Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Pogaństwo 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
Cytuj:
1. Nie przesadzajmy, jak można oddawać cześć kamieniom czy drzewom samym w sobie?

jak można oddawać czemuś, czego nie widać, nie słychać?

takie samo podejście ;] każdy czci co/kogo chce.

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


Pn maja 04, 2009 10:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 16, 2009 15:51
Posty: 68
Lokalizacja: Kraków
Post 
Angius, w jaki sposób można rozmawiać z roślinami i z kamieniami? :o


Pn maja 04, 2009 13:59
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Rutilius napisał(a):
Co masz na myśli pisząc o supernaturze?


Z pojęciem Supernatury można się spotkać w Czarostwie. Czym dokładnie jest? Pewnie wiele czarownic ma odręgne zdanie na ten temat. Dla mnie Supernatura jest, oczywiście, naturalna jak Natura, jednak obejmuje więcej. To świat duchowy, którego Natura jest częścią, to świat magii. Supernaturę możnaby nazwet uznać za osobową siłę, bo są w niej zawarte moce Bogów.

r4dz10 napisał(a):
jak można oddawać czemuś, czego nie widać, nie słychać?

takie samo podejście ;] każdy czci co/kogo chce.


Więc lepiej czcić kamień niż istotę w nim zawartą? Tą samą, która jest zawarta w całym Wszechświecie?


Pn maja 04, 2009 18:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2009 10:05
Posty: 102
Post 
Nie widzimy Bogów, ale widzimy ich Dzieła. Czcimy więc ich, poprzez ich Dzieła.


Chrześcijanie modlą się przed ołtarzami, czy do krzyża- choć w rzeczywistości oddają przez to cześć swojemu "Panu Bogu".

To to samo.

_________________
"Neopoganin", Rodzimowierca, człowiek.


Pn maja 04, 2009 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
ten.taki.tam napisał(a):
Nie widzimy Bogów, ale widzimy ich Dzieła. Czcimy więc ich, poprzez ich Dzieła.


Myślę, że trafiłeś w sedno! W Biblii jest napisane mniej więcej, że poganie nie czczą Stworzyciela, a stworzenie, co jest, oczywiście nieprawdą. Spora część pogan, jeśli nie większa, wierzy, że poprzez stworzenie, możemy kontaktować się ze Stworzycielami.


Wt maja 05, 2009 20:58
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
I jeszcze... myślę, że jeśli Ziemię czy Naturę potraktujemy jak Boginię, to widzimy ją. Oczywiście nie jako Duszę, ale Ciało. Bogowie są ucieleśnieni w Naturze, a więc również w nas samych.


Wt maja 05, 2009 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2009 10:05
Posty: 102
Post 
Nie taki poganin straszny, jak go malują ;)

_________________
"Neopoganin", Rodzimowierca, człowiek.


So maja 09, 2009 21:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 18, 2009 16:46
Posty: 4
Post ciekawy link na ten temat
ciekawy link na temat pogan
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... ogan&hl=pl


Pn maja 18, 2009 18:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
Tu jest mowa o neopoganach a nie hinduiźmie. Zresztą co do tej religii to trudno powiedzieć czy jest pogańska czy nie. W sumie jest tam jakaś forma politeizmu. Ja lubię nawiązywać kontakt z Bogami hinduizmu.


Wt maja 19, 2009 12:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2009 10:05
Posty: 102
Post 
aaa... popraw link, bo nie działa?

_________________
"Neopoganin", Rodzimowierca, człowiek.


Wt maja 19, 2009 17:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 20, 2009 4:30
Posty: 27
Post 
ahhh zabawy w druidów co ? no to kochani poganie kogo wyznajecie ? :) komu i kiedy cześć składacie i jak to robicie ? spotkałem się w swej drodze życia z 3 czarostwami i wszędzie była to zabawa nastolatków pod przewodnictwem paru starszych...

Czytałem też banialuki pisane przez Jeffreya B. Russella, Raymonda Bucklanda czy Scotta Cunninghama i zastanawiam się ilu z was miało przed oczyma nieco starsze i mniej popularne dzieła ;)

no ale dobra jeżeli macie chęć to udowodnijcie że się mylę i że wasz Kowen jest tym praktykującym poprawnie (oczywiście jeżeli macie chęć na polemikę w tej kwestii, do niczego nie chcę nakłaniać) ;)

pozdrawiam


Śr maja 20, 2009 13:07
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 23, 2005 18:44
Posty: 5
Post 
mojglos napisał(a):
no ale dobra jeżeli macie chęć to udowodnijcie że się mylę i że wasz Kowen jest tym praktykującym poprawnie (oczywiście jeżeli macie chęć na polemikę w tej kwestii, do niczego nie chcę nakłaniać) ;)

pozdrawiam


Tu nie ma nic do udowadniania. W swoich rozważaniach o naturze bogów, o naturze świata nie odnosimy się do mitologii judeochrześcijańskiej. A mam wrażenie, że masz ochote krytykowac pogaństwo na gruncie tej mitologii. Tak się nie da.

Ja skromnie przyjmuję, że gdybym się wzniósł ponad waszą religie i moją religię, ewentualnie mógłbym dyskutować o sile i słabościach jednej lub drugiej. Wychodząc z pozycji jakiejkolwiek religii, także mojej, krytykowanie drugiej jest zwykłym szowinizmem religijnym.

Jesli zaś chodzi o czarostwo a ściślej wicca tradycyjne, to jest to religia praktyki a nie zasad. Nie ma czegoś takiego jak światopogląd wiccański. Jest za to wspólny (w ramach kowenu) kult. Sam kult jest misteryjny, o szczegółach sie nie mówi. A nawet zgodnie z tradycją, chrzescijanom, którzy palilili czarownice mówi się, że czegos takiego nie ma. Oczywiści dzisiaj czasy są nieco inne, więc można sie ujawniać.

Nie ma tez czegoś takiego jak świete księgi "objawione", w których zapisano całą prawdę. Ani Buckland, ani Cunningham nie reprezentują wicca tradycyjnego. Także ich książki (i wielu innych autorów, także piszących o wicca tradycyjnym) nie są żadnym kanonem.

mojglos napisał(a):
ahhh zabawy w druidów co ? no to kochani poganie kogo wyznajecie ? Uśmiech... komu i kiedy cześć składacie i jak to robicie ? spotkałem się w swej drodze życia z 3 czarostwami i wszędzie była to zabawa nastolatków pod przewodnictwem paru starszych...
pozdrawiam


A ja w swoim życiu spotkałem paru oazowców, które było zabawa nastolatków w pierwszych chrześcijan po przewodnictwem paru starszych.

Jeśli taki poziom dowodów i dyskusji Ciebie interesuje, to w istocie nie ma o czym rozmawiać.

A przy okazji spotkałem tez paru poważnych wiccan w wieku średnim, starszym i młodym dojrzałym. Od koloru do wyboru. Młodszych niż 18 a najlepiej 25-30 (choć to nie jest już żelazna reguła) w wicca się nie inicjuje.


Cz cze 25, 2009 12:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post 
mojglos napisał(a):
ahhh zabawy w druidów co ?


Jeśli dla Ciebie każdy poganin równa się druid, to znaczy, że masz ograniczone pojęcie słowa "poganin".

Cytuj:
no to kochani poganie kogo wyznajecie ? :) komu i kiedy cześć składacie i jak to robicie ?


Bogów. W większości. Każdy odłam, każda tradycja, każda grupa i wreszcie każdy z nas może robić to po swojemu.

Cytuj:
no ale dobra jeżeli macie chęć to udowodnijcie że się mylę i że wasz Kowen jest tym praktykującym poprawnie (oczywiście jeżeli macie chęć na polemikę w tej kwestii, do niczego nie chcę nakłaniać) ;)


Ale... jaki kowen?
Ja mam chęć na polemikę.

Cytuj:
pozdrawiam


Ja też pozdrawiam.


Cz cze 25, 2009 18:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2009 10:05
Posty: 102
Post 
Ależ mnie długo nie było na forum!
Wiecie; sesja, potem wakacje. Ogólnie- życie. Ale teraz wracam na nowo pełen werwy i energii.

Od razu powiem, że Noc Kupalna była po raz kolejny niesamowitym przeżyciem (z góry mówię, że nie zabijaliśmy zwierząt, niczym się nie odurzaliśmy- za sam alkohol ludzie byli ze Święta wypraszani, i obyło się bez dzikich orgii- jakie pierwotnie prowadzili nasi przodkowie).

mojglosie, co do druidów- magii w tym żadnej nie ma, to chemia stworzona przez naturę, którą człowiek nauczył się wykorzystywać. Zapewniam Cię, że w druidów się nie bawimy- żadnego odurzania się, czymkolwiek.

Komu cześć; naszym Bogom, wielu tu ich trzeba by wymienić,a nie chcę żadnego pominąć.

Jeffrey Russell? Wpadła mi raz w ręce jego "Krótka historia...". Momentami odnosiłem wrażenie, że to bardzo inteligentny żart z ciemnoty takich przejawów wiary w czary, jak horoskopy itp.

Bucklanda też przeczytałem. Hm... nie umiem jego książki skomentować. Po prostu okultyzm a pogaństwo i rodzimowierstwo to co innego :)

O "Wiccy" Cunninghana tylko słyszałem od znajomego; że to jak przewodnik po RPG albo "Wiedźmin" bez akcji dookoła :>


Kowen, Wicca (jako religia)- nieco ma wspólnego z naszą słowiańską religią przedchrześcijańską, ale to bardziej kult wzorowany na celtyckim, trochę germańskim, a i tak bardzo przekręcony przez autora ;)


mojgolos- w chrześcijaństwie- zabawa nastolatków w smarowanie czoła świętymi olejami podczas bierzmowania? Czy w pożeraniu symboli ciała Chrystusa jako dzieci? Picie jego krwi pod ołtarzami na mszach?
Brrr... mrożące krew w żyłach. Dajcie więc spokój paleniu rytualnych ognisk nad jeziorami, tańcom oraz- zabawą we wróżenie, puszczanie wianków, których nikt na serio nie odbiera :)

_________________
"Neopoganin", Rodzimowierca, człowiek.


So lip 25, 2009 19:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
ten.taki.tam napisał(a):
Od razu powiem, że Noc Kupalna była po raz kolejny niesamowitym przeżyciem (z góry mówię, że nie zabijaliśmy zwierząt, niczym się nie odurzaliśmy- za sam alkohol ludzie byli ze Święta wypraszani, i obyło się bez dzikich orgii- jakie pierwotnie prowadzili nasi przodkowie).


Dziwne, uważasz się za rodzimowiercę i przytaczasz dawno obalony mit o "orgiach jakie prowadzili Nasi przodkowie w czasie Kupały", a który to jest wymysłem kleru :o No i jeszcze co do tej Kupały, to nie wierzę że po samym obrzędzie nie było żadnej biesiady, a która przecież też jest częścią każdego ze świąt. Nie to, żebym zachęcał do odurzania się jakimiś narkotykami - którym jestem przeciwny - ale alkohole takie jak piwo czy miód pitny, to wręcz obowiązkowe artykuły spożywcze :D

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


N lip 26, 2009 8:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL