Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Jak Chiny oceniają obywateli 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Jak Chiny oceniają obywateli
https://www.chip.pl/2018/03/jak-chiny-o ... obywateli/

Cytuj:
Do 2020 roku każdy z ponad miliarda chińskich obywateli zostanie objęty systemem ocen i stanie się to na niespotykaną dotychczas skalę. Chiński rząd pracuje bowiem nad Systemem Zaufania Społecznego. Nikt się nie wymiga. Ani człowiek, ani instytucja. Uczestnictwo w tworzonym programie jest obowiązkowe. Nikt i nic nie ukryje się w czeluściach internetu, bo ten już jest ściśle monitorowany. Jakby tego było mało, chiński rząd pracuje nad zmianami w przepisach, dzięki którym jakikolwiek ruch internetowy będzie ściśle powiązany z tożsamością konkretnej osoby. Permanentna inwigilacja? Tak. Przy okazji prowadzona za pomocą istniejącej już aplikacji Zhima Credit (nazwa angielska to Sesame Credit), opracowanej przez jedną z firm chińskiego koncernu Alibaba. System Zaufania Społecznego powstaje więc w ramach czegoś, co moglibyśmy nazwać specyficznie pojętym partnerstwem publiczno-prywatnym.


Kolejna wizja z Black Mirror staje się rzeczywistością. Co Wy na to? Bo ja obawiam się, że niejeden rząd będzie temat śledził z uwagą i ostatecznie z Chin iskra wyjdzie w świat.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt mar 20, 2018 22:51
Zobacz profil
Post Re: Jak Chiny oceniają obywateli
Ale po co nietotalitarne rządy miałyby to robić konkretnie? Co im z tego przyjdzie? O ile mi wiadomo jakiś system podobny do tego miała carska Rosja (nie mogę tego znaleźć teraz niestety). Dla władzy, która nie boi się panicznie obalenia, jest to strata pieniędzy.


Śr mar 21, 2018 7:23
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Jak Chiny oceniają obywateli
Nie sądzę, aby to była strata pieniędzy. Z wiedzy zawsze da się zrobić użytek. Myślę raczej, że już dziś dobrze widać, jak to będzie. To znaczy agencje rządowe będą czasem gromadziły zbyt dużo informacji, potem będzie to wypływać na wierzch, opinia publiczna będzie się oburzać, a w efekcie rząd zacznie podejmować działania, by zapewnić prywatność obywatelom. I za jakiś czas od nowa.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr mar 21, 2018 16:41
Zobacz profil
Post Re: Jak Chiny oceniają obywateli
Echem. Sinologiem bym się nie nazwał, coś mi się jednak kołacze, że to nie jest kwestia panicznego lęku przed utratą władzy, tylko jest głęboko zakorzenione w ichniej tradycji (konfucjańskiej?). Oni mieli taki system odpowiedzialności zbiorowej już ohoho i jeszcze trochę temu, kiedy każda wieś była podzielona bodaj na dziesiątki i jeśli ktoś z dziesiątki zawinił władzy, to władza się nie certoliła i karała całą dziesiątkę. I działało to chyba stuleciami, tak że Chińczycy wzajemne pilnowanie swoich czynów i wyczynów mają już we krwi i specjalnie się temu nie dziwią; ba, to jest normalne.

Inna sprawa, że osobiście wolę już system japoński, gdzie władza prowadziła specjalne księgi obrachunkowe, w których zapisywano nieodpłatne przysługi, jakie sobie mieszkańcy wsi wzajemnie świadczyli.


Śr maja 16, 2018 23:30
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL