Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Pogaństwo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
[url] https://naforum.zapodaj.net/9a5ae701696f.jpg.html
[/url]

[url] https://naforum.zapodaj.net/38f2bb0d597c.jpg.html
[/url]

Pytałeś o źródła odnośnie zdrady u Słowian. Dr. Stanisław Potrzebowski dobrze to opisał.
Czytałem też, że we wczesnym średniowieczu mordowano za zdradę. Źródła w internecie jakbyś chciał, to znajdziesz.Tyle tylko, że właśnie wtedy zaczął wchodzić patriarchat kościelny i głównie oskarżano kobiety.


Śr kwi 15, 2020 16:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Ale kto napisał? Jak jest tekstem źródłowym ktoś to musiał napisać. Podaj źródło. Chyba, że to tak jak widzisz, działa w druga stronę.
Poszukaj sobie. A znajdziesz. Jest Polska wersja tego. Powodzenia.


Śr kwi 15, 2020 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Al-Gardizi to źródło - niezależnie od tego, czy cytowany przez Merskiego, czy przez kogoś innego.

Inne, znane mi źródła:

Lew Mądry:
"Niewiasty słowiańskie celują wstydliwością i są tak wierne, iż wiele z nich śmierć swoich mężów za własną śmierć uważając."

Pseudo Maurycy:
"Ich niewiasty żyją cnotliwie ponad wszelką miarę."

Abu Said Gardezi:
"Jeśli ktokolwiek cudzołoży z kobietą zamężną zabijają ich, nie przyjmując żadnego usprawiedliwienia (…) jak zabijają też złodzieja”.

Krawiec (książka współczesna):
„Z kroniki Chrobrego znamy przerażającego karę za cudzołożników, które w gruncie rzeczy są kontynuacją praw plemiennych. Żona stanowiła w nim przede wszystkim własność rodu, a dopiero wtórnie swego męża. Zdradzenie męża było więc zarazem aktem skierowanym przeciw całemu jego rodowi, który nie mógł pozwolić, aby dostała się do niego “obca krew” (obcy materiał genetyczny) bez zgody starszych. Dlatego karę również musiał wymierzyć cały ród, nawet wbrew woli małżonka. W Czechach w czasach św. Wojciecha współżycie kobiety zamężnej z kimś innym niż jej małżonek było czynem zasługującym na najwyższą karę. Prawo do jej wymierzania należało do męża lub jego rodu. Nie wiemy jednak, czy obyczaje te były kontynuacją pierwotnych tradycji czy też naleciałością wschodnią (podyktowaną np. wpływami zoroatyzmu).”


Śr kwi 15, 2020 17:03
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
lockowo napisał(a):
[url] https://naforum.zapodaj.net/9a5ae701696f.jpg.html
[/url]

[url] https://naforum.zapodaj.net/38f2bb0d597c.jpg.html
[/url]

Pytałeś o źródła odnośnie zdrady u Słowian. Dr. Stanisław Potrzebowski dobrze to opisał.
Czytałem też, że we wczesnym średniowieczu mordowano za zdradę. Źródła w internecie jakbyś chciał, to znajdziesz.Tyle tylko, że właśnie wtedy zaczął wchodzić patriarchat kościelny i głównie oskarżano kobiety.

Sam nie czytałeś tego, co wklejasz. Z tekstu Krawca wyraźnie wynika, że cudzołóstwo było wykroczeniem przeciwko rodowi. Kobieta była bowiem uważana za własność rodu. Wydaje mi się niesłusznym szukania tego we „wpływach zoroastryzmu”. Kultura Słowian wywodzi się bowiem z tego samego pnia, co kultura Iranu. Cywilizacja protoindoeuropejska była bowiem oparta na instytucji rodu, czego pozostałości widzimy w języku, czy w praktyce przejmowania nazwiska męża przez żonę. Cywilizacja judeochrześcijańska wnosi tutaj nową jakość – większą koncentrację na rodzinie nuklearnej. Nie jest oczywiście społeczeństwo opisane w Torze społeczeństwem równości płci. Ale nie jest też społeczeństwem rodowym. Jak rozwija się społeczeństwo indoeuropejskie bez semickich naleciałości, widzimy w Indiach.

Podsumowując – prawdopodobnie historie o orgiach w Noc Kupały były podkoloryzowane przez kaznodziejów. Ale opowieści o swobodnie łączących się w pary na całe życie wyemancypowanych słowiankach także należy włożyć między bajki.
lockowo napisał(a):
Ale kto napisał? Jak jest tekstem źródłowym ktoś to musiał napisać. Podaj źródło. Chyba, że to tak jak widzisz, działa w druga stronę.
O co Ci chodzi?
Cytuj:
Poszukaj sobie. A znajdziesz. Jest Polska wersja tego. Powodzenia.
Nie. Źródeł na Twoje rewelacje masz obowiązek szukać Ty.


Cz kwi 16, 2020 7:02

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Dalej nie pisałeś materiałów źródłowych biblii.

Stary testament jest tak pokręcony i spływa taką ilością krwi, szczególnie niewinnych, że żaden normalny przedstawiciel gatunku ludzkiego nie byłby w stanie tego zrobić, co tam jest opisane, ani wymyślić. Gadzie geny mogą takie rzeczy akceptować jedynie.


Cz kwi 16, 2020 16:13
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pogaństwo
Może warto byłoby zapoznać się z zasadami czytania/interpretacji Biblii, zanim wygłosi się taką ocenę? "Wesele" Wyspiańskiego i "Dziady" Mickiewicza też czytasz dosłownie?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz kwi 16, 2020 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Małgosiaa napisał(a):
Może warto byłoby zapoznać się z zasadami czytania/interpretacji Biblii, zanim wygłosi się taką ocenę? "Wesele" Wyspiańskiego i "Dziady" Mickiewicza też czytasz dosłownie?


Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (Ew. Jana 6:54; BT - Biblia Tysiąclecia)

Kościół Rzymskokatolicki (KRK) nakazuje swoim wiernym dosłowne traktowanie powyższego wersetu i jemu podobnych z 6 rozdziału Ew. Jana, co w konsekwencji oznacza kanibalizm - jedzenie fizycznego ciała Jezusa i picie fizycznej krwi Jezusa. W Katechizmie KRK czytamy:

1336 Pierwsza zapowiedź Eucharystii podzieliła uczniów, podobnie jak zgorszyła ich zapowiedź męki: "Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?" (J 6, 60). Eucharystia i Krzyż są kamieniem obrazy. Chodzi o to samo misterium, które nie przestaje być przyczyną podziału. "Czyż i wy chcecie odejść?" (J 6, 67). To pytanie Pana rozbrzmiewa przez wieki jako zaproszenie Jego miłości, by odkryć, że tylko On ma "słowa życia wiecznego" (J 6, 68) i że przyjęcie w wierze daru Eucharystii jest przyjęciem Jego samego.

1406 Jezus mówi: "Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki... Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne... trwa we Mnie, a Ja w nim" (J 6, 51. 54. 56).

1413 Przez konsekrację dokonuje się przeistoczenie (transsubstantiatio) chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Pod konsekrowanymi postaciami chleba i wina jest obecny żywy i chwalebny Chrystus w sposób prawdziwy, rzeczywisty i substancjalny, z Ciałem, Krwią, Duszą i Bóstwem.


Pt kwi 17, 2020 1:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Czyż Chrześcijanie nie są krwawi? Średniowiecze, już zmuszone do bólu wyprawy krzyżowe, młot na czarownice, podbój ameryki, nie tak dawne Północno amerykańskie nawracanie Indian. Chyba Katolicy mało zrozumieli z nauk swego żywego boga Jezusa. Wszak to polityka. Czytałaś kodeks prawa kanonicznego?


Pt kwi 17, 2020 1:48
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pogaństwo
lockowo napisał(a):
Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. (Ew. Jana 6:54; BT - Biblia Tysiąclecia)

Od kiedy to Ewangelie są w Starym Testamencie, bo odniosłam się do:
lockowo napisał(a):
Stary testament jest tak pokręcony i spływa taką ilością krwi, szczególnie niewinnych, że żaden normalny przedstawiciel gatunku ludzkiego nie byłby w stanie tego zrobić, co tam jest opisane, ani wymyślić. Gadzie geny mogą takie rzeczy akceptować jedynie.


lockowo napisał(a):
Czyż Chrześcijanie nie są krwawi? Średniowiecze, już zmuszone do bólu wyprawy krzyżowe, młot na czarownice, podbój ameryki, nie tak dawne Północno amerykańskie nawracanie Indian. Chyba Katolicy mało zrozumieli z nauk swego żywego boga Jezusa. Wszak to polityka. Czytałaś kodeks prawa kanonicznego?

Temat był wałkowany wielokrotnie. Proszę użyć wyszukiwarki.

Ponadto proszę o stosowanie zasad cytowania przez cudzysłów lub quote oraz podawanie źródeł. Numerek przy tekście nie jest źródłem i nieważne, że wiem, skąd pochodzą cytaty.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt kwi 17, 2020 7:36
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
lockowo napisał(a):
Dalej nie pisałeś materiałów źródłowych biblii.
Dalej nie napisałeś mi po polsku, o co Ci chodzi.
Cytuj:
Stary testament jest tak pokręcony i spływa taką ilością krwi, szczególnie niewinnych, że żaden normalny przedstawiciel gatunku ludzkiego nie byłby w stanie tego zrobić, co tam jest opisane, ani wymyślić.
I znowu tępy prezentyzm. Żyłbyś w epoce brązu, to byś „to” widział tak często, że byś akceptował. Geny nie mają tutaj wiele do rzeczy. Stary Testament „krwawością” nie odbiega w żaden sposób od innych tekstów mu współczesnych przecież.
lockowo napisał(a):
Czyż Chrześcijanie nie są krwawi? Średniowiecze, już zmuszone do bólu wyprawy krzyżowe, młot na czarownice, podbój ameryki, nie tak dawne Północno amerykańskie nawracanie Indian. Chyba Katolicy mało zrozumieli z nauk swego żywego boga Jezusa.
Bezsensowne jest takie pisanie o wszystkim i o niczym. Piszesz o chrześcijanach w ogóle, czy tylko o katolikach? Bo jeśli tylko o katolikach, to od tego, co robiono w Ameryce Północnej się odpierwiastkuj. Co to znaczy „zmuszone do bólu” – nie wiem. Podejrzewam, że znowu autokorekta, a Tobie się nie chciało sprawdzić, co wysyłasz.


Pt kwi 17, 2020 7:57

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Brak pokory widoczny jest również w temacie nadużyć kleru. Widać to dobrze w temacie seksualności. Księża zgodnie z doktryną Kościoła, odmawiają niekatolikom prawa do zawierania małżeństw (cywilnych, innowierczych) oraz kontaktów seksualnych. Według nich, jeżeli ktoś nie może żyć w małżeństwie katolickim – bo nie należy do katolickiej wspólnoty lub chciałby związać się z osoba tej samej płci – to powinien żyć w celibacie. Jednocześnie sami choć ów celibat ślubowali – nagminnie go łamią.

Szczególnie wyraźne jest to w temacie wykorzystywania seksualnego dzieci przez katolickich księży. Kościół Katolicki zamiast ścigać za takie nadużycia – ukrywa je. I nie mówimy tutaj o nadużyciu z perspektywy prawa, czy norm społecznych – bo tych Kościół nawet oficjalnie nie zamierza przestrzegać – a wyłącznie o zasadach samego katolicyzmu, mówiących o celibacie. Kościół nie przestrzega tu nawet swoich "świętych" zasad. Reaguje dopiero gdy temat nagłośnią media i wzrośnie społeczne oburzenie – przy czym reakcja ta nie polega na przeciwdziałaniu, a na retorycznych manipulacjach. Księża regularnie bronią się nawzajem – kryjąc się i produkując naiwne wymówki. Powołują się na to, że są ludźmi więc mają prawo mieć ludzkie słabości, domagają się miłosierdzia wobec grzeszników, przypisują winę za swoje nadużycia swoim ofiarom lub osobom trzecim. Człowiek wierzący w takiej sytuacji szukałby możliwości pokuty. Księża katoliccy tymczasem brną w kłamstwa i kolejne nadużycia.


Pt kwi 17, 2020 8:10
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Pogaństwo
Zamierzasz dyskutować, czy wklejać swoje wszysrtkie żale, jak leci? To jest temat o pogaństwie, a nie o jakichkolwiek nadużyciach kleru.
Za zaśmiecanie wątku - ostrzezenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt kwi 17, 2020 8:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Bo właśnie pisze o pogaństwie.
Czyż wyznawcy żydowskiego bożka, który prawdopodobnie nigdy nie istniał, krwawą bestią i zachłannością ludzi w bieli, którzy zlecali przez lata podboje innych narodów w imię miłości, przejmowanie przez nich ich kultury i promowania jako własnej. Nie jest poganstwem?
Mamy własnych bogów, a wy Wyznajecie jakiegoś bożka z obcej ziemi, który za cel obrał sobie podporządkowanie innych bogów wszystkim środkami jakie są dostępne.


Pt kwi 17, 2020 8:37
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
lockowo napisał(a):
Bo właśnie pisze o pogaństwie.
Czyż wyznawcy żydowskiego bożka, który prawdopodobnie nigdy nie istniał, krwawą trąbią ludzi w bieli, którzy zlJeciało przez lata podboje innych narodów w imię miłości, przejmowanie przez nich ich kultury i promowania jako własnej. Nie jest poganstwem?
Nie. Nie jest. Określenie „pogaństwo” oznacza z definicji religie politeistyczne.
Cytuj:
Mamy własnych bogów
To se miejcie.
Cytuj:
a wy Wyznajecie jakiegoś bożka z obcej ziemi
A to nie jest problem Boga, że Wasze bożki są jakoś przywiązane do określonego terytorium. Nasz stworzył całą Ziemię. A wy się kiście w swoim nacjonalistycznym zaścianku.


Pt kwi 17, 2020 8:47

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Sek w tym, że Jahwe jest religijnym bóstwem regionalnym. I był Bogiem jak to nazywacie Żydów.
To mamy pat. Sęk w tym, że nasz również stworzył ziemię zwaną Jawia, stworzył krainę umarłych Nawia, i świat Bogów Prawia. Zrodzili się z niego inni Bogowie, lub ich stworzył.


Pt kwi 17, 2020 9:04
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL