Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Pogaństwo 
Autor Wiadomość
Post Re: Pogaństwo
Twoje wyjaśnienia pokazują że nie traktujesz wiary jako wiary, lecz raczej jako element kultury.


Wt lis 02, 2010 16:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post Re: Pogaństwo
Marek MRB napisał(a):
Twoje wyjaśnienia pokazują że nie traktujesz wiary jako wiary, lecz raczej jako element kultury.

To jest akurat tylko Twoja interpretacja moich wyjaśnień, w dodatku bardzo daleka od prawdy. Osoby, które mnie znają mogą o tym zaświadczyć (zwłaszcza, że rodzimowiercą jestem już ładnych "parę" lat).

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


Śr lis 03, 2010 14:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Pogaństwo
To jak traktujesz wiarę? Jako co?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr lis 03, 2010 14:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post Re: Pogaństwo
Johnny99 napisał(a):
To jak traktujesz wiarę? Jako co?

Czy nie jest to oczywiste po mojej powyższej wypowiedzi? Jak wiarę oczywiście. Tak jak każdy wierzący człowiek.

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


Śr lis 03, 2010 15:50
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Pogaństwo
Blizbor napisał(a):
Jakby nie patrzeć, rodzimowiercy nie są wiccanami, którzy dowolnie sobie mieszają różne "tradycje", nawet takie które nie mają ze sobą nic wspólnego. I niech tak zostanie.


O co Ci chodzi, kiedy piszesz, że wiccanie mieszają tradycje? Oczywiście, robią to ale tak, by elementy układanki do siebie pasowały. Natomiast jeśli chodzi o Bogów Wicca to nie sądzę, żebyś wiedział kim oni są i żeby ktokolwiek na tym forum to wiedział (nie mamy tu chyba inicjowanych wiccan).


Cz lis 04, 2010 21:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Co do Kupały, to jeżeli panna miała ochotę, a kawaler się podobał owszem przysłali się. Ale to za Słubicach zdrada była karana śmiercią. Nie to co u katolików, którzy mimo wprowadzonego celibatu, mieli kochanki z których to często rodziły się dzieci. A z ambony krzyczeli o moralności.


Śr kwi 15, 2020 11:57
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
lockowo napisał(a):
Co do Kupały, to jeżeli panna miała ochotę, a kawaler się podobał owszem przysłali się. Ale to za Słubicach zdrada była karana śmiercią. Nie to co u katolików, którzy mimo wprowadzonego celibatu, mieli kochanki z których to często rodziły się dzieci. A z ambony krzyczeli o moralności.
Nie rozumiem. Uważasz, że dobrze by było, aby zdrada (przez kobietę, bo przecież zdrada przez mężczyznę nie była w żadnym społeczeństwie od neolitu do rewolucji przemysłowej traktowana jako równoważna) była karana śmiercią?


Śr kwi 15, 2020 12:02

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
zefciu napisał(a):
lockowo napisał(a):
Co do Kupały, to jeżeli panna miała ochotę, a kawaler się podobał owszem przysłali się. Ale to za Słubicach zdrada była karana śmiercią. Nie to co u katolików, którzy mimo wprowadzonego celibatu, mieli kochanki z których to często rodziły się dzieci. A z ambony krzyczeli o moralności.
Nie rozumiem. Uważasz, że dobrze by było, aby zdrada (przez kobietę, bo przecież zdrada przez mężczyznę nie była w żadnym społeczeństwie od neolitu do rewolucji przemysłowej traktowana jako równoważna) była karana śmiercią?


Wyraźnie napisałem panna i kawaler. Toż to nie zdrada. Jak się nie jest z nikim w związku.
Po za tym to chrześcijanie nie traktowali na równi mężczyzn i kobiet. Słowianie mieli że się wyrażę równouprawnienie.Czesto obok mężczyzn stawały do walki. Gdy był czas pokoju, zajmowały się domem i wychowywaniem dzieci, do pewnego okresu. To dopiero chrześcijanie wprowadzili patriarchat mężczyzny nad kobieta.


Śr kwi 15, 2020 12:15
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
lockowo napisał(a):
Wyraźnie napisałem panna i kawaler. Toż to nie zdrada. Jak się nie jest z nikim w związku.
Ale dalej pisałeś coś o karaniu zdrady śmiercią. Nie wiem, co prawda, gdzie karano (w Słubicach?), kiedy karano, kto karał, na jakiej podstawie tak sądzisz, jednak zdajesz się pochwalać takie rozwiązania.


Śr kwi 15, 2020 12:19

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
zefciu napisał(a):
lockowo napisał(a):
Wyraźnie napisałem panna i kawaler. Toż to nie zdrada. Jak się nie jest z nikim w związku.
Ale dalej pisałeś coś o karaniu zdrady śmiercią. Nie wiem, co prawda, gdzie karano (w Słubicach?), kiedy karano, kto karał, na jakiej podstawie tak sądzisz, jednak zdajesz się pochwalać takie rozwiązania.

Nie pisałem.
Tam nic nie ma z pochwały i z tego, że jestem za. Ale że by nie być goloslownym. Napisałem, że zdrada małżeńska u Słowian była karana śmiercią. Tak jak u Żydów. U pierwszych chrześcijan nie wiem, nie pamiętam. Więc może napiszesz czy chrześcijanie za zdradę małżeńską wykonywali karę śmierci i gdzie to jest zapisane w nowym testamencie.
I w końcu: czy, jeśli Kościół był promotorem kobiet, jak chce tego abp Hoser, to Jan Paweł II przepraszałby w roku 2000 kobiety w imieniu Kościoła za dyskryminację? Polski papież mówił: „Módlmy się za kobiety tak często poniżane i dyskryminowane, i uznajmy, że istnieją formy biernego przyzwolenia, za które winę ponosili również chrześcijanie”.

Oczywiście, czas przeszły użyty przez Jana Pawła II, uderza. Bo feminizm i pełny proces wyzwolenia kobiet będziemy mogli odesłać do lamusa, jak pewnie marzy się to większości hierarchów dopiero wtedy, gdy kobiety nie będą w Kościele dyskryminowane. A więc jeszcze długo, długo nie…


Śr kwi 15, 2020 12:47
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
lockowo napisał(a):
Napisałem, że zdrada małżeńska u Słowian była karana śmiercią.
Może była. Pytałem, skąd masz takie informacje oraz gdzie i kiedy miało to miejsce.
Cytuj:
Tak jak u Żydów.
Zauważ jednak, że działało to tylko w jedną stronę.
Cytuj:
U pierwszych chrześcijan nie wiem, nie pamiętam.
U których? Pierwsi chrześcijanie, którzy mieliby możliwość coś takiego wprowadzić to Ormianie w IV wieku. Uważasz ich za pierwszych?
Cytuj:
to Jan Paweł II przepraszałby
Przepraszanie jest bowiem oznaką słabości. Nigdy za nic nie należy przepraszać, a jak cię złapią za rękę, to mów, że nie twoja ręka. Wtedy będziesz miał szacun na dzielni.


Śr kwi 15, 2020 13:17

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
Mowa była o Hoserze, nie o przepraszamy. Kościół dwulicowosc ma we krwi.
Dokumentów nie posiadam, podobnie jak ty np. na to, że kościół nie mordował w imię wiary. Czy np. nie posiadasz dokumentu w którym miejscu i czasie Bóg stworzył pismo święte. Bo z tego co pamiętam powstawało długo i było tworzone przez ludzi.
Już święty Paweł mawiał, iż: „Dobrze jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą” (zastanawiające jest przy tym, czy apostoł umyślnie oddzielił w tym zdaniu kobiety od ludzi – czyli mężczyzn). Za jego przykładem podążyło średniowieczne duchowieństwo. Trzeba pamiętać, że Kościół, jak i jego nauczanie, także jest dzieckiem swojego czasu. Ale nazywać Kościół promotorem kobiet, podczas gdy jego oficjalne nauczanie kipiało i wciąż jeszcze kipi od antykobiecych i mizoginistycznych tekstów, to przejaw intelektualnej brawury.

Dlatego kilka stwierdzeń, w które jak na dłoni widać, co o kobietach pisały największe kościelne autorytety. Tertulian: „Kobieta jest bramą piekieł, a Królestwo niebieskie jest ojczyzną rzezańców”.

Św. Ambroży: „Osoby żyjące w małżeństwie powinny rumienić się ze wstydu z powodu stanu, w jakim się znajdują”.

Św. Klemens Aleksandryjski: „Każdą kobietę powinna napawać obrzydzeniem sama myśl, że jest kobietą”.


Śr kwi 15, 2020 14:08
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
lockowo napisał(a):
Mowa była o Hoserze, nie o przepraszamy.
Napisałeś o przeprosinach jako dowodzie na to, że Kościół nie „promował kobiet”, cokolwiek to znaczy.
Cytuj:
Dokumentów nie posiadam
Na co nie posiadasz? Jeśli głosisz tezy, to warto je czymś poprzeć.
Cytuj:
Już święty Paweł mawiał, iż: „Dobrze jest człowiekowi nie łączyć się z kobietą” (zastanawiające jest przy tym, czy apostoł umyślnie oddzielił w tym zdaniu kobiety od ludzi – czyli mężczyzn). Za jego przykładem podążyło średniowieczne duchowieństwo.
Praktyka życia bezżennego powstała już w starożytności. Średniowiecze to wprowadzenie obowiązku celibatu dla duchowieństwa diecezjalnego na Zachodzie.
Cytuj:
Ale nazywać Kościół promotorem kobiet, podczas gdy jego oficjalne nauczanie kipiało i wciąż jeszcze kipi od antykobiecych i mizoginistycznych tekstów, to przejaw intelektualnej brawury.
Dla mnie jest to przykład braku durnego prezentyzmu, a nie „intelektualnej brawury”.
Cytuj:
Tertulian: „Kobieta jest bramą piekieł, a Królestwo niebieskie jest ojczyzną rzezańców”.

Św. Ambroży: „Osoby żyjące w małżeństwie powinny rumienić się ze wstydu z powodu stanu, w jakim się znajdują”.

Św. Klemens Aleksandryjski: „Każdą kobietę powinna napawać obrzydzeniem sama myśl, że jest kobietą”.
Źródła?


Śr kwi 15, 2020 14:14

Dołączył(a): Śr kwi 15, 2020 11:21
Posty: 19
Post Re: Pogaństwo
"Preskrypcja przeciw heretykom". To do Tertulian. Reszta potem.

A nie odpowiedziałeś na moje pytanie.
Podaj mi proszę źródła do biblii. Przepraszam, nowego Testamentu. Daty, pisarzy. Imię i nazwisko tego co to dyktował


Śr kwi 15, 2020 14:57
Zobacz profil
Post Re: Pogaństwo
lockowo napisał(a):
"Preskrypcja przeciw heretykom". To do Tertulian.

Tekst angielski tutaj: http://www.tertullian.org/anf/anf03/anf03-24.htm . Próbowałem wyszukać słów: „woman”, „eunuch”, „hell”. Bez skutku. Proszę wskazać dokładniej.
Cytuj:
Reszta potem.
Nie rozumiem. Przecież znalazłeś te fragmenty już wcześniej, skoro je wkleiłeś. Zatem czemu nie podasz, gdzie.
Cytuj:
Podaj mi proszę źródła do biblii.
Nie rozumiem pytania. Biblia jest tekstem źródłowym, którym się posługujemy w dyskusji na temat chrześcijaństwa. Nie rozumiem, jakich „źródeł do Biblii” oczekujesz i co mają one w naszej dyskusji zmienić.


Śr kwi 15, 2020 15:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL