Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 17:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 593 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 40  Następna strona
 Reinkarnacja, jaki ma sens? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Jajko napisał(a):
Nikt nie wie co będzie po śmierci ze świadomością.

Niektórzy coś tam wiedzą.
Cytuj:
Wiadomo jednak dość dobrze co się stanie z naszymi ciałami i skąd one się wzięły. Z gwiazd. Z gwiazd powstaliśmy i w gwiazdy się obrócimy.

Uff... Znowu manipulacja. Właściwie, to nawet nie miałbym nic przeciwko temu, zawsze to jakiś trening dla umysłu, gdyby nie to, że robisz to tak nieudolnie. Skoro teraz ograniczyłeś człowieka (jak na materialistę, to już jakiś postęp - cieszę się) tylko do jego fizycznego ciała ("naszymi ciałami") to z taką ekspozycją problemu się zgadzam: można powiedzieć, "że z gwiazd powstaliśmy i w gwiazdy się obrócimy".
Cytuj:
No to jak z tym psem jest, bo się nie dowiedziałem?

Bądź łaskaw doprecyzować, bo nie bardzo rozumiem o co chodzi.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


N wrz 22, 2013 14:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Niektórzy faktycznie "coś tam" wiedzą, ale trudno nazwać to wiedzą.

Cieszę się, że zgadzasz się z moją "manipulacją", choć nie piszesz na czym ona polega... Dodam, że psy też się wzięły z gwiazd i obrócą w gwiazdę (choć wcześniej staną się wielokrotnie czymś/kimś innym).

Odnośnie psa:

Czy pośmiertny niebyt psa kłóci się z Twoim zdrowum rozsądkiem? Jakie są różnice w "losach" różnych ssaków po ich śmierci? Czy są jakieś wyjątkowe ssaki, których losy są odmienne od losów pozostałych?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N wrz 22, 2013 18:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Cytuj:
Czy pośmiertny niebyt psa kłóci się z Twoim zdrowum rozsądkiem?

Tak. Pies też ma swoistą duszę, choć oczywiście nieco inną niż człowiek. Analogicznie jak różnią się nasze świadomości w tym świecie.
A po śmierci mego jednego psa (otrutego przez sąsiadów, wykonano badania laboratoryjne, weterynarz radził zgłosić sprawę na policję wystawiając stosowne zaświadczenie), przez jakiś czas odczuwałem w niektórych momentach jego obecność, nie tylko zresztą ja, ale również członkowie rodziny oraz drugi pies który został.
Cytuj:
Jakie są różnice w "losach" różnych ssaków po ich śmierci? Czy są jakieś wyjątkowe ssaki, których losy są odmienne od losów pozostałych?

Nie wiem.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


N wrz 22, 2013 19:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Wiele różnych wiar twierdzi podobnie (o duszach zwierząt, niektóre nawet postulują dusze roślin, a także chyba przedmiotów nieożywionych), niemniej nie ma to nic wspólnego z wiedzą naukową.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N wrz 22, 2013 19:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 05, 2012 11:05
Posty: 675
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
To co określasz mianem wiedzy naukowej, obejmuje tylko pewien obszar poznania i rzeczywistości.

_________________
http://chomikuj.pl/LittoStrumienski/Genesis+-+propozycja+nowej+interpretacji,3484705218.pdf


N wrz 22, 2013 20:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Oczywiście. Wszelkie spekulacje na temat bytowania świadomości ludzi i zwierząt (a także roślin i kamieni) po ich biologicznej śmierci nie mieszczą się w tym obszarze poznania i rzeczywistości, który obejmuje nauka i w którym poruszam się ja.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N wrz 22, 2013 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 21, 2011 12:43
Posty: 805
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Przeprawszam, że tak długo nie odpisywałem ale miałem do dokończenia ważny projekt więc musiałem sie poświęcić bardziej przyziemnym sprawom. Zasadniczo na wyjawniłem już w wyczerpujący sposób moje poglądy na tematy reinkarnacyjne w tym wątku. Tak więc odsyłam do lektuty moich postów ze strony o numerach: 20 - 21.

Jajko napisał(a):
Oczywiście. Wszelkie spekulacje na temat bytowania świadomości ludzi i zwierząt (a także roślin i kamieni) po ich biologicznej śmierci nie mieszczą się w tym obszarze poznania i rzeczywistości, który obejmuje nauka i w którym poruszam się ja.


To prawda, że temat tzw. bytowania bądź nie-bytowania po śmierci w tym aspekcie, który poruszany jest przez różne tradycje religijne, jest dla współeczsnej nauki niefalsyfikowalny i tym samym będący poza zakresem naukowych możliwości. Oczywiście nauka bada sam proces śmierci i dokonuje pewnych odkryć, ale chodzi tu głównie o fizjologie, nie zaś o to czy istnieje dusza i jak istnieje.
Nie mniej naukowy obraz świata może być mniej lub bardziej zgodny z tym co na temat bytowania lub nie bytowania postmortal mówią różne tradycje religijne. Oczywiście chodzi tu raczej o paralelność nie zaś o konkretne twarde dowody.
Osobiści dla mnie największy stopien paralelności istnieje między nauką a buddyzmem. Obraz świata i istoty ludzkiej niemal idealnie wpisuje się w fizykę kawntową a także psychologię. Oczywiście sam buddyzm zachowuje dużą pokorę względem poznania naukowego, oddając pierwszeństwo nauce - Dalajlama powiedział, że jeśliby istniał konflikt między tym co mówi nauka a tym co mówi jakaś buddyjska doktryna, należy uznać tą doktyrnę za nieważną i ew. ją zmienić.

Na czym więc polega ta podobienstwo między nauką a buddyzmem. Jest ich wiele, ale wymienie tylko jedną. Otóż podobnie jak nauka, tak samo buddyzm nie wypowiada się na temat duszy czy jakiegoś trwałego duchowego pierwiastka bytującego po śmierci w taki czy inny sposób. Zamiast tego różne nurty filozofii buddyjskiej tworzyły alternatywę w stosunku do nihilizumu (nie ma nic) i substancjalizmu (coś jest). Pisałem o tym już wcześniej i nazwałbym to przenoszeniem informacji karmicznej z jednego formacji mentalno-fizycznej na inną. Podobnie jak kula bilardowa uderza w inną wprawiając ją w ruch, ale sama się zatrzymuje.

akbar napisał(a):
Szyszkownik
Jaki wg Ciebie ma sens życie dziecka, które przeżyło 5 minut na tym świecie? Z czego go Bóg rozliczy? A może zaliczy do grona aniołków?


Nie bardzo rozumiem czemu mnie o to pytasz? Ja bynajmniej nie twierdzę, że ma jakiś sens, poza manifestacją takich a nie innych uwarunkowań karmicznych.

Gorgiasz napisał(a):
Ad. szyszkownik
Cytuj:
Jak już napisałem obie te wizje kłocą się ze zdrowym rozsądkiem.

Nie chcąc ustosunkowywać się do Twoich opinii odnośnie tych dwóch wizji, nasuwa mi się jednak takie pytanie: czy uważasz, że absolutny niebyt, nieistnienie w jakiejkolwiek formie, zapadnięcie się w nieokreśloną nicość po śmierci - nie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem?


Jak już wyżej napisałem jedno życie (formacja pięciu elementów: forma materialna, uczuciowego, percepcji, mentalnego i świadomości) przekazuje innemu życiu tylko i wyłącznie informację karmiczną (czyli prosto mówiąc co ta fomacja nabroiła :-) ) tak samo jak kula bilardowa przekazuje innej kuli swą energię.


So paź 12, 2013 13:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Jajko napisał(a):
Pozwolę się wtrącić. Czy niebyt PRZED narodzeniem/poczęciem też Ci się kłóci ze zdrowym rozsądkiem? A niebyt po śmierci psa? Pies może zapaść się w nieokreśloną nicość, a człowiek nie?

Jajko napisał(a):
To co robiłeś przed narodzinami/poczęciem? Gdzie byłeś?
Ja nie wiem czy pies się zapada. A Ty jak sądzisz? Istnieje nadal w jakiejś formie jako pies (a nie jako materia/energia, z której wszyscy powstaliśmy i w którą wszyscy się obrócimy, co jest faktem)?

Wyczytałem kiedyś, że wszystko istnieje od zawsze i wiecznie.
Po prostu objawia się czasem i tyle.
W sensie - objawia się bo zaistnieją warunki takie jak posiadanie ludzkich oczu u ciebie i psiego ciała u psa - wtedy można powiedzieć, że "ja, człowiek, widzę psa".
Wcześniej lub potem mogą zaistnieć warunki aby być postrzeganym jako bóg, albo demon, albo bakteria.
Ważny, groźny, wpływowy, dobry, zły, czy niedostrzegalny i nie mający wpływu na cokolwiek - to tylko objawianie się tego samego bytu w różnych warunkach i uwarunkowaniach.
Co więcej, często na zbliżonych, krzyżujących się planach bytów, ten sam byt może być postrzegany skrajnie odmiennie - przykładowo gdzieś jako bóg, a gdzie indziej jako demon.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


So gru 07, 2013 20:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Hehe, widzę, że Jajko dobrze sobie radzi w roli mojego zastępcy ;)

Od końca:
Jajko napisał(a):
Wiele różnych wiar twierdzi podobnie (o duszach zwierząt, niektóre nawet postulują dusze roślin, a także chyba przedmiotów nieożywionych), niemniej nie ma to nic wspólnego z wiedzą naukową.

Jakby nie było, to jest już kwestia wiary w sam proces, bądź w osoby, które uważają że znają ten proces.

Kael napisał(a):
Niekoniecznie. bo moze reinkarnacja to slepa loteria?
Bo jakie bostwa decyduja o kolejnych wcieleniach? I, jak to w innym watku sie dyskutuje, moze wedlug nich twoje "dobro" dzis, to "zlo" wedlug nich?

Mówiąc o reinkarnacji mamy na myśli konkretny proces, a nie jakąś "ślepą loterię". Równie dobrze można zapytać, czy" pójście do piekła bądź nieba to może ślepa loteria?

Jajko napisał(a):
Stąd moralnie lepszej niż rozwiązanie z mitologii chrześcijańskiej, bo ZAWSZE daje szansę na poprawę, a wobec jej braku nakłada karę, ale nie karę śmierci.

Cóż, głównym założeniem reinkarnacji jest sprawiedliwość.

Jajko napisał(a):
Nie rozumiem dlaczego wierząc w reinkarnację nie uważamy krzywdzenia innych za problem??? Wszak za to będziemy w kolejnym życiu srodze ukarani, żyjąc w nędzy albo wręcz w ciele szczura czy karalucha. To dla Ciebie nie jest problem??

Hehe, zwłaszcza, że najważniejszym przykazaniem religii dharmicznych jest niekrzywdzenie XD

Kael napisał(a):
A jakie sa praktyczne skutki wiary w reinkarncje to widac np w Indiach, kiedy najnizsze kasty sie przeciw niczemu nie buntuja, bo zakladaja, ze w nastepnym wcieleniu na pewno beda przynajmniej kaste wyzej i po co maja sobie samym szkodzic? W tym wcieleniu - buntem, a w przyszlym - buntownikami z nizszej kasty, w ktorej byl?

Oczywiście wiesz, co to warna i dźati - a także to, że pierwotnie przynależność do dźati nie była zależna od urodzenia? :>

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn gru 09, 2013 19:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 04, 2013 22:05
Posty: 100
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Już bym wolał po śmierci jak by mi było to dane zostać w Niebie przy Bogu w jego królestwie, niż tu ponownie wracać w innym ciele, wcieleniu, no chyba że za karę wtedy nie miał bym wyjścia.


Pn gru 09, 2013 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
11sprawiedliwy napisał(a):
Już bym wolał po śmierci jak by mi było to dane zostać w Niebie przy Bogu w jego królestwie, niż tu ponownie wracać w innym ciele, wcieleniu, no chyba że za karę wtedy nie miał bym wyjścia.

I tak właśnie jest! Jeżeli wszystko zrobisz jak trzeba - dane Ci będzie na wieczność "zostać w Niebie przy Bogu w jego królestwie".

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn gru 09, 2013 21:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 04, 2013 22:05
Posty: 100
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Biblia mówi że nie wszyscy są zapisani w tej księdze, trzeba żyć naprawdę jak święty żeby od razu do Boga dostąpić, gdy nadejdzie koniec. Na końcu Apokalipsy św. Jana jest taki tekst że Jezus ma powiedzieć, żeby modlić się za tych opętanych którzy zbłądzili, zgrzeszyli, staneli po złej stronie, a nawet oni gdy już odpokutują i uwierzą w Boga i jego słowo, dobęda przebaczenia kiedyś, nawet Ci co nie były zapisane ich imiona w tej księdze?


Wt gru 10, 2013 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Otóż to - żeby dostąpić Boga trzeba żyć jak święty, przy czym jak rozumiem tutaj jako znak "=".

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Wt gru 10, 2013 16:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Według wyznawców reinkarnacji człowiek po śmierci zaczyna zyć w innym wcieleniu ( ludzkim, zwierzęcym, roślinnym). Chrystus , prawdziwy Bóg i Człowiek, przez swoją odkupieńczą ofiarę na krzyżu przypomniał nam nasze przeznaczenie. Jest to życie wieczne z Bogiem. List do Hebrajczyków głosi: ,, A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd,, (Hbr 9, 27). Można także przypomnieć inne teksty ( wszyscy ewangeliści opisują zmartwychwstanie Pana Jezusa-Jego zmartwzchwstanie jest nadzieją naszego zmartwychwstania. Poza tym np. Pierwszy List św. Pawła do Koryntian, rozdz.15).


Pn kwi 14, 2014 22:16
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 12, 2014 22:13
Posty: 64
Post Re: Reinkarnacja, jaki ma sens?
Do tego, co przed chwilą napisałem mogę jeszcze dodać, że wedle m.in.tyzch tekstów Pisma św., które zamieściłem i nauczania Kościoła, reinkarnacja nie jest zgodna z Objawieniem. Oczywiście nie narzucam tej prawdy innym. Korzystałem z: Encyklopedia chrześcijaństwa, red. H. Witczyk, Kielce 2000, str.633.


Pn kwi 14, 2014 22:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 593 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 40  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL