Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 2:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna strona
 Transplantacje narządów od zwierząt 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
o w obrębie poszczególnych krajów przekłada się na setki tysięcy i miliony ludzi. Są to oczywiście liczby obejmujące wszystkich wegetarian, wśród tych jednak zdecydowana większość kieruje się gównie lub między innymi względami etycznymi.


większość z nich posiada psy lub koty które karmione są mięsem. Tyle jeżeli chodzi o etyczność tych ludzi.


Traktowanie zwierząt podmiotowo nie ma sensu gdyż trzeba najpierw założyć że są to jednostki samoświadome i wtedy następny krok to wymogi moralne względem nich jak wobec nas. Skoro zabijanie na mięso jest moralnie złe to polujący na mysz kot też postępuje niemoralnie


Śr lut 21, 2018 10:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
R27 napisał(a):
Skoro zabijanie na mięso jest moralnie złe to polujący na mysz kot też postępuje niemoralnie


Obrazek


Śr lut 21, 2018 10:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
R27 napisał(a):
Skoro zabijanie na mięso jest moralnie złe to polujący na mysz kot też postępuje niemoralnie


Wybacz, ale Twoja ignorancja masakruje. Główna przesłanką, jaką przeciw zabijaniu zwierząt na mięso podnoszą - w obrębie naszej cywilizacji - wegetarianie, jest brak konieczności takiego postępowania w naszych warunkach. Nie słyszałem, żeby mieli pretensje do ludów Amazonii czy innych grup ludzkich, którym jedzenie mięsa jest niezbędne. O pretensjach do drapieżników przez grzeczność nie wspomnę.


R27 napisał(a):
Traktowanie zwierząt podmiotowo nie ma sensu gdyż trzeba najpierw założyć że są to jednostki samoświadome i wtedy następny krok to wymogi moralne względem nich jak wobec nas.


Doprawdy? Jak jest w Twojej optyce z osobami głębiej upośledzonymi lub z innych powodów niezdolnymi do rozeznania znaczenia swojego postępowania. Stawiasz im wymogi takie jak sobie? Odmawiasz podmiotowości? No właśnie - czy osoba głęboko upośledzona jest wg Ciebie podmiotem?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 21, 2018 10:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
Wybacz, ale Twoja ignorancja masakruje. Główna przesłanką, jaką przeciw zabijaniu zwierząt na mięso podnoszą - w obrębie naszej cywilizacji - wegetarianie, jest brak konieczności takiego postępowania w naszych warunkach.


nie ma konieczności robienia wielu rzeczy np po co jeździć samochodem jak można pieszo czy też po co budować dom o powierzchni 200m jak można wybudować o powierzchni 40 m.

Cytuj:
Doprawdy? Jak jest w Twojej optyce z osobami głębiej upośledzonymi lub z innych powodów niezdolnymi do rozeznania znaczenia swojego postępowania. Stawiasz im wymogi takie jak sobie? Odmawiasz podmiotowości? No właśnie - czy osoba głęboko upośledzona jest wg Ciebie podmiotem?

co więc stoi na przeszkodzie by nadawać podmiotowość drzewom czy kamieniom?

co do podmiotowości ludzi głęboko upośledzonych to oczywiście że nie traktujemy ich tak samo podmiotowo jak ludzi zdrowych . Najczęściej społeczeństwo w sposób drastyczny ogranicza ich prawa oraz podstawowe prawo do wolności. W np przypadków płodów w polskim prawie dopuszcza się nawet pozbawienie życia.


Śr lut 21, 2018 10:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Szczerze – trollujesz, rżniesz głupa, czy na prawdę uważasz, że to co piszesz stanowi chociażby cień rzetelnej argumentacji?


Śr lut 21, 2018 10:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
No z mojej perspektywy wygląda to tak, że odmawiając podmiotowości zwierzętom lokujesz się poniekąd w takim właśnie towarzystwie, tj. jesteś dotknięty jakimś dziwnym deficytem poznawczym.



Cieszę się,że padło to stwierdzenie. Argumentum ad personam dość jednoznacznie świadczy o wyczerpaniu argumentów merytorycznych i konieczności argumentowania w oparciu o subiektywne odczucia. Niezależnie jednak od tego argument merytoryczny, pozostaje taki, nawet jeżeli jest podnoszony przez "psychopatę", ergo nawet gdybym był psychopatą nie zmniejsza to siły wysuwanych przeze mnie argumentów.


Śr lut 21, 2018 10:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Wiele zależy od kultury. Na przykład u nas ktoś, kto zabija bez potrzeby jest zwyrodnialcem.

R27 napisał(a):
w sensie że wg ciebie ktoś ma jakieś rozterki w związku z ratowaniem życia? jakie mniej moralnie wątpliwe niż jedzenia mięsa? Czy ty się zastanawiasz w ogóle nad tym co piszesz?

Doskonale wiem, co piszę. Sprawa jest bardzo prosta.

1. Zabijanie czujących istot, gdy nie ma takiej konieczności, jest moralnym złem.
2. Jedzenie mięsa nie jest potrzebne.

Wniosek może być tylko jeden.

(i widzę, że JedenPost właśnie pisał podobnie)

Aczkolwiek mogę też zaznaczyć, że sam doskonały nie jestem i całkowicie z mięsa nie zrezygnowałem. Choć staram się jednak mięso ograniczać i nie jeść mięsa ssaków (ponieważ są istotami bardziej świadomymi niż np. ptaki). To zawsze jakiś krok we właściwym kierunku. Ale, z całą pewnością, nie będę się wygłupiał i twierdził, że wszystko jest w porządku, skoro ewidentnie nie jest.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr lut 21, 2018 10:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
R27 napisał(a):
nie ma konieczności robienia wielu rzeczy np po co jeździć samochodem jak można pieszo czy też po co budować dom o powierzchni 200m jak można wybudować o powierzchni 40 m.


Dzięki za udzielenie tej interesującej informacji. Możemy teraz wrócić do dyskutowanego tematu?


R27 napisał(a):
co więc stoi na przeszkodzie by nadawać podmiotowość drzewom czy kamieniom?


Nie wiem, do czego odnosi się Twoje "więc". Chcesz i jesteś w stanie odpowiedzieć na zadane przeze mnie pytania - szczególnie ostatnie - czy nie bardzo?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 21, 2018 10:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Iago napisał(a):
Szczerze – trollujesz, rżniesz głupa, czy na prawdę uważasz, że to co piszesz stanowi chociażby cień rzetelnej argumentacji?


Szczerze – trollujesz, rżniesz głupa, czy na prawdę uważasz, że to co piszesz stanowi chociażby cień rzetelnej argumentacji?


Śr lut 21, 2018 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Cytuj:
Zabijanie czujących istot, gdy nie ma takiej konieczności, jest moralnym złem.
2. Jedzenie mięsa nie jest potrzebne.


Zwierzęta nie są świadome swojego istnienia więc nie ma problemu z tym, że pozbawiam je ich świata.


Śr lut 21, 2018 11:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
R27 napisał(a):
Zwierzęta nie są świadome swojego istnienia


Ludzie głęboko upośledzeni też.

Czyli jak, jakby co - nie ma problemu?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lut 21, 2018 11:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
IAGO NAPISAŁ:
Cytuj:
Nie uważam natomiast, by zarodek był osobą, a więc, by, m.in. powinna przysługiwać mu prawna ochrona życia.


czy zatem zwierzęta są osobami?


Śr lut 21, 2018 11:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 19, 2018 10:28
Posty: 61
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
Zwróćcie proszę uwagę, że różnice zdań nie wynikają w naszym przypadku z jakiegoś innego toku rozumowania, a z przyjmowania odmiennych "danych wejściowych", których prawdziwości nie jesteśmy w stanie obiektywnie zweryfikować: świadomość innych istot żywych, istnienie - bądź nie istnienie obiektywnych kryteriów dobra, istnienie, bądź nie, duszy i jej definicja itd. itd.
Dyskusja miałaby sens gdybyśmy podzielali wspólny system wartości, a spierali się o to na ile zgodne z nim jest dane postępowanie.


Ostatnio edytowano Śr lut 21, 2018 11:12 przez tempestas, łącznie edytowano 1 raz



Śr lut 21, 2018 11:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
JedenPost napisał(a):
R27 napisał(a):
Zwierzęta nie są świadome swojego istnienia


Ludzie głęboko upośledzeni też.

Czyli jak, jakby co - nie ma problemu?


To zależy od danej kultury czy cywilizacji. Np nasi praojcowie nie mieli z tym problemu i takie jednostki zabijali, tak jak i np naziści. My mamy opory religijno-kulturowe, tak jak nie niszczymy np zabytków czy też inaczej traktujemy zwierzęta domowe niż hodowlane. Obecnie jednak w wielu krajach jest taka tendencja by takim osobom odbierać prawa podmiotowe już na etapie życia płodowego.
My póki co ograniczamy tylko im prawa np odbieramy wolność itd


Śr lut 21, 2018 11:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 08, 2017 11:45
Posty: 430
Post Re: Transplantacje narządów od zwierząt
tempestas napisał(a):
Zwróćcie proszę uwagę, że różnice zdań nie wynikają w naszym przypadku z jakiegoś innego toku rozumowania, a z przyjmowania odmiennych "danych wejściowych", których prawdziwości nie jesteśmy w stanie obiektywnie zweryfikować: świadomość innych istot żywych, istnienie - bądź nie istnienie obiektywnych kryteriów dobra, istnienie, bądź nie, duszy i jej definicja itd. itd.
Dyskusja miałaby sens gdybyśmy podzielali wspólny system wartości, a spierali się o to na ile zgodne z nim jest dane postępowanie.

w punkt :brawo:


Śr lut 21, 2018 11:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 244 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL