Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 14, 2018 11:09

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Święte Księgi 
Autor Wiadomość

Post Re: Święte Księgi
Ergo, to co konkretnie mówi? ;)

Nolda, a co jeśli pełnia realizacji duszy polega właśnie na tym, że osiągając pełnię trandestencji nie będzie już pragnąć niczego więcej, bo osiągnie wszystko? I nadal nie wiem po co to zmartwychwstanie.

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage

So gru 01, 2018 11:14

Żeś umysł ścisły, co się skupia na praktyce, doktrynie i zadaniu do wykonania; krótko mówiąc - jesteś religijny. Ja zaś mam ciągoty mistyka i dlatego obchodzi mnie głównie doświadczenie, przeżycie czegoś. Jeśli to doświadczenie zrodzi potrzebę konsekwentnej praktyki, to będę praktykował, ale nie jest to rzecz konieczna, a wręcz może być szkodliwa, jeśli obróci się w pusty rytuał typu odklepywanie zdrowasiek. Dla Ciebie zaś wyznawanie czegoś bez konkretnego przerzucania paciorków mali jest bez sensu - nieprawdaż? :)

For always
- Mike Wyzgowski & Sagisu Shiro

So gru 01, 2018 11:35

ARHIZ napisał(a):
Nolda, a co jeśli pełnia realizacji duszy polega właśnie na tym, że osiągając pełnię trandestencji nie będzie już pragnąć niczego więcej, bo osiągnie wszystko? I nadal nie wiem po co to zmartwychwstanie.

Czy to dusza pragnie?

So gru 01, 2018 11:39

ARHIZ napisał(a):
Bóg Dagonów? Łozyrys?

To mial byc ten pierwszy czlowiek?

So gru 01, 2018 14:14
Moderator

ErgoProxy napisał(a):
Może źle to ująłem. Czy w chrześcijaństwie jest coś takiego, że masz za zadanie zobaczyć obecność Bożą w świecie?

Owszem, jest.
ErgoProxy napisał(a):
W chrześcijaństwie świat jest sprofanowany, a świętość to coś tak rzadkiego i cennego, że chowa się ją w tabernakulum, adoruje w bezpiecznym ukryciu za murami kościołów.

dziwne masz pojęcie chrześcijaństwa, w dodatku ograniczonego katolicyzmu
ErgoProxy napisał(a):
Ale nawet i z tym nie ma musu; starczy wyrecytować Credo raz na tydzień, choć to niczego nie załatwia, bo to jest kara.

Kto ci powiedział, że starczy?
ErgoProxy napisał(a):
To jest elementarz doktryny: chrześcijanin jest wygnańcem ze świętego miejsca, do którego był przeznaczony, ale teraz jest od niego odcięty. A praktyka szinto nikt nigdzie nie wyganiał; on nadal żyje w ogrodzie edeńskim, uprawia go i dogląda, podczas gdy Duchy przechadzają się dookoła "w powiewie wiatru".

Przypomnę: Królestwo Boże jest pośród was

So gru 01, 2018 20:53
Zobacz profil WWW

Dobrze, przyjmuję do wiadomości, że Królestwo jest pośród was. Tzn. to jest chyba opcja do wyboru dla osób szczególnie uduchowionych, a wiernych szeregowych się olewa, nie próbuje katechizować nawet pod tym kątem. Może to od katechety zależy.

Ja w ogóle dziwny jestem, np. uważam, że skoro Szatan został strącony na ziemię, to ziemia została przez niego sprofanowana. Dostrzegam poszlakę na to w tym, że w ogóle jest potrzeba, żeby czynić wszystkiego nowe, jak już się Szatana wrzuci do tego jeziora ognia przy końcu czasów. Inaczej starczyłby kolejny potop, żeby usunąć nieprawych śmiertelników, a zostawić świat tylko wiernym duszom. Z Szatanem widać tak prosto się nie da.

Nikt mi nic nie mówił i w ogóle się nie znam; obserwuję tylko, co robią wierni Kościoła, a oni uważają, że jak ksiundz obgadają sprawę z Panbockiem, to bydzie gut; toteż zróbmy ksiundzu tę przyjemność i wyrecytujmy, co nam każą, coby się nie obraził i nie obruszył na nas gniewu Potęgi. Szeroka droga na zatracenie - nie? A dlaczego nie szukam wąskiej?

Bo Królestwo jest pośród was. Duchy są natomiast wokół was. To znaczy, że w jakiś sposób respektują wasze zdanie i o ile nie trafi się jakiś złośliwiec, czarna owca taka, wszystko będzie dobrze. Natomiast Królestwo wlezie i będzie rozstawiało po kątach. Ba, pada nawet określenie - Mistyczne Ciało Chrystusa; kolektyw jakiś taki. Jak działa ciało, to ja wiem z biologii; dlatego dziękuje, postoję z boku. Los zdarzył, żem się jednak nie urodził w tej Japonii cholernej i w żadnym kolektywie uczestniczyć nie muszę. Na szczęście.

For always

N gru 02, 2018 0:11

medieval_man napisał(a):
Przypomnę: Królestwo Boże jest pośród was

A nie w nas? To "pośród was" jest chyba troszeczkę naciągane.

N gru 02, 2018 16:28

Tym gorzej. Bo to znaczy, że coś w was włazi i się na was procesuje, i prundem was pogania zależnie od potrzeb swoich własnych, autonomicznych. Chrześcijaństwo - religia opętaniowa? W dodatku, skoro królestwo skłócone ostać się nie może, to jak się komu co nie podoba w jego czy jej roli - albo reedukacja, albo proszę won. I nie wracać, chyba że ze zgodą na reedukację.

For always

N gru 02, 2018 16:48
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3