Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 11:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Następna strona
 buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
Nie wiem skąd wiesz co Jezus miał na myśli, zapewne sobie gdybasz mówiąc „To nie tak” .

Wyjaśniłem to w poprzednim mailu. Przeczytaj uważnie.
Cytuj:
Przytaczasz rzekome słowa Jezusa: "Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych co tu stoją nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże przychodzące z mocą".
Czy Jezus mówi w tych słowach coś o końcu czasów, śmierci, czy wręcz przeciwnie, mówi że niektórzy (jak mniemam ci, którzy we właściwy sposób pojmą Jego nauki) ujrzą Królestw Boże nim umrą, zobaczą je przed swą śmiercią i będzie to możliwe za czasów ówczesnego społeczeństwa/pokolenia.

Tak, Jezus mówi o końcu czasów. Żeby to ocenić i wiedzieć, trzeba znać całość jego nauczania i wszystkie jego wypowiedzi o królestwie.
Jezus mówi:"przychodzące w mocy". A nie po prostu: "ujrzą królestwo". Królestwo ma przyjść. I to z mocą, czyli spektakularnie. Tak jak w modlitwie mówi się: "Przyjdź królestwo Twoje". Zobacz też słowa poprzedzające tę wypowiedź Jezusa. One wyznaczają kontekst i właściwe jej rozumienie: "Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi przed tym pokoleniem wiarołomnym i grzesznym, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca swojego razem z aniołami świętymi".

Twoje rozumienie tej wypowiedzi jest ahistoryczne i zdradza słabą znajomość Nowego Testamentu. Większość uczonych zajmujących się Jezusem historycznym podziela pogląd, że Jezus był apokaliptycznym prorokiem.

Dla apokaliptycznych Żydów obce było rozumienie królestwa, jakie Ty lansujesz, czyli jakiegoś wewnętrznego stanu. Królestwo miało być rzeczywistością Boga, który przychodzi, aby pokonać wszelkie pierwiastki zła na świecie i osądzić nieprawych, a w zamian wprowadzić wieczne królestwo, w którym szczęścia zaznawać będą wybrani Boga.


Pn sie 16, 2021 20:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Tak jak w modlitwie mówi się: "Przyjdź królestwo Twoje".

Przyjdź Królestwo duchowe, bo to zewnętrzne, które widzimy jest dostępne także dla niewidomych. Na podstawie opowieści tych co widzą, oraz swego zmysłu, dotyku, słuchu są w stanie je poznać.
Do królestwa duchowego, które jak mówi Jezus i nie tylko, jest w nas, możesz wejść tylko ty sam. Nikt go nie doświadczy poza tobą, gdyż ono jest w tobie. On je w sobie odkrył, doświadczył wie, że to Królestwo ma moc, nikt nie jest wstanie je pokonać. Pokonać można to co na zewnątrz.
Jeśli doświadczysz, to wiesz i nikt nie jest w stanie cię obrazić, jeśli wierzysz, to stwarzasz przepisy, stawisz straże by twej wiary nikt nie obrażał, nie wyśmiewał, nie kpił z niej. Jeśli wiesz to jedynie możesz współczuć tym co stawiają wokół swej wiary palisady, by jej bronić oraz zza nich dokonywać ataku na podobnych sobie, a także na tych co odkryli prawdę (patrz Jezus). „Oni nie wiedzą co czynią”.[/quote]
Swołocz napisał(a):
Dla apokaliptycznych Żydów obce było rozumienie królestwa, jakie Ty lansujesz, czyli jakiegoś wewnętrznego stanu. Królestwo miało być rzeczywistością Boga, który przychodzi, aby pokonać wszelkie pierwiastki zła na świecie i osądzić nieprawych, a w zamian wprowadzić wieczne królestwo, w którym szczęścia zaznawać będą wybrani Boga

Zarówno dla Żydów, jak i dla Jezusa, przecież od dzieciństwa był wychowywany w takiej wierze. Czym skorupka za młodu nasiąknie… . Jezus jednak dostrzegł coś zupełnie innego, dostrzegł wnętrze, twierdzę nie do zdobycia. Jak mniemam kolosalne znaczenie dla Niego miały nauki które pobierał przez te 18 lat. Jednak ciężko, a wręcz staje się w pełni nie możliwym wyzbycie się tego, czym skorupka nasiąkła. Stąd Jego wątpliwości „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”

„Kto pozostaje niewzruszonym, mimo nieustannego potoku pragnień – które jak rzeki wpadaj do oceanu, zawsze napełnianego, a mimo to zawsze pogrążonego w ciszy – ten jedynie może osiągnąć spokój. Ale nie zazna spokoju człowiek, który dąży do zaspokojenia swoich materialnych pragnień.”

„Zaprawdę, powiadam wam: Bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego. Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego”.
Dostrzegasz podobieństwo?


Wt sie 17, 2021 8:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Korzystasz z autorytetu Jezusa, aby znaleźć w nim potwierdzenie swoich poglądów. Dopatrujesz się u niego czegoś, czego w nim nie ma.

Tak, można doszukać się dalekiego podobieństwa w tekstach, jakie zacytowałeś. :-)


Wt sie 17, 2021 10:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Korzystasz z autorytetu Jezusa, aby znaleźć w nim potwierdzenie swoich poglądów. Dopatrujesz się u niego czegoś, czego w nim nie ma.

Ja się dopatruję, szukam, a Ty, czyje poglądy uznałeś za swoje? Księży, rabinów, papieży, biskupów, świętych, świeckich badaczy pism … ? Kto Tobie powiedział, co w Nim jest, a czego niema, uczniowie, tłumacze? Co są w stanie Tobie przekazać, nawet gdyby nagrali słowo w słowo to co nauczyciel mówił, to jedynie będą martwe słowa. Gdy poprosisz by powiedzieli to własnymi słowami, wypowiedź każdego z nich będzie inna. Każdy powie, że ktoś inny dopatruje się w nich czegoś innego, czegoś, czego na pewno nie miał na myśli wypowiadając te słowo czy słowa.
Swołocz napisał(a):
Tak, można doszukać się dalekiego podobieństwa w tekstach, jakie zacytowałeś. :-)
Ten tekst był znany kilka wieków przed wypowiedzeniem go przez Jezusa w przypowieści. Nie utworzyli go Żydzi.


Wt sie 17, 2021 11:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
Jak mniemam kolosalne znaczenie dla Niego miały nauki które pobierał przez te 18 lat. Jednak ciężko, a wręcz staje się w pełni nie możliwym wyzbycie się tego, czym skorupka nasiąkła. Stąd Jego wątpliwości „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”


To nie były żadne wątpliwości. Na krzyżu odmówił Psalm 22(21) który jest proroctwem dotyczącym Jego męki i śmierci i co z tego wynika. Proszę go przeczytać w całości.


Pt sie 20, 2021 10:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Nie neguję, masz prawo tak interpretować, jednak nie masz prawa narzucać swej interpretacji innym. I jak mniemam tego nie czynisz. :)


Pt sie 20, 2021 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 154
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
george45 napisał(a):
Nie neguję, masz prawo tak interpretować, jednak nie masz prawa narzucać swej interpretacji innym. I jak mniemam tego nie czynisz. :)


Interpretuj sobie jak chcesz. Czy będzie to mądra interpretacja, czy głupia.. Twoja wola.
Pamiętaj o tym że Ewangelie (właściwie to jedna w 4 wersjach) były napisane specjalnie by coś przekazać (podobnie jak całe Pismo Św.) Każde słowo, każda fraza zostały przemyślane. Ewangelia to nie bezpośredni reportaż z życia Chrystusa. Każde zdanie, fraza, rozdział niosą jakieś konkretne nauki teologiczne. Nie zostały napisane by zaspokoić jakąś (pustą w sumie) ciekawość, tylko prawdę o Bogu. Każdy wers jest bardzo mocno przemyślany.
Eli eli lema sabachtatani - tak się rozpoczyna psalm 22 i nic na to nie poradzisz. Przeczytaj go - został napisany na pewno gruuubo przed narodzinami Chrystusa i zawiera fragmenty opisujące dosyć dokładnie to co się z Umęczonym działo i to jaki to Cierpienie miało sens.
Możesz sobie negować lub nie negować mojej interpretacji, ale jest ona jedną z kilku akceptowanych przez Kościół. To że Ci z Kościołem nie po drodze to nie moja wina, ale Pismo Święte jest "wewnętrznym dokumentem" Kościoła i powinno byś interpretowane tak jak Kościół interpretuje. Tak jak zapis nutowy nie opisuje kropek z chorągiewkami na pięcioliniowym diagramie, tylko muzykę, czyli zharmonizowane dźwięki - drgania mechaniczne ośrodka o określonych częstotliwościach.


Pt sie 20, 2021 16:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
W buddyżmie nie ma zbawienia .


So maja 07, 2022 19:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
logika napisał(a):
W buddyżmie nie ma zbawienia .

Co to znaczy?

W Gerald O' Collins, Edward Farrugia, Leksykon pojęć kościelnych i teologicznych, przełożyli ks. Jan Ożóg SJ, Barbara Żak, Wydawnictwo WAM, Kraków 2002 "Zbawienie" jest określone jako: "Wyraz o znaczeniu ogólnym oznaczający wyzwolenie od osobistego lub zbiorowego cierpienia i zła.". Nie jestem w żadnym aspekcie znawcą buddyzmu, ale nie wydaje mi się by buddyzm nie miał nic do powiedzenia o uwolnieniu od cierpienia i zła. Być może inaczej ujmuje ich relację, z pewnością proponuje inne drogi do tego celu - dlatego jest buddyzmem a nie chrześcijaństwem. Ale chyba trudno powiedzieć, że w sensie ogólnym nie ma żadnej refleksji na temat "osobistego lub zbiorowego wyzwolenia od zła i cierpienia", jakkolwiek je definiując.

Chyba, że co innego miałeś/miałaś na myśli.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Wt maja 10, 2022 16:26
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Miał na myśli, że wprawdzie buddyzm twierdzi, że zna drogę do zbawienia, ale faktycznie podawana przezeń droga nie prowadzi do zbawienia.


Wt maja 10, 2022 21:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz dobrze mnie zrozumiał .


Śr maja 11, 2022 9:06
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 415
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Zbawienie w obu religiach zakłada wyzwolenie z pęt, odcinając się od rzeczywistości, uwikłanej w cierpienie, żądze, przywiązania, itp. Jednak chrześcijaństwo określa to jako grzech i nieposłuszeństwo wobec Boga, a zbawienie stanowi wyzwolenie do miłości, i do stania się na podobieństwo Boga, które umożliwia wspólnota ze zmartwychwstałym i wywyższonym Chrystusem.

Dla buddystów zaś zbawienie w pewnym sensie jawi się jako samospełnienie, osiągnięcie samego siebie, jako wynik wewnętrznej świadomości, która nie może przyjść z zewnątrz. W ostateczności wyzwolenie może zostać osiągnięte tylko własnymi siłami, co niekoniecznie musi prowadzić do zbawienia.


Śr maja 11, 2022 17:36
Zobacz profil
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
logika napisał(a):
W buddyżmie nie ma zbawienia .

W związku z tym, jaką religię polecasz?


Śr maja 11, 2022 20:42
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
logika napisał(a):
Swołocz napisał(a):
Miał na myśli, że wprawdzie buddyzm twierdzi, że zna drogę do zbawienia, ale faktycznie podawana przezeń droga nie prowadzi do zbawienia.
Swołocz dobrze mnie zrozumiał .


Nie jestem buddystą, więc trudno mi pisać czy "jest" czy "nie jest". To kwestia wiary, a nie stwierdzeń. Chrześcijaństwo raczej głosi wiarę w drogę, która prowadzi do zbawienia a nie wiarę w to, gdzie jego nie ma.
Myślę, że jeżeli jako chrześcijanie wierzymy, że Bóg jest wszędzie, to dlaczego w buddyzmie miało by Go nie być? Ale to spekulacje a nie wiara.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Cz maja 12, 2022 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1425
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Stosując tę samą logikę można by powiedzieć, że jeżeli jako chrześcijanie wierzymy, że Bóg jest wszędzie, to dlaczego w faszyzmie miałoby Go nie być?


Cz maja 12, 2022 16:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 24  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL