Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 16:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88  Następna strona
 Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
Alus napisał(a):
Sądzisz, że bez własnej śmieci nie potrafiłby odkupić?

Potrafił by odkupić prościej, jakby np okazywał na każdym kroku swoją moc np poprzez nakazanie Aniołom stróżom, by używali bezpośredniej przemocy względem pragnących grzeszyć.
On wolał dotrzeć do ludzkich serc i
własną śmiercią udowodnił, jak szalenie kocha stworzenie zwane człowiekiem.

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


N sie 25, 2013 11:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 08, 2013 23:48
Posty: 438
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
ARHIZ

Cytuj:
Cytuj:
Masz na mysli Biblię czy Koran? :D

Al-Quran Arabski (ale po polsku :D) - Biblii nie znam za bardzo, czytałem tylko fragmenty. Ale leży na półce i czeka.


3:54 Oni knuli podstęp i Bóg knuł podstęp; a Bóg jest najlepszy spośród knujących podstępy.

7:99 A czy oni są bezpieczni przed zamysłem Boga? Lecz bezpieczni przed zamysłem Boga są tylko ludzie, którzy stracili.
Powyżej tłumaczenie polskie jest przekłamane, bo ze strony altafisr.com wynika, że słowo "zamysł" zostało wstawione zamiast "kuncie".

27:50 Oni zamyślili podstęp i My zamyśliliśmy podstęp, kiedy oni nawet nie przeczuwali.

Nie wiem jak Ty, ale ja podziękuję za Boga, który knuje podstępy ;-)


N sie 25, 2013 18:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
Zaraz, a to nie chodzi o to, że Boga nie oszukasz?
III 54: chcieli oszukać Boga, ale Jego oszukać się nie da.
VII 99: z serii "i wspomnisz Mojżesza" :) Co do "zamysł" i "knucie" - w języku arabskim nieraz różne stwierdzenia są wyrażane tak samo. Podobnie w Koranie nie można stwierdzić w jednym fragmencie, czy chodzi o chmury czy żółte żagle - może kojarzysz. Tutaj do kontekstu knucie niespecjalnie pasuje -niby po co Bóg ma knuć, skoro oni są pewni że nic ich nie spotka? No ale tak czy siak, nie chodzi tutaj o oszukiwanie, tylko o stwierdzenie "tamci bałwochwalcy myśleli, że im się upiecze".
XXVII 50: Heh, parę linijek wcześniej było "i wspomnisz Mojżesza" :D Całość odnosi się tego samego kontekstu co powyżej - jest nawet komentarz, że przypisywanie Bogu "chytrości" jest specyficzne w Koranie i występuje wielokrotnie. Niemniej jednak, podstęp podstępowi nierówny - bo co innego podstęp, by zrobić komuś źle - a co innego podstęp-odpowiedź na podstęp/oszustwo.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


N sie 25, 2013 20:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 02, 2013 10:33
Posty: 55
Lokalizacja: Dar-el-Haram
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
akbar napisał(a):
ARHIZ

Cytuj:
Cytuj:
Masz na mysli Biblię czy Koran? :D

Al-Quran Arabski (ale po polsku :D) - Biblii nie znam za bardzo, czytałem tylko fragmenty. Ale leży na półce i czeka.


3:54 Oni knuli podstęp i Bóg knuł podstęp; a Bóg jest najlepszy spośród knujących podstępy.

7:99 A czy oni są bezpieczni przed zamysłem Boga? Lecz bezpieczni przed zamysłem Boga są tylko ludzie, którzy stracili.
Powyżej tłumaczenie polskie jest przekłamane, bo ze strony altafisr.com wynika, że słowo "zamysł" zostało wstawione zamiast "kuncie".

27:50 Oni zamyślili podstęp i My zamyśliliśmy podstęp, kiedy oni nawet nie przeczuwali.

Nie wiem jak Ty, ale ja podziękuję za Boga, który knuje podstępy ;-)


Mała uwaga: mówiąc o islamie, nie używajcie słowa "Bóg" tylko "Allah". Nie mieszajcie ze sobą dwóch pojęć, które się wzajemnie wykluczają.

_________________
أرسل الله ابنه يسوع نوراً للأنام


N sie 25, 2013 21:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
Mała uwaga: słowo "Allah" znaczy dokładnie "Bóg".

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sie 26, 2013 5:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
JedenPost napisał(a):
Mała uwaga: słowo "Allah" znaczy dokładnie "Bóg".

Boga islamskiego nie ma.

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


Pn sie 26, 2013 8:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
lā ilāha illa-llāh - zgadzasz się?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sie 26, 2013 8:22
Zobacz profil
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
Endek napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Mała uwaga: słowo "Allah" znaczy dokładnie "Bóg".

Boga islamskiego nie ma.

Jedyny Bóg określany jest wieloma imionami - Jahwe, Elohim, El, Pan, Allah.


Pn sie 26, 2013 8:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
JedenPost napisał(a):
Mała uwaga: słowo "Allah" znaczy dokładnie "Bóg".

Może też znaczyć "Jedyny" - od "łahud" - jeden, oraz "nieskończoność". To ostatnie jest wynikiem gry samogłosek Al + laa.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Pn sie 26, 2013 8:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 08, 2013 23:48
Posty: 438
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
ARHIZ napisał(a):
Zaraz, a to nie chodzi o to, że Boga nie oszukasz?
III 54: chcieli oszukać Boga, ale Jego oszukać się nie da

Myślę, że to z serii Boga się nie oszuka, ale sam Bóg knuje i nie ważne co :mrgreen: Bóg jako wszechwiedzący w momencie knucie staje się zwykłym zawistnym lub bojącym bogiem, a może i nawet człowiekiem. Dziwi mnie knucie przez niego cokolwiek.

Cytuj:
Co do "zamysł" i "knucie" - w języku arabskim nieraz różne stwierdzenia są wyrażane tak samo

Jak pisałem korzystałem a altafisr.com gdzie jest wyraz "plotting" co w angielskim oznacza konspirację i spiskowanie. Zamysł po angielsku to - intention. Myślę, że tłumaczenie na tak ważnej stronie nie zrobiłoby takiego błędu.

ARHIZ napisał(a):
No ale tak czy siak, nie chodzi tutaj o oszukiwanie, tylko o stwierdzenie "tamci bałwochwalcy myśleli, że im się upiecze"

Uważam, że jak na Boga to dośc infantylne stwierdzenie. Kwestia tylko tego, że to Bóg pisze o sobie, a nie człowiek o Bogu :-)

ARHIZ napisał(a):
Niemniej jednak, podstęp podstępowi nierówny - bo co innego podstęp, by zrobić komuś źle - a co innego podstęp-odpowiedź na podstęp/oszustwo.

Zgadza się, ale to nadal brzmi wyjątkowo ludzko. Taka zabawa Boga z ludźmi i na siłę przekonywanie, że jest bardziej podstępny niz my, ludzie, sami :lol: Skoro Allach się rozpisuje, że jest wszechwiedzący to logiczne, że ci knujący zdają sobie z tego sprawę, ale jeśli nie... to czeka ich wieczne piekło. Brrrrr ... :doubt:


Pn sie 26, 2013 17:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 02, 2013 10:33
Posty: 55
Lokalizacja: Dar-el-Haram
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
JedenPost napisał(a):
Mała uwaga: słowo "Allah" znaczy dokładnie "Bóg".

Mała uwaga: rozmawiając o islamie, który powstał na Płw. Arabskim, w kręgu języków semickich i z naszą cywilizacją i religią nie ma nic wspólnego, używajmy nazw własnych.

_________________
أرسل الله ابنه يسوع نوراً للأنام


Wt sie 27, 2013 10:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
"Allah" to nie nazwa własna, tylko słowo oznaczające to samo co "Bóg", "God", "Gott", "Deus", "Dieu" i tak dalej.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt sie 27, 2013 11:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 15, 2009 20:12
Posty: 1639
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
JedenPost napisał(a):
"Allah" to nie nazwa własna, tylko słowo oznaczające to samo co "Bóg", "God", "Gott", "Deus", "Dieu" i tak dalej.

Gdybyś powiedział muzułmanom, że Bóg chrześcijański czyli Trójca Przenajświętsza i ich Allach to to samo, ukamienowali by Cię. Oni w to nie wierzą i ja też.

„Jestem katolickim kapłanem. W tej wierze się urodziłem i w niej też chcę umrzeć. Wiara moja jest prawdziwa i do zbawienia prowadzi. Wy powinniście żałować i pokutę czynić, bo bez tego w waszych błędach zbawienia nie dostąpicie. Przyjmując moją wiarę, poznacie prawdziwego Boga i wybawicie dusze swoje.” św. Andrzej Bobola

_________________
Herezja albo to, co w sposób oczywisty sprzyja herezjom, nie może być kwestią posłuszeństwa. To posłuszeństwo winno służyć Wierze, nie zaś Wiara posłuszeństwu! Zatem w tym przypadku „trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi” (Dz Ap 5, 29).


Wt sie 27, 2013 14:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
Endek napisał(a):
Gdybyś powiedział muzułmanom, że Bóg chrześcijański czyli Trójca Przenajświętsza


Wszyscy wierzycie w Boga Abrahama. A to, że jedni z was uznają dodatkowo Jezusa a inni Mahometa, to juz szczegół, ważny dla was, nie dla kogoś patrzącego z zewnątrz.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt sie 27, 2013 15:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Jaka religia jest najlepsza? Którą wybrać?
Akbarze, w kwestii knucia. Ja to widzę tak jak w pewnej opowiastce.
Był se mnich i kupiec. Ten ostatni posiadał piękne, drogie szaty - nie chciał ich zamoczyć, ale nie chciał też płacić właścicielowi barki za przewiezienie, ponieważ był skąpy.
- Mnichu! - zawołał więc bogacz - Czy prawdą jest, że Jezus naucza, by pomagać innym?
- Owszem - odparł mnich.
- Zatem przeniesiesz mnie na drugą stronę - podczas gdy ja mam drogie szaty, ty masz na sobie tylko stare łachy. Dla ciebie bez różnicy, czy będą one czyste czy nie. Z kolei moje piękne, drogie szaty, sam wiesz... Jak widzisz, potrzebuję pomocy.
I mnich wziął kupca na barana i zaczął go nieść - lecz gdy byli na środku rzeczki, zapytał.
- Kupcu, a czy ty masz przy sobie pieniądze?
- Oczywiście, że mam - odparł bogacz.
- Zatem wiedz, że mnichowi nie wolno mieć przy sobie żadnych pieniędzy - odparł zakonnik, po czym zrzucił kupca do wody.
Jak widzimy, bogacz był sprytny, ale to zakonnik ostatecznie przechytrzył kupca. I w takim samym kontekście jest moim zdaniem Allah w komentowanych fragmentach Koranu. Poza tym, warto pamiętać, że człowiek zawsze będzie postrzegał Boga w sposób ludzki - dlatego też mamy porównania do ludzkich odczuć, emocji itd.
Co do tłumaczeń, w Koranie jest napisane, że żaden inny język nie odda w pełni sensu przesłania ;)

Salafiyya napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Mała uwaga: słowo "Allah" znaczy dokładnie "Bóg".

Mała uwaga: rozmawiając o islamie, który powstał na Płw. Arabskim, w kręgu języków semickich i z naszą cywilizacją i religią nie ma nic wspólnego, używajmy nazw własnych.

Semicko-hamickich jak już, tych samych co hebrajski ;) A w przypadku chrześcijaństwa powinniśmy z kolei używać albo nazwy asyryjskiej, albo greckiej - ewentualnie hebrajskiej (ale ten zarezerwowałbym dla judaizmu). A w przypadku katolicyzmu oczywiście łacina.

Endek napisał(a):
JedenPost napisał(a):
"Allah" to nie nazwa własna, tylko słowo oznaczające to samo co "Bóg", "God", "Gott", "Deus", "Dieu" i tak dalej.

Gdybyś powiedział muzułmanom, że Bóg chrześcijański czyli Trójca Przenajświętsza i ich Allach to to samo, ukamienowali by Cię. Oni w to nie wierzą i ja też.

Oznaczałoby to, że nie wiedzą co jest napisane w Koranie, tymczasem gdy nadejdzie Godzina...

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Wt sie 27, 2013 15:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1320 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL