Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona
 buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Oto co powiedział Jezus. Mateusza 24:9-13

,,...„Wtedy ludzie będą was wydawać na ucisk i będą was zabijać, i ze względu na moje imię będziecie przedmiotem nienawiści wszystkich narodów.  Wtedy też wielu się zgorszy i jedni drugich będą zdradzać, i będą jedni drugich nienawidzić.  I powstanie wielu fałszywych proroków, i wielu wprowadzą w błąd;  a z powodu wzrostu bezprawia miłość większości oziębnie.  Ale kto wytrwa do końca, ten zostanie wybawiony...,,

Nadciąga ucisk który rozpętają ludzie.
Wybawienie będzie tylko u prawdziwych naśladowców Jezusa.


So lip 09, 2022 16:59
Zobacz profil
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Gdybym wcześniej znał nauki buddyjskie, metody postępowania ze swoimi myślami i emocjami, pewnie nie popadłbym w psychozę.

Logika wskazuje, że nie tylko Ty ;)
Buddyzm, jak wielu powiedziało, jest nie tyle religią, co psychologią. Zajmuje się działaniem ludzkiego umysłu. Jej działalność polega na pomaganiu ludziom w przebudzeniu, dostarczaniu narzędzi, które pozwalają poszerzyć ich postrzeganie rzeczywistości. Buddyzm może mieć wszystkie pułapki religijnej szaty, ołtarze, kadzidła, rytuały, ale chociaż czasami mówi o uniwersalnym umyśle, buddyzm nie zakłada istnienia Boga. W konsekwencji buddyzm nie ma teologii ani słów o Bogu. Na pytanie, „Czy Bóg istnieje?” Buddysta prawdopodobnie odpowie, że to naprawdę nie ma znaczenia, ponieważ sytuacja człowieka pozostaje taka sama w obu przypadkach.


Cz lip 14, 2022 5:40
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
nolda, jak długo może trwać przebudzenie? I po czym poznać, że się dokonało?
Cytuj:
Na pytanie, „Czy Bóg istnieje?” Buddysta prawdopodobnie odpowie, że to naprawdę nie ma znaczenia, ponieważ sytuacja człowieka pozostaje taka sama w obu przypadkach.

A chrześcijanin powie, że radość dzielona z drugą osobą jest dwa razy większa, a smutek dwa razy mniejszy. I choć sytuacja człowieka pozostaje taka sama, to jednak odrobinę się zmienia postać rzeczy.

Według tego co piszesz, to, buddyzm jest nastawiony na poznawanie siebie , a chrześcijaństwo na relacje z innymi.
Jak dla mnie jedno drugiego nie wyklucza. A nawet powiem więcej - może się uzupełniać - w tym kontekście.


Cz lip 14, 2022 9:18

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
nolda napisał(a):
Na pytanie, „Czy Bóg istnieje?” Buddysta prawdopodobnie odpowie, że to naprawdę nie ma znaczenia, ponieważ sytuacja człowieka pozostaje taka sama w obu przypadkach.
Różnica jest. Gdy wierzysz w Boga, osteteczna rzeczywistość większa niż ten świat ma Cię w swoich rękach i jesteś bezpieczny, ufając tej najwyższej Prawdzie. Wiesz, że jest Miłość, która nie ma granic i obejmuje także Ciebie. Wiesz także, że to życie, które jest tutaj, jest przejściowe i cierpienia nie można się w nim wyzbyć całkowicie. Zupełne szczęście i wolność będzie w przyszłym świecie - tak jak Matka Boża powiedziała Bernadecie Soubirous.


Cz lip 14, 2022 10:50
Zobacz profil
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Believing napisał(a):
nolda, jak długo może trwać przebudzenie? I po czym poznać, że się dokonało?


Pewien człowiek znalazł jajko orła.
Zabrał je i włożył do gniazda kurzego w zagrodzie. Orzełek wylągł się ze stadem kurcząt
i wyrósł wraz z nimi.
Orzeł przez całe życie
zachowywał się jak kury z podwórka, myśląc, że jest podwórkowym kogutem. Drapał w ziemi szukając glist i robaków.
Piał i gdakał. Potrafił nawet
trzepotać skrzydłami
i fruwać kilka metrów w powietrzu.
No bo przecież, czyż nie tak właśnie fruwają koguty?
Minęły lata i orzeł zestarzał się.
Pewnego dnia zauważył wysoko nad sobą,
na czystym niebie wspaniałego ptaka. Płynął wspaniale i majestatycznie
wśród prądów powietrza,
ledwo poruszając potężnymi, złocistymi skrzydłami.
Stary orzeł patrzył w górę oszołomiony.
– Co to jest? – zapytał kurę stojącą obok.
– To jest orzeł, król ptaków – odrzekła kura. – Ale nie myśl o tym Ty i ja jesteśmy inni niż on.
Tak więc orzeł więcej o tym nie myślał. I umarł wierząc,
że jest kogutem w zagrodzie.


A. de Mello „Przebudzenie”

Jesteśmy lepsi, niż sami wiemy o tym. Jak długo będziesz piać, gdakać, patrzeć, wierzyć jak ci w śród których wyrosłaś... .


Pt lip 15, 2022 7:06
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Oni są najlepsi. Ich dialogi to finezyjny majstersztyk najwyższych lotów:


So lip 16, 2022 18:47

Dołączył(a): Pt mar 18, 2022 13:07
Posty: 587
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Oto co powiedział Jezus . Mateusza 25:31-33

,,...Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie, pełnym chwały.
I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów.
Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie
....,,

Lepiej słuchać tego co mówi Jezus i być owcą niż kozą.
Warto poczytać dalej co Jezus mówi o tym co czeka kozy.
Zgadza się?


Cz lip 28, 2022 8:05
Zobacz profil
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
logika napisał(a):
Lepiej słuchać tego co mówi Jezus i być owcą niż kozą.

@logika, nie potrafisz przetłumaczyć z polskiego na nasze kilku zdań, mylisz kozę z kozłem, podobnie też czynią twoi współwyznawcy tłumacząc Biblię. Nie myślałeś wbrew zakazowi zboru, podnieść swe wykształcenie, nie mowie byś ukończył szkołę średnią, ale choć troszeczkę poczytał, pomedytował, porozważał, a nie powtarzał to czego nauczyłeś się na pamięć od współwyznawców.
Jak ktoś, kto nic nie wie o buddyzmie, może zabrać głos - dyskutować w temacie „buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?”?


Cz lip 28, 2022 21:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Nolda, Twoje uwagi dotyczące użytkownika Logika i jego wykształcenia są nie do przyjęcia, to brak szacunku. Dostajesz za tę wypowiedź ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


Pt lip 29, 2022 9:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Logika, Twój post przeniosłem do "wzajemnych uwag". Proszę tam rozmawiać z użytkownikiem Nolda i nie robić OT.

_________________
ksiądz


Wt sie 30, 2022 10:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Nie wiadomo, czy Jezus był rzeczywiście posłańcem Bożym i Mesjaszem, czy też po prostu bardzo w to uwierzył i dlatego nauczał o Królestwie Bożym. Minęło tyle lat od tych wydarzeń, że trudno zweryfikować, czy rzeczywiście dokonywał cudów i czy rzeczywiście zmartwychwstał.

Natomiast nauka buddyjska jest intrygująca, bo odpowiada ona na podstawowy problem chyba każdego człowieka: problem cierpienia w życiu. Nauka ta zapewnia, że można osiągnąć koniec cierpienia. Nawet w tym życiu. Czy nie każdy za tym tęskni?


Śr sie 31, 2022 10:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Nauka ta zapewnia, że można osiągnąć koniec cierpienia. Nawet w tym życiu. Czy nie każdy za tym tęskni?

Naprawdę? Ja wiem, że pierwszy poziom Nirwany jedynie daje przedsmak poziomu drugiego. Tak więc przed śmiercią(całkowitym wygaśnięciem, drugi poziom) nadal jest się wrażliwym na ból czy przyjemności, można je jedynie chwilowo zminimalizować, lub się ich wyzbyć lecz one nadal wracają(tak pisząc po ludzku), przygaszasz je ale odżywają. Buddyzm to nie jedynie nauka lecz także surowa dyscyplina(rygor).

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz wrz 01, 2022 7:33
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 10, 2017 20:32
Posty: 1427
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Z tego co wiem, to ten pierwszy poziom nirwany (do osiągnięcia jeszcze w tym życiu), faktycznie charakteryzuje się tym, że pozostają pewne odczucia cielesne. Ale polega to na tym, że wprawdzie można odczuwać ból, ale nie jest on już cierpieniem.


Cz wrz 01, 2022 8:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1531
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Tak, nie jest już wtedy bólem psychicznym, ale nadal jest, pozostaje...jedynie ty jesteś ponad nim. To jest osiągalne dla każdego człowieka, chrześcijanina również. Patrz święty Wawrzyniec którego spalono na stosie, przed utrata przytomności wypowiedział te słowa "Przekręćcie mnie na inny bok, ten jest już dobrze upieczony". Duchowość to potężne narzędzie np. m.in. do bycia "ponad".

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz wrz 01, 2022 9:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: buddyzm czy chrześcijaństwo - co wybrać?
Swołocz napisał(a):
Natomiast nauka buddyjska jest intrygująca, bo odpowiada ona na podstawowy problem chyba każdego człowieka: problem cierpienia w życiu.

Prawie każda religia i wiele systemów filozoficznych zajmuje się problemem cierpienia w życiu. To nic nowego i oryginalnego.
Oryginalne w naukach Buddy jest to ze odrzuca on przesadny rygoryzm hinduskich ascetów i joginów, odrzuca ich święte pisma, wybiera sławną "środkową ścieżkę" a jego praktyka to nic innego jak pragmatyczna joga, która w sprawach metafizycznych kieruje się agnostycyzmem.
Oryginalne i ciekawie usystematyzowane są "cztery szlachetne prawdy" i "ośmioraka ścieżka Buddy"

Swołocz napisał(a):
Nie wiadomo, czy Jezus był rzeczywiście posłańcem Bożym i Mesjaszem,

Dla chrzescijan wiadomo.
Swołocz napisał(a):
czy rzeczywiście zmartwychwstał

To jest podstawa egzystencji chrześcijaństwa. Bez zmartwychwstania wiara byłaby czymś bezsensownym (porównaj listy sw. Pawła).
Logika, jeśli dalej będziesz wciskał cytaty biblijne niezwiązane z tematem, dostaniesz ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


Cz wrz 01, 2022 16:45
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 349 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL