Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:18



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 732 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Następna strona
 Buddyzm a chrześcijaństwo 
Autor Wiadomość
Post Buddyzm a chrześcijaństwo
Może ktos rozwinie ten temat!!


Pn sty 15, 2007 23:43
Post 
Brzmi jak tytuł jakiegoś wypracowania... :clever: które ktoś ma napisać i szuka natchnienia... :-)

Temat, na który moznaby ksiązkę napisać...Lepiej sprecyzuj więc pytanie...


Pn sty 15, 2007 23:49
Post 
jakie sa zasadnicze roznice?


Pn sty 15, 2007 23:50
Post 
Według mnie zasadnicza różnica dotyczy rzeczy ostatecznych:

po śmierci według chrześcijań jest Sąd Bozy-człowiek trafia do nieba, piekła lub czyśca...czyli mamy tylko jedno zycie...

Według buddyzmu- wciela się w inne ciało (reinkarnacja) -mamy wiele zyc


Wt sty 16, 2007 0:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post Re: BUDDYZM A CHRZESCIANIE
luk201 napisał(a):
Może ktos rozwinie ten temat!!
Darzą się nawzajem szacunkiem.

Czy o to Ci chodziło?

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Wt sty 16, 2007 7:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post 
Może coś interesującego znajdziesz tutaj:
http://forum.medytacja.net/phpBB2/viewf ... f2dfdab045


Wt sty 16, 2007 9:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 19, 2007 14:55
Posty: 185
Post 
Mi ktoś kiedyś powiedział, że najwyraźniejsza różnica jest taka, że chrześcijaństwo opiera się na przyjmowaniu dogmatów, zaś buddyzm nakazuje samemu poznawać prawdę, jak to powiedział sam Budda "nie róbcie czegoś tylko dlatego że ja tak powiedziałem" :-)

_________________
Obrazek
AWWWWM-num-num-num-num!


Pn sty 22, 2007 19:14
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Buddyzm to filozofia, z domieszką może elementów religijnych, a Chrześcijaństwo to religia.


So lut 10, 2007 18:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post 
WIST napisał(a):
Buddyzm to filozofia, z domieszką może elementów religijnych, a Chrześcijaństwo to religia.
Chyba przesadzasz WIST.
Pokaż mi inną filozofię w której wierzy się w demony i istoty boskie, istnieje liturgia, świątynie i kapłani, no i oczywiście filozofię która mówi o tym jak można dostąpić zbawienia... :)

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


N lut 11, 2007 11:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Reinkarcjacja nie wydaje mi się zbawieniem. To ciągły proces. Buddyzm skupia się na człowieku, a religia ogólnie na Bogu. Nie ma w Buddyźmie jakiejś określonej istoty, najwyższego bytu, jest człowiek i jego dązenie do wyzbycia się bólu.


N lut 11, 2007 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 25, 2007 9:15
Posty: 82
Post 
Z Buddyzmem nie ma co dialogować wszak (mimo, że sami buddyści twierdzą iż jest inaczej) jest to piekielne pogaństwo, którego wyznawanie prowadzi wprost w kłęby ognia piekielnego.


Śr kwi 25, 2007 17:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Jeśli przyjmiemy że wszystko poza Chrześcijaństwem, czy nawet Katolicyzmem to wymysł Szatana to można tak na to spojrzeć. Cóż wtedy niewątpliwie możemy powiedzieć że korzystamy nieustannie z wymysłów szatańskich, również Katolicy.


Śr kwi 25, 2007 21:39
Zobacz profil
Post 
Zarówno chrześcijaństwo jak i buddyzm mają ileśtam "cech" wspólnych jak i ileśtam rozbieżnych.
Obydwie mówią o walce dobra ze złem i konieczności doskonalenia się człowieka.
Z tym tylko że spsoby dochodzenia do doskonałości sa bardzo rozbieżne.
Praktycznie całe chrześcijaństwo oparte jest na "rzeczywistości ducha złego" - przecież (upraszczając) Chrystus odkupił nas Swoją Krwią za grzechy ludzkości - w tym za to, że Ewa dała sie zwieść podszeptom - pokusie - szatana (upadłego anioła)


Śr kwi 25, 2007 21:59

Dołączył(a): Wt lip 25, 2006 7:40
Posty: 997
Post 
F.P.H.T.F.B. napisał(a):
Z Buddyzmem nie ma co dialogować wszak (mimo, że sami buddyści twierdzą iż jest inaczej) jest to piekielne pogaństwo, którego wyznawanie prowadzi wprost w kłęby ognia piekielnego.

I to ma być właściwe wykonanie Bożego przykazania kochaj bliźniego swego jak siebie samego :biggrin:

Ot i mądrzejszy niż papież się na forum znalazł...

_________________
Polska jest jak twórczość Lucasa: 1980 Gwiezdne Wojny, 1981 Imperium Kontratakuje, 1989 Powrót Jedi, 1993 - 2005 Mroczne Widmo... A teraz mamy Atak Klonów... Strach myśleć o Zemście Sithów...


Cz kwi 26, 2007 9:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 20:00
Posty: 747
Post 
ddv163 napisał(a):
Zarówno chrześcijaństwo jak i buddyzm mają ileśtam "cech" wspólnych jak i ileśtam rozbieżnych.
Obydwie mówią o walce dobra ze złem i konieczności doskonalenia się człowieka.


Z całym szacunkiem, ale dualizm dobro-zło, a tym bardziej zmaganie się tych przeciwności, nie zaprzątuje buddyjskich umysłów.
Walka dobra ze złem, to motyw z kręgu religii judeochrześcijańskich oraz gnostycyzmu itp.

Również doskonalenie się człowieka buddyzm pojmuje nieco inaczej. Zasadniczą kwestią, jaką przed człowiekiem stawia, to zrozumienie rzeczywistości, jej natury, w tym i również istot starających się ją zrozumieć, co w konsekwencji prowadzi do zbawienia, wyzwolenia z kręgu narodzin i śmierci i wejścia w wieczną nirvanę.

Chrześcijanie wola pytać o naturę Boga. Kim oni sami są, a właściwie jak są? - to ich już nie zajmuje.
Natomiast liczą na to, że za darmo, z samej tylko wiary zostaną zbawieni.
Ech... biedni naiwniacy.


Cz kwi 26, 2007 15:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 732 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL