając u człowieka małe fragmenty tkanek na sztuczne implanty. Cóż... przyznaję, że nie wiem.
Za to narobiłeś mi ochoty na książki Stanisława Lema...


Ostatnio edytowano Pt lut 23, 2018 22:57 przez tempestas, łącznie edytowano 1 raz



Pt lut 23, 2018 22:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
Z własną babcią mamy 25% wspólnych genów. Z niepozornym bananem aż 60% wspólnych genów, ze szpinakiem 70%.


Słodkie :mrgreen: ale z babcią mamy w 100% te same geny, wszyscy ludzie mają te same, choć nie takie same. Te same geny, inne allele ("wersje" genu).


Pt lut 23, 2018 22:54
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2007
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
O duszy zwierząt możesz poczytać w tym linku: http://teologia.jezuici.pl/czy-zwierzet ... ertelna-2/
tempestas napisał(a):
Słodkie ale z babcią mamy w 100% te same geny, wszyscy ludzie mają te same, choć nie takie same. Te same geny, inne allele ("wersje" genu).

Dziedziczymy 50% genów matki oraz 50% genów ojca, zatem skąd u Ciebie 100% genów babci?

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pt lut 23, 2018 23:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL