Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 11:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
 Pogaństwo, pytania? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 17:53
Posty: 218
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Cytuj:
A niby dlaczego pomijamy? To ja pominę sobie cały etap "słowiańszczyzny" i wrócę do religii ludzi neolitu, albo jeszcze lepiej, do szamanizmu paleolitycznego!

Ależ takie podejście ma ogromny sens! Bo wszystko zależy od tego, czego ludzie oczekują od swojej religii... jeśli poruszenia najgłębszych możliwych archetypów i dotarcia do samych psychologicznych źródeł ludzkiej religijności, tudzież jak najsilniejszego odczucia swojego funkcjonowania w świecie jako jeden z trybików jego cudownej machiny, to właśnie jest droga najwłaściwsza...

_________________
...powaga jest obrządkiem ciała
wymyślonym by ukryć niedostatki ducha...

J. de la Rochefoucauld


N paź 17, 2010 17:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Pogaństwo, pytania?
a.R.E.k. napisał(a):
Poganin to przedstawiciel (neo)pogaństwa.


Byzydura... Ktoś tu chyba myli przyczynę ze skutkiem. Generalnie natomiast wypadałoby lepiej poznać oba terminy... Np...

Cytuj:
Pogaństwo (łac. pagus - "wioska") to określenie (często o wydźwięku pejoratywnym), używane zazwyczaj przez wyznawców religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu w stosunku do wyznawców innych religii, głównie politeistycznych i animistycznych. W potocznym kontekście, używane stosunkowo często w negatywnym znaczeniu, na określenie pierwotnych, etnicznych wierzeń, jako systemów prymitywnych lub wręcz zacofanych. Samo słowo "pogaństwo" pojawiło się w V w n.e. Wtedy to miała miejsce wzmożona chrystianizacja Cesarstwa Rzymskiego, której skutecznie opierali się mieszkańcy wiosek.

Wioski te po łacinie nazywano pagus i właśnie od tego słowa powstało określenie "pogaństwo" (według części odmiennych opinii słowo paganus oznaczało pierwotnie "górala", mieszkańca górskiej gminy pasterskiej). Początkowo określenie to nie miało więc pejoratywnego znaczenia wieśniak. Dopiero w czasach dużo późniejszych wyznawcy religii monoteistycznych zaczęli stosować je w znaczeniu pogardliwym dla określenia wyznawców innych religii.

Neopogaństwo (czasem błędnie neopoganizm) to powszechne, acz niezbyt precyzyjne zbiorowe określenie współczesnych systemów wierzeń, odwołujących się zarówno do etnicznych (zazwyczaj przedchrześcijańskich lub określanych przez chrześcijan jako pogańskie) religii danego regionu lub kraju, jak i powstałe współcześnie, całkowicie od podstaw (niekoniecznie sięgając do żadnego konkretnego systemu wierzeń etnicznych/pierwotnych) lecz wykazujące ogólne cechy pogańskie - np. klasyfikowane są jako politeizm.

Jak sama nazwa wskazuje, neopogaństwo to swoiste nowe pogaństwo, a więc w przeciwieństwie do rodzimowierstwa nie musi ono np. wykazywać najmniejszej nawet ciągłości historycznej z wierzeniami, do których się odwołuje, jak też w równej mierze czerpać może z kilku różnych systemów wierzeń etnicznych (tudzież nawet z żadnego), tworząc całkiem nowy, odrębny system. W przypadku neopogaństwa wyraźny związek z jedną tylko grupą kulturową, etniczną, nie jest kwestią specjalnie istotną.

W potocznym kontekście pojęcie to używane jest często negatywnie nie tylko na określenie powrotu do swego rodzaju prymitywnego systemu filozoficzno-wyznaniowego (zazwyczaj jednocześnie pozbawionego ciągłości historycznej - a więc wg niektórych, podstaw do racjonalnego, dostatecznie logicznie uzasadnionego, bytu), lecz przede wszystkim chętnie (choć zazwyczaj dość ogólnikowo) łączone z bliżej niesprecyzowanymi (w tym także destrukcyjnymi) sektami oraz nowo powstającymi ruchami "mogącymi" reprezentować równie niesprecyzowane zagrożenia.

Rodzimowierstwo najprościej rzecz ujmując, to system wierzeń etnicznych (zarówno minionych jak i współczesnych, zawsze jednak nawiązujących do konkretnego systemu wierzeń etnicznych - opartych na mitologii i wierzeniach lokalnej społeczności, występujących w obrębie danej grupy kulturowej), odwołujących się zazwyczaj do tradycji przedchrześcijańskich. Samo pojęcie powstało ze złączenia dwóch słów: "wiara" w znaczeniu zespołu zasad, na których opiera się pogląd na świat oraz "rodzima" czyli właściwa danej społeczności, regionowi - pochodząca z danego narodu, plemienia, ojczyzny, macierzy, domu, miejsca, itd.

W przypadku rodzimowierstwa słowiańskiego (słowianowierstwa) chodzi tu głównie o odwołanie się do tradycji wspólnot słowiańskich (czasem jednak z elementami opartymi na rodowodzie celtyckim, germańskim, pruskim - czyli dawnych plemion zamieszkujących obecne tereny Polski, a których kultury - dla których wspólnym mianownikiem była świętość Natury - wzajemnie się przenikały). Opiera się ono głownie na religii funkcjonującej wśród Słowian przed chrystianizacją (choć pewne odłamy rodzimowierstwa czerpią także inspiracje zarówno z późniejszych elementów wierzeń, trwających w folklorze ludowym w opozycji do chrześcijaństwa), jak również z wcześniejszego dorobku pozostałych, dawnych kultur etnicznych (tworzących korzenie tradycji słowiańskiej na długo przed pojawieniem się chrześcijaństwa).

W tym miejscu jako ciekawostkę warto nadmienić, że termin rodzimowierstwo początkowo wcale nie posiadał rozgraniczenia na zakres ogólny (jako wierzenia etniczne, rodzime danej społeczności, występujące na danym terenie, na którym się wykształciły) i uściślony, przez dodanie do tego terminu przymiotnika "słowiańskie" (czyli konkretnie rodzime wierzenia Słowian). Rodzimowierstwo (w tym właśnie zapisie językowym i fonetycznym) odnosiło się samo w sobie do rodzimowierstwa słowiańskiego (analogicznie tak jak określenie 'Jazyczestwo', a nie 'Jazyczestwo słowiańskie', odnosi się do etnicznych wierzeń Słowian w języku rusinów).

Powstające w potocznym użyciu niejasności i nieporozumienia wymusiły jednak dokładniejsze sprecyzowanie tego terminu właśnie przez dodanie stosownego przymiotnika "słowiańskie". Samą konieczność zaistnienia tego terminu spowodowało natomiast nie tyle (jak zdają się przypuszczać niektórzy) deprecjonujące (zazwyczaj wynikające z kontekstu) negatywne nacechowanie takich terminów jak neopogaństwo czy nawet pogaństwo, co przede wszystkim fakt, że te dwa pojęcia w sposób nie dość precyzyjny odzwierciedlały rzeczywiste znaczenie rodzimowierstwa.


W necie pojawił się ostatnio obszerniejszy art na ten temat pt. Obraz Rodzimowiercy słowiańskiego na przykładzie [...]

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Pt paź 22, 2010 13:14
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 20, 2007 8:57
Posty: 937
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Z tym, że niektórzy poganie nie nazywają się neopoganami, ponieważ sądzą, że skoro ich religia jest rekonstrukcyjna to nie jest "neo-". Inni natomiast stosują pojęcia neopoganin i poganin jako synonimy. Rodzimowiercy to jeszcze inna grupa, ponieważ to przedstawiciele jednej (bądź kilku) grup (neo)pogaństwa. Tak więc zanim nazwiesz coś byzydurą to zastanów się, czy aby na pewno masz rację ;). Tym bardziej, że żaden artykuł nie może być wyrocznią w sposobie nazewnictwa.


Pn paź 25, 2010 15:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 26, 2010 8:58
Posty: 35
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Nithael napisał(a):
A jak to będzie wyglądało z punktu widzenia np.hinduizmu w stosunku do Biblii i jej autora?
Mógłbyś zaprezentować ? Myślę że nie sprawi ci to zbytniego kłopotu,"zabieg" jest dość prosty.


Nie będzie w ogóle. Jest to określenie funkcjonujące tylko w chrześcijaństwie, judaiźmie i islamie. Odpowiednikiem dla hinduisty mogło by być "nie hinduista"

Jamsen. napisał(a):
Naśladowcy Chrystusa i Jego Ojca - Jehowy, też mają taki wybór.
A co najważniejsze Oni nie rywalizują między sobą. Współpracują, są zgodni. Ich uczniowie nie mają więc dylematu, po której stronie mają stanąć.


W takim razie skąd schizmy i podziały w chrześcijaństwie? Jehowi i katolicy zgodnie z sobą współpracują?


Wt paź 26, 2010 9:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 06, 2010 16:48
Posty: 296
Post Re: Pogaństwo, pytania?
Nithael napisał(a):
Czyli świat z jego bogactwem stworzył szatan.

Zapomniałeś dodać to, co napisałeś wtedy:
Cytuj:
A czy to że (...) istnieją miliardy gatunków NIERAZ ZE SOBĄ WALCZĄCE


Śr paź 27, 2010 19:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Pogaństwo, pytania?
a.R.E.k. napisał(a):
Tym bardziej, że żaden artykuł nie może być wyrocznią w sposobie nazewnictwa.


Zapewne, co nie zmienia faktu, że wzajemną komunikację znacznie upraszcza (pozwaljąć np. uniknąć pewnego wzajemnego niezrozumienia) to samo rozumienie pewnych zasadniczych pojęć...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz lis 04, 2010 13:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL